Recenze: Unleashed – nespoutaná podívaná ve velkém stylu

Studenti utíkají zpátky do škol, profesoři se vrací za své stoly a pracující přijíždějí z dovolených. A právě v této době se v kinech objevuje další akční trhák, tentokrát v hlavní roli s Jet Lim.
Recenze: Unleashed – nespoutaná podívaná ve velkém stylu

Thriller / Akční
Francie / USA / Velká Británie / Hong Kong, 2005, 102 min
Režie: Louis Leterrier
Hrají: Jet Li, Morgan Freeman, Bob Hoskins, Kerry Condon, Scott Adkins

Víte, jak přeložit The Girl Next Door? Přece Sexbomba od vedle. Slovo sex vydělá v kinech alespoň o 10% více. Nebo je libo přeložit Amittyville Horror jako „3:15 zemřeš“? The Skeleton Key jako Klíč - a takto bych mohl pokračovat ještě několik stránek. Naši překladatelé si s názvy zahraničních filmů moc hezky hrají a jen čekám, kdy se objeví film Night Watch přeložen jako „Hlídej v noci“.

Proč o tom všem mluvím? Film Utržený ze řetězu je totiž v anglickém znění Unleashed (Nespoutaný) a ve francouzském Danny the Dog. Nevím sice, jak překladatelé přišli na slovo „utržený“ nebo dokonce „řetěz“, ale co vím zcela jistě je, že se v názvu neobjevilo ani jedno slovo z originálu. Nyní však k samotnému filmu. Ale ještě předtím si dobře prohlédněte tento odstavec. Najdete zde poslední kritická slova o tomto filmu.

Hlavní sílou tohoto snímku je uvěřitelný příběh zasazený do přítomnosti, mistrné akční scény a samozřejmě brilantní herecký výkon Jet Liho. A když dáte všechny tyto fakty dohromady, vyjde vám film, který zhltáte a budete chtít nášup. Nejdříve vám ale nabídnu kousek předkrmu v podobě příběhu, dáte si?

Představte si žít jako pes. Být zavřený v kleci, přivázaný k řetězu a především – mít obojek na krku, který vám „páneček“ občas sundá. Sundá ho, abyste někoho zabil. Pro peníze na zbraně, drogy a vaše „žrádlo“. A představte si, že už vás to jednoho dne začne opravdu štvát a tak utečete z vybouraného auta. Představte si, že byste normálně žili. Žili, ale mysleli jen na jediné – na pomstu. A ta pomsta jednoho dne přijde...

Originalita základní dějové linky se filmu Unleashed rozhodně upřít nedá. Když k tomu přičtete všechny scény plné zoufalství, vzteku a emocí, dostanete velice atmosférický celek, který budete prožívat společně s hlavním hrdinou Dannym. Jet Liho herecké umění se právě v tomto filmu projevilo na plno. Rapidní změna hlavní postavy během filmu je v jeho podání fascinující. Ze začátku je to ustrašený kluk, sloužící pouze jako nástroj pro zabíjení. Ke konci se z něj stane sebejistý, přemýšlející bojovník schopný udělat cokoliv, aby si udržel svou svobodu.

Danny ale není jedinou hvězdně obsazenou rolí ve filmu. Další z velkých rolí si zahrál po jeho boku Morgan Freeman v podobě slepého ladiče klavírů, který si vezme zmateného utečence pod ochranu a naučí ho všemu potřebnému. Dannyho „vlastníka“ si zahrál v roli Barta Bob Hoskins a musíme ocenit jeho fyzické i herecké propozice, protože role mafiána mu sedla. Na konci filmu má navíc s Dannym výtečnou scénu a tak nemám u jeho role - a vlastně ani u žádné jiné - výhrad. Vše do sebe zapadá a je vidět, že každý má jasně danou svou pozici a jediný, kdo vás svým jednáním může překvapit, je hlavní hrdina. Jestli je to dobře nebo ne, to už záleží na názoru každého z vás.

Utržený ze řetězu, Unleashed, nebo pokud chcete Danny the Dog je film beze sporu špičkový a chyb na něm naleznete minimum. Bojové scény jsou perfektní, jednotlivé souboje se vždy odlišují stylem a v jedné scéně se dočkáme chladnokrevného usmrcení jediným úderem, abychom si o pár desítek minut později mohli vychutnat zběsilý brutální boj, kdy lidé létají okny. Vše však v jistých mezích, aby jste si nepřipadali jako v pohádce.

Světlé stránky filmu
  • propracovaný příběh
  • hlavní hrdina
  • mix bojových soubojů a jejich kvalita
  • závěr ve velkém stylu
Temné stránky filmu
  • pár slabších scén ve scénáři

Závěr je také dostatečně nespoutaný a tak mi nezbývá, než vám tento film doporučit. Po prázdninách se jedná o jednu z nejlepších nabídek v našich kinech a pokud vás zajímá, jak vypadá mix amerického točení filmů a asijského bojového umění, máte hned dva důvody, proč shlédnout tento snímek.

Scénář: 8/10
Režie: 9/10
Výprava: 9/10
Hudba: 8/10
Herecké výkony: 9/10

Sto dva minut čisté bojové zábavy. Podobný mix asijského bojového umění a Hollywoodského filmu jsme tu dlouho neměli a v podání Jet Liho chutná tento koktejl výtečně.

Celkem: 8,6/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A