Remothered: Tormented Fathers - záhada v domu hrůzy (recenze)

Máte rádi děsivá dobrodružství plná záhad? Pak rozhodně zbystřete!

Co baví

  • Puzzly kam se podíváš
  • Solidní atmosféra
  • Místy opravdu zvrácené

Co vadí

  • Nepovedený soubojový systém
  • Nevzhledné animace
7/10
Hodnocení

Příliš nových titulů z žánru survival hororů na konzole zrovna nevzniká. A pokud ano, mají je na svědomí většinou menší nezávislá studia. Z tohoto důvodu je tak velice důležité sledovat i menší projekty, které většinou nedoprovází velké marketingové kampaně a stávají se tak mnohdy neviditelnými. Jedním z takových případů je hra s podivným názvem Remothered: Tormented Fathers, pod kterou je podepsané italské studio Stormid Games.

10-12-2018_10-23-11_PM.png10-12-2018_10-20-52_PM.png10-12-2018_10-21-04_PM.png10-12-2018_10-21-13_PM.png
Hororových her není nikdy dost, a z indie scény to platí dvojnásob.

Zástupce klasického survival hororu se dostal do předběžného přístupu v říjnu 2017, plného vydání se potom hráči dočkali v lednu, respektive v červenci 2018 v případě majitelů konzolí Xbox One a PS4. Remothered: Tormented Fathers je prvním ze tří plánovaných dílů a veze se na úspěchu odbočky Silent Hill P.T. z roku 2014. Nabízí tak kulisy děsivého obřího domu a spoustu záhad v něm.

Kdo se moc ptá, moc se dozví

Prozrazovat příběh u survival hororu by bylo více než podrazácké, proto jen nastiňme, o co vlastně jde. Rosemary Reed je pětatřicetiletá šťouralka lačnící po záhadách. Jednou z těch nevyřešených, jež ji nenechá v noci spát, je zmizení malé dívky jménem Celeste. Odpověď by mohl skrývat tajemný doktor Richard Felton, který se díky svému zhoršujícímu zdravotnímu stavu uzavřel do svého domu a žije si relativně klidným životem. Pravdou však je, že jeho život až tak klidný není a zmizelá Celeste není až tak úplně zmizelá, což Rosemary Reedová zjišťuje záhy po návštěvě obrovského sídla. Samotný příběh nepředstavuje vrchol originality, nicméně vývojáři vsadili na jistotu a připravili výborné podhoubí pro děsivé dobrodružství, které v kůži Rosemary zažijete.

10-12-2018_10-20-33_PM.png10-12-2018_10-21-35_PM.png10-12-2018_10-22-46_PM.png10-12-2018_10-22-55_PM.png
V Remothered: Tormented Fathers se vžijete do role křehké šťouralky Rosemary Reed

Remothered: Tormented Fathers je koncipováno jako stealth hororový zážitek s důrazem na tíživou atmosféru a silný pocit lidské křehkosti. Survival element je ještě více podpořen skutečností, že je hlavní hrdinka křehká žena, navíc totálně nepřipravená na peklo, kterého se jí v domě hrůzy dostane. Rosemary totiž přijíždí na místo velké záhady jako investigativní reportérka, s kabelkou a boty na podpatcích, což rozhodně není vybavení, se kterým byste se pravidelně pouštěli do boje o holý život.

Remothered na notebooku

Horory jsou možná nejlepší, pokud je hrajete v tmavém pokoji se sluchátky na uších, i během cest ale dokážou řádně potrápit. Remothered možná není tím nejlepším strašákem poslední doby, ale rozhodně je tím nejméně náročný, a tudíž ideálně vhodným na zkrácení volné chvíle ve vlaku či autě na dlouhém roadtripu.

10-12-2018_10-23-03_PM.png10-12-2018_10-23-21_PM.png10-12-2018_10-23-30_PM.png

Čerstvý horor jsme se rozhodli hodit rovnou na náš mobilní notebook Dell XPS 13, který titul rozjel na plné obrátky bez sebemenšího záseku. Hra je velmi shovívavá na hardware a vystačí si opravdu s minimem, proto i na cestách si můžete užít Full HD rozlišení a plné detaily. Tedy pokud vám nevadí hnědo-šedá barevná paleta a temná atmosféra. 

1517938410_remothered-tormented-fathers.jpgss_eea85356c87eddcf157e5fb3073de43f0217a754.1920x1080_1509556892.jpgremothered_01.jpg

Ačkoliv jde o velmi pomalou hru s neagresivním tempem, pohled z první osoby nutí využít externí myš pro pohodlné rozhlížení. Na klávesnici si pak vystačíte jen s pár klávesami pro pohyb a interakci, takže jde o skvělý tip na cesty. Pokud se tedy chcete trochu bát. 

Nutno dodat, že hlavní hrdinka je v počáteční fázi hry silně nesympatická až protivná. O to více je potom překvapující fakt, jak snadné je sžít se s postavou vlivem děsivých událostí. Netrvá to totiž dlouho a po bleskovém úvodu budete s Rosemary jedno tělo.

Běž Rosemary, běž

Samotný herní koncept je veskrze jednoduchý a očekávatelný. Plížíte se po děsivém obydlí doktora Feltona, řešíte jeden puzzle za druhým a modlíte se, abyste nebyli spatřeni. Hlavní hrdinka totiž není žádná bojovnice a mimo elementárních znalostí sebeobrany nedisponuje ničím, co by vám v tomto zvráceném příběhu přišlo vhod. V případě konfrontace s nepřítelem tak budete odkázáni na rychlé nohy a schovávání se pod postelí, ve skříních apod. Pomáhat si můžete vrháním nejrůznějších předmětů či v nouzi největší také nějakou tou řeznou či sečnou zbraní. Takové počínání ovšem slouží pouze k sebeobraně a pozdržení nepřítele. Navíc je třeba zmínit, že mechanismy sebeobrany jsou více než neohrabané a mnohdy je lepší vzít okamžitě nohy na ramena.

10-12-2018_10-22-09_PM.png10-12-2018_10-21-49_PM.png10-12-2018_10-21-59_PM.png10-12-2018_10-22-20_PM.png
Čekat na vás bude velké množství puzzlů a boj o holý život

Remothered: Tormented Fathers je celkově hrou kontrastů. Samotná hratelnost je více než zdařilá, celkový dojem kazí právě občasné quick-time eventy či zpackaný systém sebeobrany. To samé platí i pro grafické zpracování titulu. Hra běží na Unreal Enginu, který hře skutečně sluší. Mírné zklamání ovšem přichází při sledování opravdu odfláknutých animací, které jsou někdy až k smíchu.

Puzzly, puzzly a zase puzzly

Co naopak potěší je množství nejrůznějších puzzlů, které je třeba pro posouvání se v ději řešit. Přestože se hra tváří relativně svobodně, příběh je silně lineární a hádanky je třeba řešit v určitém pořadí. A vězte, že někdy budete muset skutečně zapojit i mozek. Na druhou stranu nebavíme se zde o nutnosti výpočtu kvadratických rovnic, ale spíše využití selského rozumu. Ve finále budete pobíhat po domě nahoru a dolů, sbírat jednotlivé předměty, odemykat si dveře, nahazovat pojistky apod. Až si někdy budete říkat, že je Rosemary ten největší smolař na světě, neboť pochybuji o tom, že se dá v životě obyčejného smrtelníka ještě více co pokazit. Osud zkrátka hází hlavní hrdince klacky pod nohy a vy se s tím musíte vyrovnat. Díky neustálému bloudění po domě doktora Feltona tak budete zdánlivě velké stavení znát brzy nazpaměť a dost možná vás bude strašit i ve spaní.

Zajímavě je řešen systém ukládání hry, neboť ten není implementován automaticky. Tento krok považuji za velké plus a atmosféře to jedině přispívá. Budete-li totiž chtít uložit svůj postup, je nutné dojít k jednomu z několika úložným bodům v podobě zrcadla, kde můžete také doplnit své zdraví. Podobný způsob jsme viděli například ve hře The Evil Within.

Klíčovým prvkem Remothered: Tormented Fathers je potom samotná atmosféra, která je více než zdařilá. Hra se neomezuje na zbytečné a předvídatelné lekačky, ale snaží se budovat hutnou a tajemnou atmosféru. Nejedná se tak o děs a strach z neznáma, ale o obavy o vlastní život. Ve finále tedy hra balancuje na hraně mezi mysteriózním thrillerem a psycho hororem. Každopádně výsledný mix je více než zdařilý, stejně tak jako celková hrací doba, která se pohybuje někde okolo šesti hodin.

Verdikt:

Remothered: Tormented Fathers je příjemně nepříjemné survival dobrodružství a víkendovou jednohubkou pro každého milovníka hororových zážitků. Nepřináší nic nového a sází spíše na jistotu, na druhou stranu v klíčových aspektech funguje celkem spolehlivě. Ve finále tak zamrzí trochu zpackaný soubojový systém a poněkud děsivě odfláknuté animace. I tak se ovšem jedná o nadprůměrný titul, který příjemně doplňuje relativně chudou kolekci survival hororových her na konzole.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |42 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jaké poznatky si odnášíme?

První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jak…

Nová generace konzolí je tu s námi už více než rok. Jaké jsou naše poznatky?

5.  1.  2022 | |16 N/A
Ladislav Novák
TémaNext-gen
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle