Recenze: World Championship Pool 2004 – nejlepší kulečník na PC?

Kulečník? Zábava? Počítač? Pokud si myslíte, že výše uvedená trojice spolu vůbec neladí, musíme vás vyvést z omylu. Tradiční hospodský sport se obejde i bez zakouřených prostor a půllitru zlatavého moku, aniž by mu to ubralo na zábavnosti. Nevěříte? World Championship Pool vás přesvědčí.
Recenze: World Championship Pool 2004 – nejlepší kulečník na PC?

Platforma: PC
Typ hry: sportovní
Multiplayer: ano
Minimální konfigurace: P800, 128MB RAM, 32MB grafická karta
Doporučená konfigurace: P1000, 256MB RAM, 32MB grafická karta
Testovací konfigurace: P800, 256MB RAM, 64MB grafická karta
Výrobce hry:  Blade Interactive
Distributor hry:  Jaleco (
http://www.jaleco.com)
Homepage:
http://www.jaleco.com/wcp2004

Sportovní hry patří od pradávna mezi ty nejoblíbenější. Série od EA SPORTS jsou toho důkazem – vždyť takové hry jako FIFA či NHL se budou prodávat vždy. Vydání dalšího pokračování populární hokejové série nemůže ovlivnit ani případná stávka v NHL, zemětřesení či Jágrova nová přítelkyně. To jsem ale tak trochu odbočil od tématu. Dnes se sportu samozřejmě budeme věnovat také, ale v té méně náročné podobě. Nepotřebujete žádné kopačky, ba ani brusle a hokejku. Postačí vám obyčejné tágo a ani se moc nezapotíte…

Ve své podstatě vám nemůže World Championship Pool 2004 (WCP2004) nabídnout nic převratného. Najdete v něm vše, co byste od podobně laděného simulátoru čekali. Nekráčí tak ve stopách poslední dobou oblíbených arkádových titulů, které se snaží různými pozlátky (většinou se používá metoda spoře oděných krasavic) nalákat i nesportovce. WCP 2004 je zkrátka hrou ze staré školy – tedy simulátorem bez velkých bonusů.

  

Herní menu * Viděli jste už někdy červený stůl? * Budete středem pozornosti:-)

Opravdu nic převratného?

Hned v úvodním menu vás překvapí nespočet herních možností – krom klasického poolu přijde ke slovu i americký snooker (pokud neumíte, naučte se – stojí to za to). Vše si samozřejmě můžete pečlivě natrénovat ve „volném“ módu. Před začátkem samotné hry se však vaše pozornost upře na výběr postavy – možnosti jsou vskutku rozsáhlé, a tak si můžete se svým virtuálním ztělesním pohrát a upravit jej k dokonalosti sobě vlastní.

Než se pustíte do kolotoče turnajů, můžete si také zkusit například trick shoot, kde nebudete cvičit klasické údery, ale frajeřinky - a zmínit si zaslouží i možnost zahrát si ve dvou na jednom PC.

AI počítače není na špatné úrovni. Zpočátku vás bude s přehledem porážet, nicméně postupem času a s přibývající jistotou zjistíte, že není neomylný. Občas se i on netrefí tak, jak by si představoval.

  

Snooker * Není tady těch koulí nějak moc??? * Diváků nějak ubývá…

To hlavní a nejdůležitější se ale skrývá pod položkou „kariéra“. Váš avatar se v ní vydá na šňůru turnajů po celém světě, USA počínaje a Japonskem konče. Zpočátku se budete muset spokojit s málem, na ty prestižnější turnaje se jako vyjukaný zelenáč nedostanete. Za každou výhru však dostanete, tedy krom peněz, které investujete třeba do nového stolu, tága či neobyčejných sad koulí, i body. Podle nich jste řazeni v tabulce a také nasazováni do jednotlivých turnajů.

S přibývající úrovní prestiže mítinku roste i kvalita soupeřů, takže o zábavu je postaráno i po prvních nesmělých výhrách. Na roveň těch nejlepších se ale jen tak lehce nedostanete.

Neskutečně skutečný

Fyzikální model hry je více jak zdařilý, koule skutečně letí podle toho, jak je zasáhnete. Steně jako ve skutečnosti i zde záleží na síle - a hlavně na míření. Pro ty méně zkušené je přítomna i šipka, která  vždy poradí, odkud a kam (dokonce i kterou ) kouli poslat. Neporadí však už sílu, ale buďte si jisti, že pokud máte byť sebehorší odhad, brzy se s WCP2004 sžijete a už to bude létat jedna radost.

  

Poprvé na turnaji * „A v levém rohu ringu je…“ * Ano, i v kulečníku je rozhodčí:-)

Na skutečnosti hře přidává i okolí. Pokud budete pozorně sledovat společnost kolem vašeho stolu, zjistíte, že se neustále něco děje. U baru vysedávají lidé, barman obsluhuje a váš soupeř sedí nedaleko a s velkým zaujetím vás sleduje (bodejť by ne, když mu jde o peníze:-).

Dalším pozitivem je komentář. Řeknete si, že to v kulečníku není nijak důležitý – a máte pravdu; přesto se jedná o příjemné zpestření hry. Žádné velké emoce se nekonají, spíš jde o nenápadný, ale o to užitečnější text, který spolu s hrou tvoří kompaktní celek. Komentátoři analyzují, jaké má kdo šance, hodnotí i momentální situace, takže se zároveň dozvíte také něco o různých taktikách.

Nikdo není dokonalý ...

... a ani WCP2004 není výjimkou. Hned na začátku jsem vrtěl hlavou  nad instalací – z mého harddisku si ukousla něco kolem 1GB, což dnes rozhodně není nejvíce, ale délce hry to neodpovídá. Zvuky, které jsem chtěl původně vychválit, také musím nakonec zahrnout mezi negativa. Ačkoli slyšíte okolní zvuky a případně i potlesk od diváků (na turnajích) a řeknete si, že „takhle nějak to asi opravdu vypadá“, díky tomu je samotná hra jakoby v pozadí. Při opravdu pozorném naslouchání sice uslyšíte, jak tágo postrčí kouli, ale jinak ne. V menu to bohužel nejde změnit, takže s tím prostě musíte vypořádat. Inu, hospodská atmosféra jak se patří.

Světlé stránky hry
  • Fyzikální model
  • Komentář
  • Skvělá zábava
Temné stránky hry
  • Bugy
  • Celková nevyladěnost (zvuky atp.)
  • Pro někoho možná po čase stereotypní

WCP2004 je ale v oblasti kulečníků na PC jasnou volbou. Lepší titul prostě nenajdete. Mohu ho doporučit všem od nesmělých začátečníků po krále zelených (i jinak barevných) stolů. Záleží už jen na vás, jestli toužíte vnést do svého počítače nervy drásající atmosféru vypjatých kulečníkových klání.


Grafika: 7/10
Hudba: 6/10
Zvuky: 7/10
Hratelnost: 8/10

Kvalitní kulečníkový simulátor pro každého. Nic víc, nic míň.

Celkové hodnocení: 7/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of War, výsledkem jsou nádherné obrázky

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of Wa…

God of War je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a fotorežim je toho jasným důkazem.

16.  5.  2018 | | 2 N/A
Call of Duty: Black Ops 4 je novým dílem série, co boří zažité standardy

Call of Duty: Black Ops 4 je novým díl…

Prvotní představení máme za sebou, teď přišel čas na nášup videí a obrázků z očekávané akce.

18.  5.  2018 | | 8 N/A
Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšího hitu Rockstaru?

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšíh…

GTA V je jistě stále celkem cool záležitost, poločas rozpadu se ovšem přiblížil a spolu s ním i myšlenky na nástupce v podobě GTA VI. Jaké bude?

9.  5.  2018 | | 6 N/A
Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Pomalými krůčky se k nám dostává léto a s ním i období sucha. Květnový line-up tomu ale rozhodně neodpovídá.

11.  5.  2018 |
Playstation 4 je na konci svého životního cyklu, říká šéf konzolové divize

Playstation 4 je na konci svého životn…

Konzole PS4 už se pomalu blíží konci cesty a za rohem začíná vykukovat další generace.

22.  5.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Gangsterské herní šílenství se zrodilo ze zkratky GTA

LEGENDY: Gangsterské herní šílenství s…

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

9.  5.  2018 |
E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na největším herním veletrhu

E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na…

Letošní E3 bude velké. A bude stát za to.

21.  5.  2018 | | 7 N/A
Marvel v herním průmyslu: nastává zlom po vzoru filmů?

Marvel v herním průmyslu: nastává zlom…

Jednomu ze dvou největších komiksových vydavatelství světa se to v poslední době daří jak na poli komiksů, tak na filmovém plátně. Co se ale týče produkce počítačových her, nikdy na tom nebylo extra dobře. To se ale možná v blízké budoucnosti změní a my si tak užijete s našimi oblíbenými superhrdiny a záporáky také nějaké pořádné herní dobrodružství.

20.  5.  2018 | | 2 N/A