Recenze: ZOO Tycoon CZ - konečně jsme se dočkali!

Návštěva zoologické zahrady může být pro někoho skvělou zábavou, pro jiného nudnou a úmornou procházkou a třetí začne místo prohlížení protestovat proti držení zvířat v malých kotcích pro lidskou potěchu. Stavba virtuální ZOO je oproti tomu po ekologické stránce naprosto nezávadná a hlavně skvěle hratelná, vtipná a pohodová. Račte se sami přesvědčit v dnešní recenzi.
Recenze: ZOO Tycoon CZ - konečně jsme se dočkali!

Typ hry: budovatelská strategie
Multiplayer: ne
Minimální konfigurace: procesor 233 MHz, 32 MB RAM, 250 MB na HDD, 4 MB SVGA grafická karta
Testovací konfigurace: procesor 1,4 GHz, 256 MB RAM, 350 MB na HDD, 64 MB 3D grafická karta (GeForce 4MX 440)
Výrobce: Blue Fang Games (
www.bluefang.com)
Vydavatel: Microsoft (
www.micorsoft.com
Vydavatel v ČR: AT Computers (
www.atcomp.cz)   
Homepage hry:
www.microsoft.com/games/zootycoon/
Cena: 999 Kč

Už jsem na takovou hru čekal dlouho. Na hru, u které nebudu muset hodinu studovat postupy, a kde vše bude jednoduché a pochopitelné, přitom však nikoli primitivní a nudné. Na hru, jejíž herní doba zůstane neodkryta v nebetyčných výšinách aniž by v průběhu hraní sklouzla k hlubinám stereotypu. A když se navíc dozvím nějaké zajímavé informace, budu jedině rád. Dnes můj vysněný titul dostal jméno - ZOO Tycoon.

Toto trvalo!

Nadpis recenze můžete chápat několika způsoby. Jedním z nich je bohužel fakt, že hra ve světě vyšla zhruba na podzim v roce 2001 (!), tudíž se k nám dostává s více než jeden a půl ročním zpožděním, což je v počítačové branži, která se mění každým týdnem či měsícem, čin takřka sebevražedný. O to víc však potěší, že ZOO Tycoon je titul, kterému stáří neubírá na přitažlivosti, a který se směle může vydat na pulty obchodů i v třetím roce nového milénia.

  

Horko na vás v Arizoně sálá až přes monitor * Přesto se zde dá postavit pěkná ZOO


Námět stavby zoologické zahrady se totiž ukázal jako velice schopným a hratelným narozdíl od herních pokusů prodávat auta, panenky či záchodová prkýnka. Největší podíl na tom má fakt, že se kromě potřeb zákazníků musíte také starat o své miláčky zvířátka. A jelikož těchto zvířátek jsou desítky, ba možná i nějaká ta stovka, nudné časy vás v průběhu hraní nepotkají. Navíc, když si zrovna chvilku odpočinete, na rozmanité druhy zvířeny se dívá mnohem lépe než plné sklady pneumatik.

Poprvé v novém domově

Podívejme se na nějaké to zvířátko podrobněji. Nejdříve mu musíte vyhradit životní prostor ohraničený pokud možno vhodným plotem. Nosorožec by totiž mohl mít choutky chatrný dřevěný plůtek posunout o nějakých pár metrů dál, což by se moc nelíbilo přihlížejícím návštěvníkům, kteří nevstupovali do vaší zahrady s úmyslem vyzkoušet si na vlastní kůži pocit bezbranné kořisti před rozzuřeným půltunovým kolosem. Zvolíme tedy příhodný železný kolos značky "ani s motorovkou nemáš šanci" a do objektu umístíme našeho nešťastného lichokopytníka.

  

Vánoce, vánoce přicházejí * Spousta návštěvníků - tak se mi to líbí

  

Co je malý, to je hezký * Tyto kočkovité šelmy si vymohli samostatně stojící výběh, holt odbory :-)

Nový nájemník místo aby prosmýčil každý kout svého nového příbytku a poděkoval vám, že nerozšířil řady bezdomovců, se překvapivě posadí doprostřed ohrady a začne si stěžovat. "Je tu moc trávy, málo savany, chci pít, potřebuju nějaký příbytek, mám hlad", a spoustu dalšího a div se nezačne odvolávat k Listině základních práv a svobod. Každý zvířecí druh má své unikátní požadavky a uspokojit všechny není vůbec jednoduché, zvláště s ohledem na vaši finanční situaci.

Slasti a strasti

A mnohdy se zvířatům nezavděčíte. Tygr si žádá společnost, ale když mu do klece přidáte leoparda, začne být nešťastný, že ho spolubydlící nemá rád, no zkrátka chová se jako rozmazlené dítě a ne jako predátoři džungle. Při představě, že by se dal lev jednoduše otrávit položením malého množství trávy přes cestu, se musím smát. Ale co, hra je hra a uspokojit všechny zvířata pro vás představuje tu pravou výzvu.

Bohužel se nedají vytvářet rozsáhlé plochy ve stylu safari. Ve snaze uplatnit své vzpomínky z návštěvy místní ZOO, jsem se pokusil dát do jednoho výběhu žirafy a zebry, protože oba druhy podle hry "touží po větších stádech", ale ukázalo se, že to nebude až zase tak žhavé. O mém faux pas při pokusu sblížit mravenečníka s leopardem ani nemluvě (akce skončila se ztrátou 600 dolarů, jež stál jeden toho času již sežraný mravenečník).

  

Další pouštní ZOO * Pro změnu pár přítulných kočiček

  

Takhle jsem synu začínal * Šéfe, já jsem říkal, že ten levnej pozemek nebude jen tak

Se zvířátky si užijete i později. Některá dokáží rychle zdemolovat trávník, který tak musíte vyměnit, opičky využijí šikovně postaveného stromu a přelezou přes plot a když si chvíli nedáte pozor a do výběhu neprozřetelně umístíte samičku i samce, po čase můžete uvažovat nad tím, jestli jste toho moc vypili nebo tam těch lvů bylo opravdu šest.

Homo sapiens sapiens

Kromě starosti o svou faunu, nesmíte také zapomínat na lidi, respektive návštěvníky zoologické zahrady. Ty naštěstí už tak rozmazlení nejsou a všeho všudy chtějí uspokojit čtyři své potřeby - pěkně si hačnout, napapat se, nabumbat se a pak vše vykakat. Jestli se vám podaří strategicky umístit budovy k tomu určené, máte vyhráno. Různých obchůdků a veřejných záchodů je k dispozici uspokojivé množství. Můžete postavit stánek s hamburgry nebo pro Čechy bližším sortimentem - párky v rohlíku, nechybí ani pizza. K tomu několik automatů s nápoji či rovnou celé stánky, dva druhy toalet a jedna (pravděpodobně Evropskou Unií) standardizovaná lavička.

Tím vaše stavební možnosti nekončí. V nabídce je spousta dalších méně potřebných, přesto důležitých zařízení, které zlepšují dojem návštěvníků parku. Například informační cedulky u každého výběhu, zastřešené pozorovatelny pro případ, kdyby by se kromě kopie džungle podařilo do ZOO přenést také pravou tropickou bouři, odpadkové koše a spoustu okrasných rostlin, soch a staveb. S trochou úsilí a několika tisící dolary v kapse tak můžete svůj park zkrášlit a zatraktivnit pro návštěvníky.

  

Méďa Béďa potřebuje pár stromků * Lidé si vystačí se stánkem na hamburgery

  

Mí vědci po dlouhé době zase něco vyzkoumali * Encyklopedie ve hře - dobrý nápad

Pár drobků na závěr

Celý park samozřejmě nezvládnete provozovat sami, a tak musíte najímat zaměstnance, kteří vám pravidelně prvního v měsíci udělají pěknou díru do rozpočtu. Naštěstí potřebujete jen dostatečný počet ošetřovatelů a údržbářů. Kromě toho si pravidelný desátek žádá výzkum, který vám umožní chovat ohrožené druhy zvířat, zlepší práci ošetřovatelů či vynalezne speciální hračky pro věčně nespokojené obyvatele klecí.

Všechny tyto činnosti si můžete vynásobit více než desítkou připravených misí s rozmanitými úkoly a připočíst k tomu  možnost volné hry, kde bez jakýchkoli zábran můžete vystavět ZOO svých snů (nebo nočních můr - záleží na vás:-), čímž se ze hry stává kousek, který vám vydrží na pěkných pár desítek hodin zábavy.

Hra se u nás prodává v češtině, ovšem  AT Computers zvolil nejkompromisnější řešení, a tudíž se můžete rozhodnout, zda-li chcete hru v originále či hezky česky. Čeština se totiž nachází na druhém CD ve formě patche. Co se týče její kvality, myslím, že na trhu obstojí, nevšiml jsem si žádné větší chyby.

 

Světlé stránky hry
  • spousta druhů zvířat s rozmanitými potřebami
  • skoro vždy je o co se starat
  • rozmanité předměty, budovy, okrasné květiny
  • možnost volby mezi českou a anglickou verzí
Temné stránky hry
  • nelze si vypůjčit peníze
  • nedá se urychlit čas
  • česká verze vychází s obrovským zpožděním

 

Závěrečné hodnocení

ZOO Tycoon je rozhodně povedené dílko. Nabízí dlouhotrvající zábavu se starostmi o zvířata a jeho koupí rozhodně neprohloupíte. Pokud si přesto potřebujete koupi nějak racionálně zdůvodnit, tak vězte, že o každém druhu je k dispozici slušná várka informací, za něž by se nestyděla ani mnohá encyklopedie. Nebýt místy až příliš pohodového ladění hry, díky kterému nejde urychlit čas a ani vypůjčit peníze, jak je slušným zvykem každé ekonomičtější  strategie, a absenci hudby, útočila by hra na devítku. Osm bodů je však na rok a půl starou hru více než slušivá vizitka.

Grafika: 8/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 6/10
Hratelnost: 9/10

Po dlouhé době jsme se dočkali velice zajímavého tycoonu z prostředí, kterému nemůže nikdo odolat.

Celkové hodnocení: 8/10

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma