Recenze: The Birds – ptáci útočí

Máte doma andulku? A věříte jí? A co takhle slepice? Myslíte, že jsou "normální" a nemohou vám ublížit? V tom případě se poohlédněte po The Birds – mobilní předělávce slavného filmu Ptáci. Třeba rychle změníte názor.
Recenze: The Birds – ptáci útočí

Žánr: Akční
Multiplayer: Ne
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680
Hru poskytl:
WapStranky.cz

Pakliže si vzpomínáte na starší, zato známý horor s příznačným názvem Ptáci, určitě byste neměli přehlédnout jeho nově uveřejněnou mobilovou variaci. Stejně jako ve stejnojmenném snímku se i zde ocitnete vstříc nebezpečí číhajícího kdesi v nebesích. Nikdy nevíte, kdy k vám přiletí hejno krvechtivých tvorů, proto se musíte mít na pozoru. Přitom v The Birds nebude ani zdaleka jednoduché přežít – všude je samý chaos, panika a lidé v ohrožení života.

Přemýšlím. A myslím, že jsme v...

Zhostíte se jednoho obyčejného člověka, odhodlaného přežít za každou cenu. Mezitím ovšem musíte pozachraňovat tucty dalších bezbranných obětí nelítostných ptáků. Létají všude a nic jim neunikne. Na pokoji nenechají ani bezbranné děti, se kterými se maximálně můžete schovat v kontejneru na odpadky. Ale co se dá dělat? Vůbec nic.

  
Vše j v troskách... i má osobnost, Melánie.

Vaší výhodou oproti všem krkavcům je schopnost používat hlavu. Přitom kvůli nedokonale vyvinutému zraku létajícího hejna nezaregistrují nic, co se zrovna nehýbe. V mnoha úkolech rozprostřených do spousty levelů se proto setkáte s chvílemi, kdy namísto bezhlavého utíkání budete muset jednoduše zastavit, počkat a posléze utéct do bezpečí. Podobné chvíle jsou však spíše ojedinělé a ruku na srdce – předem připravené. Ptáci prakticky nemají žádnou umělou inteligenci tkvící ve schopnosti se rozhodovat samostatně, což ovšem The Birds ubírá na znovuhratelnosti.

Jedná se zkrátka o hříčku poslepovanou ze třinácti úrovní inspirovanými filmem. Na nich si sice autoři dali záležet a snažili se je propracovat, ovšem z druhé strany mince se jim veškeré činění zcela nevyplatilo. A ani nemohlo. Vše se skládá hlavně ze zachraňování ostatních nebo dokonce sebe samotného.


  
V zoologické zahradě...

Uáaaa!

 „Támhle je hejno a ohrožuje moji dceru. Zachraň ji, prosím!“ – tak tohle budete slýchávat v mírně upravených verzích častokrát. Nicméně zase natolik stereotypní práci Supermana nebudete zastávat, tudíž nemějte obavy. Zejména díky mnohdy zcela odlišnému postupu při záchraně v jednotlivých úkolech se budou střídat chvíle napětí s klidnějšími sekvencemi, u nichž si potrápíte spíše hlavu.. The Birds se přes svoji akční skořápku pyšní i menšími logickými „hříčkami“, kde musíte například odtáhnout hydrant, z něhož následně tryská proudem voda. Přitom předem přichystaný skript se postará o odlákání ptactva právě k vodě, čímž máte takříkajíc vyhráno.

  
Zachraň tři obyvatele? A kdo zachrání mě?


Akorát právě zamrzí absence větší volnosti v rozhodování, která se maximálně vztahuje na pár voleb v uschovávání sebe samotného a ostatních. Od pocitu zklamání mne nezachránila ani volba dvou možných způsobů hry – hororový a hrozný (spíše se jedná o dvě různé obtížnosti). Nicméně The Birds není špatnou hrou, o čemž svědčí mimo jiné grafické zpracování. Ve verzi, jež se mi dostala do ruky, nebylo takřka nač si stěžovat, přičemž hudební doprovod se pospolu s vizuální stránkou se nesl v podobném duchu.

Dú jú spík ingliš?

Neumíte anglicky? Nezoufejte! Ve hře je obsažena i česká lokalizace a díky tomu neztratíte přehled o dění. Škoda je jen její horší kvality. Věty jsou nepřirozené a někdy až moc stručné, tu a tam se dokonce mihne překlep – nemohl si na tom dát někdo více záležet? Nešvar spousty her v lokalizaci se holt dotknul i právě recenzovaným The Birds.

Světlé stránky
  • 13 levelů
  • Není to bezhlavá „akce“
  • Grafické zpracování s hudbou
  • Filmem inspirované sekvence ve hře
  • Přítomnost české lokalizace
Temné stránky
  • Repetetivnost úkolů
  • Žádná větší volnost ve hře
  • Kvalita české lokalizace

Považujete-li se ale za fanoušky filmů a rádi si hrajete na svém mobilním telefonu, mohu vám ptačí jatka vřele doporučit. Nejedná se o titul pro náročné hráče, avšak skvěle zabaví a přestože není dokonalý, neztrácí na atraktivitě.

Grafika: 8/10
Originalita: 3/10
Atmosféra: 7/10
Hratelnost: 6/10

Pokud máte fobii ze všeho, co jen peří má a léta, na The Birds se určitě nedívejte!

Celkové hodnocení: 7/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

13.  12.  2017 | | 19 N/A
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na skvělé nové pařby

Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na s…

Vánoce jsou za rohem a náš seriál speciálů je u konce. Pro majitele herní konzole Xbox One tady máme několik letošních tipů na dárek.

14.  12.  2017 | | 5 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

15.  12.  2017 |
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Harry Potter: Hogwarts Mystery je nová mobilní hra

Harry Potter: Hogwarts Mystery je nová…

Jam City chystá mobilní hru Harry Potter: Hogwarts Mystery. Vyrovná se však verzi od Niantic?

14.  12.  2017 | | 6 N/A