Recenze: The Legend of Zelda: Twilight Princess

Někdy ani tisíce slov, záplava vět a stohy papíru přesně nevypoví to, co máte na srdci a co chcete sdělit. Jindy stačí pár slov. Právě jako dnes. Nový díl The Legend of Zelda je tu. Co chcete vědět ještě víc? Čtěte.
Recenze: The Legend of Zelda: Twilight Princess

Platforma: Wii, Gamecube
Žánr: RPG
Výrobce: Nintendo
Distributor v ČR: Conquest
Homepage:
http://www.zelda.com/

Nová Zelda je tady. Slova, při kterých příjemně mrazí po zádech milióny fanoušků po celém světe. Znáte to sami. Potící se dlaně, sucho v ústech, zrychlený tep, třesoucí se ruce nervózně zasouvající disk s herní manou nebeskou do lačně rozšklebené mechaniky zábavní mašinky. Chvilka čekání, než si konzole „nachroustá“ potřebná data. Sakra, proč to trvá tak dlouho?!? Konečně. KONEČNĚ!!

Takové a podobné pocity prožívá každý hráč, jemuž se po dlouhém čekání do rukou dostává toužebně očekávaný titul. A Twilight Princess rozhodně patří mezi podobné případy. Věřte nebo ne, při prvním rozeznění známé melodie v božském provedení ženského chorálu během spouštění hry mě v předtuše velkého a jedinečného zážitku skutečně přeběhla ledová ruka po páteři. To je přeci nová Zelda – esence hratelnosti a designové preciznosti v krystalicky čisté podobě. Bude dobrá? Bude skvělá? Bude DOKONALÁ? Dočkali jsme kata, který srazil legendární Ocarině of Time hlavu? Dočkali jsme se herní nirvány, po jejímž dosažení naše herní životy konečně získají smysl? Odpověď je prostá…ale budete si na ni muset počkat.

Vlčí kůže

Hlavním hrdinou Twilight Princess není nikdo jiný, než tradiční mladík předurčený k záchraně světa – Link. Nebo některý z Linků, fanoušci série vědí, že to s hlavním hrdinou je poměrně dost zamotané. Náš Link je obyčejným honákem dobytka v malé vesničce na jižním kraji království Hyrule. Na začátku se seznamujete s prostředím a místním obyvatelstvem. Pomáháte řešit různé problémy, děti učíte střílet z praku a šermovat mečem, na své věrné kobylce Eponě (dá se přejmenovat) zaháníte kozy do chlívku a vlastně se nenásilně seznamujete s ovládáním a herním prostředím.

Poklidnou selanku ale narušuje řetězec událostí, na jehož konci je vlastně pravý začátek celého dobrodružství. Děti z vesnice unesly stvůry a samotný hlavní hrdina končí na hromadě shnilé slámy v bezútěšné kobce. Což je hrůza sama o sobě nehledě na fakt,  že se z pohledného hrdiny stal neméně pohledný, ale přesto přeci jen vlk. A právě přeměna ve zvíře je jednou z hlavních novinek Twilight Princcess.

Ve vlčí podobě získává svět trochu jinačí nádech. Díky slabšímu zraku máte omezenější výhled, ale to je více než kompenzováno silným čichem a dalšími výhodami. Třeba hrabáním děr či možností skákat na jinak nedostupná místa. Kromě toho můžete komunikovat s ostatními zástupci zvířecí říše a zbystřenými smysly vidíte i věci lidským očím skryté. Vlčí podoba prostě přináší zcela novou paletu překážek a možností, jak je překonávat. A právě jejich odhalování patří mezi nejsilnější stránku hry, takže proč vám hned všechno prozrazovat předem?

Svět temnotou požíraný

Twilight Princess staví podobně jako A link to the past na dualitě herního světa. Světlo a tma. Dobro a zlo. Zdejší ekvivalent temnoty má jméno Twilight a pomalu konzumuje celé království Hyrule. Jedná se o nehostinné a depresivní místo, ve kterém vládnou podivné stvůry a lidská bytost neexistuje. A když, tak pouze v podobě jakých si duší. Jednou z výjimek je pochopitelně  nás hrdina, který ve světe Twilight dokáže existovat pouze ve vlčí podobě.

A i přes svoje nesporné schopnosti by nic nezvládl bez pomoci od stvoření jménem Midna. Ta slouží jako dejme tomu ekvivalent víly Navi z Ocariny – radí, ale též dokáže podat pomocnou ruku. A do místy opravdu doslova. Díky Midně dokáže vlčí Link skákat na těžko dostupná místa, též dokáže hlavního hrdinu dostat do světa Twilight a později usnadňuje cestování po celém světě díky sérii teleportů. Midna je vůbec fascinující stvoření s úžasně propracovaným charakterem. Kdo nebo co je vlastně zač? O co jí jde? A dá se ji vůbec věřit? Vždyť je přeci z toho „zlého“ světa… Odhalování těchto otázek patří za další velmi silnou zbraň Twilight Princess. A s Midnou se pojí několik emocemi nejvíce nabitých scén. Až ji za tklivé melodie klavíru po…ale, zase bych měl tendence moc prozrazovat.

I když možná o tom pochybujete, příběh Twilight Princess je emocemi doslova nabitý. Přestože samotná dějová linka se dá poměrně snadno odhadnout, budete konec stále s napětím čekat a jeho dosažení patří k hnacím motorům s výkonem tryskového letadla.

Proč měnit věci, co fungují?

Pokud přeskočíme vlčí formu, dostaneme se na jádro staré dobré Zeldy. Dočkáte se poměrně lineárního akčního RPG nebo akční adventury, říkejte tomu jak chcete, které nabízí obrovský funkční svět plný dungeonů a skrytých pokladů. Hlavní postup vpřed je krystalicky jasný – najít další dungeon, překonat jeho nástrahy, porazit bosse, získat klíčový předmět a pokračovat v hledání dalšího dungeonu, kde se kolečko opakuje. Zní to jednoduše a možná i dost stereotypně, jenže!

Vývojáři z Nintenda s naprostou elegancí uštědřují lekce v tom, jak se „vaří“ hratelnost. Samotné království Hyrule je fantasticky rozsáhlý, živoucí a hlavně přirozeně fungující svět plný nezapomenutelných lokací. Je radost objevovat jeho zákoutí, až už po svých či z koňského hřbetu. Jízda na Eponě je svěží zážitek sám o sobě, které lesk dodává pár nápaditých akčních pasáží, jako souboj proti jezdci na obřím kanci. Je trochu škoda, že postupem času cestování na koni asi vyměníte za pohodlnější systém transportů, ale i tak na svět viděný z koňského hřbetu nezapomenete.

Jestliže má Hyrule svojí vnitřní logiku, design jednotlivých dungeonů hraje vyšší ligu. Nejsou rozlohou obrovské, ale pár hodin rozhodně každý z nich zabere. I když věrní fandové se hlubinách dungeonů budou cítit víc než familiérně, stále se nebudou moci od hraní odtrhnout. Je fantastické, jak vše do sebe zapadá a pracuje jako dobře namazaný stroj. Díky špičkové mapě není problém zjistit, kam dál, ale jak se tam dostat. Vše má svůj smysl, i když se vám to ze začátku nebude zdát. Tedy rozhodně, pokud patříte mezi nováčky Zeldy. Léty ostřílení veteráni sice vědí, že musí najít nějaký předmět nezbytně nutný k cestě vpřed. Tvůrci sice použili dost těchto pomůcek ze starších her, ale přidali jim nové schopnosti. Třeba takový bumerang nyní vyvolává malé tornáda, s kovovými botami můžete chodit po magnetických plochách atd. Víc rozhodně prozrazovat nebudu, protože jak každý ví, právě nacházení těchto pomůcek a jejich využívání k překonávání překážek patří mezi to, proč Zeldu tolik zbožňujeme.


Stejně jako na vrcholu každého pořádného dortu najdeme třešničku, v hlubinách každého labyrintu narazíme na velké dveře s velkým zámkem za kterými se ukrývá velký boss. Bitky s těmito obludami pochopitelně v Twilight Princess nechybí a mají pořádné grády. Nejsou nejtěžší, ale svojí monumentálností a omluvte to slovo, ale jiné mě nenapadá, „epičností“ překonávají předchozí díly.

Z důvodu technických potíží se článek stále edituje, děkujeme za pochopení.

Další článek: Halo 3 se testuje až v Iráku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Microsoft připravuje nejmenší Xbox. Tzv. Keystone bude sloužit pouze pro streamování her

Microsoft připravuje nejmenší Xbox. Tzv. Keystone bude sloužit pouze pro streamování her

Nejlevnější Xbox rozhodně nebude klasickou herní konzolí

Lukáš Václavík
Xbox Game PassXboxMicrosoft
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace