Recenze: Van Helsing - vs Drákula

vytisknout velikost písma
Van Helsing je lovec nestvůr. Drákula je upír, nestvůra. Co mají tedy tihle dva společného? Jak se s Drákulou Van Helsing vypořádá? Proč mu všichni říkají Gabrieli? A jak s tím vším souvisí legendární Devil May Cry? Povedlo se konečně udělat dobrou hru podle filmu? Tak nejen na tyhle otázky se vám pokusí odpovědět následující recenze.
Recenze: Van Helsing - vs Drákula

Multiplayer: ne
Paměťová karta: 150 kB
Analogové ovládání: ano
Vibrace: ano
Výrobce: Saffire
Distributor hry v ČR: Cenega (
www.cenega.cz)
Od 16 let

Ahoj Honzo,

jak se vede? Slyšel jsem, že ti prý už skončily zkoušky a že hodláš přes celý léto ztvrdnout u babičky (mimochodem, její adresu, na kterou ti teď píšu, mi dali vaši - mám tě pozdravovat). Já tě prostě nechápu. Jak tam můžeš přežít? Dva měsíce bez počítače, bez PéeSky... Nejsi ty náhodou masochista?
Já vím, že přes prázdniny moc nových her není, jasně; ale i ty starý přeci stojí za to, ne? Tady na kolejích sou teď šílený smažby v Counterovi, paráda. O hodně přicházíš, víš o tom?

Ale proč ti vlastně píšu... Mám totiž jednu novou hru, víme? A protože mě to, že ses na mě i na kluky tady vykašlal a odjel si kdo ví kam pěkně štve; a protože vím, že by se ti tahlencta věc zatraceně líbila, tak ti o ní pár řádků napíšu...

   

Úplně jak ve filmu, ne? * Elektrická puška má móóóc povedené efekty * Notre Dame

Ale začnu trochu oklikou. Jednak abych tě navnadil - a jednak, abych tě uvedl to problému. Protože kolem týhle gamesy pár se najde pěkných pár nejasností, které je třeba vysvětlit. Takže...
Vzpomínáš si na Devil May Cry? První díl myslím, ten, co byl tak supr. Dvojka se jim nepovedla, ale jednička byla dokonalá. Vzpomínáš?

Vzpomínáš, jak jsi coby Dante zastavoval démonické hordy před útokem na Zemi? Vzpomínáš si na tu prakticky čistokrevnou akci, na obtížnost, která byla sice vysoká, ale ne nepřekonatelná? Jak jsi sbíral duše padlých nepřátel, aby sis mohl koupit všechny ty zbraně, údery a vylepšení? Vzpomínáš?
A na Van Helsinga, co jsme na něm byli tuhle v kině, si pamatuješ určitě. Líbil se ti, co?

Pamatuješ na ty futuristicko-technicko-fantastické zbraně, na ten jeho tvrďácký výraz? A pamatuješ se, ny ty upírské kočky, které cestou potkal? Určitě se pamatuješ...

No, myslím, že teď asi přemýšlíš, proč tady míchám dohromady Devil May Cry a Van Helsinga. Nemám pravdu? jak tě znám, touhle dobou už ti to začíná pomalu docházet. Van Helsing totiž vyšel jako hra pro PéeSko, a ta hra je ve stylu Devil May Cry. Obě tyhle skutečnosti si zaslouží zatracenou pozornost a až uslyšíš všechny podrobnosti, budeš slintat nadšením a rvát si vlasy zoufalstvím, že si to nemůžeš zahrát.

A dobře ti tak...

   

Vlkodlak má tuhý kořínek a překvapení v záloze * Souboj na voze má jen jednu nevýhodu...* ...budete muset zabít takovouhle kočku

Van Helsing

V tomhle ohledu se hra vyrovná filmu. Nemluvím samozřejmě o grafice, i když i ta jakoby filmu z oka vypadla - jen jaksi pokulhává v mezích možností PS2. Ale rozhodně je hezká, koukatelná a na pohled přitažlivá, to se jí zase musí nechat. Nemluvím ani o zvucích a o hubě. Zvuky jsou sice super a věřil bych, že na ně byly použity samply z filmu - a hudba je taky víc než jen povedená. Ale i přes to o nich nemluvím...

Já totiž mluvím o příběhu, který se celou hrou táhne. O co teda půjde? No, upřmíně... Prakticky přesně o totéž, o co šlo ve filmu. Potkáš stejné postavy, jako potkal Van Helsing; provházíš stejná místa a používášstejné zbraně jako on... Jen z nějakého důvodu celý ten příběh vypadá v takovéto akční hře o poznání lépe než na filmovém plátně; až by si jeden mohl myslet, že byl původně psán pro hru a v tom filmu se ocitl jen shodou okolností...

Tak co, už jsem tě zaujal? A to jsi slyšel sotva polovinu toho, co Van Helsing nabízí!

   

Pochmurně gotické prostory mají svou atmosféru... * ...hlavně když se v nich schovává sám Frankenstein * Kdo má asi navrch?

Devil May Cry

Van Helsning je víc než jen hra ve stylu Devil May Cry. Kdybych měl být stoprocentně upřímný, musel bych říct, že to vlastně DMC je. A to doslova - a ještě o trochu víc.

Nechápeš? Zkus si představit třeba... Řekněme... WinAmp. V základním skinu. A teď si ho představ v jiným skinu. Vypadá to jinak, ale hraje to pořád stejně. Tak asi TAKHLE je Van Helsing podobný DMC. Že ti to zní neuvěřitelně?

Jistě, to by také mělo. DMC vydal Capcom a VH Vivendi Univerzal Games. DMC vyšel v roce 2001 a VH letos. Ale i přes to jsou si až neuvěřitelně podobné...

Stejně jako v DMC i zde sbíráš nějaké body (jen místo duší to jsou... A víš, že ani nevím co?), za které si mezi misemi kupuješ nové pohyby, větší lifebar a další věci. Stejně jako v DMC nemáš kontrolu nad kamerou, která je kompletně předdefinovaná. Stejně jako v DMC máš příběhovou linii procházející sérii misí - a k tomu několik odemykatelných bonusových úrovní. Stejně jako v DMC během hry postupně nacházíš nové a silnější zbraně. Stejně jako v DMC... Ale nechme toho, myslím, že už jsi to pochopil.

Světlé stránky hry
  • čistá akce
  • doplněná o příběh
  • a docela slušnou grafiku
  • a navazuje to na film
Temné stránky hry
  • Devil May Cry tu už byl
  • ne každému se Van Helsing líbil
  • nemožnost ovládat kamery
  • budete muset zabít několik fešných holek - a to se přeci nedělá

A co dál?

Už nějak nevím, co víc ti napsat. Van Helsing se skvěle hraje a co se týče obtížnosti, na Normal je sice stejně nehratelný jako DMC, ale na Easy je sice pořád ještě těžký, ale už zvládnutelný. Čeká tě v něm spousta přímočaré akce, přerušované jen občas nějakým tím filmečkem nebo bossy, které je třeba zabíjet značně opatrně a s respektem. Jsou totiž o poznání silnější než ty a díky tomu je - narozdíl od normálních monster - nemáš šanci porazit jen hrubou silou.

Každá další zbraň je příjemným zpestřením tvého herního jídelníčku - a navíc jejich účinnost je naprosto logická. Například extrémně pomalá elektrická puška je superúčinná proti duchům, ale proti elektřinu dštícím lebkám je naprosto nepoužitelná. Brokovnice zase z těsné blízkosti dokáže většinu nepřátel zabít na jediný výstřel, ale na střední vzdálenost si jejího účinku na lifebar sotva všimneš. A tak dále a tak dále... Navíc každá zbraň má své osobité kouzlo, díky kterému jsem si například já k smrti oblíbil dva scimitary a bez ohledu na to, že spousta nepřátel šla vybít i bezpečně z dálky, jsem je prostě rozsekal ručně...

   

Jak jen tohle dopadne? * Catch` them all! * Oprvadu (ne)vyrovnaný poměr sil

Jediným opravdovým problémem by tak mohla být hrací doba. Délka hry jako taková vcelku přesně odpovídá DMC (překvapivě), ale vzhledem k nižší obtížnosti ji projdeš za zhruba 10 hodin. Pak možná ještě jednou nebo dvakrát (při dalších pokusech totiž s sebou máš vše, co jsi již dříve získal - zbraně, pohyby...); ale pak konec. Ale ať tak nebo tak, je to dobrá hra. Tak dobrá, jako byl DMC...

Tak co, ještě pořád se ti chce zůstat u té babičky?

S ďábelským smíchem zdraví

Martin

Grafika: 8/10
Zvuk: 8/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 7/10
Originalita: -3/10

Příběh z filmu, který se ale mnohem víc hodí ke hře a prakticky zkopírovaný starý dobrý Devil May Cry v novém grafickém kabátě. Skvělá zábava na několik dlouhých hodin...

Celkové hodnocení: 8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted graficky nemá konkurenci, nejnovější díl posouvá laťku PS4

Uncharted graficky nemá konkurenci, ne…

Uncharted vždy byl špičkou dané konzolové generace a The Lost Legacy není výjimkou. Pojďme se vydat na graficky opulentní výpravu za klem Ganéši.

21.  8.  2017 | | 8 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Čtvrtý díl kultovní strategie Age of Empires byl oficiálně odhalen!

Čtvrtý díl kultovní strategie Age of E…

Po dlouhém čekání se zázrak konečně vyplnil. Age of Empires IV bude! Což je vlastně všechno, co o hře víme.

včera | | 5 N/A
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 6 N/A