Recenze: Turok – na dinosaury s indiánem

Pro střílečku Turok se objevila i verze pro PC, kterou jsme měli možnost důkladně otestovat. Podívejte se s námi do budoucnosti za dinosaury.

Poměrně nedávno jste si mohli přečíst recenzi na akční hru Turok pro konzole, nyní se podíváme na zoubek verzi pro PC. Asi je zbytečné, abych opakoval již napsané, pokud uvažujete o koupi, stejně máte již načtený původní článek. Jen zběžně tak připomenu, že zavítáte na planetu, kde je jednak vojenská základna jistého zločince, stejně tak ale pokusná atmosféra, zajišťující rychlejší evoluci a spousty dinosaurů, se kterými si budete moci hrát. Vaším úkolem, pokud jej přijmete, pak bude se z tohoto bláznivého místa dostat a přitom s sebou vzít alespoň nějaký životně důležitý kus svého předchozího mentora.

turok_01.jpgturok_02.jpg

Budu s dovolením předpokládat, že pokud si chcete zahrát Turok na PC, budete k tomuto účelu využívat obvyklé kombinace klávesnice s myší. Ostatně, příznivci gamepadu si k těmto ovladačům jistě již přikoupili i konzoli, takže rozklikejte své prsty, bude to potřeba. A také namasírujte svá zápěstí, protože pokud máte nějakou modernější myš s vibracemi, s radostí bude napodobovat konzolové ovladače a při každém zásahu, nebo třeba napínání luku, vám nervózně tancovat po podložce.

turok_03.jpgturok_04.jpg

Na ovládání je poznat, že si s konverzí pro PC autoři vyhráli. Přináší s sebou úplně jiný požitek, než hraní na konzolích, neříkám lepší, nebo horší, prostě jiný. Nemusíte ani nic nastavovat, a pokud jste v posledním desetiletí hráli alespoň nějakou střílečku, hned  plynule běžíte tu po vesmírné lodi, onde po džungli a o kousek dál skáčete mezi bednami v nepřátelské základně. Vtipně je vyřešeno i sbírání nových zbraní, přičemž můžete mít pouze dva proměnlivé exempláře. Trvale máte na pozici jedna nastaven nůž, dvojku zabírá luk, trojka pak vybírá levou ruku a čtyřka pravou. Samozřejmě s tím, že další stisknutí posledních jmenované dvojice schová danou zbraň a bojujete pouze s druhou. Když pak přiběhnete k nějaké zajímavé výbavě na zemi, držením klávesy vyberete vaši hračku, která bude nahrazena, a vesele běžíte dál do akce. Prosté a účinné, tleskám.

turok_07.jpgturok_08.jpg

Musím si však ještě zlehka rýpnout do akčních sekvencí, které byly na konzolích řešeny buď rychlým mačkáním tlačítek, nebo pohybem páček. S klávesnicí a myší jaksi páčky chybí, takže se musíte spokojit s mlácením do vašeho oblíbeného hlodavce, který na to není samozřejmě zvyklý a uzpůsobený. Rychlé klikání, na obou možných ovladačích, nejen že nepřináší takový požitek, ale přímo naopak celý dojem kazí. Na druhou stranu, jiné řešení moc není, takže si připravte náhradní tlačítka a vyrazte do boje.

S klávesnicí a myší jaksi páčky chybí, takže se musíte spokojit s mlácením do vašeho oblíbeného hlodavce, který na to není samozřejmě zvyklý a uzpůsobený.

turok_05.jpgturok_06.jpg

Bohužel nejen ovládáním je živ člověk, tedy bohužel pro Turok. Jakmile má totiž dojít na vlastní hraní, objevíte propastný rozdíl mezi herními konzolemi a univerzálnějšími PC. Architektura konzolí umožňuje rychlé nahrávání ohromného množství dat, jenže na PC je tomu jinak. Před každou misí, nebo třeba i v případě smrti, vás tak čeká zdlouhavé nahrávání, během něhož si zvládnete udělat kafe a uspokojit jakékoliv další tělesné potřeby, jako třeba spánek. Je vidět, že optimalizace nahrávání tvůrce zcela minula, i když máte výkonnou mašinu, musíte si slušně počkat. Nedokážu si pak představit, co musejí podstupovat hráči, v jejichž výbavě je „pouze“ 2 GB RAM. Přitom při pohledu na jiné hry běžící na Unreal Engine 3 je vidět, že existuje způsob, jak si s podobnými problémy poradit, přičemž výsledná hra vypadá často lépe, než Turok.

art.jpg

Vynechám-li příjemné sekvence se souboji nablízko, kde hra ukazuje své nejsilnější stránky, je celkové vzezření nemastné neslané. Na obrázcích vidíte sami, že nasvětlení postav je hrubé, a to jsem prosím hrál s nejvyšším možným nastavením všech efektů. Při pohledu na pohoří v dáli je jasně vidět hrany vrcholů, prostředí je potaženo slabými texturami a snad jediné slušné modely mají dinosauři. Ostatně, bez nich by se člověk snad ani neobešel, protože lidští protivníci jsou stále stejně patetičtí, jak tomu bylo v případě konzolové verze, ale jejich skriptování s sebou přináší další problémy.

turok_09.jpgturok_10.jpg

Tvůrci uposlechli žádostí hráčů a umožnili rychlé ukládání hry kdykoliv v průběhu, ne jenom na předem určených místech. Na jednu stranu to zní příjemně, protože teoreticky se v případě smrti nic zlého neděje, ale praxe je horší. Nejen že po vašem úmrtí a následném nahrávání vámi uložené pozice čekáte hned dvakrát (čili skoro deset minut), ale obnovení hry mimo předurčené body může narušit nějaké akce protivníků, nebo prostředí, které někde na pozadí probíhají. Skript je tak zmařen a vám nezbývá než celou misi restartovat. Kdyby se tak stalo jednou, jsem víceméně klidný a vyrovnaný, ale pokud se jedná o opakovaný problém, asi bude něco shnilého ve stádě dinosaurů.

Kdyby se tak stalo jednou, jsem víceméně klidný a vyrovnaný, ale pokud se jedná o opakovaný problém, asi bude něco shnilého ve stádě dinosaurů

turok_11.jpgturok_12.jpg

Abych ale pořád jen nehaněl, musím hře přiznat jednu příjemnou vlastnost. Může za to nejspíš již zvyk, ale v případě hraní na PC mi akce přišla rychlejší, přechody mezi souboji kratší a vůbec hra dynamičtější. Jako dobře natočený film, kde při příchodu do kina hluboce nadechnete a pak už nestačíte ani dodávat další vzduch, abyste na konci spokojeně vydechli po strhující smršti akčních scén, které na sebe navazují. Sebejistota s myší v ruce mi prostě dodala křídla a posunula hru alespoň do průměru z bezedné propasti zapomnění.

turok_13.jpgturok_14.jpg

Kdybych si měl vybrat, zda raději budu Turok hrát na PC, nebo na některé z konzolí, neváhal bych. Počítač s sebou sice přináší příjemné stránky, ale děsivé nahrávání je až příliš vysoká cena za jakékoliv herní úmrtí. Celá pečlivě vystavěná atmosféra se rázem ztrácí, plíží se jen nuda a hned po dohrání rychlé smazání. Nezachrání to ani multiplayer, protože na serverech mnoho hráčů nepotkáte. Pokud ale máte partičku kamarádů, vyrazte společně na lov dinosaurů, nebudete litovat.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | FPS
Výrobce: Propaganda Games | Webové stránky hry
 • Dinosauři, spousta dinosaurů
 • Zajímavé scény
 • Zvuky a dabing
 • Filmová klišé
 • Pouze jedna cesta
 • Všechno je naskriptováno
Související články
 1. PC verze Turok dorazí již v červnu
 2. Galerie: Turok pro PC
 3. Recenze: Turok – zabij si svého dinosaura
 4. Turok podporují i filmové hvězdy
 5. Turok se nakonec objeví i na PC
 6. Nový Turok se odkládá na únor

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

včera | | 27 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Viděli jsme budoucnost: Na Playstation přijdou úžasné hry pro VR

Viděli jsme budoucnost: Na Playstation…

V Londýně se konala akce věnovaná budoucnosti platformy Playstation VR. Dostali jsme exkluzivní možnost nahlédnout, co Sony v oblasti virtuální reality chystá.

12.  4.  2018 | | 18 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |