Reportáž - Mistrovství ČR v bojovkách PŘÍBRAM OPEN 2004

Minulý víkend proběhlo v Příbrami mistrovství ČR v bojovkách. Hrál se Tekken 4, Tekken Tag, Soul Calibur 2 i Virtua Fighter 4 Evolution a každý se snažil vydat ze sebe před ostatními hráči to nejlepší. Kdo nakonec vyhrál a jak to celé vlastně proběhlo se dočtete v následujícím článku, který sepsal VR-Fist, jeden z nejznámějších členů české Tekken komunity.

Čtenáři Doupěte mohli v poslední době zaregistrovat sled mnoha novinek o Tekkenu 5, zakončených rozsáhlým prewiev. Nedávno si též mohli všimnout článku, který oznamoval sraz českých Tekkenovských, Virtua Fighterovských a Soul Caliburských (oj, to je slovo:)) špiček v Příbrami.

Všechno se odehrávalo v hasičárně, kde byla místnost řekněme 15x8 metrů. Uprostřed byla zapojená celá desítka televizí a konzolí PlayStation 2. Zde bych chtěl říci, že se vcelku lišíme od zahraničí - na všech konzolách byl originální Tekken 4, Soul Calibur 2 i Virtua Fighter 4, ale Tekken Tag Tournament se musel použít zálohovaný NTSC, jelikož u nás vyšlá PALová verze neumožňuje hrát v 60Hz normy NTSC. A osobně pochybuji, že by někdo chtěl hrát hru o 18% pomalejší.

Veškeré dění začínalo v pátek 2. července léta letošního, tedy 2004, a účast byla už v ten den úctyhodná, přestože samotná akce začínala až v sobotu. Byla zde možnost zahrát si pár příjemných zápasů s přáteli či s nimi popíjet a rozebírat taktiky k jednotlivým charakterům pro nadcházející turnaj. A tak se většina účastníků odebrala brzy na kutě, aby měli dosti sil na turnajové bitvy. Nemohu opomenout človíčka s přezdívkou Loisa, který pil, seč mu síly stačily, až mu nakonec nestačily :) a on se odebral do snového světa. To už ale bylo ráno a schylovalo se k první vážnější akci.

   

Alimokujin, zakladatel české tekkenistické komunity * Poháry pro vítěze * Skupinové foto

Virtua Fighter 4: Evolution

Turnaj s pouhou 8-člennou účastí se rozběhl okolo poledne na hlavní televizi. Během necelých dvou hodin bylo hotovo a vymalováno. Česko si našlo nového mistra, a že to byl opravdu mistr na úrovni, o tom nikdo neměl sebemenších pochyb. Hrálo se systémem skupin, ze kterých vzešli 4 semifinalisté a následně 2 finalisté. Výsledky, až na první místo, nijak nepřekvapily - a ostatně i Paccova výhra byla po předchozích přátelských zápasech zcela očekávaná.

 1. Pacco (Jacky)
 2. ZSS (Lion)
 3. Knot (Aoi)

   

ZSS a Knot, organizátoři VF turnaje * A už se hraje * Vítězové - Knot, Pacco a ZSS

Tekken 4

Hned po Virtua Fighteru 4 (a obědu) jsme se vrhli na největší akci. Začal totiž turnaj v nejoblíbenější české mlátičce, v Tekkenu 4. Hrály se 4 základní skupiny, ze kterých postupovali všichni zúčastnění do pavouka. Každý měl nárok na dvě prohry. Hrálo se totiž systémem Winners/Losers Brackets, tedy kdo prohrál, odebral se na druhou polovinu pavouka (začínalo se odprostřed) a až v případě další prohry turnaj opouštěl. Loosers Bracket nakonec vyhrál redaktor Doupěte Unicorn, hrající s Eddym Gordo. Winners Bracket vyhrál J-Kob (účastník londýnského oficiálního mezinárodního turnaje) se Stevem. Dle pravidel by musel Unicorn J-Koba porazit dvakrát, ale Jakub jasně výsledkem 3:0 potvrdil své první místo na českém trůnu.

 1. J-Kob (Steve)
 2. Unicorn (Eddy)
 3. Sleep-O (Paul)

   

Základní skupiny v plném proudu * Finále * Vítězové - Unicorn, J-Kob, Sleep-O

Soul Calibur 2

Turnaj v Soul Caliburu byl z důvodu protažení se Tekken 4 turnaje po odhlasovaní odložen až na další den, tedy na neděli. Systém byl zvolen tak, že postupovalo z každé 5-8 členné skupiny 5 účastníku, kteří pak jeli systémem K.O., tedy pavoukem bez tolerance prohry. Soul Calibur 2 je na české scéně poněkud "neošahanou" bojovkou a mnoho hráčů nemělo ani možnost hrát před turnajem se živými lidmi. Proto měl každý obrovská očekávání, kdo by mohl vyhrát. J-Kob se svým Nightmarem sice několikrát zvítězil velmi těsně, ale nakonec se propracoval až do finále a pak i na trůn a mohl oslavovat svůj druhý titul.

 1. J-Kob (Nightmare)
 2. StarS-Leon (Kilik)
 3. StarS-Bykovec (Maxi)

   

Tak koho mám porazit teď? * Finále mělo naši plnou pozornost * Vítězové - Leon, J-Kob a Bykovec

Tekken Tag Tournament

Krátce po turnaji v Soul Caliburu 2 tu byl turnaj ve světově nejpopulárnější 3D bojovce - Tekekn Tag Tournamentu. Je to k nevíře, ale TTT je opravdu populárnější než Tekken 4. Nejen proto bude Tekken 5, co se systému týká, navazovat spíše na Tekken Tag Tournament než na Tekken 4. Více si jistě přečtete ve Tekken 5 prewiev, které na Doupěti vyšlo před pár dny. Turnaj proběhl hladce, ale z důvodu nedostatku NTSC verzí TTT, se  protáhl až do pozdních večerních hodin. Hrát na dvou televizích turnaj systémem Winners/Losers Brackets (tj. stejným jako u Tekkenu 4), to bylo opravdu náročné.

Nejeden účastník tak zrušil svou účast, naštěstí ještě v základních skupinách, ve kterých se hrálo (jak je zvykem) každý s každým. Bohužel nedorazila rakouská elita, tudíž turnaj ubral na atraktivnosti a vítězem se nemohl stát nikdo jiný, než... zkuste hádat... J-Kob. Měl tak tři prvá místa, což musel náležitě oslavit. Ihned se tedy odebral na nejbližší pumpu, aby načerpal alkoholických zásob a mohl slavit až do rána. Nakonec hrál až do šesti do rána (!!) s Alimokujinem, svým finálovým soupeřem. Poté se odebral do své lóže (rozuměj hasičský vůz) a zde vcelku nevinně spal až do pozdních odpoledních hodin.

 1. J-Kob (Kazuya + Bruce)
 2. Alimokujin (Ogres)
 3. StarS-Bykovec (Bryan + Lei)

   

VR-Fist vs Sir Loony v praxi * Finále * Vítězové - Alimokujin, J-Kob a Bykovec

Po celou dobu turnaje nám byly dováženy obědy z nedaleké čínské restaurace za poměrně dobré ceny a případní zájemci měli možnost zavítat do blízkého supermarketu. Pivečka za lidové ceny i kafíčka byla k mání i v prostorách hasičárny, stejně jako mnohdy potřebný Red Bull, který, jak J-Kob při pokusu transformace v Devila zjistil, bohužel křídla nedává :(. Když se ještě zmíním o čínské restauraci, byla zde možnost vybrat si z několika jídel i příloh. Výborný gyros, kuřecí křidýlka i stehýnka, k tomu rýže či hranolky, ale úděsný příbor. Za pravidelné strávníky mohou jen říci, že plasty opravdu rules. Naštěstí měli organizátoři připraveno několik příborů normálního formátu, se kterými se jedlo znatelně lépe.

Celkově se akce vyvedla výborně, všeho bylo dostatek, každý se příjemně pobavil a zahrál si a domu neodjel nespokojený. Jen si musím povzdechnout, že takováto akce se koná jednou nebo dvakrát za rok, přičemž český Tekken by snesl jistě daleko více podobných akcí.

Pokud i vy hrajete některou z turnajový her, určitě zavítejte na stránky jeho komunity a seznamte se s ostatními, podobně zaměřenými hráči. V případě Tekkenu na TekkenTrippleFreaks, v případě Virtua Fighteru na VFDK a k Soul Caliburu navštivte SoulCalibur-Czech. Určitě tam najdete spřízněné duše, které vám poradí, popovídají si a určitě se nechají přesvědčit i k nějakému tomu srazu a pár zápasům.

Navíc já za sebe mohu potvrdit, že jsem se přes Tekken seznámil s těmi nejvíce fajn lidmi, jaké jsem kdy mohl potkat. I vy si zde jistě najdete spoustu přátel a každý vám rád poradí i jako naprostému nováčkovi. Věřte, že bojovky jsou o multiplayeru.

Jiří "VR-Fist" Rybář

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

27.  11.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravu…

Není to tak dlouho po vydání a modeři už mají žně.

28.  11.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
GTA San AndreasModifikace
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

včera | |11 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka