Redakce vybírá: nejlepší hry generace podle Martina Havla

Xbox One a PS4 se dočkaly mnoha skvělých her. Jaké nás zaujaly nejvíc?

God of War – dokonalý přerod neskonalého boha

Série God of War je už od roku 2005 mojí neoblíbenější v historii herního průmyslu. Do dneška vzpomínám na to, jak jsem si s magazínem OPS2 přinesl domů demoverzi, která nabízela první pasáž hry s hydrami a od začátku mi učarovala. Kdybyste se mě před deseti lety zeptali, co bude nejlepší hra nové generace a ukázali mi pouze seznam jmen jednotlivých titulů, bez váhání bych při spatření názvu God of War řekl, že to bude právě tento titul, který se stane tím největším herním klenotem PS4. Asi bych ale netušil, jak moc blízko pravdy jsem i navzdory svému zaujetí.

God of War_20180404155916_1.jpgGod of War_20180404161301_2.jpgGod of War_20180404163646.jpg

Když potom série zdánlivě skončila třetím dílem a přišel už pouze prequel Ascension, bylo mi hrozně líto, že se s Kratem již znovu nesetkám. Do teď vzpomínám, jak jsem potom nad ránem v létě 2016 dorazil domů, abych se podíval na záznam z E3 konference Sony, která začala naprosto epickou hudbou živého orchestru a já si říkal, že to je jako kdyby mělo přijít God of War. Světe div se, měl jsem pravdu. V momentu, kdy to potvrdil Kratos svým vynoření ze stínu, jsem se snažil tvářit hrozně neohroženě, ale jinak by nejspíš i ukápla slza radosti. Moje mladší já křičelo nadšením „ANO! ANO! ANO!“ a to starší se k němu s radostí přidalo.


Z přerodu série v něco úplně nového jsem měl radost a zároveň trochu obavy. s Kratem tak Přece jenom bojový systém byl spojený, že přechod na novou zbraň v podobě sekery Leviathan nebyl zrovna sázkou na jistotu. Celková změna koncepce se ale ukázala jako naprosto vynikající krok a autor druhého dílu (mého nejoblíbenějšího) Cory Barlog se s vývojářským týmem Santa Monica Studios překonal a naservíroval mi nyní mnou ještě oblíbenější hru.

Sami vývojáři nám ve skvělém dokumentu Raising Kratos prozradili, že Kratos vlastně tak nějak dospěl spolu s nimi a tento emotivní přerod opravdu hře sluší. Zabývá se dospělejšími tématy, již není jenom o čisté agresi, a přitom neubírá ze svých silných stránek, nestraní se brutality a disponuje ještě mnohem propracovanějším bojovým systémem. Částečně otevřený svět s jasně danými koridory mi perfektně sednul a přinesl mi dlouhé hodiny zábavy, celkově jsem v tomto skvostu strávil minimálně přes dvě stě hodin. Objevil jsem, co mělo být objeveno. Zničil, co mělo být zničeno, a i po třech průchodech na nejvyšší obtížnost mě všechno stále dokonale bavilo. God of War je pro mě bezesporu nejlepší hrou končící generace, která utužila můj vztah k teď už méně nemilosrdnému zabijáku bohů.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

14 tipů na nejlepší deskové hry: od párty her až po náročné strategie

14 tipů na nejlepší deskové hry: od párty her až p…

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

7.  6.  2021 | |43 N/A
Vladislav Kluska
Deskové hry
5 největších novinek z akce Koch Primetime: Kingdom Come i Payday 3

5 největších novinek z akce Koch Primetime: Kingdo…

Novinky ohledně nové součásti společnosti Koch Media sice po internetu začaly kolovat už včera, ale dnes jsme se na akci Prime Matter dozvěděli zajímavé detaily navíc.

12.  6.  2021 | |2 N/A
Martin Nahodil
Prime MatterSummer Game FestKoch Media
Hráči fotí v dalekých galaxiích, nový Ratchet je nejhezčí hrou současnosti

Hráči fotí v dalekých galaxiích, nový Ratchet je n…

Nový Ratchet & Clank je tu a ukazuje, jak krásně mohou hry nové generace vypadat. Vyrazili jsme tedy s foťákem do galaxií pochytat krásné snímky.

16.  6.  2021 | |1 N/A
Michal Maliarov
Ratchet & Clank: Rift ApartGalerie
Battlefield 2042 se vrací na moderní bojiště, podívejte se na trailer

Battlefield 2042 se vrací na moderní bojiště, podí…

Po první a druhé světové válce se série Battlefield vrací na moderní bojiště. Bude se odehrávat v roce 2042 ve válce USA a Ruska.

9.  6.  2021 | |14 N/A
Vojtěch Matušinský
EABattlefieldVideo
Nový web prozradí, kolik je v Xbox Game Passu her a které brzy zmizí

Nový web prozradí, kolik je v Xbox Game Passu her …

Tohle je nejdůležitější stránka pro fanoušky Game Passu

7.  6.  2021 | |1 N/A
Lukáš Václavík
Xbox Game PassEA PlayMicrosoft
Hry zadarmo nebo se slevou: festival demoverzí a Overcooked 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: festival demoverzí a O…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  6.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Ratchet & Clank: Rift Apart - začátek nové generace se vším všudy | Recenze

Ratchet & Clank: Rift Apart - začátek nové generac…

Sony vyrukovalo se svým prvním herním esem nadcházející generace. A je to pecka.

8.  6.  2021 | |1 N/A
Michal Maliarov
Ratchet & Clank: Rift ApartRecenze
Vybrali jsme nejlákavější herní pecky, které se ukázaly na výstavě E3

Vybrali jsme nejlákavější herní pecky, které se uk…

E3 je za námi a je čas bilancování. Na které hry se nejvíce těšíme?

20.  6.  2021 | |1 N/A
Ladislav Novák
E3Téma