Red Faction – telefonem až na Mars

Už jste se tam jednou podívali – na Mars budoucnosti, kterému vládne tyranizující korporace Ultor. Pro případ, že vám nestačil výlet za pomoci PlayStation 2 nebo PC, můžete se nyní na turisticky zajímavé lokace těžebních základen podívat za pomoci vašeho telefonu. Pokud tedy máte Nokii N-Gage. A jestli ji nemáte, pojďte si přečíst, jak se na ní hraje první FPS.
Red Faction – telefonem až na Mars

Platforma: Nokia N-Gage
Multiplayer: ano, 2 hráči přes bluetooth
Ukládání pozice: ano
Výrobce: Monkeystone (
http://www.monkeystone.com/)
Distributor v ČR: Cenega (
www.cenega.cz)
Homepage:
http://www.thqwireless.com/minisite.asp?ProdID=117

Red Faction byla původně poměrně revoluční akce z vlastního pohledu, která po rocích vývoje na PC vyšla nejprve pro PlayStation 2 (hádejte proč ta změna... správně, peníze, už tenkrát konzole vydělávaly o dost víc:-)), ale nakonec se jí dočkaly všechny platformy. Čím byla Red Faction revoluční? Když pomineme fakt, že se v jejím příběhu odehrávala na Marsu revoluce dělníků proti nadvládě Ultoru, tou „opravdovou revolucí“ byla možnost ničit herní prostředí v dosud nevídané míře – pomocí výbušnin šlo probourávat stěny, vysekávat si úkryty do skal a podobně. Dnes je již herní fyzika dál, ale ve své době působila Red Faction téměř zázračně. Jak se ale tato hra vlezla do světa maličké N-Gage a jejích technických možností?

 

Vidíte ten nudný interiér? Ještě že mám alespoň tu pěknou zbraň * Nabízím elektrickou vibrační masáž zdarma

Poněkud rozporuplně. Z pohledu na obrázky správně usoudíte, že grafika nepostrádá pěkné detaily a slušné rozlišení (vzhledem k displeji N-Gage), jenže ačkoliv technicky byla „konverze“ zvládnuta dobře a textury i framerate patří k světlejším stránkám, je to určitá „odbytost“ či primitivnost designu úrovní i hry samotné, co jí nakonec nejvíce ublížilo. Vezměme to ale pořádně a popořádku.

Co budu na Marsu dělat?

Jak již bylo řečeno, Marsu budoucnosti vládne zlotřilá těžební společnost Ultor, která nejen že svoje zaměstnance ničí únavnými přesčasy v dolech drahých kovů, ale navíc na některých z nich potají provádí vojenský biologický experiment s dost děsivými následky. Není tedy divu, že se dělníci vzbouří a vaše role bude v kůži jednoho z nich prostřílet svoji cestu ven z dolů a pryč ze základy i Marsu samotného. Jelikož je hra remake, shoduje se její příběh (a také dialogy:-)) s původní verzí pro PS2.

 

Že by to byla dvojčata? A co ti ostatní? Že by to byly klony těch dvojčat?? * Ehm, další nápaditý interiér

Během svého postupu skrz základny na Marsu budete klasicky nacházet lepší arzenál, zatímco protivníci budou stále početnější a tužší. K tomu arzenálu patří také dvě vozidla, konkrétně terénní vozidlo a ponorka. Bohužel byla hra ochuzena o svůj největší tahák – unikátní engine Geo-Mod a jeho schopnost ničit herní prostředí se smrskla na občasné vyhození do vzduchu jasně označených ploch na zdích, za kterými se skrývají většinou jen nějaké ty náboje a lékárničky. Hra tak zapadá do škatulky obsahově průměrných FPS bez originality nebo tažného prvku.

Poněkud odbytá hra

Ještě pořád mám v živé paměti, jak většina novinářů vyčítala špatný design úrovní (ani ne z hlediska vzhledu, jako spíš z pozice hratelnosti a zábavnosti) hře Halo. Zajímalo by mne, co si ti samí lidé myslí o Red Faction pro N-Gage. Úrovně jsou poměrně krátké, plné pravých úhlů a primitivních chodeb, bez architektonických nápadů (to už ve Wolfenstainu 3D byly „chytřejší“ a pamětihodnější lokace k prozkoumávání a dobývání). Hratelnost je pak značně frustrující, nekonečné střílení stráží v takovémto prostředí prostě začne rychle nudit – „naštěstí“ má hra jen 12 úrovní.

 

Bedny nemohou chybět na žádné základně - za co bychom se jinak schovávali? * Vyhoďte do vzduchu sebe nebo zeď

Rozumím tomu, že bylo třeba hru pro „malý formát“ zjednodušit, ale jak dokazuje třeba freewarová FPS Krieger (velikost do jednoho MB) nebo řada podobných titulů na Game Boy Advance, zjednodušení technické nebo grafické rozhodně sebou nemusí nést také zjednodušení hratelnosti, pestrosti a zábavnosti. Nezbývá než to přičíst malé konkurenci na N-Gage a faktu, že jde o úplně první FPS na této platformě. Nechci ubírat zásluhy vývojářů za věci podařené (textury, občasné ocitnutí se ve stejné úrovni na stejném místě v jiné výšce a podobné drobnosti), ale Red Faction ve mě prostě zanechala značně nepříjemné pocity nudně stráveného večera.

Stejně je první

Jenže co s N-Gage? Red Faction je první FPS pro tuto platformu a jelikož denně vídám lidi, kteří reklamní kampani Nokie podlehli a rozporuplnou „konzoli“ si pořídili, je mi jasné, že bude hodně těch, kdo vezmou Red Faction zavděk. Hra sice trpí zmíněnou jednoduchostí stejně jako obecně všudypřítomným problematickým ovládáním N-Gage (vzhledem k ergonomii přístroje a počtu/rozmístění tlačítek se dobře hraje třeba takový Sonic, ale jakmile zkusíte složitější tituly typu Tomb Raider nebo Red Faction, nepomůže vám ani automatické míření a budete se pořád nějak přehmatávat), nicméně nabízí na pohled líbivou grafiku a také esenci klasické „střílečkové“ hratelnosti.

Světlé stránky hry
  • Detailní textury, pěkná grafika
  • Zbraně, střelba, vozidla
  • Zachována atmosféra originálu
  • Možnost hry ve dvou proti sobě
Temné stránky hry
  • Primitivní architektura úrovní
  • Nepohodlné ovládání
  • Krátkost hry

Koukám, že můj názor na Red Faction vyzněl celkově hodně kriticky a není divu, čekal jsem totiž opravdu něco víc. Přesto je ale Red Faction ve verzi pro N-Gage průměrnou hrou, které v duchu přísloví „mezi slepými jednooký králem“ situace na trhu určitě dopomůže ke slušné prodejnosti. Osobně si ale na N-Gage raději zahraji jiné tituly, ačkoliv mám daný žánr rád.

Grafika: 8/10
Hudba: 5/10
Zvuk: 5/10
Hratelnost: 5/10

Red Faction je na pohled přitažlivou, nicméně poněkud krátkou a jednoduchou dávkou pro všechny, kdo si se svojí N-Gage chtějí pořádně zastřílet. Životnost samozřejmě může zachránit multiplayer, pokud najdete spřízněnou duši s druhou N-Gage a druhou Red Faction.

Celkové hodnocení: 5/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom Come: Deliverance

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom…

České RPG Kingdom Come: Deliverance je zejména z hlediska zvládnutí mechanismů velmi náročnou hrou. Pokud jste hru ještě nepřeprali, možná vám pomohou naše tipy.

8.  3.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a ukázal střílečkám jasný směr

LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a uk…

Hra DOOM vznikla v roce 1993 a byla to první plnohodnotná 3D střílečka s omezeným třetím rozměrem • Šlo o největší vizuální skok, který se v herním průmyslu kdy povedl • Ze hry se postupně odvodila celá nová kategorie počítačových her.

14.  3.  2018 | | 29 N/A
Spekulace: K vývojářům třetí strany už míří dev kity konzole PS5

Spekulace: K vývojářům třetí strany už…

Spekulace o nadcházející konzoli PS5 se opět začínají rojit. Kdy se ji dočkáme?

8.  3.  2018 | | 10 N/A
Burnout Paradise Remastered: zahraj tu naši (recenze)

Burnout Paradise Remastered: zahraj tu…

Pro někoho dosud nepřekonaný, pro jiné revoluční a adrenalinový. Burnout se vrací a my žhavíme motory.

17.  3.  2018 | | 5 N/A
8 tipů na karetní hry, které kralují svému žánru

8 tipů na karetní hry, které kralují s…

Když se řekne karetní hra, většině lidí se vybaví klasické hry se skutečnými kartami. V digitálním světě ale má tento žánr už také docela početné zastoupení. Pojďme se podívat na ty, které nesmí chybět žádnému milovníkovi karet.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Strategie z alternativní historie Iron Harvest v nových záběrech

Strategie z alternativní historie Iron…

Máte rádi druhou světovou, a přesto byste rádi příchuť mechů? Iron Harvest vám to umožní.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Shadow of the Tomb Raider oficiálně, odhalení se dočkáme v dubnu

Shadow of the Tomb Raider oficiálně, o…

Po včerejším slibu to tu máme oficiálně. Nový Tomb Raider míří na trh a zahrajeme si už v září.

15.  3.  2018 | | 7 N/A
Valve jde opět do her, o Half-Life 3 se ale zatím nemluví

Valve jde opět do her, o Half-Life 3 s…

Kde je Half-Life 3, Team Fortress 3 a Portal 3? Valve dříve vydalo několik skvělých her, ale v poslední době není příliš aktivní. Údajně to chce konečně změnit.

10.  3.  2018 | | 2 N/A