Recenze: Train Tycoon – luxusní Tycoon do mobilů

Chris Sawyer vstoupil do podvědomí hráčů především svojí úspěšnou sérií Transport a Railroad Tycoon. V málokterých hrách bylo vidět tolik nápadu a smyslu pro detail. A možná proto se tuzemští tvůrci rozhodli k přepracování prvně jmenovaného případu do mobilní verze.
Recenze: Train Tycoon – luxusní Tycoon do mobilů

Žánr: Strategie
Multiplayer: Ne
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680
Hru poskytl:
WapStranky.cz

Moje podvědomí mi při přečtení dvou slov „Train Tycoon“ vnuklo škaredé myšlenky – další Tycoon, byť v tomto případě pro mobily... další propadák... další chlubivý titul se zvučným jménem a nulovou kvalitou. Jenže chyba lávky! A velká. Právě recenzovaná hra nejenže útočí na nejvyšší příčky ve svém žánru, ale zároveň prakticky zcela a do puntíku kopíruje původní legendární Transport Tycoon, tedy především jeho železniční část.

Nesetkáte se zde s budováním složitých automobilových, leteckých a lodních infrastruktur, důraz je kladen pouze na lokomotivy, koleje, nádraží, vagony a vlaky. Na jednu stranu musím podotknout, že podobného omezení je opravdu škoda, nicméně na druhou je přesto Train Tycoon opravdu propracovanou komplexní strategií snad po všech směrech. Stanete se presidentem vlastní společnosti, a to v padesátých letech minulého století, v němž existovala řada vsí a vísek bez jakéhokoliv propojení. A váš úkol tudíž nyní bude vězet ve vybudování kvalitních železničních sítí, které dokáží prosperovat a s trochou štěstí i rozdrtit protivníky.

  
GIF video mluví za vše

K výběru jsou například jednotlivé  mise, jejich pointa ovšem tkví spíše v zaučení do tajů této hry. Setkáte se s úkoly typu „vydělej tolik a tolik tisíc, postavte několik vlaků, nádraží“ a podobně. Sám jsem proto po odchycení základních aspektů a pravidel takříkajíc odlétnul k samostatným mapám, u nichž si jde navolit její velikost, počet protivníků, roztroušených obcí a zdrojů pro těžbu. Pak už nejste prakticky ničím limitování. Tedy až na peníze.

Samozřejmě i v případě Train Tycoon tvoří nedílnou součást hry pověstné zelené bankovky, musíte tudíž pravidelně hlídat rozpočet, sledovat jednotlivé stanice s vlaky a hlídat jejich prosperování či prodělávání. Bankrot je nepříjemná věc, takže je potřeba stavět železniční tratě efektně a efektivně. Nevyplácí se vyhazovat peníze za zbytečně vysoký počet vagónů, rychlejší vlaky a další aspekty – alespoň ne hned ze začátku. K dispozici je jinak mnoho druhů lokomotiv, které jsou postupem času vynalézány a pro vás tím pádem zpřístupněny. Rychlostně jsou lepší a nekazí se tolik.

  
Dřevo je solidní kšeft

Jejich kupování je přitom jednoduché – v pár přehledných tabulkách navolíte počet mašinek i vagónů, dělených mimo jiné podle druhu přepravovaného „zboží“. Kromě lidí a poštovních zásilek jde vydělávat také na dřevě, uhlí a ropě. A jakmile máte ve věcech jasno, stačí odkliknout koupi a rázem se zbrusu nový vláček dostane na taktéž nijak složitě vybudovanou trať.

  
Lze stavět i železniční křižovatky – vlaky si na nich dávají vzájemně přednost

Zezačátku jsem se sice zalekl faktu, že bych musel otrocky stavět každý dílek železnice, ale autoři nás naštěstí tohoto problému zbavili šikovnou funkcí. Stačí vybrat v položkách možnost vybudovat koleje automaticky z jednoho předem určeného bodu do druhého a rázem máte o problém méně. Je zkrátka potřeba být rychlý – protivníci disponují solidní umělou inteligencí, dokáží účinně jednat a stávají se tak nelehkými soupeři.

Světlé stránky hry
  • Transport Tycoon do mobilu
  • Propracovanost
  • Komplexnost
  • Jednoduché ovládání
  • Grafika
  • Hudba
  • AI protivníků
  • Všechno ostatní, co jsem nezmínil
Temné stránky hry
  • K dispozici jsou pouze vlaky

Train Tycoon se ale jinak opravdu snaží ve zjednodušené podání své komplexnost, aniž by jakkoliv utrpěla kvalita. Vytknout hře proto snad ani není co. Vizuální stránka je taktéž výborná, prostředí perfektně zpracované, přičemž na stejné hladině se nese také hudba. Škoda akorát může být oné absence ostatních dopravních prostředků, nicméně přesto mohu všem rozeným stratégům právě nabízenou předělávku legendárního Transport Tycoonu doporučit.

Grafika: 9/10
Originalita: 3/10
Atmosféra: 9/10
Hratelnost: 9/10

Train Tycoon je bezesporu propracovanou strategií, kterou si zamilují především příznivci Transport Tycoonu. Nic víc k tomu dodat nelze.

Celkové hodnocení: 9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

13.  1.  2018 | | 8 N/A
Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
PlayerUnknown

PlayerUnknown's Battlegrounds: v jedno…

Když ze zkušeností v herní branži vycucáte geniálně jednoduchý koncept, občas to může fungovat. Občas až tak, že se z vašeho projektu stane nejhranější titul na světě. Skoro.

12.  1.  2018 | | 8 N/A