Recenze: Timesplitters: Future Perfect – návrat do budoucnosti

Král FPS her na PS2 se vrací a slibuje ještě víc než minule. Slibuje víc příběhu, víc akce, víc humoru, víc modů a v neposlední řadě daleko víc multiplayerových možností. A taky víc opic. Ovšem znamená to více zábavy? Dokáží se Timesplitters zařadit zpátky mezi herní špičku, nebo machři z Free Radical udělali krok vedle? To vše se dozvíte v naší recenzi.

Platforma: PS2 (X-Box, Game Cube)
Žánr: FPS
Multiplayer: ano (split screen až 4,online až 16 hráčů)
Paměťová karta: 201 kB
Analogové ovládání: páčky
Vibrace: ano
Vývojář: Free Radical
Distributor: Electronic Arts
Distribuce v ČR: EA czech

Timesplitters. Jak lahodně to jméno zní. Skrývají se za ním desítky a desítky hodin kvalitní zábavy. Druhé pokračování této série bylo mnohými považováno za Mount Everest stříleček z prvního pohledu. Pokud jste hledali brilantní level design, tuny nápadů, perfektní ovládání na joypadu - a hlavně bezbřehou zábavu (především v multiplayeru), Timesplitters vám splnili všechna vaše přání. Ale od posledního pokračování uplynulo v herních řekách spoustu vody a vyrostla nová konkurence. Naštěstí Timesplitters: Future Perfect nezklamal očekávání a hned ze začátku mohu říct, že se rozhodně vrací ve výborné formě. I když hlavní devizou má být online hra, i hráč samotář si rozhodně užije svoji porci zábavy.

    

Teda, dneska ten Gravity Gun je všude * Naštěstí s touto armádou nemusíte bojovat * Budoucnost je oranžová a ne růžová

Free Radical

I když počet vydaných her od Free Radical není ohromný, vlastně se jedná jen o čtyři kousky, nejedná se o žádné zelenáče. Svého času totiž pracovali v Rare, což byli jedni z nejkvalitnějších a nejoblíbenějších vývojářů herní scény. Každý majitel N64 určitě zná jejich megapecky Perfect Dark a GoldenEye a při vzpomínce na ně nostalgicky zamáčkne slzu.

Free Radical si ovšem vysloužili ostruhy na svém projektu Timesplitters pro PS2 a s pokračováním Timesplitters 2 dokonce u spousty hráčů získali statut geniálních a nedotknutelných mistrů. Nedávno jsme tu od nich měli stealth akci Second Sight, která sice zrovna moc nezazářila, ale rozhodně se jednalo o kvalitní hru. Navíc s jedním z nejlepších příběhů, se kterým jsme měli tu čest. Čtyřlístek vydaných titulů uzavírá dnešní Timesplitters: Future Perfect, o jehož kvalitách si čtete právě teď. :-)

Time to split!

Jeli jste někdy na tobogánu? Ano? Tak přesně takhle svižně proletíte story módem. V TS2 si spousta hráčů stěžovala na nedostatečný příběh stmelující jednotlivé úrovně. Tomu je konec. Tam, kde minulý díl představoval sérii jednotlivých misí napříč časem, nabízí Future Perfect kvalitní, humorem a atmosférou nasáklý děj. Tam, kde jste se v jednotlivých misích vtělovali do postav zapadajících do jednotlivých časových období, přináší Future Perfect jednoho hrdinu. Corteze, muskulaturou oplývajícího holohlavého drsňáka s očními implantáty, který sice občas trochu tupě vypadá, ale ve skutečnosti se jedná o neuvěřitelně vtipného a sympatického týpka.

Zrovna se vrací z úspěšné mise - podařilo se mu získat časové krystaly. Ty by mohly být tím rozhodujícím elementem ve válce se Splittery. Ovšem než se stačíte rozkoukat, jste sestřeleni a rovnýma nohama v první misi. Ta se nese ve stylu válečných her ala Call of Duty, jen v budoucnosti. Čeká vás skupina vojáků, která vám má pomoci donést krystaly na základnu a bojová atmosféra hustší než sirup. Nakonec se tam dostanete, ale než si Cortez stačí vyměnit ponožky, je hnán strojem času zpět do akce.A to vše jen aby nakonec zjistil, že za invazí brutálních Splitterů stojí někdo jiný, než se zdálo.

Noví Timesplitters opět sází na cestování časem. Tentokrát ovšem doplněné o různé radovánky s tím spojené. V každé misi se setkáte se s různými časovými paradoxy, spojené s potkáváním sama sebe v různých časových rovinách. To si například dojdete k zamčeným dveřím a najednou se v mříží nad vámi objeví vaše budoucí já a hodí vám klíč přesně pasující k oněm dveřím. Po chvilce putování ovšem narazíte na červí díru a co by své budoucí já házíte klíč svému minulému já. A to je zrovna ten nejnudnější způsob časového paradoxu. V dalších misích třeba v jedné části řídíte tank, zatímco vaše budoucí já sestřeluje dotírající stíhačky. Následně si samozřejmě role vyměníte. Sice je to už párkrát viděný prvek, ale stále působí neuvěřitelně skvěle. Navíc je zde okořeněný skvělými hláškami, které mezi sebou Cortezové při setkáních prohazují. Jednoduše geniální.

   

Hm, horkem jde maso pěkně od kosti :-) * Sám velký drsňák Cortez * Na tričku Slut a na zádech tenhle batoh, no teda

V každé úrovni vám dělá společnost nějaká další postava, ovládaná kvalitní umělou inteligencí. V roce 1969 tak narazíte na tajného agenta Tippera, v roce 1994 na sexy dívčinu, v budoucnosti se potkáte s bojovým robotem, který postupně zešílí - a tak podobně. O tom, že se s nimi pořádně zasmějete, nemusíte pochybovat. Ostatně celá hra je nabitá humorem, vtipnými průpovídkami mezi časovými Cortezy, další poznámkami od vašich pomocníků, vtipné scénky nebo rozhovory vedené strážemi v různých úrovních... Je toho prostě spousta. Nepamatuji žádnou FPS, u které bych se takhle nasmál.   

Jednotlivé úrovně se odehrávají v různých časových obdobích a v stylech s dobovými zbraněmi. Ocitnete se třeba ve válkou s roboty zmítané budoucnosti, prostřílíte se brokovnicí domem plným zombíků, budete se plížit budovou přecpanou bezpečnostními systémy a tak dál. Level design byl jednou z nejsilnějších zbraní Timesplitters a nejinak je tomu i tady. Ovšem musím se zmínit o podobném scénáři jednotlivých úrovní. Většina časových období totiž obsahuje dvě mise, z nichž jedna se vždy odehrává v tajném podzemním komplexu, laboratoři či tak podobně. V rámci příběhu je to pochopitelné, ale trochu to vypadá, že tvůrcům došla invence.

Bavit se budete vždy skvěle a na tom záleží. Sice vám story mod zabere jen nějakých sedm hodin, ale je to sedm šedesátiminutovek našlapaných svižnou akcí až po okraj. Sice poněkud naskriptovanou a lineární, ale velice atmosférickou. Pokud jste veteráni TS, o jiné než Hard obtížnosti ani neuvažujte. Medium je totiž na úrovni Easy z TS 2. Možná i o něco níž :-). 

Jak vaši pomocníci, tak protivníci oplývají poměrně vysokou umělou inteligencí. Pomocníci vás ženou vpřed, většinou nepřekážejí v cestě a pár zlořádů taky odpraví. Nepřátelé se různě snaží krýt, utíkat a podobně. Pokud to tedy nejsou zombie. Ty se maximálně snaží vám vykousnout mozek z hlavy:-), ale to už k pořádným zombiím tak nějak patří.

   

Tak tahle roštěnka vám do toho pořád kecá * S brokovnicí je roztomilejší * Harpunou na zombíky

Editor levelů

Na editor levelů narazíte v kdejaké PC hře. Leč na konzolích se jedná o záležitost dosti ojedinělou. Vlastně, jediná další hra, která mě napadá a obsahuje editor, jsou Timesplitters 2:-) I když se jedná o vcelku jednoduchý nástroj, dají se s jeho pomocí tvořit kvalitní úrovně. Verze u Timesplitters: Future Perfect nabízí stále jednoduché uživatelské rozhraní, ale přidává navíc spoustu nových objektů a možností. Pokud máte svoji černou krabičku napojenou na internet, lze svoje výtvory dát v plén i dalším hráčům. Případně si stáhnout díla ostatních. 

Víc lidí, větší zábava

Ani po odehrání story modu nemusíte hru vyhazovat z okna. K dispozici máte spousty dalších možností. Třeba použít DVD jako podtácek,  nebo ho nabrousit a používat jako řezný kotouč:-) Ale větší zábava bude, pokud si vyzkoušíte i další herní módy.

Ať už se jedná o různé arcade mise - třeba dobíjení elektrických opic, křepčících na tanečním parketu; nebo závody s mechanickou kočkou; případně sestřelovat opicím kradené ovoce pomocí sniperky . A co takhle klasický multiplayer? Ten nabízí dostatek různých módů na vyžití. Ať už se jedná o klasické typu Deatmatch, Capture the bag a podobně či různé modifikace typu Virus, Thief a další.

Pokud nemáte k dispozici zrovna žádného kamaráda, budete s muset vystačit s boty. Pokud se vás však sejde víc, lze hrát až ve čtyřech ve split screenu. Nebo si pěkně ve dvou můžete projít story mod v kooperativní hře. Nejlepší variantou by bylo se připojit pomocí kabelu k další PS 2 - nebo ideálně pomocí síťového adaptéru. Tam na vás čekají líté boje až v 16 lidech. Ale jak je tomu u nás s připojením k internetu víte všichni dobře sami.

Abyste se případně v multiplayeru snadno rozeznali, lze si zvolit ze 150 různých modelů postav. Výběr je široký, od různých druhů vojáků, zombíků a dalších stvůr přes roboty až po malé krvežíznivé školačky (moje oblíbená) či další úchylárny. Každá postava disponuje statistikami jako odolnost, výdrž, rychlost a tak.

   

Tajný agent Tipper. Groovy! * Vsázím dvacku na sebe :-) * Hop! Vzhůru za svým minulým já

Opět stylová grafika

Free Radical mají zřejmě hodně rádi comicsy, jinak si zajímavý styl grafiky jejich her vysvětlit nedovedu. Od Timesplitters: Future Perfect jsem ovšem změnu nečekal a možná je to i dobře. Vzhledem k vtipnému pojetí celé hry vysloveně sedí. Navíc díky této na detaily prostší grafice se dá vykreslovat větší okolí a při tom  zachovat konstantní frame rate. Některým se sice nemusí tento styl líbit, ale to se nedá nic dělat.

Každopádně grafika vypadá perfektně, spousta efektů, kvalitní modely všech postav, výborné prostředí. Sice mi na první pohled připadala jak v minulém díle, ovšem po bližším prozkoumání si lze všimnout zvýšení kvality. Hlavně když si vedle sebe pustíte TS a TS2:-)

Hudba je skvělá, rychlé a svižné rytmy se liší podle časového období jednotlivých úrovní. Perfektně navozuje tu správnou akční atmosféru. Hned v samotném menu je správně nářezová rychlá skladba. Zvukový doprovod je standardní, jen některé zvuky jsou podle mě hodně potlačené. Zbraně a výbuchy zní dobře, chybí ale kroky hlavního hrdiny.

Světlé stránky hry
  • Hratelnost
  • Stylová grafika
  • Cestování časem
  • Tuny módů
Temné stránky hry
  • Krátký single player
  • Podobně stavěné úrovně
  • Stylová grafika

Stroj času čeká

Timesplitters: Future Perfect rozhodně nezklamal očekávání. Nabízí kvalitnější (pravděpodobně) a zábavnější (to rozhodně) story mod a takřka nekonečnou hratelnost v dalších módech. Rozhodně žádná jiná FPS na PS2 vám nenabídne tolik možností. Pokud jste navíc online, využijete hru na 100%.

Jestli Timesplitters: Future Perfect patří na absolutní špičku žebříčku stříleček záleží na vkusu každého z vás. Já mám ovšem od nynějška svůj trůn obsazený. Tedy minimáně do doby, kdy přijde Timesplitters 4:-)

Grafika: 9/10
Zvuk: 8/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 9/10

Wow. Třetí pokračování a stále si udržuje kvalitu. Špičková hratelnost, spousta humoru, kompaktní single player a bohatý multiplayer. Pro fanoušky TS herní nirvána, pro ostatní vlastně jakbysmet.

Celkové hodnocení: 9/10

Diskuze (4) Další článek: Jagged Alliance 3D - screenshoty, informace!

Témata článku: , , , , , , , , , ,