PC | Recenze | X360 | PS3 | Akce

Recenze: The Wheelman - Vin Diesel jako za mlada

Vin Diesel se vrací na filmová plátna a jako bonus nám k tomu servíruje arkádovou akci Wheelman pro nenáročné chvilky u vašich herních strojů.

Plešatý hromotluk Vin Diesel, který to dokázal rozparádit i ve stověžatém městě, se před pár lety stal ikonou akčních filmů a mnozí mu přisuzovali roli novodobého Arnolda a Silvestra. Po pár vyvedených kouscích, kdy se do jeho konkurence vetřel podobně vyhlížející a stylizovaný The Rock, však poněkud zapadl, aby se nyní mohl vrátit naboostovaný popcornovou zábavou bez přemýšlení.

 

VIDEO: 1227 'Wheelman - ukázka mise'

A není to pouze další díl dnes již kultovní ságy Fast & Furious, ale i právě Wheelman. Pubescenty tolik opěvovaná série se nejspíše herní adaptace nedočká, proto nám to Vin nahrazuje hrou poněkud netradičně předcházející premiéru stejnojmenného filmu. A zdaleka to ještě není vše. Na naše monitory a stříbrná plátna se chystá i záhadami obalený Riddick. Tak tedy, jak chutná první chod?

Je to GTA, není to GTA?

Milo Burik, jak se Vin Diesel v této hře jmenuje, začíná ve sluncem prosvícené Barceloně, kam se, i když poněkud nerad, musel přesunout ze Spojených států.

Máte chlápka v rozlehlé metropoli, jenž se může libovolně pohybovat, páchat neplechu, krást auta, střílet po čem se mu zachce

V městě zasvěceném fotbalu zastává roli tajného policisty, který se, jak jinak, musí nepozorován vetřít mezi tuzemskou mafiánskou spodinu a dostat se v její hierarchii co nejvýše. Začínají se objevovat první postavy v poměrně průhledném ději a zadávají vám první úlohy.

wheelman 09.jpgwheelman 10.jpg

Na první pohled se tedy Wheelmen prakticky neliší od všech možných GTA klonů. Prostě máte chlápka umístěného v rozlehlé metropoli, jenž se zde může zcela libovolně pohybovat, páchat neplechu, krást auta, střílet po čem se mu zachce a získáváte za to bodíky. Oproti GTA je zde však město až trapně mrtvé, lidí na ulicích je velice málo a více méně se zde nic neděje. Tudy totiž cesta nevede.

art2.jpg

Hlavní deviza hry spočívá v akčním závodění. Jednoduše tedy přijdete k nějakému paňácovi, ten vám zadá koho a kde máte sejmout, nasednete do své káry a uháníte si to ulicemi střílejíc ostatní automaniaky, kteří vám vlezou do cesty. Na pěší mise s vlastním kvérem v ruce sice rovněž dojde, je jich však tak málo, že to ani nestojí za řeč. Na druhou stranu je ale nutné podotknout, že i tyto části hry jsou poměrně příjemnou zábavou narušující jinak stále stejný koncept.

Spíš Pursuit Force

Jakmile se nějakým způsobem dostanete k hlavní dějové náplni, tedy onomu řádění s autem, určitě si vzpomenete na povedenou arkádu Pursuit Force z handheldového PSP. Řítíte se velikou rychlostí více méně předem danou trasou a odrážíte všemožné otravné útoky. Samotná demolice otravných much je zde však zpracována mnohem detailněji.

wheelman 07.jpgwheelman 08.jpg

První, co můžete dělat, je klasické narážení do aut vlastním korábem a způsobovat jim tak nemalé škody, případně je úplně vyhodit ze silnice. Auta se demolují, a když už mají opravdu hodně, začnou dýmit, hořet a nakonec vybouchnou jako vy u pololetní zkoušky po mnoha nocích prosezených před monitory.

art.jpg

Mnohem zábavnější ale je postupné získávání bodů, které vám následně umožní dělat různé skopičiny. Tyto body se načítají automaticky, pokud nejezdíte jako šneci a zbytečně moc nenarážíte do ostatních účastníků silničního provozu. Pokud pak máte status plný, můžete vyvolat některá speciální komba doprovázená efektním zpomalením času.

Úplně nejlepší však je skákání z auta na auto jak to uměl jenom King Kong

Vaše konzerva například udělá stylový a ohromně nereálný přemet ve vzduchu s tím, že vy můžete ve zpomaleném čase ládovat do protivníků olovo, co hrdlo ráčí. Bonusy se následně počítají i za odstranění jednotlivých překážejících otrapů, za což jste opět odměňováni efekty a dalšími funkcemi.

wheelman 05.jpgwheelman 06.jpg

Úplně nejlepší však je skákání z auta na auto jak to uměl jenom King Kong. A právě zde se Wheelman tolik podobá zmiňovanému Pursuit Force. Kdykoliv můžete přijet blízko jiného auta, ve správnou chvíli zmáčknout tlačítko a Vin Diesel přeskočí do jiné káry. To se vám bude velice hodit například při delších honičkách, kdy toho vaše primární kára schytá opravdu hodně a budete muset svůj zadek hodně často stěhovat jinam.

Děj a ještě něco navíc

Hlavní dějová linka vám zabere něco přes deset hodin příjemného hraní, což v dnešní době rozhodně není málo. Dobu hraní dokáží hodně prodloužit různé přidružené aktivity, opět známé například z GTA. Ve volných chvilkách je možné zhostit se role taxikáře a objíždět zákazníky, můžete si nelegálně zazávodit v katalánském městě, krást auta, zdrhat před fízly a tak různě.

wheelman 03.jpgwheelman 04.jpg

Pohyb po městě je celkově velice zjednodušen, a pokud vás například štvalo neustálé projíždění těch samých ulic v gétéáčku, u Wheelmana si jednoduše kliknete na své mapce na bod setkání a jste tam automaticky teleportováni. Zbývá snad jenom podotknout možnost vylepšovat si své vozidlo o různé lepší plechy, obrnění a další, což zvyšuje odolnost a efektivitu proti nepřátelům, a stejně to funguje i v případě hlavního hrdiny.

wheelman 01.jpg wheelman 02.jpg

The Wheelman si na nic nehraje a do hry přichází s tím, co nabízejí klasické hollywoodské blockbustery: jednoduchou a pěknou podívanou, svižnou hratelnost a nějaké to klišé. Pokud to spojíte s rozumným dávkováním a přijmete tuto záležitost tak, jak je koncipována, odmění se vám skvělou zábavou, kterou jednoznačně musím doporučit.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | Third person akce
Výrobce: Tigon Studios | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 20. března 2009
  • Rychlost, akce, spád
  • Spektakulární efekty
  • Příjemné ozvučení a atmosféra
  • Při delším hraní může nudit
  • Mrtvé město
  • Nic moc grafika
Diskuze (8) Další článek: Poperte se se změnou klimatu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,