Red Faction – rozbijte si doma stůl (například)

Je poměrně logické, že každá nově vznikající hra, při snaze získat úspěch, musí přijít s něčím novým, neotřelým a originálním. Nikoho už asi dnes nechytne bezduché bloumání po bezduchých levelech, když tady byl Half-life, nikoho asi neohromí, když se nepřítel po zásahu z brokovnice změní v hromádku čehosi s kapkou kečupu, když tady byl Soldier of Fortune, a tak bych mohl pokračovat poměrně dost dlouho.
Red Faction – rozbijte si doma stůl (například)
Je poměrně logické, že každá nově vznikající hra, při snaze získat alespoň nějaký úspěch, musí přijít s něčím novým, neotřelým a originálním a u 3D akcí to platí obzvláště. Nikoho už asi dnes nechytne bezduché bloumání po bezduchých levelech, když tady byl Half-life, nikoho asi neohromí, když se nepřítel po zásahu z brokovnice změní v hromádku čehosi s kapkou kečupu, když tady byl Soldier of Fortune, a tak bych mohl pokračovat poměrně dost dlouho. Otázkou u každé nově vznikající 3D akce tedy zůstává, čím nás překvapí a Red Faction je na dobré cestě stát se dalším milníkem, protože má pár překvapení v záloze.

Red FactionRed Faction

Red Faction

Základem je samozřejmě dobrý a propracovaný příběh. Děj se začíná odehrávat na Marsu, který fakticky ovládá mamutí těžební korporace Ultor, která zrovna nevěnuje velkou pozornost pracovním předpisům a podmínkám v dolech, což vašeho hrdinu jménem Parker jednoho krásného dne dovede až k založení rebelské organizace Red Faction. Společně s hrstkou přívrženců se postaví tyranskému Ultoru ve snaze zamezit dalším předčasně ukončeným životům v dolech díky bezohlednosti a krutosti svých zaměstnavatelů. Hodně to připomíná film Total Recall, leč zda jde o záměr či jenom nepodstatnou schodu okolností se mi nepodařilo vypátrat.

Red FactionRed Faction

Dějová linie, ale není to hlavní čím by měla Red Faction zabodovat. Většina pozornosti je upřena na „geometric environment deformation“ zkráceně Geomod. A co že to vlastně je? Každý si určitě vybaví nějakou scénu z first-person střílečky, kde běháte jako o život s raketometem a když náhodou zasáhnete zeď, která není bezprostředně dějem určena k demolici, tak se na ní v lepším případě objeví ohořelé kolečko a tím to hasne. Nebo scény kdy z rotačním kulometem za boha neprostřelíte dřevěné dveře. A teď si představte, že by se v dotyčné zdi objevila díra jako vrata a dotyčné dveře by se rozlétly ve změti třísek, tak to je Geomod. S touhle novinkou bude moct naprosto vše, co uvidíte na hrací ploše, s dostatečnou palebnou silou přetvořit k obrazu svému. Nebude tak problém zbourat barák plný nepřátel, střílet skrz zdi, strhnout most či hlídkovou věž. Samozřejmě pozornost je věnována i každé jednotlivé kulce byť je sebemenší, ale přece jenom z toho, že po trefě do zdi se odloupne trocha omítky, asi nikoho do kolen nedostane. Geomod také přivane zcela nové prvky do multiplayeru. Už nebude tak lehké se krýt, když prakticky každá překážka mezi vámi a tím špatným koncem raketometu se během vteřiny může změnit v haldu sutin a vy se ocitnete tváří v tvář další raketě... zkrátka možnosti jsou neskýtané a jestli bude pravda jenom polovina toho, co autoři slibují, rozhodně se nebudeme nudit.

Red FactionRed Faction

U výčtu zajímavostí jsem ale neskončil. Již téměř samozřejmostí se stává možnost plynule během hry využívat dopravní prostředky. Takový tank ve spojení s Geomodem... už bych se asi opakoval. Novému stylu hry se přizpůsobí i zbraně. Tak kupříkladu už několikrát zmiňovaný raketomet bude obdařen pohybovým a teplotním senzorem, takže ono omílané střílení skrz zdi hned nabude na eleganci a efektivnosti.

Bohužel jenom čas ukáže kolik se toho skutečně dostane na naše monitory a hlavně také kdy, současné předběžné datum vydání je stanoveno na léto roku 2001, takže zatím můžeme v klidu spát.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A