Reportáž: Games Convention Leipzig 2006

Obrovská show rozprostírající se v pěti rozlehlých halách, ve kterých měli hráči možnost vyzkoušet si ty nejočekávanější pecky letošního roku s příjemným předstihem a ještě přitom shlédnout desítky krásných slečen. Zkrátka klasické Games Convention v Lipsku. Byli jsme tam, a tak vám přinášíme ještě teplé dojmy.
Reportáž: Games Convention Leipzig 2006


Lepší než E3. I takovými slovy jsem byl připraven na svou první cestu na Games Convention v Lipsku. Na člověka, který byl dosud seznámen pouze s brněnským Invexem může Lipský veletrh působit všelijak. Šok, nadšení, údiv a nakonec i zklamání z toho, že se nachází v jiné zemi. Tak taková je Games Convention Leipzig.

 

Výstava, která je považována za druhou největší na světě je pro našince příjemná z mnoha důvodů; doprava z Prahy trvá zhruba čtyři hodiny, vstupenka pro běžného návštěvníka vyjde na necelých třista korun, pivo není zase tak strašné a navíc zde potkáte spousty česky mluvících návštěvníků. Jako jednodenní osvěžení konce prázdnin skvělá záležitost.

  • Termín: 24. až 27. srpna 2006
  • Den pro tisk a pro odborné návštěvníky: 23. srpna 2006
  • Počet vystavovatelů: 290
  • Výstavní plocha: 85 000 m2
  • Očekávaný počet návštěvníků: 150 000
  • Vstupenky: jednodenní = 7 euro, permanentní = 25 euro

Jedno velké WOW

Za brány výstaviště se já osobně dostávám krátce po desáté. Ještě před vstupem do první z hal mě čeká proces označkování barevným proužkem (zelený pro skupinu nad dvanáct let, modrý pro šestnáctileté a červený pro dospěláky), podle kterého byly rozděleny i jednotlivé prezentace – červeným proužkem byl například označen stánek s Unreal Tournament 2007, ačkoliv ve hře samotné jsem nezaregistroval ani kapičku krve. Pravidla jsou ovšem jasná a ten kdo červeným proužkem nedisponoval, měl u některých prezentací zkrátka smůlu.

   

Mezinadpis odstavce je však trefný. Vstupuji do první z hal a za několik okamžiků už nasávám atmosféru veletrhu jako takového. Jako první shlížím prezentaci jakéhosi německého antiviru, který více než samotným softwarem oslňuje dvěma vozy značky Porsche a zhruba desítkou hostesek „oblečených“ pouze do krajkového spodního prádla. Aktuální nálada: skvělá!

Co vše bylo k vidění?

 

V prvním pavilonu se nacházejí ale i mnohem zajímavější věci. Kupříkladu obrovská prezentace konzole Xbox 360, která díky lavičkám, stromkům a všelijaké další vegetaci působila velice příjemně a spousta návštěvníků zde nabírala energii do dalších hodin. O pár metrů dál stojí stánek Blizzardu věnovaný datadisku World of Warcraft, jenž je neustále v obležení hráčů. Všude kolem jsou stojany (minimálně třicet jich bylo) se Sony PSP a kupodivu není ani jeden volný. Konečně už vím, jak vypadá ráj hráče počítačových her.

  

Narváno bylo ale i u ostatních stánků v jiných pavilonech. Největší ohlas měl podle očekávání stánek Electronic Arts, který zabíral značnou část jednoho z pavilonů – návštěvníky lákal především na ukázky z NFS: Carbon a zejména pak na rozhovory se známými osobnostmi. Na kulatém podiu se tak několikrát za den ocitl i Will Wright, který představil své dítko Spore a poté rozdal několik podpisů.

   

Activison lákal návštěvníky na U-rampu přímo uprostřed pavilónu, Rockstar netradičním pojetím ping-pongu (klasický stůl na stolní tenis, jen místo síťky byla televize), Ubisoft zase představil „živého“ Sama Fischera. Stánek Sony pak zabral snad polovinu jednoho z pavilonů – Sony PSP na každém kroku, desítky konzolí PS2, salónky pro Eye Toy. O největší rozruch se ale postaralo představení konzole Play Station 3, jež byla po celou dobu uzavřena v průhledném plastovém boxu. Dostat se až k ní a vyfotit jí byl téměř nadlidský výkon.

 

Ani milovníci progamingu ale nebyli o nic ochuzeni. Asi největším překvapením byly zápasy ve Warcraft 3, které byly pojaty formou kinosálu (na plátně běžela aktuální hra, na malém podiu před ním se odehrával zápas samotný a naproti tomu všemu byla sedadla plná hráčů).

   

Nejen hry

 

Pro unavené či v horším případě znuděné návštěvníky (spočítali byste je ale pouze na prstech válečného invalidy, který neumí zacházet s granátem) byl připraven bohatý doprovodný program. Motokáry, koncerty, pláž s několika volejbalovými hřišti nebo spousta míst určených k relaxaci – tady všude jste mohli nabírat poztrácenou energii. Postaráno bylo i o ty nejmenší; jeden z pavilonů byl věnován pouze dětem, které zde byly díky hrám a soutěžím ve svém živlu.

   

Krutá pravda

 

Nejhorší na celém Games Convention Leipzig 2006 byl fakt, že to celé se odehrávalo v jiné zemi. Poté, co vyjdete z pavilonů si ihned vzpomenete na domácí Invex a rázem zesmutníte. Tak jako v Lipsku to v Brně totiž vypadat bude nejspíš až za hodně dlouho. Games Convention je jedna velká show, která potěší jak zarytého hráče počítačových her, tak i člověka, který o hrách nikdy předtím neslyšel. Pokud budete mít příští rok čas a peníze, dlouho neváhejte.

 

Nejzajímavější hry v Lipsku

 

Metro 2033

 

Jedna z mála her, která byla v Lipsku teprve ohlášena. Projekt pocházející z Ukrajiny byl prezentován pouze na jednom notebooku, dostat se až ke hraní tudíž nebylo nejlehčí. Hra samotná se odehrává v prostředí rozsáhlého metra, které je jedinou možností pro přežívání živých bytostí po atomové válce. Prezentovaná část se pyšnila především krásnou grafikou, zato však vcelku chudým prostředím. Výsledný dojem byl i přesto perfektní.

 

Spore

 

Spore představoval samotný Will Wright a i když místo hry samotné prezentoval spíše její tvorbu (divili by jste se, jak je např. výroba příšerky jednoduchá), očekávání titul nezklamal. Podle všeho by se mělo jednat o originální hříčku, jež by neměla trpět Simsáckým syndromem „nudy po prvním odehraném týdnu“.

 

Joint Task Force

 

Nejlépe vypadající RTS v Lipsku. Takovým označením by se dala představit strategie Joint Task Force (za zmínku pochopitelně stojí i Command & Conquer 3: Tiberium Wars), u jejíž prezentace bylo neustále plno. Pomineme-li chudší příběh, následuje už jen to dobré – promyšlený systém hry a krásná grafika. Na dotaz jednoho z novinářů, zdali JTF není vlastně jen „Battlefield z ptačí perspektivy“ odpověděli vývojáři kladně, což kupodivu nikomu z přítomných nevadilo. Spíše naopak.

 

Stalker: Shadow of Chernobyl

 

Vývojáři pracující na Stalkerovi svůj slib o představení hry veřejnosti sice splnili, nicméně se svou prezentací ani zdaleka neoslnili. V Lipsku byl k dispozici multiplayer s jedním módem, který hráči nabídl pouze lehce nadprůměrnou grafiku, bugy na každém kroku a hlavně nefunkčnost některých prvku. Bohužel jednoznačné zklamání.

 

 

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

13.  12.  2017 | | 19 N/A
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na skvělé nové pařby

Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na s…

Vánoce jsou za rohem a náš seriál speciálů je u konce. Pro majitele herní konzole Xbox One tady máme několik letošních tipů na dárek.

14.  12.  2017 | | 5 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

včera |
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A