Recenze vesmírného překvapení Star Trek: Elite Force 2

Velkolepý a rozsáhlý vesmír skýtá mnohá dobrodružství, konflikty a nepřátelství. Být členem Hvězdné flotily není jen čest, ale také nebezpečná a zodpovědná úloha, do které nás znovu usadila akce Star Trek: Elite Force 2. Máme tu čest s další hrou, která pouze vykrádá fenomén Star Treku? Nebo se jedná o kvalitní střílečku, která mávnutím prstu překonala vesmírného konkurenta, titul Unreal 2?
Recenze vesmírného překvapení Star Trek: Elite Force 2

Platforma: PC
Typ hry: FPS
Multiplayer: Ano
Minimální konfigurace: Procesor 600 MHz, 128 MB RAM, 1,3 GB na HDD, 32 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Procesor 1,2 GHz, 256 MB RAM, 1,3 GB na HDD, 64 MB grafická karta
Testovací konfigurace: AMD Athlon 2000+, 512 MB RAM, 1,3 GB na HDD, 64 MB grafická karta
Homepage hry: (
http://www.st-ef2.com/)
Výrobce hry: Ritual Entertainment (
http://www.ritual.com/)
Distributor hry: Activision (
http://www.activision.com/)
Distribuce v Česku: Cenega (
http://www.cenega.cz/)

Fenomén Star Treku se o dobytí světa her a herní zábavy pokouší marně již po několik dlouhých let, samozřejmě jsa skálopevně přesvědčen o svých nezpochybnitelných kvalitách. Co se však v oblasti filmu ukázalo jako procházka růžovým sadem, je pro herní zpracování těžkým oříškem. Jistě nebudu sám, kdo by doposud hodnotil představení všech herních titulů Star Treku jako nepovedené a ze záplavy podprůměrných her tak vyčnívá pouze několik veskrze zajímavých kousků. Jedním z nich byla a stále je akce Star Trek: Elite Force, jejíž skvělý singleplayer nás před několika lety příjemně pobavil. I skvělým hrám však po čase zvoní hrana. Přichází totiž volné pokračování, které nezůstalo pověsti svého předchůdce nic dlužno.

 
Hlavní menu hry * Trénink právě započíná, do parády si mě vzal známý Tuvok

 
První kontakt s borgskými přáteli * Odstranění silového pole

Bitva na dvou frontách - mimozemšťané a aristokracie

Borgové, Attrexiané, Lidé a jim podobná havěť proplouvá dennodenně útrobami rozsáhlého vesmíru. Hvězdná flotila tak má v pravdě nelehký úkol - udržet mír a rovnováhu ve světě zatíženém konflikty a nepřátelstvím. Právě jeden z nich, mezi rasami Attrexianů a Idryllů, stojí také na počátku veškerého dění střílečky Star Trek: Elite Force 2. Byť vás tak zaměstná nenadálý útok neznámé rasy odporných mimozemských zjevení, vše je pouze předzvěstí hlubšího, komplikovanějšího a zajímavějšího souboje dobra se zlem, pravdy se lží. A jako vždy se právě vy stanete hlavním hercem a hrdinou tohoto velkolepého představení.

V EF2 tak ztvárníte roli poručníka Alexandra Munroa, vojáka do morku kostí, jehož schopnosti zdaleka převyšují běžný standard v řadách Hvězdné flotily. Příběh započíná bojem jeho výsadku o vysvobození lodi Voyager, která se ztížena předcházejícími událostmi v seriálovém ztvárnění Star Treku ocitla ve velkých problémech. Svůj boj však bude muset vybojovat nejen proti desítkám nepřátelských vojáků, ale také aristokratickému vedení, které nenalezlo pochopení a důvod pro další setrvání populárního Hazard týmu v akci.

11 levelů plných akce

Vesmírné prostředí, role osamoceného vojáka, základní principy, množství futuristických zbraní a nepřátel, to vše spojuje a připodobňuje akci Star Trek: Elite Force 2 ke zklamání letošního roku, výtvoru Unreal 2. Také první minuty strávené ve společnosti EF2 se dají snáze přirovnat k zážitku z hraní Unreal 2. Naštěstí od něj však není ani s postupujícím časem patrný stereotyp. Důvodů je hned několik a my si je všechny hezky popořadě představíme.

 
Jeden z finálních bossů * Malá slovní rozprava s dalšími členy Hazard týmu

 
Pohled na okouzlující akademii * Aaa sakra, jednoho z kolegů právě dostali

Tvůrci nám v podání Star Trek: Elite Force 2 naservírovali na první pohled hubenou porci 11 misí. Snad právě to je příčinou, proč se jejich výtvor pyšní jednou z oblíbených dětských nemocí - relativní krátkostí, která však nic nemění na jeho zřetelných kvalitách. Přestože jsou všechny levely stavěny podle zavedeného lineárního klíče, obsahují mnohá zpestření. Vaše úkoly tak budou tkvět v zabíjení nepřátel, získávání informací, spouštění a ničení zařízení i záchraně nebohých obyvatel. Stereotyp zkrátka není znát - a je to jen a jen dobře.

Zpestření v podobě bossů, puzzle a meziher

Mezi jednu z hlavních deviz Star Trek: Elite Force 2 patří také rozmanitost herního dění - hráč se tak neomezuje na pouhé ničení a zabíjení, ale čas od času vás čeká také malé zpestření v podobě puzzle či meziher. Ve hře tak budete velmi často používat světoznámý tricorder, pomocí nějž se dají nejen likvidovat silová pole, ale také opravovat energetické obvody a mnohé další. Jak jsem již naznačil v prvních dojmech, princip jednoho ze dvou puzzlů je velmi jednoduchý - vaším úkolem je tak propojit dva konce obvodu a zároveň se vyhnout několika jeho poškozeným částem.

Tím však výčet drobností, které přidávají hře na kráse, ani zdaleka nekončí. Na konci některých levelů vás totiž čekají také speciální bossové. Jakkoliv již styl jejich používání vyšel z módy, ve Star Trek: Elite Force 2 jsou dalším vítaným společníkem a protivníkem. Bojovat tak budete s exotickými mimozemskými potvorami či borgským válečníkem. A aby toho nebylo málo, neuniknete ani nášupu dalších meziher - mezi ty nejzajímavější se řadí ovládání děla na povrchu lodi Enterprise a obrana svého útočiště před náletem idryllských nepřátel.

 
Mrtvý mutant, dobrý mutant * Cesta zpět je v tahu

 
Další nápor chutných pavoučků * Pěkná bestie, co říkáte?

Bitvy na lodi Enterprise, další lokace

Prostředí a herní lokace jsou velmi nápadité, což jistě oceníte při plnění každodenních úkolů a povinností v pozici velitele Hazard týmu. Za zmínku jistě stojí fakt, že po malé zastávce na akademii v roli profesora a učitele bude Munroe i spolu se svými starými spolupracovníky znovu povolán do aktivní služby, tentokráte ovšem coby součást a velitel Hazard týmu na lodi Enterprise. Co z toho plyne? Setkání s většinou známých postav, kdy vás krom rozhovorů čeká také boj po boku kapitána Picarda a dalších charakterů.

Vraťme se však zpět do oblasti lokací. Nejen borgská koule a loď Enterprise budou totiž vašimi zastávkami v cestě za konečným vítězstvím. Dobývat a prozkoumávat tak budete také základny rasy Attrexianů, loď USS Dallas, bar plný Klingonů či ledem a sněhem obklopenou pevnost Romulanů. Uvidíte a zažijete tak noční počasí, déšť, sníh, prohledávání bažin i technologicky vyspělých komplexů. Snad uvedených pár příkladů postačí jako důkaz, že i po této stránce se může akce Star Trek: Elite Force 2 směle srovnávat s nejvybranější konkurencí žánru.

Osamocený voják v poli?

Přestože do akce vyrážíte coby velitel i se zbytkem Hazard týmu a několika dalšími postavami, souhrou náhod se většina misí hry zvrhne pouze ve vaše soukromé představení. Tvůrci tak nenadálými událostmi zajistili "zmizení" zbytku posádky, která vám tak již v dalších úkolech nepomáhá. Silnou většinu hry tak strávíte coby vlk samotář, osamělý voják v poli, který si však ví za každé situace rady. Velký dík však patří bohatému arzenálu zbraní.

 
Další várka nepřátel, tentokráte Idryllů * No a zde pro změnu páreček mrtvých Idryllů - jejich štíty jsou velmi účinné

 
Ovládání kanónu na povrchu lodi Enterprise! * Celá posádka plavidla pohromadě

Jejich nabídka sice po stránce čísel nedosahuje nijak velkolepých hodnot, ve svých rukou si však potěžkáte některé velmi solidní kousky - vaše snažení tak započne u klasického phaseru, bude pokračovat přes pušku, granátomet a samozřejmě se dostane i na mimozemské technologie. Vaším společníkem se tak alespoň na pár chvil stane plasmová puška Attrexianů či rotační kulomet Idryllů. Jistě pak nepohrdnete ani sekundárním módem střelby, kterým se dostupné zbraně pyšní. Zástupcem obyčejných předmětů, které neslouží k zabíjení, je pak již několikráte vzpomínaný tricorder. Jeho užitná hodnota je nedocenitelná a poslouží vám tak v mnoha chvílích hry. Netradiční z pohledu klasických stříleček je také doplňování zdraví a některé munice - k tomuto úkonu tak dochází u speciálních terminálů.

Svoboda volby?

V některých momentech hry navíc tvůrci ponechali hráči po vzoru adventur možnost rozhodnutí. Při vybraných rozhovorech postav tak můžete zvolit jednu ze tří odpovědí, které však nemají na další dění hry prakticky žádný dopad - od vychytralosti odpovědi se pouze odvíjí momentální vztah druhé osoby k vám. Pokud by autoři umožnili hráči měnit těmito rozhodnutími i jeho osud a průběh hry, jistě by si titul Star Trek: Elite Force 2 vysloužil další cenné ohlasy z řad hráčů i recenzentů.

Mezi zdlouhavé a pro mnoho hráčů i nudné pasáže hry pak patří speciální mise na palubě lodi Enterprise, při nichž získáváte další podrobnosti o aktuální situaci, vysvětlení předešlých momentů i rozkazy ke splnění dalších úkolů. V mnoha okamžicích vás však pouze vytrhnou z akční nálady, přesto nepopírám, že i povídání s členy posádky je v mnoha ohledech (a zejména díky Next Generation prostředí) zajímavé. Celkově je můj dojem z těchto misí velmi rozporuplný - jejich vypuštění by se však negativně projevilo na již tak slabé délce hry a tak jejich přítomnost musíme chtě nechtě překousnout.

 
Efektní výbuch + Další z mnoha bossů, tentokráte silný Klingon

 
Kdo s koho * Hra se nám blíží do svého finále

Nevybíravé chování, příjemné hardwarové nároky

Nejen chválu a obdiv však lze vyjádřit na adresu EF2. Jakkoliv instinktivní se může zdát chování a umělá inteligence nepřátel, při bližším pohledu zjistíte, že ne vše se povedlo podle představ hráčů i vás samotných. Především vaší vlastní souputníci a kolegové jsou v mnoha ohledech spíše šašky, určenými pro vaše soukromé pobavení - jejich aktivita se omezuje na nudné následování vašich kroků a pohybů, ani v boji je nelze považovat za užitečné a využít je tak lze snad pouze coby vcelku účinné štíty. Je smutné, že mezi kvalitnější mise hry patří ty, v nichž se pohybujete hluboko v nepřátelském území zcela osamoceni.

Vyhnout se nemůžeme ani zhodnocení zpracování hry. Star Trek: Elite Force 2 staví na léty prověřeném, byť dnes již zřejmě zastaralém enginu Quake 3: Arena. Přestože většina jeho částí byla z větší či menší míry přepracována a doslova tak nezůstal kámen na kameni, vizuální stránka hry jisto jistě neuspokojí každého. Většina efektů i modely postav působí velmi dobře, prostředí také - přesto současnou grafickou špičku ani zdaleka neohrožují. Každá mince má však dvě strany a ani tentokráte tomu není jinak - použití Quake 3 enginu s sebou totiž nese zřejmé pozitivum, na které bychom neměli ve výčtu všech světlých i temných stránek hry zapomenout. Řeč je o systémových požadavcích, které jsou na dnešní dobu velmi příjemné - pro plynulý běh ve slušném rozlišení tak postačí PC osazené procesorem o frekvenci 800 MHz, 128 MB RAM a 32 MB grafickou kartou.

Světlé stránky hry
 • Zábavné, napínavé, atmosférické
 • Prostředí Star Treku (neplatí pro každého)
 • Rozmanité herní prostředí
 • Příjemné puzzly
 • Bossové
 • Mezihry (ovládání kanónu na povrchu lodi Enterprise!)
 • Multiplayer
 • Slušné hardwarové nároky
Temné stránky hry
 • Herní doba
 • Umělá inteligence postav

Multiplayer jako příjemný bonus

Podařilo se tedy druhému dílu překročit stín svého předchůdce? Bezpochyby ano. Nápadité prostředí, dostatek zbraní, mezihry, atmosféra, příjemné hardwarové nároky či v recenzi neprávem opomenutý multiplayer (nabízí široký okruh módů i map) jsou zárukou, že vás po boku tohoto titulu čekají skutečně zábavné chvilky. Ani fanatičtí odpůrci Hvězdné flotily a Star Treku by neměli pohrdnout tímto předkrmem, který pozitivně naladí vaše buňky na podzimní akční představení v podání her Half-Life 2, Doom 3 a Max Payne 2.

Grafika: 7/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 9/10

Zábavná, atmosférická a napínavá akční hra, která nezklame zaryté přívržence i odpůrce žánru first-person stříleček. Pro fanatické fanoušky Star Treku je pak Elite Force 2 novou herní modlou.

Celkové hodnocení: 8/10

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce | FPS
Výrobce: Ritual Entertainment | Webové stránky hry
 • Zábavné, napínavé, atmosférické
 • Prostředí Star Treku (neplatí pro každého)
 • Rozmanité herní prostředí
 • Příjemné puzzly
 • Bossové
 • Mezihry (ovládání kanónu na povrchu lodi Enterprise!)
 • Multiplayer
 • Slušné hardwarové nároky
 • Herní doba
 • Umělá inteligence postav

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma
Hry zadarmo nebo se slevou: další lednové slevy a Star Wars zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: další lednové slevy a …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

15.  1.  2021 | |2 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce