Reportáž - Mistrovství ČR v bojovkách PŘÍBRAM OPEN 2004

Minulý víkend proběhlo v Příbrami mistrovství ČR v bojovkách. Hrál se Tekken 4, Tekken Tag, Soul Calibur 2 i Virtua Fighter 4 Evolution a každý se snažil vydat ze sebe před ostatními hráči to nejlepší. Kdo nakonec vyhrál a jak to celé vlastně proběhlo se dočtete v následujícím článku, který sepsal VR-Fist, jeden z nejznámějších členů české Tekken komunity.

Čtenáři Doupěte mohli v poslední době zaregistrovat sled mnoha novinek o Tekkenu 5, zakončených rozsáhlým prewiev. Nedávno si též mohli všimnout článku, který oznamoval sraz českých Tekkenovských, Virtua Fighterovských a Soul Caliburských (oj, to je slovo:)) špiček v Příbrami.

Všechno se odehrávalo v hasičárně, kde byla místnost řekněme 15x8 metrů. Uprostřed byla zapojená celá desítka televizí a konzolí PlayStation 2. Zde bych chtěl říci, že se vcelku lišíme od zahraničí - na všech konzolách byl originální Tekken 4, Soul Calibur 2 i Virtua Fighter 4, ale Tekken Tag Tournament se musel použít zálohovaný NTSC, jelikož u nás vyšlá PALová verze neumožňuje hrát v 60Hz normy NTSC. A osobně pochybuji, že by někdo chtěl hrát hru o 18% pomalejší.

Veškeré dění začínalo v pátek 2. července léta letošního, tedy 2004, a účast byla už v ten den úctyhodná, přestože samotná akce začínala až v sobotu. Byla zde možnost zahrát si pár příjemných zápasů s přáteli či s nimi popíjet a rozebírat taktiky k jednotlivým charakterům pro nadcházející turnaj. A tak se většina účastníků odebrala brzy na kutě, aby měli dosti sil na turnajové bitvy. Nemohu opomenout človíčka s přezdívkou Loisa, který pil, seč mu síly stačily, až mu nakonec nestačily :) a on se odebral do snového světa. To už ale bylo ráno a schylovalo se k první vážnější akci.

   

Alimokujin, zakladatel české tekkenistické komunity * Poháry pro vítěze * Skupinové foto

Virtua Fighter 4: Evolution

Turnaj s pouhou 8-člennou účastí se rozběhl okolo poledne na hlavní televizi. Během necelých dvou hodin bylo hotovo a vymalováno. Česko si našlo nového mistra, a že to byl opravdu mistr na úrovni, o tom nikdo neměl sebemenších pochyb. Hrálo se systémem skupin, ze kterých vzešli 4 semifinalisté a následně 2 finalisté. Výsledky, až na první místo, nijak nepřekvapily - a ostatně i Paccova výhra byla po předchozích přátelských zápasech zcela očekávaná.

 1. Pacco (Jacky)
 2. ZSS (Lion)
 3. Knot (Aoi)

   

ZSS a Knot, organizátoři VF turnaje * A už se hraje * Vítězové - Knot, Pacco a ZSS

Tekken 4

Hned po Virtua Fighteru 4 (a obědu) jsme se vrhli na největší akci. Začal totiž turnaj v nejoblíbenější české mlátičce, v Tekkenu 4. Hrály se 4 základní skupiny, ze kterých postupovali všichni zúčastnění do pavouka. Každý měl nárok na dvě prohry. Hrálo se totiž systémem Winners/Losers Brackets, tedy kdo prohrál, odebral se na druhou polovinu pavouka (začínalo se odprostřed) a až v případě další prohry turnaj opouštěl. Loosers Bracket nakonec vyhrál redaktor Doupěte Unicorn, hrající s Eddym Gordo. Winners Bracket vyhrál J-Kob (účastník londýnského oficiálního mezinárodního turnaje) se Stevem. Dle pravidel by musel Unicorn J-Koba porazit dvakrát, ale Jakub jasně výsledkem 3:0 potvrdil své první místo na českém trůnu.

 1. J-Kob (Steve)
 2. Unicorn (Eddy)
 3. Sleep-O (Paul)

   

Základní skupiny v plném proudu * Finále * Vítězové - Unicorn, J-Kob, Sleep-O

Soul Calibur 2

Turnaj v Soul Caliburu byl z důvodu protažení se Tekken 4 turnaje po odhlasovaní odložen až na další den, tedy na neděli. Systém byl zvolen tak, že postupovalo z každé 5-8 členné skupiny 5 účastníku, kteří pak jeli systémem K.O., tedy pavoukem bez tolerance prohry. Soul Calibur 2 je na české scéně poněkud "neošahanou" bojovkou a mnoho hráčů nemělo ani možnost hrát před turnajem se živými lidmi. Proto měl každý obrovská očekávání, kdo by mohl vyhrát. J-Kob se svým Nightmarem sice několikrát zvítězil velmi těsně, ale nakonec se propracoval až do finále a pak i na trůn a mohl oslavovat svůj druhý titul.

 1. J-Kob (Nightmare)
 2. StarS-Leon (Kilik)
 3. StarS-Bykovec (Maxi)

   

Tak koho mám porazit teď? * Finále mělo naši plnou pozornost * Vítězové - Leon, J-Kob a Bykovec

Tekken Tag Tournament

Krátce po turnaji v Soul Caliburu 2 tu byl turnaj ve světově nejpopulárnější 3D bojovce - Tekekn Tag Tournamentu. Je to k nevíře, ale TTT je opravdu populárnější než Tekken 4. Nejen proto bude Tekken 5, co se systému týká, navazovat spíše na Tekken Tag Tournament než na Tekken 4. Více si jistě přečtete ve Tekken 5 prewiev, které na Doupěti vyšlo před pár dny. Turnaj proběhl hladce, ale z důvodu nedostatku NTSC verzí TTT, se  protáhl až do pozdních večerních hodin. Hrát na dvou televizích turnaj systémem Winners/Losers Brackets (tj. stejným jako u Tekkenu 4), to bylo opravdu náročné.

Nejeden účastník tak zrušil svou účast, naštěstí ještě v základních skupinách, ve kterých se hrálo (jak je zvykem) každý s každým. Bohužel nedorazila rakouská elita, tudíž turnaj ubral na atraktivnosti a vítězem se nemohl stát nikdo jiný, než... zkuste hádat... J-Kob. Měl tak tři prvá místa, což musel náležitě oslavit. Ihned se tedy odebral na nejbližší pumpu, aby načerpal alkoholických zásob a mohl slavit až do rána. Nakonec hrál až do šesti do rána (!!) s Alimokujinem, svým finálovým soupeřem. Poté se odebral do své lóže (rozuměj hasičský vůz) a zde vcelku nevinně spal až do pozdních odpoledních hodin.

 1. J-Kob (Kazuya + Bruce)
 2. Alimokujin (Ogres)
 3. StarS-Bykovec (Bryan + Lei)

   

VR-Fist vs Sir Loony v praxi * Finále * Vítězové - Alimokujin, J-Kob a Bykovec

Po celou dobu turnaje nám byly dováženy obědy z nedaleké čínské restaurace za poměrně dobré ceny a případní zájemci měli možnost zavítat do blízkého supermarketu. Pivečka za lidové ceny i kafíčka byla k mání i v prostorách hasičárny, stejně jako mnohdy potřebný Red Bull, který, jak J-Kob při pokusu transformace v Devila zjistil, bohužel křídla nedává :(. Když se ještě zmíním o čínské restauraci, byla zde možnost vybrat si z několika jídel i příloh. Výborný gyros, kuřecí křidýlka i stehýnka, k tomu rýže či hranolky, ale úděsný příbor. Za pravidelné strávníky mohou jen říci, že plasty opravdu rules. Naštěstí měli organizátoři připraveno několik příborů normálního formátu, se kterými se jedlo znatelně lépe.

Celkově se akce vyvedla výborně, všeho bylo dostatek, každý se příjemně pobavil a zahrál si a domu neodjel nespokojený. Jen si musím povzdechnout, že takováto akce se koná jednou nebo dvakrát za rok, přičemž český Tekken by snesl jistě daleko více podobných akcí.

Pokud i vy hrajete některou z turnajový her, určitě zavítejte na stránky jeho komunity a seznamte se s ostatními, podobně zaměřenými hráči. V případě Tekkenu na TekkenTrippleFreaks, v případě Virtua Fighteru na VFDK a k Soul Caliburu navštivte SoulCalibur-Czech. Určitě tam najdete spřízněné duše, které vám poradí, popovídají si a určitě se nechají přesvědčit i k nějakému tomu srazu a pár zápasům.

Navíc já za sebe mohu potvrdit, že jsem se přes Tekken seznámil s těmi nejvíce fajn lidmi, jaké jsem kdy mohl potkat. I vy si zde jistě najdete spoustu přátel a každý vám rád poradí i jako naprostému nováčkovi. Věřte, že bojovky jsou o multiplayeru.

Jiří "VR-Fist" Rybář

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

7.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

včera |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

10.  1.  2018 |