Recenze: The Sims 2: Roční období – vysněný datadisk

Dočkali jsme se. Vytoužená změna ročního období s počasím konečně přichází do našich virtuálních životů. Simové se vrhají vstříc přírodním živlům, odhodláni užívat si života stále naplno a čelit všem novým nástrahám světa.
Recenze: The Sims 2: Roční období – vysněný datadisk

Platforma: PC
Typ hry: Sociální simulátor
Multiplayer: Ne
Minimální konfigurace: Procesor 1300 MHz, 512 MB RAM, 32 MB grafická karta, 5 GB na HDD (společně s The Sims 2)
Testovací konfigurace: Athlon XP 1600+, 1.5GHz, 768MB RAM, 128MB grafická karta
Výrobce: Electronic Arts (
http://www.ea.com/)
Distributor ČR: EA Czech (
http://www.electronicarts.cz/)
Homepage:
www.thesims2.com

Květoluky. Poslední místo na světě, kde byste čekali, že se něco stane. Ale možná proto venkov láká stále více lidí, kteří opouštějí svá obydlí zasazená uvnitř velkých městských aglomerací. Namísto vydlážděných chodníků, betonových zdí a nákupních center zde čeká každého malebná krajina, jako vystřižená z pohádky. Nic se nevyrovná pohledu na kvetoucí přírodu za příchodu jara. Nic se nevyrovná letním radovánkám v rybnících a koupalištích. Na podzim je sice práce s listím, ovšem předzvěst zimy přesto stojí za to. A co teprve koulování s dětmi v zasněžené krajině? Prostě ráj...

Milujte přírodu. Bude vás také milovat

Obytná část Květoluky, která přibyla s příchodem nového datadisku, přináší řadu novinek. Hlavně tamní lidé působí podivně, jakoby se jednalo o členy Hippies, den co den kouřící jednoho jointa za druhým. Žijí v lásce zejména k přírodě, mnozí neznají nic jiného, než zahradničení, a tak si staví skleníky a pěstují velké zahrady. Starosti všedního života jdou spíše stranou, přestože se tu a tam objeví nějaké to nešťastné manželství a zlomená srdce.

  
Pohádková krajina * Květoluky, malebné místo * Tak kam že se vydám?

Stačí si jen vybrat, do jakých osudů se rozhodnete vžít. Ještě před začátkem samotné hry, respektive při náhledu na danou ves, si je ale třeba všimnout nejvýraznější novinky rozšíření - možnosti navolení jednotlivých čtyřech ročních období. Jaro, léto, podzim a zima nejsou pevně stanoveny, jejich žebříček můžete libovolně měnit. Pokud byste chtěli půl roku mrznout na mrazu a dalšího půl roku hrabat listí, není problém. Jedná se o „příjemné“ zpestření odbočující ze stereotypního rozkvětu přírody a jeho vyvrcholení trvajícího do první poloviny roku. Právě až s příchodem podzimu a zimy se začnou dít věci, které hráči navodí skvělou vánoční atmosféru svádějící k útulným krbům se šálkem čaje.

Jakmile začnou padat první vločky, krajinu pokryje bílý sníh a Simové se začnou pořádně oblékat. Se změnami ročního období je ovšem spjata i obměna počasí – déšť, sněžení nebo rozžhavené slunce. Vše s sebou nese značná rizika a zatímco u běsnící bouře vás může zasáhnout blesk, na slunci není radno se vystavovat dlouho bez vhodného oblečení. Spálení na sebe nenechá dlouho čekat, přičemž nebezpečná je také zima díky možným omrzlinám nebo nachlazení.

Holky v létě nenosí horní část oblečení...

Kolik celkem vyšlo edicí?

Již vyšlo:

The Sims (také Xbox, PS2  a Macintosh verze)
The Sims: Livin Large / Livin‘ it Up (také pro Macintosh)
The Sims: House Party (také pro Macintosh)
The Sims: Hot Date
The Sims: On Holiday / Na prázdninách (také pro Macintosh)
The Sims: Unleashed (také pro Macintosh)
The Sims: Superstar
The Sims: Abrakadabra
The Sims Deluxe Edition
The Sims Double Deluxe Edition
The Sims Triple Deluxe Edition
The Sims Triple Pack 1
The Sims Triple Pack 2
The Sims Platinum (PS2)
The Sims Online
The Urbz: Sims in the City (PS2, Xbox)
The Sims: Bustin Out (PS2, GBA)
The Sims 2 (také PSP, PS2, DS, GameCube, GameBoy, Xbox verze)
The Sims 2: Univerzita
The Sims 2: Noční život
The Sims 2: Open For Business
The Sims 2: Mazlíčci (také PSP, PS2, GameCube, GameBoy, DS verze)
The Sims 2: Roční období
The Sims 2: Seasons Edition
The Sims 2: Veselé vánoce
The Sims 2: Pro rodinnou zábavu
The Sims 2: Pro luxusní život
The Sims 2: Summer Life (Neoficiální balíček)
The Sims: Životní příběhy

Chystá se:

The Sims 2: Celebration Stuff / Pojďme slavit!
The Sims Pet Stories
The Sims Castaway Stories
MySims (pro Wii a DS)

Značné úpravy se dočkal systém oblékání, který konečně neplní jen estetickou funkci. Když venku řádí zima, Simové se před opuštěním domu bleskurychle převlečou do teplé bundy; v létě naopak chodí v lehčích oděvech nebo plavkách. Každopádně byste neměli při výbavě domu opomenout věšák.

  
Závislá na počítači... tche * Ta pěstuje rostliny, ta se čvachtá v kaluží... ten taky... to je rodina * Vodní radovánky. Ráj na zemi

Jak už bývá zvykem, datadisk do hry přináší nové kusy nábytku, oblečení a podobných věcí. V tomto případě se opět z valné většiny jedná o věci souznící se zvoleným tématem rozšíření a týkají se mimo jiné především pěstitelských aktivit. Přestože hra nabízí nespočet odpočinkových radovánek, opomenuty nebyly různé kreativní činnosti. Je možné pěstovat ovoce i zeleninu. Škála výběru jednotlivých rostlin a stromů je relativně pestrá a své choutky na nich určitě ukojíte. Akorát není nic bez práce a pokud i myslíte, že po zasazení stromu nebo jiné rostliny vše končí, jste na omylu. Nejprve je třeba vytvořit záhon, pohnojit půdu a posléze zasadit sazenice.

Jenže jakmile tak učiníte, začne se teprve otáčet otravný kolotoč zavánějící stereotypem. Bohužel si troufám tvrdit, že právě pěstitelství se v případě Ročního období nepovedlo. Vše zabírá příliš času, odhánění škůdců a vytrhávání plevelu pospolu se zaléváním dá mnoho práce a pokud se i přes všechnu snahu bude vaše rostlina cítit frustrovaná, musíte s ní pokecat. Doslova a s láskou. Ještě si zapálit a můžete se vydat do pohádkové říše. Co naplat, že výsledky jsou mnohdy mizerné, ať se snažíte jak chcete. O stupínek lépe na tom budete leda ve chvíli, kdy dosáhnete třetího stupně v nové schopnosti pěstitelství. Je rozdělena do třech fází - bronzové, stříbrné a zlaté, přičemž za zmínku snad stojí až ta poslední.

Nicméně pokud vydržíte, pustíte k vodě manželku, děti dáte do dětského domova a začnete žít jako asketové, odměnou vám budou plody přírody. Ty můžete buďto sníst, prodat za mizerný peníz, nebo vhodit do odšťavovače. Nebylo by to The Sims, aby se v něm nenacházely prvky iracionality, v tomto případě týkající se kouzelných džusů. Jeden vás očaruje láskou, druhý přidá zkušenostní body a tak dále.

  
Zase to připálil?! * „Víš, jaké je slunko sviňa?“ * Jéé, motýli!

The Sims 2: Celebration Stuff - pojďme slavit!

Celebration Stuff je právě chystaný přídavný balíček, tentokrát zaměřený na oslavy a vše, co k nim patří. Těšit se můžeme na spousty nových objektů nutných pro malé i velké slavnosti, přičemž opomenuto nebude ani oblékání Simů. Co se data vydání týče, oznámeno je na 6. dubna letošního roku a cena je stanovena na 399 Kč.

O poznání méně náročnější je ale aktivita rybolovu. Stačí jen mít na zahradě rybníček o dostatečné velikosti a hloubce. Pakliže splníte všechny EA normy, objeví se v něm jisté druhy ryb, které jde lovit pestrou škálou návnad. Právě na nich rybaření stojí a zároveň padá. Přitom stejně jako v případě zahradničení je i tato záliba rozdělena do třech zkušenostních částí (nepočítám-li začátečníka). Výsledek je sice do značné míry ovlivňován štěstím, avšak když se opravdu zadaří, máte zaděláno třeba na večeři pro celou rodinu.

Simorost

Výraznou novinkou Ročního období je postava nazývající se Simorost. Jí se může stát takřka každý Simík, přičemž oproti ostatním disponuje tato kreatury pouze třemi potřebami. Bez slunce nemůže žít, bez vody neporoste a bez lásky si... ehm... Mno, rozmnožuje se však asexuálně. Stačí na ni kliknout a říci, ať si udělá potomka. Ten za pár dnů vyroste, automaticky mu bude přidělen zlatý odznak v zahradničení a stane se z něj mistr všech mistrů v daném oboru. Díky tomu je alespoň z části zalepena rána způsobená jinak „otravným“ zahradničením.

  
Jak probíhá stavba sněhuláka?

V posledních měsících si však všímám, že s nárůstem stále nových datadisků se vyváženost The Sims 2 zmenšuje. Jednotlivé nové možnosti a rozmanitosti jsou hezké a mnohdy zábavné, jenže často opravdu náročné na zvládnutí - člověk neví, co dříve má udělat, kam dříve skočit, které aktivitě se věnovat a kterou ponechat ladem. Čase je prostě neúprosný, hlavně v The Sims 2.

Světlé stránky hry
 • Střídání ročního období
 • Především podzim a zima
 • Počasí
 • Nové aktivity
 • Předměty
 • Podařená hudba
 • Simorost
Temné stránky hry
 • Náročné zahradničení
 • Datadisk mi trochu zavání "Hippies stylem" :-)
 • Mluvení s rostlinami je opravdu k popukání

Nicméně jinak mohu o Ročním období říci, že se jedná o podařené rozšíření. Především s nástupem podzimu a zimy si užijete kupu legrace. K poslechu jsou mimo jiné také nové skladby, opět skvěle zvládnuté a dokreslující atmosféru. Takže všem fanouškům vřele doporučuji.

Grafika: 7/10
Hudba: 8/10
Zvuky: 8/10
Hratelnost: 8/10

Roční období je má modla hlavně kvůli změnám počasí a právě ročního období. Prosby v podobný datadisk zde byly už za časů prvního dílu The Sims a až nyní se tento sen všech zarytých fanoušků splňuje. Jedná se o podařený datadisk, jen v některých směrech nedotažený a nedovážený. Přesto mohu doporučit.

Celkové hodnocení: 8/10

Dostupné pro: PC
Žánr: Simulátory | Simulátor života
Výrobce: EA Games | Webové stránky hry
 • Střídání ročního období
 • Především podzim a zima
 • Počasí
 • Nové aktivity
 • Předměty
 • Podařená hudba
 • Simorost
 • Náročné zahradničení
 • Datadisk mi trochu zavání "Hippies stylem" :-)
 • Mluvení s rostlinami je opravdu k popukání

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A