Recenze: Townsmen 4 – všemocná víra

Čtvrtý díl snad nejznámější strategie na mobilní telefony s sebou přináší pár příjemných změn. Je situován do středověku a coby představený mnišského řádu musíte obyvatelstvo přivést k víře. OfMG.
Recenze: Townsmen 4 – všemocná víra

Žánr: Strategie
Multiplayer: Ne
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680
Hru poskytl:
WapStranky.cz

Přestože jsou Vánoce ještě daleko, neměli bychom zapomínat na Ježíška. Je to právě on, kdo nosí všechny ty dárky pod stromeček, kdo se s nimi tahá z obchodů a kdo na nás se shora kouká po celých 365 dnů v roce. Santa to není. A čtvrtý díl Townsmen vás o tom možná i přesvědčí. Ocitnete se v takřka temném středověku, který je třeba ještě více zaslepit. Musíte získat co nejvíce lidí na svoji stranu, donutit je k víře a přetvořit obyvatelstvo k obrazu Boha. Úkol to však nebude ani zdaleka jednoduchý.

Na víru jídlem

Pokud jste hráli předchozí díly, jistě vám nebude cizí ani nejmladší bratříček, stavící na propracovaném, avšak zjednodušeném konceptu strategických her. Čili prvořadným úkolem se stane ve většině misí dát lidem najíst, postavit farmy, pekárny, studny a jiné potřebné budovy pro obstarání a přípravu jídla. Koncept Townsmen je podobný sérii Settlers, takže je potřeba dávat pozor na stav surovin potřebných pro život i pro budování nových domů.

  
Nechť říše vzkvétá

Nicméně na druhou stranu hraní není tak složité, jak se může zdát. Ovládání je zjednodušené, každá budova disponuje jistými položkami a o zbytečné malichernosti se díky tahovému řešení starat nemusíte. Přitom pokud se vám bude dařit plnit vytčené plány a splníte očekávání všech lidí, někteří se ihned přikloní k vám. Jiní však mohou být otrlejší, proto občas přijde na řadu i násilí.

V celkem čtrnácti misích sice většinou plníte úkoly typu „postav pivovar, vybuduj mlýn, získej tolik a tolik vody nebo dřeva“, ovšem vzhledem ke konkurenčnímu opatství se někdy prostě musí vytáhnout nože. Bojování nicméně není příliš propracované a vlastně hraje druhořadou roli, Townsmen 4 je především o stavění říše a plnění nejrůznějších úkolů.

  
Boje jako na šachovnici

K dispozici mimo jiné je takzvaná nekonečná hra, v níž můžete budovat svůj klášter po dobu neomezenou. Výhoda je, že zde nejste prakticky ničím limitování, nemusíte plnit questy a máte tak víceméně volnou ruku.

Rozmazlující grafika

Nutno dodat, že i když většina nových bratříčků jak u filmů, tak i u her slábne, Townsmen 4 spíše sílí. Stačí letmo prolétnou okolní obrázky a rázem je jasné, že grafické zpracování je opět výtečné. Na poměr mobilních telefonů jen stěží naleznete hezčí strategii. Budovy sice v porovnání se svými bratříčky trošku ztratily na osobité roztomilosti, nicméně přesto vás grafika rozmazlí. Potěšující je mimo jiné je oddálení kamery v porovnání s předchůdci, což v důsledku vede k většímu rozhledu v izometricky snímaném prostředí.

  
Za chvilku budu mít plné sklady...

Další dobrou zprávou je lokalizace. Pokud si zrovna nerozumíte s angličtinou, solidní český překlad určitě uvítáte. Nemohu sice porovnat s originálem, ale soudě podle misí je scénář kvalitní, věcný a stručný.

Světlé stránky
  • Hratelnost
  • Zpracování
  • Ovládání
  • Grafika
  • Hudba
  • Lokalizace
  • Zapomněl jsem na něco?
Temné stránky
  • Snad jen poněkud horší bojování

Townsmen 4 jde zkrátka po stopách svých předchůdců a troufám si tvrdit, že v ničem nezklamal. Dokonce i hudební doprovod jde specifikovat jako nezvykle povedený, kráčí po stopách grafického zpracování a dotváří příjemnou atmosféru ve všech misích. Je těžké hledat něco, co bych hře mohl vytknout... sebemenší chybku. A doteď jsem ji nenašel, snad kromě horších bojů, jež stejně hrají druhořadou roli.

Grafika: 9/10
Originalita: 5/10
Atmosféra: 9/10
Hratelnost: 9/10

Skvělá hra takřka po všech směrech. Tečka.

Celkové hodnocení: 9.5/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 16 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |