Recenze: Tunnel Rats – Vietnam à la Boll

Uwe Boll točí filmy podle her a nyní byla vytvořena hra podle jeho filmu. Pomsta bývá sladká.
Seznam kapitol
 1. Válka je peklo
 2. Pomsta za všechno

“Žádná událost v Americké historii není více nepochopena, než Vietnamská válka. Tehdy se o ní nesprávně psalo, nyní si ji nesprávně pamatujeme.” - Richard M. Nixon

Vietnamská válka byla procházka peklem. Své o tom vědí hlavně vysloužilí vojáci, kteří původně psali své paměti, aby ukázali dalším generacím, jak se nemá válčit a jak je válka zbytečná. O něco později se jejich pamětí chytli spisovatelé, kteří začali psát dramata z tohoto prostředí.

Hlavní hrdina představuje drsného bojovníka a mladého Werthera zároveň

Poté se tato látka dostala do rukou filmařů, jenž nelenili a dali vzniknout takovým filmům jako je Apokalypsa či Olověná vesta. Do třetice se hrůzu války rozhodli ztvárnit herní vývojáři – své o tom ví například vývojáři z Pterodonu.

tunnelrats_01.jpgtunnelrats_02.jpg

Vietcong od českých tvůrců nastartoval vlnu her, které se zaobíraly nešťastnou válkou. Tunnel Rats je právě takovým pohrobkem legendárního titulu. Nestojí za ním však žádní slavní vývojáři, stejně jako se nemůže pořádně opřít ani o svou filmovou předlohu; zvláště když ji režíroval mezi hráči nechvalně proslulý Uwe Boll. Co myslíte, dá se na základě těchto předpokladů vytvořit hra, která ukáže válku v dostatečně hrůzostrašném světle?

TIP: Řežte Vietnamcům uši a z krků hrdinných Američanů strhávejte psí známky – odměnou vám bude více zdraví.

 

tunnelrats_art3.jpg

Filmové zpracování

Nový počin Uweho Bolla se stejně jako hraodehrává ve Vietnamu a zabývá se, překvapivě, bojem proti Vietcongu v úzkých tunelech a v nehostinné džungli. Vypráví příběh nováčků, kteří jsou vycvičení na čištění podzemních tunelů Vietcongu. Po odhalení vstupu do jednoho z podzemních komplexů se vydávají do systému spletitých chodeb vybavení pouze pistolí a baterkou. Tam na ně ve tmě čekají Vietnamci, stejně jako spousta nastražených pastí. Co myslíte, přežijí svůj křest ohněm?

Dle ohlasů se má jednat o zatím nejlepší film Uwe Bolla – jeho průměrné hodnocení se drží okolo 60 %. Což je, ruku na srdce, na mistra vrcholné dílo. Otázkou je, jestli nejde jen o nechtěný záblesk skutečného režisérského umu. Mohlo by se však stát, že produkční společnosti Uweho Bolla tento film i něco vydělá.

Zničující atmosféra

Obhroublé řeči, vzpomínky na let do akce a mučení v zajateckém táboře. Ze spánku vás však náhle probudí křik, což není na daném místě až tak neobvyklé, ale mrtvoly vašich kolegů všude kolem už dokáží zneklidnit. Kulka s vaším jménem však nepřichází ani ve chvíli, kdy šplháte ven z vězeňské jámy. Vzápětí nacházíte i mrtvoly vašich strážců, což už jednoho zmate, a člověk by každou chvíli čekal setkání se speciálním komandem, kterému se akce trochu vymkla z rukou.

tunnelrats_05.jpgtunnelrats_06.jpg

Jenže nikdo takový nepřichází a vy se až do konce hry nedozvíte odpověď na otázku, jaká magická síla vás to zachránila. Co se však v průběhu Tunnel Rats dozvíte je to, jaké mohou mít klaustrofobické tunely destruktivní vliv na psychiku herních vývojářů.

Tunely přede mnou někdo prošel a do slepých odboček naházel červená světla

Nechápu, co autory vedlo k tomu, aby z hlavního hrdiny udělali blázna, který ještě k tomu má rozdvojenou osobnost – drsného bojovníka na straně jedné a mladého Werthera sužovaného utrpením na straně druhé.

tunnelrats_09.jpgtunnelrats_10.jpg

Přichází to pomalu a zlehka – ve chvíli, když podříznete prvního nenáviděného Vietnamce a vezmete si jeho ucho jako trofej. V ten moment se poprvé ďábelsky zachechtáte a pronesete něco ve smyslu „Když mám uší víc jak psích známek mých kamarádů, tak to znamená, že vyhráváme!“

tunnelrats_art2.jpg

TIP: Nedělejte si starosti s tím, že byste v tunelech nemohli střílet z automatických zbraní a pušek kvůli tomu, že byste v realitě ohluchli. Slovo realita považují tvůrci za neslušné.

Z této nevinné hlášky se postupně dostáváte do fáze, kdy nevíte, jestli se máte smát anebo brečet tomu, jak hrdina v jedné chvíli naříká kvůli odloučení od své přítelkyně a má plnou hlavu toho, jaké je válka peklo, a v druhé chvíli pouze křičí „Chcípni, ty komunistická svině!“ a řeže další uši.

Střelba do mrtvého masa

Náladu ze zbabrané postavy by však mělo nahradit prosté a zábavné zabíjení Vietnamců, co říkáte? Realita je však bohužel někde úplně jinde – samotná akce je hrozivě nezábavná, na čemž nese hlavní díl viny level-design. Uznávám, že tunely pod Vietnamem byly poněkud fádní a jednotvárné, ale pokud na nich chci založit hru, je logické, že je trochu ozvláštním a oddělím od sebe. A ne, oddělením nemyslím to, že tunely přede mnou někdo prošel a do slepých odboček naházel červená světla a do těch vedoucích dál zelená.

tunnelrats_07.jpgtunnelrats_08.jpg

Ozvláštněním pak rovněž nemyslím to, že nechám hráče, aby si jednou za uherský rok vlezl na střelnici, kde jako Rambo postřílí deset vojáků, aby se pak zase vrátil do jednotvárného podzemí a na vyčištěné místo se ani nepodíval. Na papíře působí toto zbytečné úsilí úsměvně, ale ve hře je to spíš k pláči. Aspoň, že autoři byli natolik moudří, aby dopřáli hráči i několik výletů do džungle či dalších vesnic pod kontrolou Vietcongu. Průšvih je, že se pocitu klaustrofobie nezbavíte ani na čerstvém vzduchu, protože všechny rozlehlejší oblasti jsou spojeny úzkými tunely vysekanými v porostu. Holt ani ta džungle už není, co bývala.

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce | střílečka z vlatního tunelu
Výrobce: Replay Studios | Webové stránky hry
 • Krátkost
 • Nízká cena
 • Pasti
 • Repetetivnost
 • Celkový dojem
 • Grafika
 • Zvuky
 • Nevybuchující granáty
 • Nejasnost příběhu
 • Rozpolcenost hlavního hrdiny
Související články
 1. Uwe Boll chce zfilmovat GTA
 2. Michael Bay vs. Uwe Boll
 3. Uwe Boll nenatočí film podle WoW
 4. Co Uwe Boll vzkazuje hráčům?
 5. Uwe Boll možná přestane točit filmy podle her
 6. Uwe Boll útočí novým stylovým trailerem
 7. Uwe Boll žaluje své producenty
 8. Uwe Boll točit MGS film nebude
 9. Uwe Boll: Doom bych natočil lépe

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

8 nejšílenějších pařeb, které si můžete zahrát na Steamu

8 nejšílenějších pařeb, které si můžet…

Během letošního roku se Valve rozhodlo, že Steam Greenlight neplní tu roli, kterou od něj požadovalo. Skrz něj se na Steam totiž dostávaly opravdové zrůdnosti, jako třeba simulátor kamene. Tomu měla zabránit nová služba jménem Steam Direct. Jak si můžete všimnout, opět jim to tak úplně nevyšlo, a i nadále tak v nejpopulárnější digitální distribuci PC her naleznete unikátní šílenosti. Nabízíme vám ty nejbizarnější z nich!

14.  9.  2017 | | 7 N/A
Hrajeme sci-fi akci Destiny 2: epický fotoseriál z výpravy

Hrajeme sci-fi akci Destiny 2: epický …

Destiny 2 je hra plná rozporů. Po několika desítkách hodin strávených v jejím světě vám ale můžeme říct jedno. Budete nadávat, ale nebudete se moci odtrhnout.

9.  9.  2017 | | 2 N/A
7 nejděsivějších herních zážitků, které nesmíte hrát v noci

7 nejděsivějších herních zážitků, kter…

Strach a hrůza patří spíše k nepříjemným a nechtěným pocitům. Přesto je ovšem mnohdy záměrně vyhledáváme a jejich přítomnost si doslova užíváme, což je vlastně jeden z velkých paradoxů zábavního průmyslu. Hororové zážitky nás naplňují a přitahují zároveň, a to v jakékoli podobě. Pojďme si připomenout ty nejděsivější hry, které si lze v rámci videoher můžeme užít.

12.  9.  2017 | | 6 N/A
Kontroverze ve hrách napříč časem aneb co to hraješ!

Kontroverze ve hrách napříč časem aneb…

Kontroverzní témata a hry. Něco, co přiláká jak stovky zákazníků, tak moralistů a kritiků. Jak se má situace v moderní společnosti?

20.  9.  2017 | | 5 N/A
9 věcí, které ve hrách zaručeně zvednou krevní tlak

9 věcí, které ve hrách zaručeně zvedno…

Všichni to znáte. Užíváte si epický souboj s bossem, a pak se něco pos.... Vybrali jsme největší podpásovky herního průmyslu.

22.  9.  2017 | | 6 N/A
WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

Nasaďte helmu, zapněte pásy a připravte se ke startu. Nový ročník WRC je konečně tady. A tak se ptáme, má v letošní konkurenci závodních her šanci na úspěch?

18.  9.  2017 | | 1 N/A
Herní filosofie: samotářské zážitky žijí dál

Herní filosofie: samotářské zážitky ži…

Byl tady Skyrim, bylo tady Divinity a teď tady máme třeba Uncharted. Singleplayer zkrátka stále táhne, nyní snad možná ještě více než kdy dříve.

16.  9.  2017 | | 7 N/A
Humble Bundle má slevy na hry od Bethesdy, Dooma a Wolfa koupíte za pár kaček

Humble Bundle má slevy na hry od Bethe…

Humble Bundle nás často těší skvělým akcemi a slevami na hry starší i nové a nyní se do víru dění přidala Bethesda se svým zástupem hitů.

18.  9.  2017 | | 1 N/A