Reportáž: Sraz Fanoušků Final Fantasy – zima 2004

Již počtvrté se sjeli fanoušci legendární japonské RPG ságy Final Fantasy z celé republiky (i ze Slovenska), aby se jednou za půl roku setkali a pobavili o aktuálním dění v jejich nádherném světě fantazie a dobrodružství. Povedené setkání se konalo tento víkend v Praze a zástupce FFF komunity z redakce Doupěte vám nyní přináší reportáž.
Reportáž: Sraz Fanoušků Final Fantasy – zima 2004

 

Reportáž ze setkání Fanoušků Final Fantasy v Brně, léto 2003

 

Říct o Final Fantasy pouze tolik, že je to víc než hra, by mohlo být poněkud zavádějící. Samozřejmě – je to také film, seriál, hromada úžasných hudebních cd a série nezapomenutelných koncertů, řada nádherných stříbrných šperků... ale takhle jsem to zrovna nemyslel. Final Fantasy je víc než pouhá hra také ve smyslu těch nehmatatelných věcí, která dává plnou hrstí každému, kdo to s ní zkusí.

Kouzlo Final Fantasy

Snad žádná herní série na světě nevzniká tak náročnou cestou, jako megalomanská série nejvýpravnějších RPG: Final Fantasy. Mezi těmi stovkami malířů, programátorů a umělců najdete pravidelně také několik scénáristů a psychologů, jejichž prací není nic jiného, než stvořit naprosto živé, reálné postavy s reálnými řečmi a příběhy. Kdo si při hraní libovolného dílu Final Fantasy prožil pár hodin příběhu vedle těchto postav, ten mi dá jistě za pravdu, že je velmi snadné v nich najít nápadnou podobnost lidem, které známe v reálném světě – a je až neuvěřitelně snadné mít nebo nemít některé z nich rád, nebo je rovnou milovat či nenávidět.

  

Sraz začínal pod zadkem * Uprostřed Lukáš "Sir Loony" Kolínský, autor mnoha playstationových návodů * Na sraz se dostavilo mnoho dívek

Final Fantasy je emocemi nabitá a odejít od dohraného dílu hlavní série znamená odcházet se zrychleným dechem, nezřídka slzami na tváři a vždy bohatší o zážitek, jaký prostě žádná jiná herní série zatím nenabídla (nechme teď stranou Xenoságu, která je zaměřená na užší a intelektuálněji zaměřenou skupinu hráčů). Není divu, že fanoušci Final Fantasy patří k těm nejfanatičtějším ze všech herních fanoušků. A není divu, že se pravidelně schází, aby se setkali se sobě podobnými.

FFFF4, leden 2004

Než se dostanu k samotnému 4. setkání (Fanatických) Fanoušků Final Fantasy, rád bych se omluvil. Z jistých (docela pochopitelných :-)) důvodů se komunita FFF do jisté míry kříží s komunitou čtenářů Doupěte. Těmto bych se rád omluvil za to, že jsem nezvládnul pro Doupě připravit reportáž z letního setkání 2003 v Brně – je to škoda také proto, že to bylo výborně zorganizované setkání s pěkným prostředím i programem... nicméně v létě jsme pracovali na změnách Doupěte a reportáž se prostě v tom shonu nezvládla.

 undefined 

Začátek těžko zmapovatelné cesty na místo konání * Místo konání * Chystá se tradiční čínské jídlo, vpravo vidíte Ondřeje "Andyho 77" Škocha, redaktora Blesku a Doupěte

První letošní sraz se tedy konal v Praze, organizátorkou byla Lucy, webmasterka obou velkých FF webů, hostovaných na Doupěti a BonusWebu. Ačkoliv řada lidí nezvládla setkání obohatit svojí účastí (náročné období na školách i v zaměstnání) a třeba z Brna - jinak mekky FFF - jsme jeli jenom dva, ve finále se v poledne na Václavském náměstí pod zadkem (koně Svatého Václava) sešla až překvapivě velká skupina třiceti lidí, z níž silné procento (odhadem třetinu) tvořily dívky (pro FFF srazy relativně nevídaný jev :-)).

  

Martin "Raptor" Zavřel, váš průvodce srazem * Zábava se rychle rozproudila * Pořadatelka vyrábí jmenovky

Následovala cesta na místo konání (po dvojím přesedání v metru, následné cestě tramvají a ještě motání se uličkami jsem si byl zcela jistý, že po cestě zpátky na nádraží zabloudím, pokud si nevezmu taxík :-)), kterým byla tentokrát nejmenovaná čínská restaurace – prostředí pro fanoušky japonské ságy více než stvořené (vím, že Čína a Japonsko mají k sobě po mnoha stránkách daleko, ale určitě to bylo  vhodnější místo, než nějaká restaurace v domácím nebo západním stylu).

Čínská restaurace pro fanoušky Japonska

Restaurace byla velmi pěkná – velká (dvoupatrová), vybavená hezkými ornamenty a nádherným jezírkem s vodotryskem (pro ty starší či nadrženější z nás také nádhernou čínskou servírkou :-)). Když se spojilo dohromady asi šest stolů (opravdu nás bylo hodně, viz. fotografie), objednali jsme si každý nějaké čínské jídlo a začali trochu víc rozmlouvat (jako vždy se komunikace rozjížděla pomalu, opatrně, ale jakmile byly jednou mosty překročeny, strhla vášnivá láska k Final Fantasy všechny bariéry a vášnivé diskusi nic nestálo v cestě :-)). Témata byla jasná: Final Fantasy X-2 (podle EA bude 14. února na českých pultech), Final Fantasy XII a Final Fantasy VII: Advent Children.

  

Vpravo VR Fist, výrazná osobnost Tekkenovské scény * Final Fantasy, největší poklad hráče * Uprostřed další dvojice s přezdívkami Squall a Rinoa

Lucy měla pro všechny připraveny samolepící štítky, na které každý napsal svoji přezdívku (FFF komunita, rozstrkaná po celé zemi, se nejlépe zná pod přezdívkami z chatů a diskusních fór). Za atmosférických tónů jakési čínské hudby, která se linula od barového pultu restaurace, se začaly vytahovat originálky Final Fantasy, různé související poklady a předměty (opravdovou raritou byla třeba originálka PC konverze FF 7). Tou dobou se již každý fanoušek cítil jako doma a zábava nabírala na obrátkách.

Návštěva Moogla a premiéra Doupě Videa

Výbornou zábavu zpestřily dvě zajímavé události, které daly fanouškům na co vzpomínat. V tom prvním případě možná někteří z nich nebudou vzpomínat rádi – první Doupě Video, natočené exkluzivně pro lednové Doupě DVD, je záležitost pro silné nervy. Slavnostní premiéra tohoto pochybného filmařského experimentu měla za cíl zmapovat mentální újmu na divácích a jejich reakce obecně. Jak se ukázalo, šílenecký smích šéfredaktora z tohoto videa byl skutečně infekční a než promítání skončilo, smála se většina FFF osazenstva. Dejte si proto prosím pozor na koutky úst a bránici, ať se vám ani jedno neroztrhne, až budete toto video sledovat i vy!

  

Účast byla slušná, co říkáte? * Škoda, že se krásná čínská servírka nechtěla fotit * FFF začínají sledovat Doupě Video

Skupina dívek se v později ztratila ven s manuálem k Final Fantasy IX. Důvod se ukázal o čtvrt hodiny později – podle obrázku v manuálu se jim podařilo najít a dovést na setkání opravdového Moogla (medvídku podobná stvoření, typická pro svět FF)! Pokud nám nevěříte, podívejte se na přiložené fotografie.

Tak zase v létě!

Po odpoledni a večeru, stráveném báječnou zábavou v restauraci, se osazenstvo vydalo na tradiční afterparty po Pražských podnicích s dobrou hudbou, ale této části akce se už bohužel Doupě neúčastnilo – finišování Doupě DVD si vyžádalo aktivní přítomnost všech zodpovědných lidí v redakci. S ohledem na minulé roky ale nepochybuji, že afterparty byla stejně příjemná, jako celá akce.

  

Testováno na lidech: Doupě Video FFF rozesmálo * Moogl přišel na návštěvu * Prý byl "chladný jako led"

Příští sraz se bude konat opět na sklonku letních prázdnin v Brně a tentokrát to vypadá, že si pořádání akce vezme na triko samotné Doupě (původní organizátor a zakladatel celé série FFF setkání, Squall, se již FFF zdaleka tak aktivně nevěnuje, je z něj úspěšný a zaměstnaný úředník :-)). S ohledem na zimní setkání musím uznat, že bude co překonávat!

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A