Recenze: Train Tycoon – luxusní Tycoon do mobilů

Chris Sawyer vstoupil do podvědomí hráčů především svojí úspěšnou sérií Transport a Railroad Tycoon. V málokterých hrách bylo vidět tolik nápadu a smyslu pro detail. A možná proto se tuzemští tvůrci rozhodli k přepracování prvně jmenovaného případu do mobilní verze.
Recenze: Train Tycoon – luxusní Tycoon do mobilů

Žánr: Strategie
Multiplayer: Ne
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680
Hru poskytl:
WapStranky.cz

Moje podvědomí mi při přečtení dvou slov „Train Tycoon“ vnuklo škaredé myšlenky – další Tycoon, byť v tomto případě pro mobily... další propadák... další chlubivý titul se zvučným jménem a nulovou kvalitou. Jenže chyba lávky! A velká. Právě recenzovaná hra nejenže útočí na nejvyšší příčky ve svém žánru, ale zároveň prakticky zcela a do puntíku kopíruje původní legendární Transport Tycoon, tedy především jeho železniční část.

Nesetkáte se zde s budováním složitých automobilových, leteckých a lodních infrastruktur, důraz je kladen pouze na lokomotivy, koleje, nádraží, vagony a vlaky. Na jednu stranu musím podotknout, že podobného omezení je opravdu škoda, nicméně na druhou je přesto Train Tycoon opravdu propracovanou komplexní strategií snad po všech směrech. Stanete se presidentem vlastní společnosti, a to v padesátých letech minulého století, v němž existovala řada vsí a vísek bez jakéhokoliv propojení. A váš úkol tudíž nyní bude vězet ve vybudování kvalitních železničních sítí, které dokáží prosperovat a s trochou štěstí i rozdrtit protivníky.

  
GIF video mluví za vše

K výběru jsou například jednotlivé  mise, jejich pointa ovšem tkví spíše v zaučení do tajů této hry. Setkáte se s úkoly typu „vydělej tolik a tolik tisíc, postavte několik vlaků, nádraží“ a podobně. Sám jsem proto po odchycení základních aspektů a pravidel takříkajíc odlétnul k samostatným mapám, u nichž si jde navolit její velikost, počet protivníků, roztroušených obcí a zdrojů pro těžbu. Pak už nejste prakticky ničím limitování. Tedy až na peníze.

Samozřejmě i v případě Train Tycoon tvoří nedílnou součást hry pověstné zelené bankovky, musíte tudíž pravidelně hlídat rozpočet, sledovat jednotlivé stanice s vlaky a hlídat jejich prosperování či prodělávání. Bankrot je nepříjemná věc, takže je potřeba stavět železniční tratě efektně a efektivně. Nevyplácí se vyhazovat peníze za zbytečně vysoký počet vagónů, rychlejší vlaky a další aspekty – alespoň ne hned ze začátku. K dispozici je jinak mnoho druhů lokomotiv, které jsou postupem času vynalézány a pro vás tím pádem zpřístupněny. Rychlostně jsou lepší a nekazí se tolik.

  
Dřevo je solidní kšeft

Jejich kupování je přitom jednoduché – v pár přehledných tabulkách navolíte počet mašinek i vagónů, dělených mimo jiné podle druhu přepravovaného „zboží“. Kromě lidí a poštovních zásilek jde vydělávat také na dřevě, uhlí a ropě. A jakmile máte ve věcech jasno, stačí odkliknout koupi a rázem se zbrusu nový vláček dostane na taktéž nijak složitě vybudovanou trať.

  
Lze stavět i železniční křižovatky – vlaky si na nich dávají vzájemně přednost

Zezačátku jsem se sice zalekl faktu, že bych musel otrocky stavět každý dílek železnice, ale autoři nás naštěstí tohoto problému zbavili šikovnou funkcí. Stačí vybrat v položkách možnost vybudovat koleje automaticky z jednoho předem určeného bodu do druhého a rázem máte o problém méně. Je zkrátka potřeba být rychlý – protivníci disponují solidní umělou inteligencí, dokáží účinně jednat a stávají se tak nelehkými soupeři.

Světlé stránky hry
  • Transport Tycoon do mobilu
  • Propracovanost
  • Komplexnost
  • Jednoduché ovládání
  • Grafika
  • Hudba
  • AI protivníků
  • Všechno ostatní, co jsem nezmínil
Temné stránky hry
  • K dispozici jsou pouze vlaky

Train Tycoon se ale jinak opravdu snaží ve zjednodušené podání své komplexnost, aniž by jakkoliv utrpěla kvalita. Vytknout hře proto snad ani není co. Vizuální stránka je taktéž výborná, prostředí perfektně zpracované, přičemž na stejné hladině se nese také hudba. Škoda akorát může být oné absence ostatních dopravních prostředků, nicméně přesto mohu všem rozeným stratégům právě nabízenou předělávku legendárního Transport Tycoonu doporučit.

Grafika: 9/10
Originalita: 3/10
Atmosféra: 9/10
Hratelnost: 9/10

Train Tycoon je bezesporu propracovanou strategií, kterou si zamilují především příznivci Transport Tycoonu. Nic víc k tomu dodat nelze.

Celkové hodnocení: 9/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Je tohle GTA 6? Ne, ale nová modifikace GTA 5 dokáže grafiku brutálně nakopnout

Je tohle GTA 6? Ne, ale nová modifikace GTA 5 doká…

Nebyl by to další měsíc bez další grafické modifikace do GTA 5. A tentokrát jde o pořádného cvalíka.

26.  7.  2020 | | 9 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: letní akce na Epicu a balíček strategií

Hry zadarmo nebo se slevou: letní akce na Epicu a …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

31.  7.  2020 |
Fotografové vyrazili do Japonska, umělecký styl Tsushimy vyráží dech

Fotografové vyrazili do Japonska, umělecký styl Ts…

Graficky možná nejde o naprosto špičku současné generace, jen málo co ale odkáže překonat umělecký styl hry Ghost of Tsushima.

4.  8.  2020 |
Hacknutá kamera v Death Stranding potvrdila, že Sam nemá penis

Hacknutá kamera v Death Stranding potvrdila, že Sa…

Můžeme mu začít říkat „bezkulčák"

28.  7.  2020 | | 4 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: balík českých her a začátek QuakeConu

Hry zadarmo nebo se slevou: balík českých her a za…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

7.  8.  2020 | | 1 N/A