Recenze: Turok – na dinosaury s indiánem

Pro střílečku Turok se objevila i verze pro PC, kterou jsme měli možnost důkladně otestovat. Podívejte se s námi do budoucnosti za dinosaury.

Poměrně nedávno jste si mohli přečíst recenzi na akční hru Turok pro konzole, nyní se podíváme na zoubek verzi pro PC. Asi je zbytečné, abych opakoval již napsané, pokud uvažujete o koupi, stejně máte již načtený původní článek. Jen zběžně tak připomenu, že zavítáte na planetu, kde je jednak vojenská základna jistého zločince, stejně tak ale pokusná atmosféra, zajišťující rychlejší evoluci a spousty dinosaurů, se kterými si budete moci hrát. Vaším úkolem, pokud jej přijmete, pak bude se z tohoto bláznivého místa dostat a přitom s sebou vzít alespoň nějaký životně důležitý kus svého předchozího mentora.

turok_01.jpgturok_02.jpg

Budu s dovolením předpokládat, že pokud si chcete zahrát Turok na PC, budete k tomuto účelu využívat obvyklé kombinace klávesnice s myší. Ostatně, příznivci gamepadu si k těmto ovladačům jistě již přikoupili i konzoli, takže rozklikejte své prsty, bude to potřeba. A také namasírujte svá zápěstí, protože pokud máte nějakou modernější myš s vibracemi, s radostí bude napodobovat konzolové ovladače a při každém zásahu, nebo třeba napínání luku, vám nervózně tancovat po podložce.

turok_03.jpgturok_04.jpg

Na ovládání je poznat, že si s konverzí pro PC autoři vyhráli. Přináší s sebou úplně jiný požitek, než hraní na konzolích, neříkám lepší, nebo horší, prostě jiný. Nemusíte ani nic nastavovat, a pokud jste v posledním desetiletí hráli alespoň nějakou střílečku, hned  plynule běžíte tu po vesmírné lodi, onde po džungli a o kousek dál skáčete mezi bednami v nepřátelské základně. Vtipně je vyřešeno i sbírání nových zbraní, přičemž můžete mít pouze dva proměnlivé exempláře. Trvale máte na pozici jedna nastaven nůž, dvojku zabírá luk, trojka pak vybírá levou ruku a čtyřka pravou. Samozřejmě s tím, že další stisknutí posledních jmenované dvojice schová danou zbraň a bojujete pouze s druhou. Když pak přiběhnete k nějaké zajímavé výbavě na zemi, držením klávesy vyberete vaši hračku, která bude nahrazena, a vesele běžíte dál do akce. Prosté a účinné, tleskám.

turok_07.jpgturok_08.jpg

Musím si však ještě zlehka rýpnout do akčních sekvencí, které byly na konzolích řešeny buď rychlým mačkáním tlačítek, nebo pohybem páček. S klávesnicí a myší jaksi páčky chybí, takže se musíte spokojit s mlácením do vašeho oblíbeného hlodavce, který na to není samozřejmě zvyklý a uzpůsobený. Rychlé klikání, na obou možných ovladačích, nejen že nepřináší takový požitek, ale přímo naopak celý dojem kazí. Na druhou stranu, jiné řešení moc není, takže si připravte náhradní tlačítka a vyrazte do boje.

S klávesnicí a myší jaksi páčky chybí, takže se musíte spokojit s mlácením do vašeho oblíbeného hlodavce, který na to není samozřejmě zvyklý a uzpůsobený.

turok_05.jpgturok_06.jpg

Bohužel nejen ovládáním je živ člověk, tedy bohužel pro Turok. Jakmile má totiž dojít na vlastní hraní, objevíte propastný rozdíl mezi herními konzolemi a univerzálnějšími PC. Architektura konzolí umožňuje rychlé nahrávání ohromného množství dat, jenže na PC je tomu jinak. Před každou misí, nebo třeba i v případě smrti, vás tak čeká zdlouhavé nahrávání, během něhož si zvládnete udělat kafe a uspokojit jakékoliv další tělesné potřeby, jako třeba spánek. Je vidět, že optimalizace nahrávání tvůrce zcela minula, i když máte výkonnou mašinu, musíte si slušně počkat. Nedokážu si pak představit, co musejí podstupovat hráči, v jejichž výbavě je „pouze“ 2 GB RAM. Přitom při pohledu na jiné hry běžící na Unreal Engine 3 je vidět, že existuje způsob, jak si s podobnými problémy poradit, přičemž výsledná hra vypadá často lépe, než Turok.

art.jpg

Vynechám-li příjemné sekvence se souboji nablízko, kde hra ukazuje své nejsilnější stránky, je celkové vzezření nemastné neslané. Na obrázcích vidíte sami, že nasvětlení postav je hrubé, a to jsem prosím hrál s nejvyšším možným nastavením všech efektů. Při pohledu na pohoří v dáli je jasně vidět hrany vrcholů, prostředí je potaženo slabými texturami a snad jediné slušné modely mají dinosauři. Ostatně, bez nich by se člověk snad ani neobešel, protože lidští protivníci jsou stále stejně patetičtí, jak tomu bylo v případě konzolové verze, ale jejich skriptování s sebou přináší další problémy.

turok_09.jpgturok_10.jpg

Tvůrci uposlechli žádostí hráčů a umožnili rychlé ukládání hry kdykoliv v průběhu, ne jenom na předem určených místech. Na jednu stranu to zní příjemně, protože teoreticky se v případě smrti nic zlého neděje, ale praxe je horší. Nejen že po vašem úmrtí a následném nahrávání vámi uložené pozice čekáte hned dvakrát (čili skoro deset minut), ale obnovení hry mimo předurčené body může narušit nějaké akce protivníků, nebo prostředí, které někde na pozadí probíhají. Skript je tak zmařen a vám nezbývá než celou misi restartovat. Kdyby se tak stalo jednou, jsem víceméně klidný a vyrovnaný, ale pokud se jedná o opakovaný problém, asi bude něco shnilého ve stádě dinosaurů.

Kdyby se tak stalo jednou, jsem víceméně klidný a vyrovnaný, ale pokud se jedná o opakovaný problém, asi bude něco shnilého ve stádě dinosaurů

turok_11.jpgturok_12.jpg

Abych ale pořád jen nehaněl, musím hře přiznat jednu příjemnou vlastnost. Může za to nejspíš již zvyk, ale v případě hraní na PC mi akce přišla rychlejší, přechody mezi souboji kratší a vůbec hra dynamičtější. Jako dobře natočený film, kde při příchodu do kina hluboce nadechnete a pak už nestačíte ani dodávat další vzduch, abyste na konci spokojeně vydechli po strhující smršti akčních scén, které na sebe navazují. Sebejistota s myší v ruce mi prostě dodala křídla a posunula hru alespoň do průměru z bezedné propasti zapomnění.

turok_13.jpgturok_14.jpg

Kdybych si měl vybrat, zda raději budu Turok hrát na PC, nebo na některé z konzolí, neváhal bych. Počítač s sebou sice přináší příjemné stránky, ale děsivé nahrávání je až příliš vysoká cena za jakékoliv herní úmrtí. Celá pečlivě vystavěná atmosféra se rázem ztrácí, plíží se jen nuda a hned po dohrání rychlé smazání. Nezachrání to ani multiplayer, protože na serverech mnoho hráčů nepotkáte. Pokud ale máte partičku kamarádů, vyrazte společně na lov dinosaurů, nebudete litovat.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | FPS
Výrobce: Propaganda Games | Webové stránky hry
 • Dinosauři, spousta dinosaurů
 • Zajímavé scény
 • Zvuky a dabing
 • Filmová klišé
 • Pouze jedna cesta
 • Všechno je naskriptováno
Související články
 1. PC verze Turok dorazí již v červnu
 2. Galerie: Turok pro PC
 3. Recenze: Turok – zabij si svého dinosaura
 4. Turok podporují i filmové hvězdy
 5. Turok se nakonec objeví i na PC
 6. Nový Turok se odkládá na únor

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |7 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

27.  11.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole