Reportáž: PS2 Pro Evolution G-Slam 04 - brněnská konzolová scéna žije!

Koncem ledna se v brněnském klubu Mandarin uskutečnil závěrečný galavečer historicky prvního ročníku série turnajů dvojic v Pro Evo Socceru 4. My vám přinášíme reportáž jak ze samotného večera, tak i ze všeho, co mu předcházelo. Takže pokud máte PES4 doma na čestném místě hned vedle své PS2 a myslíte si, že vás nikdo neporazí... Možná přišel čas myslet na to, že byste se mohli přidat.
Reportáž: PS2 Pro Evolution G-Slam 04 - brněnská konzolová scéna žije!

Pořádající agentura G-Kru pozvala všechny hráče, kteří se během roku zúčastnili alespoň jednoho ze čtyř turnajů dvojic; nebo dvou vložených turnajů jednotlivců. Přichystána byla spousta cen v mnoha kategoriích a lákadlem byly ohlášené exhibiční zápasy, občerstvení atd. K seznámení se systémem turnajů, historií G-Kru apod. nejlépe poslouží jejich stránky www.g-kru.com, přesto si aspoň v krátkosti řekneme „o co jde“.

   

Ceny čekají na své majitele * Lákavé občerstvení … * … a člověk který ho připravil

Čtyřikrát do roka se v brněnském Remix clubu sejde parta lidí, zažraných do PES série tak, že jim nestačí hrát proti chladnému stroji a mají chuť změřit síly s podobně postiženými maniaky. Turnaje mají svůj pevný systém, každému z nich předchází losování, které se odehraje většinou 14 dní před samotným turnajem. Zde se určí kdo bude hrát se kterým týmem a také se týmy rozdělí do skupin. Samotné turnaje se  odehrávají v neděli (není problém klub na celý den zavřít) . Pro hráče je připraveno občerstvení - a nutno říct že na vysoké úrovni, nealko nápoje, čaj atd.; to vše v ceně vstupného.

Každý turnaj je připraven do posledních podrobností, všude visí tabulky a rozpisy zápasů, vedou se statistiky o gólech a asistencích... Tyto údaje se shromažďují  dlouhodobě a jsou rozhodující při nasazení hráčů do turnajových skupin. Kromě těchto čtyř turnajů dvojic (nazývaných G-Slam) se konají navíc dva turnaje jednotlivců, jejichž výsledky se do konečné statistiky nezapočítávají.

Galavečer

Snaha pořadatelů dodat celé sérii opravdu oficiální ráz dospěla až do stádia, kdy nestačí pouze vyvěsit výsledky celé sezóny na internetu, ale je potřeba korunovat celý rok opravdu prestižním galavečerem. Proto se na tuto akci přestěhoval celý cirkus z Remix basement areny do přece jen honosnějších (i když také podzemních) prostor klubu Mandarin.

Celou akci komentoval profesionální moderátor, catering byl na vyšší úrovni než při turnajích, ceny připravené k předání byly vystaveny na jednom místě. Zde je třeba říct, že kromě pohárů jsou všechny ceny vyrobeny přímo pořadatelem; a to s velkou dávkou invence. Například cenu pro nejlepší obranu představovaly dva zámky ve třech barvách - podle pořadí. Zkrátka opět bylo vše připraveno do posledního puntíku.

Ceny byly předávány v mnoha kategoriích, občas bylo jejich vyhlašování přerušeno exhibičním zápasem oceněných, např. nejlepší útok proti nejlepší obraně, nejslušnější hráč proti nejvíc trestanému atd.

   

Speciální cena za nejlepší fanoušky opravdu potěšila * Na exhibici se není potřeba tolik soustředit, takže zapózujeme do objektivu :o) * Richie také neodešel bez ceny

Speciální cenu obdrželi fanoušci jisté dvojice, kteří se svými favority jezdí na všechny (!!) turnaje v počtu až deseti lidí, vždy vybaveni dresy a vlajkami (na jeden turnaj, kde jejich tým hrál za Brazílii, si dokonce přinesli v kleci živého kanára:-) a vždy  perfektním supportem ženou svůj tým za vítězstvím.

Galavečer byl pravou tečkou za sezónou a před jeho pořadateli musím smeknout, Dělat něco s takovým zápalem aniž by  z toho plynul zisk už dnes není moc v módě. A protože nás zajímalo, kolik práce za pořádáním takové porce turnajů stojí, vyzpovídali jsme člověka. který za tím vším stojí.

[?] Jak hodnotíš úvodní sezónu, povedla se podle představ?

[!] Sezóna jako celek dopadla nad veškerá očekávání, nikdy jsem nepočítal, že by to mohlo fungovat tak dobře a takhle dlouho (první turnaje už mají datum z roku 2003). Když si poodstoupím a pohlédnu na to jako na celek, jsem spokojen a doufám, že většina hráčů taky.

Navíc první ročník G-Slam 2004 byl a snad i bude něco jako základní stavební kámen toho, co přijde letos a roky příští; ale budoucnost si doopravdy netroufám moc odhadovat, beru to postupně. Pomalu.

První výsledky to už pro nás má třeba už jen to, že si začínají i tzv.“kolemjdoucí“ hráči všímat, že to má jakýsi dlouhodobější smysl a tudíž že jeden vyhraný, či naopak nepodařený turnaj nic neznamená. Samotné dokončení a završení jedné sezóny je obrovskej průlom v chápání tohoto turnajového seriálu. Proto taky závěrečný Gala Večer g-kru.com, byl pro naši budoucnost hodně důležitý a doufáme i ve vytvoření tradice.

   

Nejlepší fanoušci v akci aneb fandí se i při exhipici * Jeden z turnajů – někteří hráči obuli i kopačky! * Statistika během turnaje je vedena opravdu důkladně

[?] Jak se ti po prvních odehraných turnajích s PES4 tato nová verze jeví? Slyšeli jsme dost skeptických ohlasů od hráčů, kteří hrají často.

[!] Skepse není moc na místě. Věřím, že každý přechod, nebo změna,  nejenom u her, ale i v životě samém, přináší dobré i špatné reakce, dobré i špatné pocity, ale bez ní by žádná hra nedoznala žádných zlepšení ani žádného posunu vpřed. Může se stát, že se někdy něco posune vzad a pak se musí dvakrát tolik šlapat, ale to určitě není případ PES4.
Představ si, že by ta hra byla dokonalá…

…navíc já jsem aktivní fotbalista, fotbal hraju od 7 let a z tohoto pohledu nemá PES4 konkurenci (nemluvím teď vůbec o FIFA hrách, ale ISS a PES series). Hra je “fotbalovější” a tudíž je blíž tomu fotbalu, kterej se hraje v reálu, a kdo hraje fotbal i PES, tak určitě ví o čem mluvím.

[?]Protože pořádání série jistě představuje velkou finanční zátěž, neuvažuješ o zapojení nějakých sponzorů?

[!]Sponzoři - to je velkou, a čím dál tím palčivější otázkou. Chápeš, že od prvotních turnajů “v obýváku” až ke sponzorům je velký kus cesty a celá g-kru se vydala na postupný a stabilní vývoj, takže už se touto otázkou zabýváme vlastně skoro rok; od chvíle kdy se odehrály první úspěšné turnaje G-Slam a The Ultimate King serie (turnaje jednotlivců).

   

Pravé soustředění, asi už jde o hodně * Velký počet diváků přispívá k atmosféře * Zmínění fanoušci v akci. Na letní turnaj si dokonce připravili i vozidlo!

Letos už je navíc okruh lidí větší a zkušenější a o to vlastně šlo především. Teď už je kompletní ročník za námi a můžem se o něco opřít, něco nabídnout a hlavně zkvalitnit vše okolo včetně úvah o sponzorech.

Tahle otázka je ale o mnoho komplikovanější, protože přináší spoustu nových otázek. Kolik lidí je potřeba, aby to pro sponzory bylo zajímavé? Jak velký prostor by potom musel být k dispozici? Kde na to vezmeme techniku? Nakolik bude sponzor ovlivňovat chod a atmosféru turnaje? Atd atd.

[?] V souvislosti s tím mě napadá, zda je počet účastníků každého turnaje (cca 25 týmů) limitní nebo se dá počítat s rozšiřováním? ´

[!] Počet není a nikdy nebyl limitován. Od začátku to byly jen odhady. Loni se turnaje dvojic zúčastnilo celkem 41 hráčů, z toho jen 9 hráčů odehrálo všechny 4 turnaje, takže se nám vesměs podařilo na všechny turnaje přilákat hodně nováčků, (ale hlavně díky konkurenci, času, termínům a vysokému startovnému aj. komplikacím se nám je nepodařilo vždycky udržet).

Systém losování bude letos zachován, jednak proto že se osvědčil co se startovného týče, ale hlavně proto, že 10 dní dopředu víme kolik dvojic na turnaji nastoupí. Pak už je to jen na nás, abychom vytvořili co nejspravedlivější systém skupin, baráží a vyřazovacích bojů tak, aby si každý zahrál dost zápasů. Takže vlastně jenom opakuju, že žádný limit na turnaje nemáme. Samozřejmě je potřeba vědět ten počet kvůli technice.

Nová krev může jedině oživit, ale nesmí hned napoprvé všechno vyhrát, jinak je už nikdy nepozveme :-)

[?] To zamená, že je systém otevřený? Že může přijít a přihlásit se kdokoliv z ulice - nebo je to nad pořadatelské možnosti?

[!] Kdyby se stalo, že poptávka přeroste nad rámec našich organizačních schopností, tak se to bude muset řešit. Zatím takové problémy ani nečekám, ale je to jako s tím přechodem z obýváku do větší “arény”, byl by to jen přirozený vývoj a počítám s ním do budoucna. Co už zdaleka nedokážu odhadnout je, jak daleko taková budoucnost je.

Špička hráčů je docela stabilizovaná a nedá se předpokládat, že by došlo v nejbližší době k radikálním změnám a skokům ve výkonosti a proto je takový přísun naprosto neznámých dvojic více než vítán.

   

Další důkaz pečlivosti pořadatelů * I na tunajích se předávají ceny, tahle je za nejlepší útok * … a takhle se slaví gól.

[?] Co bys poradil lidem, kteří se do podobné akce chtějí pustit třeba s jinou hrou?

[!] Určitě to je podle mě jedna z cest, kterou se může počítačová a konzolová “kultura” ubírat. Spojení počítačové fikce a fyzických statistik, pohárů a turnajovýho napětí totiž kterékoli hře přidá element reality. Navíc sportovní hry jsou k tomu skoro předurčeny. Kdo hraje třeba hokej nebo tenis, tak ví o čem mluvím; časem vás přestane bavit porážet kompl, tak hrajete s bráchou, nebo kamarádem - a pak už je jenom přirozený krok začít zjišťovat, jestli jsem schopen porazit souseda, spolužáky, a nakonec i úplně cizí lidi na nějakých turnajích, ale ten vývoj a postup by měl být jakž takž zachován, není totiž dobrý jet hned na turnaj, dostat kanára a už nikdy to nezkusit znovu.

[?] Díky moc a ať to funguje i v dalším ročníku!


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole