Recenze: Trackmania Nations - unikát zdarma

Stovky různých tratí. Zběsilá jízda v dvousetkilometrové rychlosti. Tisíce soupeřů z celého světa… Nebo také dvěma slovy: Trackmania Nations. Nové pokračování známé arkádové série neztratilo nic z báječnosti svých předchůdců; snad kromě ceny - je totiž k dispozici zcela zdarma.
Recenze: Trackmania Nations - unikát zdarma

MartLadislav NosákovecPlatforma: PC
Typ hry: Závodní
Multiplayer: Ano (internet a LAN)
Minimální konfigurace: CPU 500 MHz, 128 MB RAM, 400 MB na HDD, 32 MB grafická karta
Testovací konfigurace: AMD Athlon 2000+, 512 MB RAM, 400 MB na HDD, 128 MB grafická karta
Výrobce hry: Nadeo (
www.nadeo.com)
Distributor hry: Volně stažitelné
Distribuce v ČR: Volně stažitelné
Homepage:
www.trackmanianations.com

Před několika dny vyšla zcela zdarma plná verze závodní hry Trackmania Nations, která mezi hráči takřka ihned vzbudila tsunami nadšení. Bohužel s ním však i několik vlnek zklamání. Ale nepředbíhejme…

  

Před startem vám hra vždy představí celou trať * Samozřejmostí jsou nejrůznější zrychlovala * Nahoru a dolů

Pokud v tom všem hledáte nějaký podvod, boudu či zradu, mýlíte se. Trackmania Nations je projektem naprosto unikátním. Ačkoliv jsou v poslední době stále častěji uvolňovány dříve normálně prodávané hry (z poslední doby např. S.W.I.N.E., Eye of the Kraken či domácí Polda), Trackmania Nations do této škatulky tak úplně nezapadá – jedná se o v každičkém směru plně profesionální titul (název „Trackmania“ koneckonců hovoří za vše), jenž je od začátku vývoje tvořen jako klasická freewareovka.Tedy titul, za který se neplatí a který si každý může zcela zdarma stáhnout. Příjemné, nemyslíte?

Jak na online hraní?

Stěžejním bodem Trackmania Nations je hra po internetu. Nejdříve si ale pochopitelně musíte vytvořit svůj vlastní účet. Hra vás v moment připojení vyzve k nastavení vlastního přihlašovacího jména a hesla, poté si vše automaticky ověří, a je hotovo. Zní to jednoduše, nicméně doufejte, že budete mít při připojování štěstí, a servery nebudou přetížené. V opačném případě nezbývá než čekat…

Jednoduchá reklamní hra?

Zároveň však nečekejte pouze nějakou jednoduchou reklamní hru o několika tratích, oplývající mizerným technickým zpracováním. Kdepak. Celý vývoj již od počátku dotovala společnost Nvidia, která jako jeden z hlavních partnerů progamigu ve světě moc dobře věděla, proč takový krok činí. Trackmania Nations je totiž ryze multiplayerovým kouskem, ovšem ne jen tak ledajakým. Titul byl vytvořen především pro účely turnaje v elektronickém hraní Electronic Sports World Cup, který proběhne letos v červnu v Paříži (s prize-money dosahující hodnoty 40 tisíc dolarů!). V praxi to znamená, že pokud budete opravdu úspěšní a vaše časy budou stačit na kvalifikační limity, možná se podíváte do Francie…

Předpokládám ale, že pro většinu hráčů se titul stane spíše odpočinkovou záležitostí. Je až neuvěřitelné, jakou popularitu získal už po několika hodinách od svého vydání. Jakožto jeden z prvních hráčů (když sem se poprvé připojoval, bylo aktuálních účtů jen něco málo přes dva tisíce) sem měl možnost žasnout nad skvělým herním systémem, abych již o několik hodin později (to už bylo připojených hráčů téměř deset tisíc!) na stejný systém zlostně nadával – to když byli servery přetížené a bodový systém zmizel v zapomnění. A aktuální situace? Zaregistrovaných uživatelů je více než sto tisíc, a i když všechno stále není úplně dořešeno, dá se hovořit o „stabilizování na přijatelnou normu“.

  

Když „vypadnete“ z dráhy, musíte holt po trávě * Závodí se výhradně na okruhových tratích * Skokánky nejsou výjimkou

Jedinečný zážitek

Hráč má k dispozici tři herní módy: klasický trénink (k dispozici je přes sto tratí), hru po lokální síti a samozřejmě hru po internetu, okolo které se točí všechno důležité. Přesně tady na vás čeká to pravé závodění; svět plný adrenalinových soubojů, vůně benzinu a spálených gum a pochopitelně také krása nadupaných vozidel.

Princip Trackmania Nations je přitom naprosto prostý. Vyberete si jeden z desítek nabízených serverů (stále častěji se objevují i české místnosti), a poté vás hra sama připojí do právě probíhajícího závodu. Samotné závodění je provedeno tak, jak jsme na něj zvyklí z ostatních titulů série Trackmania. Hlavním úkolem je dojet z bodu „A“ do bodu „B“ v co možná nejrychlejším časovém limitu… Nic víc, nic míň. Můžete mi ale věřit, že už po několika minutách budete mít nepřekonatelnou chuť porazit všechny kolem sebe, a poté to všem dát v diskuzi přímo ve hře (tzv. na skle) náležitě najevo. Hra více hráčů prostě má své nezaměnitelné kouzlo.

Asi nikoho nepřekvapí, že Nations se od ostatních sourozenců z oblíbené závodní série Trackmania také v mnohém liší. Předně máte k dispozici pouze jedno jediné prostředí (klasický závodní okruh) a taktéž pouze jeden typ vozidla – jakýsi neznámý druh formule, který si navíc nemůžete nijak (co se výkonnosti týče) upravovat. Sice se to zpočátku může zdát jako obrovská nevýhoda, nicméně stačí jen chvilka hraní abyste pochopili, že jinak by to v online hře ani nešlo. Takto se totiž musíte spolehnout čistě na své řidičské umění - jednoduše proto, že podmínky má každý hráč na celém světě stejné. Takže výmluvy typu „on má rychlejší auto“ si nechte od cesty. Několika takovýmto jedincům se ostatní krutě vysmáli – byl jsem toho sám svědkem :-). 

  

Ještě kousek a mám ho! * Chvilička do startu * Některé tratě jsou opravdu zákeřné

Sladkosti pro oči na závěr

Trackmania Nations ale není jen o závodění jako takovém. K dispozici jsou (jako už klasicky) spousty možností, které minimálně potěší: ať už se jedná o možnost upravit si vozidlo k obrazu svému či tvorba vlastních tratí v detailně propracovaném editoru. Svá díla si pochopitelně můžete uložit a nahrát ke stovkám dalším přímo do hry. Titul se tak stává téměř nesmrtelným…

  

Vychutnejte si tu krásu * Pozor na kolize * Pohled „vzhůru nohama“

Po technické stránce představuje Trackmania Nations jasný nadprůměr. A kdybychom ji srovnali s ostatními freewareovými tituly, asi bychom přemožitele nenašli. Grafické zpracování je velice příjemné, a nějaké výraznější mouchy byste na něm hledali marně. Potěší také vcelku lidové systémové požadavky, které se zastavují na hranici dnes již značně podprůměrných strojů. Vzhledem k často přetíženým serverům tak mohu spíše než nadupaný stroj doporučit pořádné internetové připojení – přijde vhod! Pochvalu si zaslouží i zvuková kulisa, která nepostrádá dynamičnost, a díky svému adrenalinovému pojetí dokáže často vyburcovat k lepším a lepším výkonům. Jediný nedostatek tak mohu směřovat snad jen ke „svéráznému“ fyzikálnímu modelu vozidla, který simulaci připomíná minimálně.

Světlé stránky hry
  • Technické zpracování
  • Hratelnost
  • Návykovost
  • Stovky tratí
  • Cena
Temné stránky hry
  • Fyzikální model
  • Přetíženost serverů

A výsledek? Asi jen těžko bychom nad nejnovější Trackmanií skrývali slova nadšení. Jedná se o mimořádně zábavný a návykový titul, který je navíc zcela zdarma. Co víc si přát...

Grafika: 7/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 9,5/10

Skvělá závodní hra, která potěší nejen návykovou hratelností, ale především svojí cenou – je totiž zcela zdarma. Škoda jen často přetížených serverů…

Celkové hodnocení: 9/10

Martin DemigerDruhý názor: Martin Demiger

Trackmania Nations je pro mě úžasným dárkem, který jsem si snad ani nezasloužil. Že přeháním? Ale kdepak… Která jiná hra, distribuovaná zcela zdarma, se může pochlubit krásnou grafikou a především úžasnou hratelností, která se logicky projevuje také na velkém počtu hráčů (=soupeřů)? Skvělý je hlavně tah s jedním vozidlem. Hráči mají vyrovnané podmínky a jediný faktor, který odděluje tenkou hranici mezi úspěchem a totálním vyhořením, je jejich jezdecký um. Ale proč zbytečně plýtvat dalšími superlativy - sám za sebe hovoří už jen fakt, že jsem hru výjimečně neodhodil hned po recenzi a věnoval jí i hezkých pár chvil po napsání článku pro papírové Doupě. A předpokládám, že v budoucnu tomu nebude jinak. A kdoví… třeba se potkáme na ESWC v Paříži!

Celkové hodnocení: 8,5/10

Dostupné pro: PC
Žánr: Závodní
Výrobce: Neznámý

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of War, výsledkem jsou nádherné obrázky

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of Wa…

God of War je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a fotorežim je toho jasným důkazem.

16.  5.  2018 | | 2 N/A
Call of Duty: Black Ops 4 je novým dílem série, co boří zažité standardy

Call of Duty: Black Ops 4 je novým díl…

Prvotní představení máme za sebou, teď přišel čas na nášup videí a obrázků z očekávané akce.

18.  5.  2018 | | 8 N/A
Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšího hitu Rockstaru?

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšíh…

GTA V je jistě stále celkem cool záležitost, poločas rozpadu se ovšem přiblížil a spolu s ním i myšlenky na nástupce v podobě GTA VI. Jaké bude?

9.  5.  2018 | | 6 N/A
Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Pomalými krůčky se k nám dostává léto a s ním i období sucha. Květnový line-up tomu ale rozhodně neodpovídá.

11.  5.  2018 |
Playstation 4 je na konci svého životního cyklu, říká šéf konzolové divize

Playstation 4 je na konci svého životn…

Konzole PS4 už se pomalu blíží konci cesty a za rohem začíná vykukovat další generace.

22.  5.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Gangsterské herní šílenství se zrodilo ze zkratky GTA

LEGENDY: Gangsterské herní šílenství s…

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

9.  5.  2018 |
E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na největším herním veletrhu

E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na…

Letošní E3 bude velké. A bude stát za to.

21.  5.  2018 | | 7 N/A
Marvel v herním průmyslu: nastává zlom po vzoru filmů?

Marvel v herním průmyslu: nastává zlom…

Jednomu ze dvou největších komiksových vydavatelství světa se to v poslední době daří jak na poli komiksů, tak na filmovém plátně. Co se ale týče produkce počítačových her, nikdy na tom nebylo extra dobře. To se ale možná v blízké budoucnosti změní a my si tak užijete s našimi oblíbenými superhrdiny a záporáky také nějaké pořádné herní dobrodružství.

20.  5.  2018 | | 2 N/A