Recenze: World of Warcraft - nechte se okouzlit

Kouzelný svět Warcraftu nyní ožívá v celé své kráse. Čtyři roky po událostech, jež nastaly ve Warcraft 3: Frozen Throne, se sem opět vracíme, abychom byli svědky nekončícího boje národů Aliance a Hordy. Rozhodující bitva právě začala – a vy můžete být její součástí v nejočekávnější a nejvychvalovanější MMORPG současnosti. Proč ji ale všichni vyzdvihují? Podívejte se na to s námi.
Kapitoly článku

Typ hry: MMORPG
Minimální konfigurace: procesor 1 GHz, 256 MB RAM, 32MB grafická karta, 4,2 GB HDD
Doporučená konfigurace: procesor 2 GHz, 512 MB RAM, 64MB grafická karta, 4,2 GB HDD
Testovací konfigurace: procesor PIV 1,6 GHz, 256 MB RAM, 32MB grafická karta (Ati Radeon 7500 Mobility), 4,2 GB HDD
Výrobce: Blizzard Entertainment (
http://www.blizzard.com/)
Distributor: Blizzard Entertainment (
http://www.blizzard.com/)
Distributor v ČR: CD Projekt (
http://www.cdprojekt.cz/)
Oficiální web hry:
http://www.wow-europe.com/en/

České guildy:
            Hammer of Justice:
http://www.hammerofjustice.wz.cz/
            Death Dealers: http://wow-dd.svarov.org/
            Zdechliny: http://wow.czweb.org/
            Chrchot (server - Zhunderhorn, strana - Horda)
Ostatní:
            Vše co potřebujete vědět o WoW (anglicky):
http://www.thottbot.com
            Cosmos (UI utilitka): http://www.cosmosui.org

Málokterá hra se může pyšnit takovou pozorností, jako právě WoW.Vytížené servery (na některých i hodinové čekací fronty), nedostupnost webu pro tvorbu účtu... Ano i tak může vypadat online hra v den vydání, když autoři podcení zájem hráčů. Blizzardi očividně neznají pojmy jako „průměrná“ nebo „dobrá“ hra. Ať z jejich dílny vzejde cokoliv, a jistě mi dáte za pravdu, nelze šetřit superlativy. A WoW si rozhodně nic jiného nezaslouží.

A tak když jsem se v 15ti rozhodoval co dál dělat…

Stejně jako v jiných MMORPG titulech, i zde je důležité si dobře vybrat svůj budoucí charakter. Na výběr máte ze čtyř národů za Alianci (lidé, trpaslíci, gnomové a noční elfové) a ze čtyř Hordy (nemrtví, taureni, orkové a trollové). Ty se liší nejen vzhledem a velikostí, ale i vlastnostmi.

   

Apokalypsa aneb poslední den bety * Plavu si ani nevím jak... Ale prsa mám:-) * Schálně, komu zabere dřív?

Pak následuje volba povolání, kterých je celkem 9. Některá však nejsou dostupná všem národům - a to především dvě univerzální, Paladin pro Alianci a Šaman pro Hordu. Pak už zbývá „jen“ si vytvořit svůj vzhled. Sice hráč nemá tolik možností, jako v některých jiných MMO hrách, ale nabídka je tu dostačující. Ve hře můžete nosit guildovní kroj a i každá část zbroje se na vás projeví, takže se lze dobře odlišit od ostatních.

Atmosféra, která se dá krájet nožem

První věc, co hráče zaujme ihned po vstupu do hry, je kreslené 3D grafické ztvárnění. Pokud jste hráli některou z dřívějších her ze světa Warcraftu, nebude to pro vás překvapení. Veškeré země na obou kontinentech (Kalimdor a Východní království) jsou propracované do posledních detailů, přestože hra hodně šetří polygony. Blizzardi z grafiky vyždímali maximum - a přitom si zahrajete i na relativně starších počítačích.

   

Sviť měsíčku sviť... * ...no, znáte to sami * Úplný Stromovous, co?

A ať už podmanivá grafika, skvělé rozvržení světa, nebo hudební doprovod… vše vytváří úžasnou atmosféru, pro kterou stojí za to hrát. Samotná atmosféra však nestačí a ani to není zdaleka to poslední, co nám tvůrci nadělili.

Povolání

Popis

Druid

Ochránce přírody, který byl obdařen schopností měnit svou podobu na některá zvířata. Zároveň je to lesní čaroděj, vládnoucí starou a mocnou přírodní magií.

Hunter

Obratný bojovník spojený s přírodou. Umí perfektně ovládat střelné zbraně a přežívat v přírodě. Po jisté době se k němu může připojit i zvířecí společník.
Mage Kouzelník, který sice moc nevydrží, ovšem právě a jedině on zná ta nejmocnější kouzla.

Paladin

Válečník disponující mnoha aurami a schopností oživit mrtvé.

Priest

Léčitel, bez něhož se neobejde žádná pořádná parta.

Rogue

Se dvěmi dýkami je to nebezpečný protivník, schopný útočit ze stínu a zasadit nepříteli smrtící závěrečný úder.

Shaman

Vůdce kmenu a schopný léčitel, který v boji spoutává živly pomocí totemů a rovněž se dokáže obstojně ohánět zbraní.

Warlock

Tento obávaný čaroděj dokáže snadno zapálit a sežehnout nepřátele na popel. Mimo to disponuje mnoha silnými a rychlými kouzly.

Warrior

Statečný a zdatný válečník, schopný používat spousty zbraní a mnoha silných útoků.
Cesta kolem světa za…

Za jak dlouho - a jestli vůbec - procestujete celý herní svět, to záleží jen na vás. Zemí, kam se můžete podívat, je skutečně mnoho a v každé máte k dispozici desítky questů, které čekají jen na vás (a na všechny ostatní hráče:-). Za každý splněný quest získáte zkušenosti a mnohdy i peněžní či věcnou odměnu; navíc si tak zlepšujete pověst u národa či klanu, pro který úkoly plníte. Celkem je ve hře několik tisíc questů a jejich plnění je nejlepší způsob, jak sám či s partou (questy lze sdílet) procestovat celý svět, zažít dobrodružství i potyčky se znepřátelenými národy.

Co se herní mapy týče, je hezky provedená. Jak po ní putujete, odhalujete na ní nové a nové oblasti - za což vždy získáte i trošku zkušeností. Jedinou vadou mi přijde absence přidávání vlastních poznámek do mapy. Tato možnost mě zaujala v MMORPG Horizons a od té doby je to první vlastnost, kterou na každé mapě zkoumám:-)

Jednou měř, stokrát řež… nebo tak nějak

První setkání s monstry, kterých se po světě potuluje nespočet, vás čeká hned u startovní oblasti. Asi bych měl rovnou říct, že WoW je hra zaměřená primárně na boj. A to jak s monstry, tak i mezi hráči samotnými. Celkem existují tři typy serverů - RP (Role-playing), Normal a PVP. Právě těch posledně zmíněných je nejvíc a od ostatních se odlišují tím, že ve velké části světa je povoleno PVP, takže vás může kdokoliv (i vlastní národ) přepadnout.

Naštěstí ale nehrozí, že byste přišli o výbavu. Ta se vám při každé smrti „jen“ trochu poškodí a vy se objevíte jako duch na hřbitově, kde máte dvě možnosti: dojít k tělu a oživit se bez postihů, nebo se okamžitě nechat oživit na hřbitově. To vám však přidá 25ˇ% poškození ke všem věcem - a navíc dostanete na 10 minut 75% postih na všechny vlastnosti. Takže je (většinou) lepší dojít k tělu, než být na 10 minut naprosto nepoužitelný a ještě s poškozenou výbavou.

Podívejme se ale na to hlavní. Jak probíhá samotný boj a jak se hra ovládá? Můžete buď kombinovat myš s klávesnicí (myš pro rozhlížení a klávesnice pro pohyb, skákání, úkroky, skilly, atd.), nebo hrát pouze myší (ve stylu Lineage 2). Já osobně si navykl na třetí možnost, kterou je pouze klávesnice a myš používám jen na manipulaci s věcmi:-)

   

Let`s dance! * Jsem ten největší, heč! * Mrtvolky, mrtvolky a zase mrtvolky...

Profese

Popis

Alchemy

výroba lahviček

Blacksmithing

výroba zbraní, štítů, zbrojí
Cooking vaření

Enchanting

očarovávaní předmětů

Engineering

výroba různých zařízení

First Aid

první pomoc, výroba obvazů

Fishing

rybaření

Herbalism

sběr bylinek a různých květů

Leatherworking

výroba kožených zbrojí

Mining

těžba rud

Skinning

stahování zvěře z kůže

Tailoring

výroba oblečení z látky

Poisoning

otravování jedem

Boj s nepřáteli probíhá tak, že protivníka označíte a poté k němvaše postava přiběhne nebo začnete pálit z dálky (podle toho za jaké povolání hrajete). Používání různých skillů a kouzel se nevyhnete, protože bez nich byste dlouho nepřežili. Ostatně – i mnoho příšer je na vás bude používat; budou vás zpomalovat, otravovat, omračovat... A na každou z nich se (obzvlášť u mágů) hodí trochu jiná taktika.

Hodně taktizovat budete muset i u vašich talentů. Vaše dovednosti budete totiž od desáté úrovně moci vylepšovat dáváním bodů do talentů, kterých má každé povolání tři kategorie. Ty pak zlepšují účinek vašich útoků, snižují dobu nabíjení nebo vám prostě zvyšují některou vlastnost.

Kromě obvyklých příšer jsou ve hře i tzv. Elite a Boss monstra. Zatímco běžné příšery dokážete zabít i když jsou o dva až tři levely výš než vy, s Elite a Boss budete mít problémy, i když budete na vyšším levelu vy. A v samotném PVP je rozdíl několika levelů znát víc, než byste čekali.

Abych nezapomněl, PVP se dá provozovat i ve speciálních lokacích, zvaných Battleground. Je to vlastně mapa, na jejíž stranách jsou hlavní tábory Aliance a Hordy a mezi nimi se nachází menší tábory. Cíl je jediný, zatlačit ty druhé odkud přišli a dobýt jejich tábor.

V následující kapitole se dočtete nejen další detaily o tom, jak se WoW hraje, ale i jaké dostal celkové hodnocení...

Dostupné pro: PC
Žánr: RPG | MMORPG
Výrobce: Blizzard | Webové stránky hry
  • Podmanivá kreslená grafika
  • Skvěle navržený herní svět
  • Spousty kouzel, dovedností a předmětů
  • Časem stereotypní questy
  • Několikahodinové fronty na přeplněných serverech

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,