Recenze: True Crime: New York City - GTA stokrát jinak

Po nepříliš zdařilém prvním díle máme tu čest setkat se v pořadí s již druhým pokračováním akční hry True Crime, která se tentokrát odehrává ve městě New York. Je pěknější, hratelnější a zábavnější než starší bratříček? Nebo se jedná o laciný klon GTA?
Recenze: True Crime: New York City - GTA stokrát jinak

Platforma: PC
Žánr: akční
Výrobce: Luxoflux
Vydavatel: Aspyr
Distributor v ČR: CD Projekt
Minimální konfigurace: Pentium 4, 1.5 GHz, 256 MB RAM, 64 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Pentium 4, 2 GHz, 512 MB RAM, 64 MB grafická karta
Testovací konfigurace: Athlon XP 1600+, 1.5GHz, 768MB RAM, 128 MB grafická karta
Homepage:
http://www.truecrime2005.com/ 
 
Jo, život ve městě jako je New York nemusí být nic lehkého. Kam se jen člověk podívá, všude samý bezdomovec, poházené odpadky, ulice přeplněné kolonami troubících aut... Snad ani nemá cenu pokračovat. Ale možná právě díky tomu všemu si autoři vybrali pro druhý díl akční hry True Crime velkoměsto New York.

  

Tááák Jeníčku, půjdeme na pekáč! * Ten chlapík má dobrou bundu * Chci PC do kanceláře!

Pokud jste hráli první díl True Crime, který se odehrával v ulicích Los Angeles, pak jistě oceníte, že jeho pokračování se určitě změnilo k lepšímu. V případě, že vás ale z nějakého důvodu True Crime: Los Angeles minul, nemusíte ihned věšet hlavu. Právě recenzovaná hry totiž se svým starším sourozencem nemá prakticky nic společného.

Život policajta není sranda

V GTA, a to v jakémkoliv díle, jsme měli možnost vžít se do role zločince. Vlastně to nebylo jen v GTA, ale i v Mafii či v nedávno vydaném Kmotrovi. Život na opačném břehu, než kde se nacházejí zákony, ale asi začíná být nuda, čehož si jsou zřejmě tvůrci TCNYC zřejmě vědomi. Proto se hráč dostane do role policisty Marcuse, který strávil celý život ve městě mezi gangy. I když jeho vrstevníci se zákony nechtějí mít nic společného, Marcus se dokázal udržet nad vodou. Nicméně idylka spořádaného městského života (jak kde samozřejmě) neměla trvat dlouho. Detektiv byl zavražděn a od tohoto okamžiku závisí pouze na vás, zda dopadnete jeho vraha.

TCNYC je v jádru prakticky předělávkou již několikrát zmiňovaného GTA, jenže hrát za nějakého policejního slušňáčka řídícího se předpisy by asi byla docela nuda, nemyslíte? Přestože se točí příběh zejména kolem vyjasnění vraždy Terryho, postupem hraní se setkáte i s řadou jiných úkolů, které by asi jinak spořádaný policista měl nechat bez povšimnutí. Gangy jsou však doslova prolezlé celým městem, takže práce pro podsvětí na sebe nenechá dlouho čekat. Zda ji odmítnete či přijmete, to bude záležet jen a pouze na vás. Samozřejmě i postup plnění úkolů z řad policejního orgánu nebude striktně dán, takže je asi jasné, že kde nepomohou slova, tam se dostaví násilí. Jinými slovy, když narazíte na nějakého nepříliš poctivého občana, můžete ho zcela legálně ihned zastřelit, popřípadě jej střelit do noh, nebo, když budete fakt hodní, použít pouze pěsti – a poté jej zatknout. Dokonce se setkáte i s takovými, na které platí pouhý výstřel do vzduchu.

  

I policista by si měl prát oblečení * Dneska je ale provoz * Na dvě kola nic nemá

Ovšem jak se říká, nic není zadarmo. Ve hře totiž hrají podstatnou roli specifické body rozdělené na jakési dva tábory – dobré a špatné. A jak je asi zřejmé, kladný „hrdina“ bude nabývat na těch dobrých, zatímco policista neváhající mlátit nevinné lidi, krást auta či plnit úkoly pro podsvětí samozřejmě bude obohacen o ty špatné. Výhody a nevýhody jsou víceméně prosté; jako policista se dostanete k lepšímu vybavení a příběhová linie jde ruku v ruce s touto částí hry, zatímco gangster s uniformou naopak dostane za úkol plnit trochu peprnější mise a k tomu všemu si i hráč vcelku hravě přijde k lepším penězům.

Grafika? Neeee!

První, co mne při hraní udeřilo do očí, byla (překvapivě) grafika, která mohla být daleko lepší. Nelze si nevšimnout jednotvárnosti celého města. Pochválit musím určité jeho části, jež se snaží působit depresivním dojmem, ale to je asi tak vše. Celkové grafické zpracování mi dosti připomíná třetí díl GTA a možná bych si troufl i tvrdit, že v některých ohledech je dokonce horší. Jenže špatná hra nevznikne jen díky špatné grafice.

Tím se dostávám dalšímu neméně významnému aspektu. Nedílnou součást každodenního života v New Yorku totiž tvoří jízda auty. Jenže zkuste si ovládat vozidlo, které se chová jako sáně na ledu.

Zprvu jsem si myslel, že to bude jen o zvyku, jenže ono ne. Řízení se jednoznačně nepovedlo a taktéž vám asi nepřidají na náladě odlišnosti mezi jednotlivými auty po stránce fyzikálního modelu, neboť něco takového zde není. Auta se ovládají totožně a k tomu všemu nenormálně – počínaje osobáky přes nadupané motorky a konče autobusy. Potěšující je alespoň fakt, že demolice vozidel zde opravdu je, což – pravda – ani dnes není v „základní“ výbavě mnoha titulů.

  

Asi to tam klouže... * Tolik bezděčně prolitého alkoholu * Ponurá atmosféra NY

Dvě ruce jsou málo

Vámi ovládaná postava samozřejmě mimo mačkání spouště u zbraně dokáže i bojovat holýma rukama, přičemž v bitkách lze použít i několik efektních komb. Pakliže se některé naučíte, lze jimi vcelku hravě nepřítele odrovnat.

Samozřejmě nepřátelé by neměli jen tak stát či pobíhat všude kolem dokola, nýbrž bych od nich očekával nějakou tu reakci a popřípadě trochu rozumné uvažování. No nevím, asi chci moc. Jenže ono to jejich zmatené pobíhání po okolí (když nemají střelnou zbraň), nebo tupé stání na jednom místě (když mají střelnou zbraň) je prostě k pláči.

Špatné stránky ale v předchozí části recenze bohužel neskončily. Připadne mi, jakoby současní tvůrci her nedokázali vytvořit hru se solidním ovládáním. Netvrdím sice, že v TCNYC se opravdu nepovedlo, nicméně je velmi zavádějící, kolik různých kláves na musí hráč při hraní používat.

  

Kohopak dneska odstřelíme? * Machra umí dělat každej * Policejním autem se dobře sráží chodci

Jak to asi vše může skončit?

Nejvíce mi však vadí, že TCNYC nepřináší do svého žánru nic nového; dokonce se o to ani nepokouší. Již tucetkrát jsme mohli hrát tituly stejného ražení a troufám si tvrdit, že zpracováním i mnohonásobně lepší a rozsáhlejší. Zastaralá a jednotvárná grafika, podivné chování aut, AI nepřátel a komplexní ovládání, které přinese nejednomu hráči další vrásky na čele? Dokáže vůbec něčím TC:NYC zaujmout?

Napadá mě jen vydařený hudební doprovod (stojí doopravdy za poslech) a dobré zvuky, ale to je asi vše. Náplň hry, byť není nikterak špatná, prostě ničím novým nepřekvapí. Bohužel.

Světlé stránky hry
 • hudba i zvuky
 • jste policajt...
 • ... a můžete být zlej policajt
Temné stránky hry
 • nic nového
 • zastaralá grafika
 • fyzikalní model vozidel
 • dementní AI

True Crime: New York City je jednoduše pouze dalším klonem GTA, k tomu po všech ohledech dosti ochuzeným. Osobně bych po něm asi na pultech obchodů nesáhl.

Grafika: 5/10
Hratelnost: 5/10
Hudba: 8/10
Zvuky: 7/10

Už to tady bylo několikrát. True Crime: New York City nenabízí nic nového, přičemž vše doráží dosti zastaralá grafika, dementní AI nepřátel a spousty dalších podstatných chyb. Osobně bych asi raději sáhl třeba k poslednímu dílu GTA, který nabízí nesrovnatelně více zábavy.

Celkové hodnocení: 5/10

Dostupné pro: iPhone
Žánr: Akce
Výrobce: Luxoflux Corp. | Webové stránky hry
 • hudba i zvuky
 • jste policajt...
 • ... a můžete být zlej policajt
 • nic nového
 • zastaralá grafika
 • fyzikalní model vozidel
 • dementní AI

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |