Recenze: World Tour Soccer 2 – zábava na úkor realismu

vytisknout velikost písma
Zdálo se, že doba, kdy Sony vydávalo dobré fotbalové tituly, je nenávratně pryč. Pak ale přišel World Tour Soccer pro PSP. S malými ambicemi, avšak o to většími výsledky. Po roce tady máme druhý díl, který míří mnohem výš. Otázka je proto jasná: promítnou se ambice i do kvality titulu? Odpověď je složitější, než by se mohlo na první pohled zdát.
Recenze: World Tour Soccer 2 – zábava na úkor realismu

Žánr: Sportovní
Multiplayer: ano
Výrobce: SCEI
Vydavatel: SCEE
Distributor v ČR: Sony Czech (
www.playstation2.cz)
Homepage:
http://www.yourpsp.com

S pokračováními se to má tak, že buďto navazují na kvalitního předchůdce, nebo se snaží od staršího sourozence vzdálit co nejvíce. To podle toho, nakolik byl premiérový díl úspěšný. Na kterou stranu se přiřadí World Tour Soccer? Jednoznačně k první skupině – první díl příjemně překvapil už jen proto, že od Sony jsme na kvalitní fotbalové tituly nebyli zvyklí. Navíc šlo o po čertech hratelný kousek, který hráčům nedal spát ještě hodně dlouho po vydání. Druhý díl podobné překvapení nepřichystá. Sony tentokrát volí cestu lehkých inovací – a není se čemu divit. Proč měnit něco, co minule skvěle šlapalo? Stačí přidat pár nových prvků a je vystaráno.

Jednu věc si musíme vyjasnit hned na začátek: World Tour Soccer 2 nic podstatného nemění. Stejně jako minule nejde o ryzí fotbalovou simulaci jakou je třeba Pro Evolution Soccer, ale o zábavu. Ta je zde na první místě a byla jí podřízena i základní pravidla. Nejde tak v první řadě o góly (i jejich důležitost samozřejmě opomíjet nesmíme ani zde), ale o herní styl. O to, jak hrajete. Pokud budete celý zápas jen bránit a potom dáte z brejku jeden gól, nemusíte nutně vyhrát. Pakliže bude na poli celou dobu tlačit protihráč a vy budete jen díky štěstí držet čisté konto, může klidně vyhrát soupeř. Prostě proto, že hrál lepší fotbal. Ano, jde přece hlavně o požitek ze hry, ne o to, kolik branek střelíte.

Za všechno, co ve hře děláte, jste hodnoceni. Můžete získávat jak kladné (za dobré přihrávky, vstřelení gólu, obrání soupeře o míč), tak i záporné body (za ztrátu míče, nepřesnou přihrávku, střelu mimo). V kombinaci s faktem, že záleží hlavně na tom „jak“ a ne „kolik“, můžu jedině pochvalně kývat hlavou. Hra vás sice nepřímo – ale o to účinněji – nutí hrát vabank. Riskování zde skutečně patří k běžnému stylu, hraje se nahoru-dolů a na žádné bránění není čas. Tedy samozřejmě by se našel; to by pak ale měl na svých kopačkách soupeř míč nebezpečně dlouho a vám by se mohlo stát, že byste prohráli.

Experimenty nezůstaly pouze u hratelnosti, neméně zajímavá je i nabídka herních módů. Nechybí klasická kariéra složená z několika po sobě jdoucích zápasů (tady se tomu říká World Tour), v nichž si vyberete jeden z národních týmů a budete se pokud možno snažit hrát co nejlépe. Pokud by vás hlavní režim nebavil, můžete sáhnout po některém z vedlejších. Skvělý je hlavně mód All Rounder, který vám nezapočítá vstřelenou branku do doby, než se míče nedotknou všichni hráči týmu. Shot Clock zase přináší zajímavý prvek v podobě časového limitu – jakmile se dostanete do útoku, máte jen omezený čas na střelu. Dále nechybí několik menších a méně originálnějších režimů, které slouží de facto jako trénink. Můžete třeba hrát proti přesile, přihrávat si přes checkpointy nebo zkusit hrát na zóny (celé hřiště je rozděleno na několik zón, v každé z nich je vaše počínání hodnoceno jinak).

Velkým plusem World Tour Socceru je dlouhá hrací doba. Možností a motivace je tolik, že vám vydrží na několik (desítek) hodin (záleží na šikovnosti). Musíte však počítat s tím, že zážitky z hraní budou trochu odlišné než u „normálních fotbalů“. Zde jde totiž fotbalovost místy stranou a přednost dostává zábava. Nečekejte realistické chování míče, podrobné statistiky hráčů... Zato se ale můžete těšit na skvělou porci nenáročné zábavy. Je to jen na vás, sami si musíte vybrat, co chcete. Osobně jsem ale zastáncem názoru, že se strategie World Tour Socceru na handheldy hodí tak nějak lépe než superrealistické simulátory. Už jen proto, že hráči na PSP většinou věnují hře v kuse jen pár desítek minut, kdežto ostatní klidně i hodiny.

Světlé stránky hry
  • originální pojetí
  • grafika
  • hratelnost
  • dlouho vydrží
Temné stránky hry
  • ovládání

Vyzdvihnout musím technické zpracování. Stačí se podívat na okolní obrázky – grafika nemá konkurenci, je naprosto úchvatná! Zvuky jsou na úrovni, takže po této stránce není co řešit. Součet povedené hratelnosti se skvělým zpracováním totiž může dát jen jediný výsledek: spokojeného recenzenta. A ten udělá co? Přece doporučí hru hráčům. Takže doporučuji.

PS: Určitě jste si všimli, že v recenzi nepadla jediná výtka. Ono také není prakticky co vytýkat, pomineme-li trochu horší ovládání, na které si je třeba zvykat. Přesto se držme s hodnocením při zemi, všechno důležité známe z jedničky.

Grafika: 9/10
Zvuk: 8/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 8/10

"Nejlepší fotbal na PSP? Zatím ano, uvidíme, s čím přijde konkurence..." To jsme říkali loni a říkáme to i letos.

Celkové hodnocení: 8/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted graficky nemá konkurenci, nejnovější díl posouvá laťku PS4

Uncharted graficky nemá konkurenci, ne…

Uncharted vždy byl špičkou dané konzolové generace a The Lost Legacy není výjimkou. Pojďme se vydat na graficky opulentní výpravu za klem Ganéši.

21.  8.  2017 | | 8 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 6 N/A
Do světa World of Tanks míří vůbec první singleplayerový příběhový zážitek

Do světa World of Tanks míří vůbec prv…

Prozatím jsme byli vždy zvyklí, že je World of Tanks čistě multiplayerovou záležitostí. Ne však na dlouho!

18.  8.  2017 | | 2 N/A