Reportáž: Českou hru roku ovládl Beat Saber a KC: Deliverance

Je třeba cenit si toho, co v naší zemi vzniká. I když jsme se v zahraničním The Game Awards s Beat Saberem skoro umístili, žádná česká hra tam cenu nevyhrála. Díky Asociaci českých herních vývojářů se však kvalitní české hry dočkaly ocenění.

Česká hra roku je dnes již tradičním předáváním cen, které se zaměřuje čistě na české herní tituly. Organizuje to Asociace českých herních vývojářů (GDACZ), která se výrazně podílí na vztazích mezi českými vývojáři a novináři. Pořádá například i Game Developers Session a jiné akce.

Samozřejmě nemůžeme Českou hru roku velikostí ani zdaleka srovnávat s The Game Awards, nicméně musíme organizátorům uznat, že akce je opravdu na úrovni. Odehrávala se v divadle Image a moderátorem byl herec a profesionální neznalec herní scény Tomáš Hanák, který přinesl do akce slušnou porci příjemného humoru a kdyby panovali pochybnosti, že není nadšený hráč, pochlubil se svým Let's Play Tetrisu.

Zejména minulý rok byl pro českou herní scénu mimořádně významný. Vyšlo dlouho očekávané RPG Kingdom Come, úspěšný VR titul Beat Saber, Amanita Design vydala roztomilý titul Chuchel a to nejsme ani zdaleka u konce. Za minulý rok u nás vyšlo 31 nových her a vývoji her se u nás věnuje 1500 herních vývojářů.

Rozhodně tedy není od věci ocenit ty nejlepší tituly. Soutěžilo se v kategoriích Herní design, Technologické řešení, Audiovizuální zpracování, Česká hra roku herních youtuberů, Česká hra roku herních redaktorů, Česká hra roku, a také se rozdávala symbolická Cena za dlouhodobý přínos české herní kultuře.

Herní design – Kingdom Come: Deliverance

Rozhodně se není čemu divit, že tuto cenu vyhrálo Kingdom Come. Zpracovat historicky věrohodné RPG v otevřeném světě je nesmírně těžké. Promyšlení herních mechanik závisí na game designerech a nutno uznat, že odvedli pořádný kus dobré práce.

Technologické řešení - Kingdom Come: Deliverance

I když byla hra plná technologických problémů, nakonec si odnáší Kingdom Come i tuto cenu. Důvodem je nejspíš krásné audiovizuální zpracování, kvalitní umělá inteligence a provedení herních misí s mnoha různými řešeními. Je tu hodně technologicky náročných věcí v herním světě a je chválihodné, jak se s tím vývojáři z Warhorse poprali.

Kingdom_Come.jpg
Kingdom Come prezentovalo hodně zajímavých technologií

Audiovizuální zpracování – Chuchel

Tak tohle mi udělalo radost. Chucel je nesmírně vtipná hra od českého studia Amanita Design. Osobně to považuji za českou obdobu veverky z Doby ledové. Roztomilá smeť prachu se snaží získat třešeň, která pořád uniká. Cestou zažívá Chuchel mnohá dobrodružství.

Česká hra roku herních youtuberů – Kingdom Come: Deliverance

Zde se hodnotí hlavně to, jak moc se hra hodí pro natáčení. Kingdom Come je krásná hra, která je navíc plná bugů. Na to se lidi podívají rádi.

Česká hra roku herních redaktorů – Beat Saber

Volba této hry závisela čistě na herních redaktorech. Vítězem se stala VR hra Beat Saber, ve které pomocí světelných mečů rozsekáváte do rytmu barevné boxy. Právě jednoduchost a chytlavost pomohla hře k tomu, že je šíleně návyková a zábavná.

Cena za dlouhodobý přínos české herní kultuře – Tomáš Smutný a Eduard Smutný

Cenu za přínos herní kultuře si oprávněně odnesl Tomáš Smutný a symbolicky byla předána dnes již zesnulému Eduardovi Smutnému. Tito dva bratři postavili v bývalém Československu jeden z prvních našich počítačů a zprovoznili také hromadu herních automatů. Za to si rozhodně zaslouží velký dík a uznání, jelikož otevřeli dveře k dalším českým herním úspěchům.

Česká hra roku – Beat Saber

Je to návykové a je to na VR. Beat Saber si zaslouženě odnesl cenu za českou hru roku, ale jsem si jistý, že Kingdom Come mu dupal na paty.

Rozhodně si prohlédněte také naši galerii, ve které najdete Tomáše Hanáka v zářivém obleku.

Váš názor Další článek: Z cen BAFTA odchází ověnčené God of War, RDR2 končí s prázdnýma rukama

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA