Recenze: The Humans – s kyjem na dinosaury

Zajímalo vás vždy, jak se člověk dobelhal z jeskyní až do mrakodrapů? Tato hra vaše otázky bohužel nevyjasní, ale do pravěku vás jistě dostane.
Seznam kapitol
  1. Prehistorik se nekoná
  2. Pěkné, ale nudné

Herní branže dosáhla za těch posledních pár let velkých změn. Není tomu tak dávno, co byly hry určeny převážně pro zatvrzelé pařany a získávaly tak pověst nesmyslné zábavy pro umaštěné podivíny. Čas a s ním spojená evoluce ale zapracovala i v tomto případě. Díky šikovným ručičkám herních vývojářů a jejich většímu zaměření na občasné hráče (a taky štěstí) se povedlo hry vyzdvihnout do nejvyšší ligy v zábavním průmyslu a tak „konvertovat“ i ty nejzatvrdlejší.

Cíl se často mění, jednou musíte dostat určitý počet mužíků do chatrče, jindy musíte najít nový vynález

Vzpomeňte kupříkladu na Wii od Nintenda či Xbox Live! Od Microsoftu, které oddechovky, jak je pracovně nazývám, zpopularizovali nejvíce. Všemu navíc nahrává i fakt, že vývoj těchhle hříček je ve srovnání s hardcore sourozenci artwork_01.jpgnesrovnatelně levnější, přičemž tržby z nich jsou neméně atraktivní. V současné době se tak na nás valí hromady a hromady casual produktů různých žánrů, často se zkoušející zviditelnit nějakým originálním nápadem nebo pojetím. Jedním z posledních soutěžících je i hra The Humans.

Pravěk podruhé

Logické hry patří k jedněm z nejoblíbenějších, však už mají dlouholetou tradici - jestliže se tedy někdo rozhodne vytvořit novou, staví se před velkou výzvu. Tvůrci se každou chvíli předhánějí s novými mechanizmy, kterými se snaží udělat díru do světa a přetáhnout tak na svou stranu co nejvíce hráčů. Obstát v takovéto početné konkurenci není nic snadného, navíc je ještě těžší přijít s něčím novým, už dříve neviděným. Proto se často setkáváme se stejným produktem, akorát v jiném grafickém hávu a s jiným názvem, nebo se zvláštním hybridem, který spojuje dvě hry různých žánrů dohromady.

Možná si The Humans vybavujete ze starší éry hraní, z dob 16-ti bitových válek Segy a Nintenda. Představili se nám tehdy jako zajímavý projekt, kombinující klasickou plošinovku s puzzle elementy. S často početnou skupinkou pravěkých lidí se procházely úrovně skýtající nejednu nástrahu, načež vzájemná spolupráce byla k jejich překonání nevyhnutelná.

Překážky tvoří, krom pro plošinovku typických propastí, převážně fauna pravěkého světa

Nešlo o nijak revoluční počin, ale jistou oblibu si hra vydobyla, což lze vyčíst z nesčetných portů, které oblétly téměř všechny herní mašinky té doby. Je očividné, že se nový díl nesnaží od staršího bratříčka nijak odlišit, s čistým svědomím by se dokonce dalo říct, že se jedná o čistý remake, akorát s novými levely.

the_humans_01.jpgthe_humans_02.jpg

Pokud se někdo z vás na hru těšil jako na regulérní další díl Prehistorika (jak bylo často avizováno), musím vás zklamat. Jedná se o něco úplně jiného, společné je jen téma prostředí, ve kterém se odehrává. Jádro tkví v systému „z bodu A do bodu B“, kdy stejně jako v předchůdci dostanete bandu jeskynních mužů, mezi kterými lze přepínat, a plníte úkoly, které vám daná úroveň předhazuje. Cíl se často mění, jednou musíte dostat určitý počet mužíků do chatrče, jindy musíte najít nový vynález nebo osvobodit anonymní zajatce. Anonymní z toho důvodu, že jsem neměl vůbec žádné ponětí, o koho jde. Nebylo zde žádné vysvětlení jeho významu či spojení s příběhem, i když to jistě z důvodu, že hra žádný příběh nemá.

Pozor kam šlapete

Překážky tvoří, krom pro plošinovku typických propastí, převážně fauna pravěkého světa - jde hlavně o dinosaury, což vyvolává jeden otazník. Jak se vedle lidí mohou vyskytovat dinosauři, když vymřeli dávno před jejich nástupem? Vzhledem k zaměření hry lze ale tento fakt s klidem přehlédnout, přeci jen by to ubralo na atraktivitě. Zabránit úspěchu vašeho kmene se snaží i kmen nepřátelský, a to jak osobně, tak formou technologických udělátek či velkých objektů blokujících cestu.

TIP: Pokud nemáte zbraň a narazíte na fialového raptora, nechte se chytit. Stačí se rychle z jeho sevření vymanit, čímž ho zlikvidujete a ztratíte jen minimum životů.

Člověk je ovšem tvor vynalézavý a právě tato vlastnost mu zajistila vysoké místo v potravinovém řetězci. Pomocí ohně lze odstranit i ten největší problém, stačí, když je ze dřeva a to přeci krásně hoří. Proč jít na raptora s holýma rukama, když je možné odstranit jej z dálky ostrým oštěpem? Klasickým postupem je také využití jako účinné zbraně gravitaci, stačí šťouchnout balvan z převisu.

the_humans_03.jpgthe_humans_04.jpg

Přesně tyto postupy budete používat i ve hře, a to neustále, právě v nich totiž tkví veškeré logické problémy hry. Klíčem je pak použít tyto metody ve správném pořadí a proklestit si cestu až na konec. Je bohužel možné v polovině řešení udělat nedopatřením chybu a znemožnit si jakýkoli postup dál, což mi moc nesedí. Připomíná mi to českou adventuru Gooka, ve které bylo možné po několika hodinovém maratónu kliknout špatně a znemožnit si tak jakoukoli naději k dohrání hry. Jediným štěstím je, že mise v The Humans lze vyřešit za pár minut, frustraci to ale nezabrání ani tak.

 

 

Dostupné pro: PC, 3DS
Žánr: Logické | plošinovka z pravěku
Výrobce: Blue Monkey Studios | Webové stránky hry
  • Pěkná grafika
  • Občas dobrá hudba
  • Stereotyp
  • Ovládání
Související články
  1. Video: Prehistoric se vrací

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

13.  1.  2018 | | 7 N/A
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A