Recenze: Warlords Battlecry 3 – grafika versus hratelnost

K Warlords Battlecry 3 jsem přistupoval se značnou skepsí. Není to nic výjimečného, stejně tak je tomu u dalších mnou horlivě očekávaných titulů. Bál jsem se, zda se autorům podaří vnést do třetího pokračování vše, co nám naslibovali. Jakékoliv obavy však nebyly na místě. Přečtěte si dnešní recenzi a jistě i vy zatoužíte vydat se do fantasy světa - třetí díl Warlords Battlecry totiž sérii rozhodně nedělá ostudu.

Platforma: PC
Typ hry: Fantasy strategie
Multiplayer: Ano
Minimální konfigurace: Procesor 500 MHz, 128 MB RAM, 32 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Procesor 800 MHz, 256 MB RAM, 32 MB grafická karta
Testovací konfigurace: Procesor 800 MHz, 256 MB RAM, 64 MB grafická karta
Výrobce hry: Enlight  (
http://www.enlight.com)
Vydavatel hry: Infinite Interactive (
http://www.infinite-interactive.com)
Distribuce v Česku: Hypermax  (
http://www.hypermax.cz)
Homepage:
http://www.warlordsbattlecry3.com
 
Čestné místo na mém harddisku si vyslouží jen málokterý titul. I takové akční pecky jako Far Cry či Call of Duty jsem po prvním dohrání odložil bokem a nějak neváhal s jejich odinstalováním. Jenže nikdy nezapomenu na dlouhé večery prožité s Warlords Battlecry. Již úvodní díl série naznačil, že se jedná o počin zcela výjimečný, který si zaslouží maximální pozornost. Dvojka všemu nasadila korunu a již téměř dokonalý systém vylepšila. Jenže třetí pokračování, které přichází po dvou letech čekání, vám může nabídnout ještě více. Základní koncept (naštěstí) samozřejmě zůstává neměnný – WB3 je opět „klasickou“ fantasy strategií. Záměrně jsem využil uvozovek, protože nelze za klasické považovat něco, co pojem „klasický“, tedy aspoň v tomto žánru, vytýčilo. Divíte se mi tedy, že dosud skladuji na pevném disku takové „vykopávky“?

Trocha herních dějin na začátek 

„Ježiš“, říkáte si, „co nám to chce zase vnutit“? Ne, nic vám vnucovat nebudu, protože to vlastně ani nejde. Jak jsem se již jednou zmínil, WB3 je zcela ojedinělým počinem, ostatně stejně jako jeho dva mladší sourozenci. Pochybuji, že si v této hře přijdou na své všichni, je totiž místy až nesmírně zdlouhavá a nezáživná, ale najednou se něco stane a žene vás to dál. Získáte nějaký bod, kterým si můžete vylepšit své dovednosti a najednou jste silnější, schopnější a říkáte si, že to prostě musíte dohrát. Právě toto u počítačových her oceňuji nejvíce – obzvláště u této, která se vyznačuje syndromem „chytne a už nepustí“. 

  

Pro redaktora Doupěte zcela netypické heslo:-) * Strategická mapa * Zatím se nic neděje

Vraťme se však nejdříve o několik let zpátky a podívejme se, co dalo podnět ke vzniku série Warlord Battlecry. Psal se rok 1990 a světlo světa spatřil první díl Warlords. Tehdy to byla bezkonkurenčně nejlepší strategie a navíc ojedinělé fantasy prvky oslnily nejednoho hráče. Následoval díl druhý (1993) a verze Deluxe (1995), jenž byla vlastně jakýmsi obsáhlejším datadiskem. Dva roky na to již vyšel díl třetí, který byl stejně jako jeho předchůdci strategií pouze tahovou. Trend se však ubíral jiným směrem a hráči požadovali realtime prvky. A tak vznikla právě série s dodatkem Battlecry. První titul vyšel roku 1999, tři roky před dílem druhým. Loni pak vyšlo čtvrté pokračování Warlords, které však ani zdaleka nesplnilo naše očekávání a co více - neslavilo ani vysoká čísla prodejnosti. Nyní se už ale vrhněme na titul aktuální.

Stará známá Etheria

Příběh WB3 se opět odehrává ve fantasy zemi jménem Etheria. Tentokrát se ocitnete na samém jihu země, kde budete objevovat nová území. Nehledejte v tom opět nic jiného než peníze, ehm pardon, vlastně zlato. Tyto jižanské oblasti jsou totiž nesmírně bohaté na suroviny a k jejich získání stačí „jen“ porazit několik nepřátelských armád. To ovšem není vše. Tuto část země poslední dobou stále častěji překvapují zuřivé a ničivé bouře a jak se zdá, není to zcela přírodní počin. I tuto záhadu byste měli vyřešit.

Přestože se hra odehrává v té samé zemi, může nabídnout (aspoň co se příběhu týče) kvalitní zábavu. Scénáři nechybí prakticky nic. Neustále vás něčím překvapuje a jeho nelinearita je obdivuhodná. Jste pravidelně zásobováni náhlými dějovými zvraty a nejednou se ocitnete i na straně druhé, pokud tedy zjistíte, že vaši spojenci hrají na dvě strany. Nezbývá vám pak nic jiného, než se spojit s nepřítelem a své bývalé spojence napadnout. Ano, i to je Warlord Battlecry 3.

  

Už tříští krev * Hoří, hoří, hoří! * Zatím je nás hodně

Ty náš hrdino! 

Hned na začátku vás překvapí vybírání hrdiny. Na tom sice není nic neobvyklého, ale je vám nabídnuto několik desítek možností. U svého hrdiny si můžete navolit prakticky všechny nezbytné atributy, vzhledem začínaje, rasou a povoláním konče. Abych byl konkrétní, tak si můžete vybrat z 16 ras a 28 povolání. To je zárukou nespočtu herních možností a i toho, že u monitorů zůstanete opět o něco déle. Samozřejmostí je, že se vaše postava v průběhu hry vylepšuje a za provedené činy získává tzv. „zkušenostní body“. Ty může posléze vyměnit za nějaké to charakterové či dovednostní vylepšení. 

Kromě toho všeho hrdina disponuje několika ojedinělými vlastnostmi. Tou nejvýraznější odlišností od ostatních spolubojovníků je možnost kouzlit a v neposlední řadě i schopnost konvertovat nepřátelské budovy. To se vám bude hodit hlavně v pozdějších fázích hry, kdy nebude ke škodě každý důl potřebný na těžbu surovin. Sice jich pár máte hned vedle vaší „základny“, ovšem to není zcela uspokojivé množství a tak budete muset zabírat i doly nepřátelské. Ale pozor, stejnou možností disponuje i váš nepřítel.

Aby byl výčet schopností hrdiny kompletní, nesmím opomenout ani rozsáhlý inventář, do něhož ukládá nalezené věci. Inventář bohužel má jen on a tak všechny nalezené předměty musí prozkoumávat pouze váš vyvolený, bát se ale nemusíte. Zaprvé jich není tolik a zadruhé je objem inventáře více jak dostačující.

  

Etheria má i svá temná místa * Draci a dračky :-) * a samozřejmě i dráčata…

Neklasicky klasická RTS

Ale u počtu možností asi originalita WB3 končí, všemi couly je to totiž klasická RTS. Budete se pohybovat v pravidelném koloběhu vytěž/postav/znič, kromě několika misí, v nichž se zaměříte pouze na to poslední. I to přidává hře na atraktivitě – je až neuvěřitelné, kolik oživovacích prvků se autorům do hry podařilo vnést a buďte si jisti, že se nikdy nebudete nudit.

Abych byl konkrétní, tak jsou ve hře přítomny celkem čtyři suroviny – železo, zlato, magické krystaly a kámen. Vše se těží v dolech, které jsou rozmístěny po celé mapě a buďte si jisti, že zezačátku jich mnoho nemáte. Naštěstí však vlastníte hrdinu, který vše zařídí, jak. Tak jak je málo dolů, je i málo surovin v nich, zásoby jsou značně omezené a tak budete muset neobvykle často navštěvovat obchod - v němž můžete surovinu, jíž se vám dostává, směnit za tu potřebnou.

Jednotky a kouzlení

I z ostatních hledisek je vše zachováno při starém zažitém modelu a žádné překvapení se tak nekoná. Svým jednotkám můžete zadávat různé povely, seskupovat je do několika formací a samozřejmě i měnit jejich chování (agresivní/obranné). Ovšem pozor, čeká na vás několik příjemných překvapení. Hlavně na kouzlení je zde kladen velký důraz, o čemž svědčí i množství kouzel - rovných 130!

  

Inu není každý den posvícení * Váš „zásobník“ * Pěkná lodička – škoda, že už musíme jít

Před samotnou misí je počet jednotek značně omezen a z vám dostupných válečníků si musíte pečlivě vybrat. K dispozici vám budiž i jakýsi „zásobník“, kam se ukládají ty nejsilnější jednotky. Vy si je pak do složitějších misí můžete vybrat jako svůj doprovod. Za určitou částku se dokonce dá celkové číslo bodů, které se vám výběrem jednotek odčítají, navýšit. Můžete si jich tak vybrat více.

Jednotlivé mise můžete konečně opakovat i několikrát a pokaždé s jinou taktikou – jednou s hrdinou a pěti silnými jednotkami a podruhé třeba s hrdinou a jeho dvacetičlennou družinou. I to přidává na již tak dlouhé hrací době nějakou tu minutku navíc. A pokud náhodou narazíte na chrám, váš hrdina se do něj může vydat a získat nějaký vedlejší úkol, po jehož splnění můžete například nějaké suroviny navíc, nebo si postava může vylepšit některý ze svých skillů.

Kudy? Tam tudy? Ne, tudy!

Ale s jednotkami přichází asi nejviditelnější chyba WB3. Vaši svěřenci si totiž hledají cestu na mapě dost nešťastným způsobem. Kupříkladu se chcete oddálit od cesty a tak kliknete na místo mezi dvěma keři (tato plocha je dostatečně rozlehlá a celá družina by jí prošla, i kdyby by byla desetkrát větší), ale co se nestane. Místo, aby jednotka šla přímo sem, odhadem to je od ní asi 20 metrů, vše obejde velkým obloukem zprava, a přidělá si tak zbytečnou cestu. Jinak to prostě nejde, zkoušel jsem to snad stokrát, pokaždé se stejným výsledkem.

  

„Zelená je tráva, Warlords to je hra…“ * Zůstal jsem sám… * …se svou lodí

Každá rasa má samozřejmě úplně jiný styl boje i výstavby budov či používání různých typů jednotek. Jistě chápete, v čem se liší styl boje dobrých lučištníků a dobrých jezdců. Doslova vše souvisí se vším a tak pokud zanedbáte upgrade vaší základny, nemůžete si vylepšit ani ostatní budovy, v nichž se kupříkladu vyrábí jednotky a hned je problém na světě – vaše postavy se nemohou dále vyvíjet. Když říkám, že vše je závislé na všem, tak to myslím vážně. Poznáte to například u kouzlení; pokud je vaše postava povoláním kouzelník, opět se ztenčí doba, po kterou kouzlo provádí. A nejinak je to i se „zásobníkem“ postav. I ten se dynamicky zvětšuje (popřípadě i snižuje) podle statistik vašeho hrdiny.

Strategie par excellence 

Prvků je opravdu mnoho a tak se nesmíte divit, že se nad tímto titulem tak rozplývám. Přesně takhle si totiž představuji skvělou strategii. Neohromí vás ani tak svým technologickým zpracováním (o tom bude řeč níže), ale hratelností, nespočtem možností a hlavně vás u sebe udrží na hodně dlouhou dobu. Pokaždé vám může nabídnout něco nového a nelineárnost příběhu také přidává na opakovatelnosti. Warlords Battlecry je prostě a jednoduše Paní Strategie. 

Zastaralá grafika?

Nyní však sklouzněme k negativům. No, negativům…grafická část hry se za vysloveně špatnou považovat nedá, ale jednoduše ničím nepřekvapí a už vůbec neohromí. Už jen to, že prostředí je kompletně 2D, vám asi naznačí, že vizuální zpracování jednoduše zmeškalo tu správnou dobu. Úrovní bych jí přirovnal tak ke 2 až 3 roky starým titulům a oproti svému předchůdci se také o moc nezlepšila.

Světlé stránky hry
 • Přehledné 2D prostředí
 • Nespočet možností
 • Návyková hratelnost
 • Stylová hudba a zvuky
 • Vše, co nám bylo slíbeno, zde opravdu je
 • Malé hardwarové nároky
 • …prostě klasika!
Temné stránky hry
 • Grafika
 • Pohyby postav po mapě
 • Není až tak přelomová

Otřesné jsou hlavně animace mezi hrami. Nejsou tu totiž žádné! Musíte se tak spojit pouze s formou písemnou a i já sám jsem po chvilce nabyl dojmu, že toto by se skvělým strategiím stávat nemělo. A když už se na obrazovce něco děje, většinou tak jest hned na začátku mise, kdy jste seznamování s tím, co se vlastně stalo; kvůli pouhým dvou dimenzím si toho moc neužijete. Rozhovory mezi postavami totiž probíhají skrze malý rámeček, což je chabá náhrada za překrásné in-game animace např. z Castle Strike. Ale na druhou stranu má 2D možná i svá pozitiva. Nemusíte se bát, že byste ztratili přehled a své svěřence máte neustále na očích. Stejně velkým plus je i to, že odpadají jakékoliv potíže s natáčením kamery.

Do zcela jiné škatulky patří audio. Zvuky jsou na standardní úrovni, ovšem hudba ve vás zanechá nezapomenutelné zážitky. Skvěle se do herních situací hodí a parádně se mění. V bojích vás čekají rychlé, svižné a napínavé melodie, ale v období „míru“ se můžete setkat i s nějakým tím chorálem.

Závěrečné resumé
 
Warlords Battlecry je bezpochyby vysoce kvalitním titulem, který se hlavně chytlavě hraje. Pokud přehlédnete poněkud horší grafiku a místy špatnou AI vašich jednotek, zaručuji vám, že se skvěle pobavíte. Možná mi jen trochu vadí, že WB3 není až tak průlomová hra a nepřináší tolik nového, spíše kombinuje staré známe a zažité prvky; za to však v obdivuhodné kvantitě. Nevyhovující je i systém ukládání, k dispozici máte totiž pouze jednu pozici, která se neustále obměňuje. Na závěr však řeknu hodně málo. ZARUČENÝ TIP!

Grafika: 6/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 9/10

Jedinou pihou na jinak čisté pleti je grafika. Ale to vám vynahradí hratelnost – já jsem WB3 zcela propadl a doufám, že u vás to bude podobné.

Celkové hodnocení: 8/10

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie
Výrobce: Enlight | Webové stránky hry
 • Přehledné 2D prostředí
 • Nespočet možností
 • Návyková hratelnost
 • Stylová hudba a zvuky
 • Vše, co nám bylo slíbeno, zde opravdu je
 • Malé hardwarové nároky
 • …prostě klasika!
 • Grafika
 • Pohyby postav po mapě
 • Není až tak přelomová
Váš názor Další článek: Johnny Depp na PSP?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,