Reportáž: Českou hru roku ovládl Beat Saber a KC: Deliverance

Je třeba cenit si toho, co v naší zemi vzniká. I když jsme se v zahraničním The Game Awards s Beat Saberem skoro umístili, žádná česká hra tam cenu nevyhrála. Díky Asociaci českých herních vývojářů se však kvalitní české hry dočkaly ocenění.

Česká hra roku je dnes již tradičním předáváním cen, které se zaměřuje čistě na české herní tituly. Organizuje to Asociace českých herních vývojářů (GDACZ), která se výrazně podílí na vztazích mezi českými vývojáři a novináři. Pořádá například i Game Developers Session a jiné akce.

Samozřejmě nemůžeme Českou hru roku velikostí ani zdaleka srovnávat s The Game Awards, nicméně musíme organizátorům uznat, že akce je opravdu na úrovni. Odehrávala se v divadle Image a moderátorem byl herec a profesionální neznalec herní scény Tomáš Hanák, který přinesl do akce slušnou porci příjemného humoru a kdyby panovali pochybnosti, že není nadšený hráč, pochlubil se svým Let's Play Tetrisu.

Zejména minulý rok byl pro českou herní scénu mimořádně významný. Vyšlo dlouho očekávané RPG Kingdom Come, úspěšný VR titul Beat Saber, Amanita Design vydala roztomilý titul Chuchel a to nejsme ani zdaleka u konce. Za minulý rok u nás vyšlo 31 nových her a vývoji her se u nás věnuje 1500 herních vývojářů.

Rozhodně tedy není od věci ocenit ty nejlepší tituly. Soutěžilo se v kategoriích Herní design, Technologické řešení, Audiovizuální zpracování, Česká hra roku herních youtuberů, Česká hra roku herních redaktorů, Česká hra roku, a také se rozdávala symbolická Cena za dlouhodobý přínos české herní kultuře.

Herní design – Kingdom Come: Deliverance

Rozhodně se není čemu divit, že tuto cenu vyhrálo Kingdom Come. Zpracovat historicky věrohodné RPG v otevřeném světě je nesmírně těžké. Promyšlení herních mechanik závisí na game designerech a nutno uznat, že odvedli pořádný kus dobré práce.

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Technologické řešení - Kingdom Come: Deliverance

I když byla hra plná technologických problémů, nakonec si odnáší Kingdom Come i tuto cenu. Důvodem je nejspíš krásné audiovizuální zpracování, kvalitní umělá inteligence a provedení herních misí s mnoha různými řešeními. Je tu hodně technologicky náročných věcí v herním světě a je chválihodné, jak se s tím vývojáři z Warhorse poprali.

Kingdom_Come.jpg
Kingdom Come prezentovalo hodně zajímavých technologií

Audiovizuální zpracování – Chuchel

Tak tohle mi udělalo radost. Chucel je nesmírně vtipná hra od českého studia Amanita Design. Osobně to považuji za českou obdobu veverky z Doby ledové. Roztomilá smeť prachu se snaží získat třešeň, která pořád uniká. Cestou zažívá Chuchel mnohá dobrodružství.

Česká hra roku herních youtuberů – Kingdom Come: Deliverance

Zde se hodnotí hlavně to, jak moc se hra hodí pro natáčení. Kingdom Come je krásná hra, která je navíc plná bugů. Na to se lidi podívají rádi.

Česká hra roku herních redaktorů – Beat Saber

Volba této hry závisela čistě na herních redaktorech. Vítězem se stala VR hra Beat Saber, ve které pomocí světelných mečů rozsekáváte do rytmu barevné boxy. Právě jednoduchost a chytlavost pomohla hře k tomu, že je šíleně návyková a zábavná.

Beat Saber dál válcuje VR, pokořil hranici milionu prodaných kopií

Beat Saber dál válcuje VR, pokořil hranici milionu prodaných kopií

Cena za dlouhodobý přínos české herní kultuře – Tomáš Smutný a Eduard Smutný

Cenu za přínos herní kultuře si oprávněně odnesl Tomáš Smutný a symbolicky byla předána dnes již zesnulému Eduardovi Smutnému. Tito dva bratři postavili v bývalém Československu jeden z prvních našich počítačů a zprovoznili také hromadu herních automatů. Za to si rozhodně zaslouží velký dík a uznání, jelikož otevřeli dveře k dalším českým herním úspěchům.

Česká hra roku – Beat Saber

Je to návykové a je to na VR. Beat Saber si zaslouženě odnesl cenu za českou hru roku, ale jsem si jistý, že Kingdom Come mu dupal na paty.

Rozhodně si prohlédněte také naši galerii, ve které najdete Tomáše Hanáka v zářivém obleku.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: balíček adventur a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balíček adventur a Wat…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

10.  7.  2020 |
Podrobný návod na kultovní Mafii: připravte se na vydání remaku

Podrobný návod na kultovní Mafii: připravte se na …

Mafia není nejobtížnější hrou všech dob, přesto ale obsahuje některé složitější momenty. Proto jsme pro vás připravili podrobný návod, pomocí kterého hru dohraje každý. Navrch jsme přidali několik desítek dobrých rad pro pohodový život každého správného mafiána. Neváhejte a přesuňte se s námi do třicátých let minulého století!

4.  7.  2020 | | 47 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: oslavy léta a akce na multiplayerovky

Hry zadarmo nebo se slevou: oslavy léta a akce na …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

3.  7.  2020 | | 2 N/A
Minecraft jako deskovka funguje, ztrácí ale kreativitu PC verze | Recenze

Minecraft jako deskovka funguje, ztrácí ale kreati…

Minecraft: Builders & Biomes vás přivede do kostičkovaného světa, ve kterém těžíte suroviny, stavíte budovy a bojujete s moby. Jedná se přitom o poměrně jednoduchou hru, potěší tak méně zkušené a začínající hráče.

10.  7.  2020 |
Hry a zdraví: proč je pro vás hraní her lepší, než si myslíte

Hry a zdraví: proč je pro vás hraní her lepší, než…

To, že hry jsou blahodárná činnost nám hráčům jistě nikdo nemusí vysvětlovat. Avšak tu a tam se hodí mít v záloze pár článků s důkazy, které jasně vysvětlí, proč u těch her prosedíme tolik času. Pojďme se tedy společně podívat na vědecky prokázané pozitivní důsledky hraní her a odhalme část toho, co nám za ty roky daly.

29.  6.  2020 | | 13 N/A