Recenze: Whiplash – nebuďte pokusným králíkem

Než se vydala do Prahy moderovat svůj první díl GamePage, zanechala naše oblíbená redaktorka na redakčním stole disketu, jejíž obsah můžete právě nyní prozkoumat. Recenze na velmi ujetou plošinovku z prostředí laboratoří experimentujících na zvířatech, přeplněnou cynickým a černým humorem pro dospělé, nás opět přesvědčila, že si Katka umí hru dobře vybrat.

Typ hry: plošinovka
Multiplayer: ne
Paměťová karta: 127 kB
Vibrace: ano
Analog: ano
Výrobce: Crystal Dynamics
Distributor pro ČR: Cenega (
www.cenega.cz)
Homepage:
http://www.whiplashgame.com

Představte si, že léta poctivě, i když nedobrovolně, poskytujete své služby gigantické společnosti. Jenže ve chvíli, kdy máte svůj zenit za sebou a zasloužili byste si klidné dožití, se společnost rozhodne vás doslova smíchat s tím nejnepříjemnějším kolegou, kterého si umíte představit a vyždímat z vás i tu poslední kapku. Nepříjemná představa, že? Tak přestaňte nadávat na vládu, protože to, co pro nás do budoucna chystá, je oproti tomu, co zažívají Redmond a Spanx ve hře Whiplash, procházka růžovým sadem. Nevěříte? Přesvědčte se sami v následující recenzi.

Shrekoidní styl pro děti i dospělé

Na první pohled byste řekli, že se vám do rukou dostal další zástupce „plošinkových“ her pro děti. Ale zkuste se podívat ještě jednou. To, co uvidíte, se bude líbit i vám, kterým je poněkud více, než třeba 15 let. Whiplash se totiž jako plošinovka pro dětičky jen tak naoko tváří. Uvnitř je to hra, která svým inteligentním stylovým humorem (a nejen jím) spolehlivě okouzlí všechny věkové kategorie. I když, moment... To jsem trochu přehnala – moje babička by se nejspíš až tak nebavila.

  

Již původní artworky pro hru dávají tušit svérázný styl humoru, design postaviček zavání legrací a la Ice Age

A o co že vlastně jde? Příběh je rozehrán jednoduše. Králík Redmond a lasička Spanx jsou vysloužilými pokusnými zvířaty společnosti Genron Corporation. Patří do starého železa, ale ředitelem společnosti je nejspíš velice spořivý muž a tak... ani chlup nazmar! Což takhle hodit je do mixéru a udělat lasičko-králičí mišmaš? Docela dobrý nápad, ale než se ti dva chudáčci zavření v krabici dozví, jestli se výsledná kombinace propojení buněk bude jmenovat lasilík nebo králička, šup, třesk, plesk – leží rozplesklí uprostřed místnosti, kde je sice spousta obrazovek, ale žádný mixér.

Zcela originální hrdinové

Je nepopiratelnou pravdou, že naše dvojka JE zvláštní. Aby také ne, když Spanx má za sebou elektošokovou „kůru“, jejímž následkem je poněkud – jak to říct kulantně – ne zcela normální a Redmond, dříve používaný na testování kosmetických přípravků, má pro změnu díky super tužícímu laku na vlasy DuraSpray místo kožíšku středověké brnění.

  

Táhneme za jeden... řetěz * Jáchyme, hoď ho do stroje! * Hehe... héhé hýk - aneb inteligentní výraz v obličeji hrdiny

Přes všechna tato fakta se stávají - sice nerovnocennými a v podstatě nedobrovolnými - přesto spojenci na cestě za svobodou. Proč nerovnocennými? Lasičky a králíci spolu v přírodě moc nekamarádí. Zde jdou ale přírodní zákonitosti stranou – důležitější je přežít. Navíc po všech letech strávených v Genronu si už ani jeden nepamatuje, co to příroda je.

Přesto jim tvůrci ponechali alespoň náznak instinktů – Spanx, i když je z dvojice bezpochyby tím více narušeným, je větší a tím pádem přebírá velení. Chudáka Redmonda přinejlepším vláčí za sebou. Bohužel ale po čase zjistí, že ho může velice dobře použít i jako zbraň. Oba jsou totiž k sobě připoutaní řetězem. Stačí jen roztočit a … ochránci zvířat mají proti čemu protestovat.

Vaše mise, pokud ji přijmete

Jak jste již určitě pochopili (nemáte za sebou elektrošoky jako Spanx a kosmetiku, jak doufám, testujete sami a dobrovolně, tudíž vaše mozkové buňky jsou stále povětšinou čilé, tudíž činné), jejich a tedy i vaším cílem je dostat se z této zvířátka zneužívající fabriky pryč. Po cestě zneškodnit všechny a všechno, co se vám připlete na dostřel. Kdybyste náhodou pochybovali co bude tou palebnou zbraní, poradím vám. Je to opravdu ta roztomilá chlupatá kulička, které říkají Redmond. Ze začátku to možná některým citlivějším povahám bude působit nemalé obtíže, ale zvyknete si, věřte mi. A možná se vám to začne i líbit. Nezapomeňte, že je díky DuraSprayi takřka nezničitelný. Navíc má pokaždé úžasné komentáře. Ono mu ani nic jiného nezbývá – přece jenom je menší. Takže směle do toho!

  

Někde musí být východ * Pozor na utonutí * Miluj bližního svého zde neplatí:-)

Útěk ale není to jediné, co byste měli zvládnout. Představte si, jak je Genron asi veliký a kolik větších či menších chlupatých potvůrek zde zdarma otročí. Buďte opravdoví hrdinové a zachraňte jich co nejvíc – šimpanze v klecích uprostřed bazénu, do kterého zaměstnanci hází elektrické spotřebiče pod proudem a zkoumají, co to s jejich praprapředky udělá, i křečky, kteří, pro pobavení a odreagování „těžce“ pracujících lidí z Genronu, vylétávají z plastových trubek a přichytávají se na terč... prostě všechny. Čím víc jich zachráníte, tím víc bodů získáte. A stejné je to i s rozbíjením. Každý kus zničeného zařízení, byť na první pohled nicotného, přináší kýžené zadostiučinění v podobě bodů.

  

Ostraha je drsná * Lidé vás nevidí rádi * Ničíte totiž cokoliv co vám přijde do cesty

Zvýšenou pozornost věnujte i bodyguardům, šíleným vědcům, paní z kantýny – jeden nikdy neví, z čeho dělá ty své masové speciality – a všem ostatním zaměstnancům. Každý z nich má u sebe „svačinku“ a něco na zub se na dlouhé cestě hodí vždycky. Neváhejte a našijte to do nich. Stejně si nic jiného nezaslouží.

Hratelnost a obtížnost

Vypadá to docela jednoduše, že? Nenechte se mýlit.

Přeskakování z místa na místo, plnění úkolů – to všechno jistě znáte už z dob dávno minulých. Pro spoustu z vás to bude určitě hračka, ale jsem si naprosto jistá, že jsou mezi námi i tací, kteří se po cestě docela zapotí a nejeden úkol budou muset několikrát opakovat nejen kvůli vlastní nešikovnosti, ale často jednoduše proto, že některé z nich jsou zkrátka nejasné.

Světlé stránky hry
  • dokonalý černý humor
  • rychlé ukládání hry
  • hlavní postavy mají super hlasy
  • průměrná, ale stylová grafika
Temné stránky hry
  • nepřehledné menu
  • pomalí protivníci
  • nejasné definování úkolů

Jiní budou nevěřícně zírat na poněkud nepřehledné menu a dalším bude vadit fakt, že v podstatě jedinou dostupnou zbraní je králík na řetězu a nepřátelé povětšinou pomalu reagující. Ani to by vás ale nemělo odradit. Kdo hledá nedostatky, najde je na téměř každé hře. Kdo si chce zahrát a navíc se pobavit, dá této hře šanci. Whiplash totiž stojí za to.

Grafika: 7/10
Zvuk: 9/10
Hratelnost: 8/10
Hlášky: 10/10

Whiplash není tím nejlepším, co plošinovkový herní žánr nabízí. Přesto je hrou, kterou vám nedoporučuji přejít bez povšimnutí, minimálně pro její skvělý humor, překonávající vše (nejen) na PS2.

Celkové hodnocení: 7/10

Diskuze (1) Další článek: King Arthur - stahujte trailer na velkolepou podívanou!

Témata článku: , , , , ,