Reportáž: Launch party her Korea a UFO v oblacích

Na poslední zářijový večer si největší distributor počítačových her v ČR, společnost Cenega, připravila mimořádnou akci: launch party ostře sledovaných českých her UFO: Aftermath a Korea: Forgotten Conflict. Mezi pozvanými byly všechny významné osobnosti české (novinářské) herní scény. Jak se celá akce vydařila? Čtěte naši reportáž!
Reportáž: Launch party her Korea a UFO v oblacích

Hry jedou! ...a situace v ČR

Česká republika je země relativně malá a hry zde zdaleka nevznikají jako na běžícím pásu. A už vůbec ne takové, které si brousí zuby i na úspěch ve světě. UFO a Korea takovými hrami jsou – všichni jsme věděli od začátku, že UFO má jednoduše neopomenutelné jméno a Korea nepřehlédnutelnou grafiku. Další klady a zápory obou titulů nechám na našich recenzentech, protože o tom, jaké tyto hry jsou, vám dnes vyprávět nechci (možná jen něco málo v závěru článku... nepřeskakujte, zatraceně!).

 

Žižkovská TV věž v Praze je úctyhodná stvaba... všimněte si miminek!

 

Představujeme důležitou tvář Doupěte - šéf zpravodajství, Kamil Gric * A šéfredaktor

Místo toho chci pochválit situaci v naší zemi, která ačkoliv je malá, dokazuje celosvětový trend monstrózního růstu herního průmyslu. Ten bohužel neuniknul ani pozornosti našich politiků, nicméně kauzu DPH a CD Projekt versus česká vláda přenechám do jiných článků. Faktem tedy je, že i u nás najdete firmy, které z herního byznysu bohatnou téměř geometrickou řadou (viz nárůst zisku firmy Cenega v posledních letech) a díky tomu dokáží hry prodávat lépe a stylověji.

 

Velké krabice pro velké hry * Podávala se jakási modrá... krev šediváků?

 

Hurá! To je jako v kině:-) Brněnské studio Altar a jejich hra UFO: Aftermath

K tomu patří i velkolepé launch party nových titulů, ve světě docela běžné a jejichž laťku u nás velmi vysoko nasadila největší vývojářská společnost Illusion Softworks. Cenega je pro změnu největším distributorem u nás a i když má své problémy (jako ostatně každý), mezi které patří především docela nová úroveň konkurence v podobě sílící AT Computers, stále si v tomto okamžiku udržuje svoje prvenství. Proto bylo od začátku jasné, že launch party dvou z nejvýznamnějších českých her roku 2003 (podle redakčního žebříčku jsou nejočekávanější na prvním místě Hidden And Dangerous 2, druhé místo Korea a třetí UFO, ale naše redakce je taková... divná:-)) musí být zajímavá akce.

Party v oblacích

Již samotná volba místa dopadla poměrně šťastně, protože Modrá kavárna žižkovského TV vysílače v Praze, 66 metrů nad zemí, je rozhodně zajímavá lokace – již samotná věž zvenčí je (především díky monumentální výšce a obřím sochám miminek, co po ní lezou) poutavá. A že restaurace uvnitř je pěkná, s báječnou obsluhou i nabídkou jídla a pití, to je vám snad jasné.

 

Logo Plastic Reality vypadá dobře * Korea ale vypadá ještě mnohem lépe:-)

Poté, co účastníci dorazili na místo konání a odevzdali vizitky, z nichž se později losoval výherce zajímavé ceny, našli zde připravené pití a především technické vybavení, které čítalo čtyři počítače pro vyzkoušení her a jeden promítací/mixážní pult s plátnem. Představení jednotlivých her se samozřejmě ujali samotní tvůrci, kteří nám (přitom ze všech lidí právě herní novináři to asi potřebovali nejméně:-)) shrnuli koncept, historii vývoje a výslednou náplň obou her, což doprovázela demonstrace a několik zábavných momentů.

Povedená prezentace

Nutno říci, že kromě samotných herních kladů obou titulů (subjektivně obdivuji UFO pro fantazii tvůrců a pestrost bytostí, zbraní a tak dále, zatímco Korea mi již několik měsíců vyráží dech grafikou) zapůsobila velmi dobře samotná prezentace her – tedy loga výrobců (i nové logo „Where Worlds Collide“ Cenegy samotné), intra obou her, design herního rozhraní a tak dále. Zvláště úvodní filmeček pro UFO považuji za velmi zdařilý a kdyby takto byl vyprávěn celý herní příběh, možná bych teď pro vás nepsal tuto reportáž, ale raději UFO hrál. Na druhou stranu mne doslova hypnotizoval podvědomě známý anglický hlas, využitý pro namluvení Korey.

Dobré vztahy redakcí

Po samotné prezentaci a několika všetečných novinářských otázkách následovala žranice, což je jediné slovo, které odpovídá rozsahu hostiny, připravené pro hosty večírku. Stolů bylo několik a jídla tolik druhů i množství, že jsem litoval té večeře, kterou jsem si amatérsky a neprozřetelně před večírkem dal:-). Jiné pocity jsem měl z výborného vína a originálních drinků, které jsme absolvovali v kruhu redakce Doupěte, BW a Levelu. Vreco i Draken se ukázali jako maximální pohodáři, bohužel ale muselo zastoupení redakce Doupěte (kromě mne se akce zúčastnil šéf zpravodajství na Doupěti, Kamil Gric) zmizet směrem na Brno dřív, než jsme mohli pořádně zvednout hladinu alkoholu v krvi a debatu s ostatními magazíny dostat na další úroveň:-). Holt příprava DVD Doupěte si vyžádala své oběti, pokud měla být stihnuta včas – což se nakonec podařilo a DVD Doupě se na Invexu dočkáte:-).

 

A tady už je Korea přímo v akci * Šéfredaktor Bonuswebu ocenil kvality "občerstvení"... jako všichni ostatní:-)

 

Bára Veselá losuje výherce... a předává lampičku-šediváka

Akce to tedy nebyla výjimečná ve smyslu toho, co všechno se na ní dělo – výjimečná byla spíš osobnostmi, které se na ní sešly (není možné jmenovat všechny, takže se o to ani nebudu snažit, ale zcela namátkou zmíním třeba pana Pavlíčka z Cenegy – příští oběť čtenářských rozhovorů „Naostro“ na  Doupěti – nebo bývalého šéfredaktora Score, Tomáše Zvelebila) a tím, že lidé jinak zaměstnaní těžkou celodenní prací a místy i rozdělení konkurenčními vztahy si dokázali příjemně povídat, popíjet a užít dobrý pocit, že oslavujeme zrození dalších českých her na světové úrovni.

Děkujeme, držíme hrám palce

Kromě Cenegy a obou (brněnských,stejně jako Doupě:-)) vývojářských společnosti (Altar – UFO, Plastic Reality – Korea) patří speciální dík také organizátorce a tak trochu maskotovi celé akce, kterým není nikdo jiný než Bára Veselá, navzdory relativně nízkému věku zřejmě nejslavnější a tudíž zřejmě nejschopnější PR manažerce v herní branži u nás. Bára se (za asistence personálu a dalších pomocných sil) starala o své hosty opravdu dobře, za což jí rozhodně patří náš dík.

 

Redaktor Doupěte, Standa Rýdl, zkoumá UFO * Bára ani zdaleka nebyla jediná dívka na večírku

 

Jedna z mnoha živě diskutujícíh skupinek... a Bára * Draken aneb skvěle naladěný šéfredaktor Levelu

Pokud jde o tu výhru z losovaných vizitek, nebylo to nic jiného než mimozemšťan tzv. šedivák, kterého si šťastný výherce odnesl domů, aby mu tam svítil (byla to lampička). A pokud jde o nějaké to povídání o tom, jak na nás UFO a Korea zapůsobily, doporučuji reportáže z našich návštěv ve studiích během vývoje obou her. Recenze samozřejmě budou následovat (nejprve UFO, které by již v pátek mělo být na pultech - Korea ještě prochází posledními úpravami, aby mohla koncem měsíce vyjít).

Reportáž ze studia a první dojmy z UFO: Aftermath

Reportáž ze studia a první dojmy z Korea: Forgotten Conflict

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

včera | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

včera | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |