Recenze: Trauma Center: Under the Knife – skalpel, prosím!

Rukavice! Kapesník! Knírek! Takhle jednou začala britská skupinka Monty Python operaci mozku. Tvůrci Trauma Center vzali nemocniční téma z trochu vážnějšího pohledu, díky čemuž se ocitnete v kůži začínajícího chirurga, který chce získat uznání svých starších a zkušenějších kolegů.
Recenze: Trauma Center: Under the Knife – skalpel, prosím!

Platforma: NDS
Multiplayer: ne
Ukládání pozice na kazetu: ano
Výrobce: Atlus
Vydavatel: Nintendo
Distributor v ČR: Conquest (
www.nintendods.cz)
Homepage: 
http://www.atlus.com/trauma_center/

Americko-japonská společnost Atlus je nováčkem ve vývoji NDS her, na jiných platformách se ale proslavila především RPG tituly a hrami. Titulem Trauma Center: Under the Knife opět nabízí dobrý nápad.

Hra nabízí možnost zahrát si za 26-letého, začínajícího chirurga, který právě úspěšně dokončil školu. Trauma Center se neodehrává v současnosti, ale v budoucnosti, v roce 2018. Všechny civilizační choroby jako rakovina či AIDS jsou již vymýceny, ovšem lidstvo sužuje zákeřný virus GUILT, který je velmi snadno použitelný pro teroristické účely. A pak jsu tu samozřejmě takové "běžné" věci jako autonehody, nádory, vředy a jim podobné chirurgické speciality.

  

A jde se na věc * Teď už jenom zašít * Šéf se naštval

Chicago Hope a Pohotovost v jednom

Zajímavý příběh, který je ovšem během hraní smeten ze stolu. V roli Derika Stilese se ocitáte pouze nad operačním stolem s lékařskými nástroji v ruce a výbušnou sestrou po boku. Před operacemi dostáváte od zkušenějších kolegů rady. Během prvních několik operací vám pomáhá sestra. Později ovšem přituhuje a zapomenete-li na něco či uděláte něco špatně, okřikne vás nebo rovnou začne řvát.

A cože se to vlastně operuje? Mezi nejčastější lékařské zákroky v Trauma Center patří odstraňování nádorů, cyst apod. Nechybí ovšem ani neplánované operace, třeba po autohaváriích, kdy je na sál přivezen člověk se střepy nejen na rukou či hrudi, ale dokonce i v srdci. V takovém případě vám nezbývá nic jiného než vzít do ruky skalpel a pinzetu a všechny postupně vyndat. V některých případech je nutno provést i oživování prostřednictvím masáže srdce.

Celá operace se provádí na dotykovém displeji; směrový kříž a ostatní tlačítka jsou bez funkcí. Za tento počin musím tvůrce pochválit, protože ovládání je skvěle zvládnuté. Hráč má k lékařským zákrokům k dispozici deset základních nástrojů. Mezi ně patří šicí jehla, která se používá při každé operaci, dále injekční stříkačky s řadou medikamentů (pro umrtvování, zvýšení tepu apod.), obvazy, odsávačka a nesmím zapomenout ani na ten nejznámější instrument – skalpel, se kterým začínáte většinu operací, odřezáváte nádory apod.

  

Zdravotní sestra v pěkné japonské animaci * Vyřezávání nádoru * Ty střepy musí ven

Kariéra - základ (profesního) života

Celá kampaň je rozdělena do několika kapitol, přičemž každá má několik misí - operací. Jednotlivé kapitoly se od sebe neliší a tvůrci tím dle mého názoru zamýšleli pouze přehlednější postup hrou. Pokud byste si chtěli některé operace zopakovat, můžete – z hlavního menu se dostanete do nabídky těch již úspěšně provedených, které je možno zkusit znovu. Drtivá většina všech operací má časový limit, do kterého se musíte vejít. Pokud ne, pacient zemře a vy skončíte na ulici. Neúspěšný zákrok ovšem můžete v neomezeném počtu opakovat.

Aby byla samotná „akce“ úspěšná, musíte si dát pozor na každou drobnost. Pokud před samotným řezem nedesinfikujete danou oblast, může se vám lehko stát, že se zdravotní sestra naštve a vy budete bez práce. Co mě ale zarazilo byla nespravedlivost trestů. Zatímco v předchozím případě dostanu padáka za víceméně „banalitu“, tak  řezání skalpelem do vnitřností „jak se mi za chce“ sestru nikterak nerozčílí a pokud skalpel způsobí nějaká vnitřní zranění, stačí je zašít a operace probíhá dál bez problému (až na to, že přijdete o cenné vteřiny časového limitu).

  

Oživování v přímém přenosu * Výsledné skóre nic moc * Všech deset nástrojů je umístěno ke krajům obrazovky

Další výtku bych měl k udržování stabilizovaného stavu pacienta. Místo toho, aby se o to staral jiný lékař, popř. sestra, musíte každou chvilku píchnout operovanému injekci se zeleným roztokem. Obvykle ale jedna nestačí, mnohdy je jich třeba i víc než pět. A pokud to neuděláte, pacientův puls klesne na nulu a on zemře. Samotné vpíchnutí injekce sice zabere jen pár sekund, ale i ty jsou někdy rozhodující - například když operujete vředy a hrozí jejich prasknutí.

Trochu kritiky by snesly i obtížnost. První operace jsou sice jednoduché, ale časem začne přituhovat a může se stát, že tu desátou opakujete třeba sedmkrát. Možná byste mohli namítnout, že to zase není tak strašné, ale když se kritické místo vyskytuje vždy až těsně před koncem, asi vás nebude moc bavit opakovat naprosto stejný postup, u kterého není co zkazit, tolikrát.

Spokojen nejsem ani s přílišnou „ukecaností“. Mezi jednotlivými operacemi se většinou bavíte se sestrami a ostatními doktory – obsah těchto rozhovorů ovšem nevytváří děj a v mnoha případech mi přišel zbytečný.

  

Nemocniční sestry nerady říkají věci dvakrát * Operace se musí bezodkladně provést * Žlutá čára naznačuje, kde se má udělat řez skalpelem

Když se řekne nemocnice...

Naopak musím pochválit atmosféru, která na mě zapůsobila nečekaně silně. A to hlavně v situacích, kdy šlo opravdu do tuhého. Například když byl na sál přivezen pacient po autohavárii, kterého jsem musel nejdříve oživit a až pak otevřít hrudník a operovat srdce, které bylo poškozeno. Celou dobu se ovšem objevovaly neustále nové komplikace, které jsem musel rychle řešit. Chvilka zaváhání a pacient zemře. Zvláštní je, že přejíždění chodců v GTA či střílení monster v Doom mi žádné problémy nedělá :-).

Hudba a zvuky jsou zvoleny k danému tématu velmi dobře. Dramaticko-japonské tóny vás provází celou operací a vyskytne-li se nějaká komplikace, stanou se s pomocí zdravotní sestry ještě dramatičtější. Grafická stránka sice není dokonalá, ale ani podprůměrná. Nejvýstižnější sousloví by znělo asi „lehký nadprůměr“.

Určitě zamrzí nepřítomnost multi-playeru, který by mohl prodloužit životnost. Herní doba je vzhledem k nastavené obtížnosti přiměřená a příležitostní hráč může nechat zasunutou cartridge v přístroji i několik týdnu. Obávám se ovšem, že pro hráče velmi aktivního se jedná o záležitost na pár dní.

Světlé stránky hry
  • Výborně vyladěné ovládání
  • Japonské animace
  • Hratelnost
  • Atmosféra
Temné stránky hry
  • Velká obtížnost
  • Zdlouhavé a nudné rozhovory
  • Nepříliš dlouhá trvanlivost
  • Bez multi-playeru

Trauma Center: Under the Knife bych doporučil především těm, kteří mají rádi tituly z nemocničního prostředí a těm, kteří se někdy chtěli nebo chtějí stát chirurgy. Určitě ale nepatří do ruky malým dětem (v Německu je hra doporučována od 12 let), těm dejte raději něco méně obtížnějšího i závažnějšího.

Grafika: 7/10
Zvuk: 7/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 8/10

Trauma Center: Under the Knife je hra, která se může pyšnit klasickými japonskými animacemi, překvapivě dusnou atmosférou a nadprůměrnou hratelností. Společnost Atlus se určitě nemusí za svůj vstup na DS trh stydět.

Celkové hodnocení: 7,8/10

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A