Recenze: The Secret of Monkey Island: SE – grog, poklad a moře

Legenda klikacích adventur se vrací s novou vizáží, ale srdce si ponechává. Zvládne v dnešní době zaujmout stejně jako před lety?
Seznam kapitol
 1. Hurá na poklad
 2. LeChuck se zlobí

V každém z nás sídlí naše špatné já, jeho velikost je ale často rozdílná - jednou může jít o tmavou tečku, v jiném případě o velký černý flek. Většina z vás si určitě občas představovala, jaké by to bylo odvrátit se na temnou stranu (nemyslím síly) a převrátit své dosavadní hodnoty. Ignorovat všechny ty zákazy a pravidla, dělat věci podle zalíbení a hlavně bez výčitek.

artwork_01.jpgPiráti byli takoví – kradli a zabíjeli, pili alkohol ve velkém a svobodně křižovali zdánlivě nekončící moře. Jenže označit se za piráta by v dnešní době bylo spíše pro ostudu, jelikož chlápci na motorových člunech se samopaly v ruce stěží vystihují námi myšlené hrdlořezy s papouškem na rameni. Naštěstí stále existují možnosti, jak se do jejich kůže dostat a jednou z nich je samozřejmě počítačová hra. Za jistě bohatou herní historii vyšlo mnoho her na motivy pirátů z Karibiku, v tomto případě nás ale bude zajímat jen jedna konkrétní, možná zároveň i nejznámější.

Hele, tříhlavá opice!

Je to už téměř dvacet let, co se na svět vyklubala hra The Secret of Monkey Island. Příběh o mladém a naivním nešikovi jménem Guybrush Threepwood, který se za každou cenu chce stát mocným pirátem a postrachem okolí. Vše začíná poměrně klidně plněním tří úkolů, které jsou k dosáhnutí takového cíle nutností, ovšem nebyla by to pořádná adventura, aby se vše nezkomplikovalo a z na první pohled obyčejného skotačení se stalo dobrodružství obrovských rozměrů.

Výsledkem je hybrid, který ponechává staré mechanizmy nedotknuté a zároveň přináší nějaké to vylepšeníčko


Smolným momentem (jak se to vezme) pro Guybrushe je zakoukání se to krásné guvernérky Elaine, kterou unese sice mrtvý, ale i v záhrobí neuvěřitelně aktivní LeChuck. Ten s ní má své tajné plány a je jen na našem hrdinovi, aby ji z jeho spárů dostal. Díky příjemné atmosféře a chytrému humoru se titul dočkal přízně většiny kritiků a vzhledem k velké popularitě žánru i komerčního úspěchu.

secret_of_monkey_island_12.jpg secret_of_monkey_island_13.jpg

Fanouškovská základna se rozrůstala a bylo očividné, že se objeví pokračování. V současnosti jich je k dispozici hned několik, přičemž před pár týdny byl vydáno již páté (přesněji jeho první epizoda). Jak to tak vypadá, Opičí ostrov je i nadále oblíbeným zbožím, a proto není divu, že se LucasArts rozhodli vrátit na začátek a obdařit nás remakem nejstaršího kousku.

Možná ne remakem v pravém slova smyslu. Ono jde spíše jen o speciální vydání, jak napovídá samotný název, ne o kompletní předělávku. Lidé v LucasArts chtěli přivést tuto klasiku před nové publikum a zaujmout stejně, jako před lety, ovšem zároveň jí chtěli vzdát hold a příliš do původní podoby nezasahovat. Výsledkem je hybrid, který ponechává staré mechanizmy nedotknuté a zároveň přináší nějaké to vylepšeníčko.


TIP: Zkuste se namísto kombinování všech předmětů zamyslet nad problémem, řešení je povětšinou přísně logické.


První věcí, která musí ihned praštit do oka, je vizuální prezentace. V dnešní době by hráče těžko ohromilo rozlišení 320x200 o 256 barvách, proto byla zvolena cesta HD a veškeré sprity a pozadí byly překresleny do současných standardů. Druhou zásadní změnou, která přináší zážitku nový rozměr, je namluvení všech postav. Přeci jen je tichý dialog za doprovodu pohybujících se hlav věcí spíše systémů s omezenou kapacitou médií a ne moderních strojů, jimiž PC a X360 rozhodně jsou. Dabing obstarali stejní aktéři, jako v třetím díle, takže se není třeba obávat nesedících hlasů.

secret_of_monkey_island_03.jpg secret_of_monkey_island_04.jpg

Jestli ale existuje jedna věc, kterou musím chtě nechtě autorům pochválit, je to zachování původní hry, která neustále běží pod slupkou nového naleštěného zevnějšku. Kdykoli během hraní, a to i v cutscénách, můžete stisknutím jediné klávesy zažít atmosféru adventur devadesátých let a tou samou klávesou se zase vrátit zpět.

Jestli ale existuje jedna věc, kterou musím chtě nechtě autorům pochválit, je to zachování původní hry

Funkci ocení jak nostalgici, kteří si mohou kdykoli přepnout z nového kabátku na starý a se slzou v oku zavzpomínat na dobré časy (nebo samozřejmě zahrát v tomto podání vše), tak nově příchozí, kteří se mohou ze zvědavosti podívat na původní verzi jakékoli scény, aniž by to ubralo na atraktivitě. Jde o pěknou možnost, jak získat zážitek ze hry a zároveň i trochu navíc, jelikož lze jasně vidět pokrok v technologických možnostech a získat šanci pro porovnání.

secret_of_monkey_island_05.jpg secret_of_monkey_island_07.jpg

Koexistence dvou her přímo na sobě závislých sebou ale nese i několik nevýhod, které jsou ovšem pochopitelné, vezmeme-li v úvahu princip, na jakém je mechanizmus stavěný.

Dostupné pro: PC, X360
Žánr: Adventury | remake point'n'click adventury
Výrobce: LucasArts | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 15. července 2009
 • Nová prezentace
 • Humor
 • Přítomnost původní verze
 • Obtížnost
 • Slabší animace
 • Interakce s prostředím
Související články
 1. Ranní diskuse o Tales of Monkey Island
 2. Tales of Monkey Island i na X360?
 3. Oživí LucasArts více starých her?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 11 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 13 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A