Recenze: The Plan – zkáza přichází

Jako bývalý zloděj se nyní jdete pomstít bývalému parťákovi, jenž vás zradil v poslední akci. A jediné, o co nyní jde, je pomsta. The Plan je na první pohled béčková hra. Jak ale dopadl na pohled druhý a třetí? Čtěte recenzi.
Recenze: The Plan – zkáza přichází

Platforma: PC
Typ hry: Akční
Multiplayer: Ne
Minimální konfigurace: Pentium IV 1,5 GHz, 256 MB RAM, 64 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Pentium IV 2 GHz, 256 MB RAM, 128 MB grafická karta
Testovací konfigurace: Athlon XP 1600+, 1.5GHz, 768MB RAM, 128MB grafická karta
Výrobce: Eko System
Vydavatel: Monte Cristo
Homepage:
http://www.ekosystem.com/ThePlan/ThePlan.htm
Objednat hru na shop.Doupe.cz

The Plan je hra na drsňáka. Již pohled na krabici mne fascinuje, působí totiž infantilním dojmem. Nechci proto vymlouvat dětem jejich budoucí zlodějskou kariéru, vím, že mládeži se má dát prostoro pro poznání sebe sama, rozvíjení vlastních schopností a zdokonalování se. Zkrátka, od bodu „A“ do bodu „Y“ (nemůžu teď zrovna najít písmenko „Z“), plní The Plan vše tak jak má. Chyba však nastává ve chvíli, kdy si hru opravdu nainstalujete a spustíte.

Příběhová patálie

Docela nažhaven jsem byl zvědavostí, jak si tvůrci poradili s příběhem super zlodějů. Komixové vyprávění ala Max Payne bych přitom alespoň po prvním dojmu neoznačil za špatné. Jen dlouhé. Pořád to sleduji, čtu a poslouchám, první minuta... druhá... třetí... ale ona je i čtvrtá a pátá, přičemž poslední dvě jsem měl velkou chuť přeskočit.

  
Jako šelma číhám na svoji oběť. * A máš to spočítaný, kámo! * Alespoň to intro nevypadá tak hrozně

Vše se točí kolem dvou super-extra zlodějů, kteří byli do určité doby těmi nejlepšími přáteli. Jejich společná poslední loupež ale dopadla špatně. Stephen Foster, do té doby Taylorův parťák, vzal nohy na ramena se vším lupem a nechal přítele na pospas svému osudu. Příběh s velkým „G“ (jako Gumák) začíná a vy jste vhozeni do víru chuť beroucí akce, v níž jde jen o jediné – o pomstu!

Ta chuť někoho hledat mne přešla po třech minutách. S klidem v duši bych to raději vzdal ihned... a propos, vůbec bych to neinstaloval a na fakt, že mezi mnou a Forstem něco je, hned zapomněl. The Plan je tajný experiment šílených vědců z Dukovan – jinak si to neumím vysvětlit.

Jádro zmršeného pudla

Abych se ale dostal k věci, jedná se o akci s jistými stealth prvky. Potěšující je fakt, že zároveň lze ovládat až tři postavy na jedné obrazovce, což je pro taktizování skvělé. Cíl je povětšinou určen; úkol pak je se k němu dostat – s pomocí svých přátel (týmu) či bez ní. Patálie podobné kadence se ale hned tak nevidí; náplň je bez špetky inovace, prvku originality a snahy zaujmout. Upřímně řečeno – ono se to nedá skoro hrát. Tuhle jsem si umanul, že udusím (nebo co) strážného. Postava se ve chvíli, kdy jste blízko nepřítele, začne chovat tiše a prakticky – zdůrazňuji že prakticky – vám nic nebrání v následujícím činění. Teoreticky... err... tady žádná teorie není... se Taylor přiblíží, zacpe nepříteli ústa a za pár okamžiků jej pustí. „Ruce vzhůru!“, stihne strážný zvolat a já jen buším pěstmi do klávesnice. „Ono se má ještě něco mačkat?“, optal jsem se sám sebe. Pravda, smýšlení autorů je naprosto zřejmé – i když to jde vyřešit jednoduše, zvolíme složitější variantu...

  
To je ale kost? Tche! Viděl jsem lepší. * Dívej se mi kruci do těch očí! * Doslova trapný rozhovor

Postupem času dostanete k dispozici spousty zbraní. Ale raději bych naučil kočku štěkat, než abych musel střílet z něčeho podobného. Jedná se o úkon nadlidský, jako ostatně hraní celé hry. Důvodem je naprosto zmatená kamera, která se ovládá snad podle slunečních hodin. Jste zvyklí na myš? Ne ne, tady jsou to numerické klávesnice. The Plan se ovládá pouze pomocí té čudlíkovíte mršky a zároveň s pohybem kamery se koordinuje pohyb i vašeho tajného zlodějíčka. Jak to funguje v praxi? Inu, je to prosté. Nefunguje to.

Člověk má všeho plné ruce a najednou se vám zpoza rohu objeví policista. Sotva stihnete zareagovat, je po vás. Netuším, z jakého – pro mě zcela neznámého – důvodu se tvůrci The Plan rozhodli k podobnému řešení. Myš je v takových titulech samozřejmostí. Ale pokaždé se musí objevit někdo, kdo dokáže naprosto vše vyvrátit. Nechci autorům křivdit, neboť po stisknutí pravého tlačítka myšáka lze s kamerou, potažmo i s postavou hýbat. Jenže směr ovládání je obrácen a v součtu se jedná o nepoužitelnou věc.

Třešnička na dortu

No a v neposlední řadě nesmím opomenout grafickou a technickou stránku. Vizuální zpracování The Plan spadá přibližně k pět let starým titulům. Opět dodávám - nechci se zbytečně snažit titul potopit. Kdybych se pouze snažil, nic by z toho nebylo. Každopádně nemůžu grafiku ohodnotit slovem „hezká“. Ať se dívám jak chci, nedokáži to.

  
Zde vidíte, jak to vypadá, když ovládáte více postav. * Hlavně ať nespadne * První dojem nebyl nejhorší... přiznávám se.

Prostředí nevypadá ani za mák detailně. Veškeré objekty jsou potažené chudými texturami a hrátky se světly či stínování? Všechno vzal čert... mrška jedna rohatá. Neméně odbyté jsou postavy a jejich animace – jednoduše nemohu u The Plan najít ani jednu světlou stránku. Očekával bych alespoň snahu zabodovat po stránce zvukové, ale naštěstí nejsem šílenec. Pravda, zvuky s dabingem nelze označit za nejhorší, dostalo mne ale, že na první pohled příjemné intro s dabovanými postavami naráz oněmělo. V dobré polovině přestali všichni mluvit a nezbylo, než sledovat text a tupě... opravdu tupě zírat a kroutit hlavou.

Můj rozum se ještě pozastavuje nad jednou věcí - scénář a jeho kvalita. Rozhovory mezi postavami jsou hrozné, vyprávěčské umění scénáristy bídné a všechno podtrhuje místy zřetelná snaha o vtipnost. Dřív bych se zasmál obrubníku před domem, než něčemu, co The Plan ukazuje. Uznávám, že úroveň scénáře, jenž se nachází ve hře, není hned tak k vidění a doufám, že dlouho k vidění ještě nebude.

Světlé stránky hry
  • Lze ovládat až tři postavy zároveň
  • Nikdo vás nenutí to instalovat
  • Nikdo vás nenutí to hrát
  • Originální způsob trestání dětí
Temné stránky hry
  • Hratelnost
  • Ovládání
  • Grafika
  • Zvuky, dabing, hudba
  • Aaaaa!

Tato hra je již od počátku určena pro budged trh. Podle mne v něm ale nemá šanci uspět, neboť existuje mnoho jiných, kvalitnějších a dokonce i levnějších titulů. Snažím se hledat pozitiva, avšak marně. Hratelnost, ovládání, grafika, kamera, zvuky... držte mě! Naspořené peníze raději pošlete na můj účet, nežli abyste za ně kupovali The Plan.

Grafika: 4/10
Hudba: 5/10
Zvuky: 5/10
Hratelnost: 1/10

Tato hra je originální způsob, jak potrestat své dítě. Zlobí vaše ratolest a nechce poslouchat? Kupte jí The Plan (nezaměňujte s krmivem pro psy a kočky – Pro Plan – i když... daleko od sebe nemají).

Celkové hodnocení: 2/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

včera | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

včera | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |