Reportáž: Sraz Fanoušků Final Fantasy – zima 2005

Jsou to teprve tři roky, co česká komunita fanoušků Final Fantasy uspořádala první celorepublikové setkání, nicméně z nadšeneckého nápadu se stala uznávaná tradice a stejně jako minulé roky, i letos proběhlo zimní setkání v Praze. Jak setkání vypadalo, to si můžete přečíst v naší reportáži. Pokud ale nejste FFF, upozorňujeme na možnost, že se u čtení budete nehezky nudit.
Reportáž: Sraz Fanoušků Final Fantasy – zima 2005

Upozornění: tento text je určen Fanouškům Final Fantasy. Pokud nejste Fanoušek Final Fantasy, dost možná vás jeho pročítání nebude baFFFit.

Upozornění pro Fanoušky Final Fantasy: tento text je určen pro vás.

Upozornění č.2: v textu jsou používány přezdívky místo jmen, protože fanoušků je moc a nikdo si ta jména pořádně nepamatuje. Tedy, alespoň já si je nepamatuji. Ale určitě nejsem sám. Já totiž nemám zas tak špatnou paměť. Ale nechci se vymlouvat, třeba si ta jména někdo pamatuje… ale já si je nepamatuji - a já jsem autorem této reportáže. „And that“, jak říkají Angličané, „is that“.

Upozornění pro všechny: toto je poslední upozornění, po něm již následuje samotný text reportáže.

Final Fantasy, dvojice slov, která pro někoho znamená jen název „nějaké japonské hry“, co se jednou za čas objeví v hitparádách prodejnosti, ale vypadá divně a bude asi složitá. Pro jiné však Final Fantasy znamená jedinou pořádnou RPG sérii, s odvážně fantastickým světem, návykově hlubokou mnohavrstvou hratelností a především postavami, na které se nezapomíná. Povězme si ovšem, že za tím stojí několikasetčlenný vývojářský tým, ve kterém jen na profilech postav dělá armáda spisovatelů a psychologů. Final Fantasy je každopádně mnohem víc, než „pouhou hrou“.

  

Setkání začíná srazem pod ocasem * Naše trojka - Rinoa, Pej a já * Já (a kousek Peje naleFFFo:-))

Kdo jednou zažil cestu skrz alespoň jeden z jejích dílů, ten ví, že to je jako skutečně projít dobrodružstvím se skupinou přátel, na které nikdy nezapomenete. A takový zážitek lidi spojuje. Spojuje je do tak silných uskupení fanoušků, že ti pak poslouchají FF hudbu, nosí FF oblečení nebo šperky, přejímají FF přezdívky podle svých oblíbených postav… ale hlavně se pravidelně scházejí se sobě podobnými. A díky aktivitám brněnské odnože FFF (nebo FFFF, pokud chcete přidat slůvko „Fanatičtí“ na začátek:-)), jmenovitě zakladatele internetových stránek http://finalfantasy.doupe.cz/, známého pod přezdívkou Squall Leonheart, se fanoušci FF nescházejí jen v Japonsku, ale také v České republice (upřímně, když se člověk podívá na vyprodané koncerty FF v Lipsku nebo v Chicagu, může se být docela jistý, že fanoušci FF jsou prostě všude, podobně jako třeba Otaku:-)).

Předehra

Letošní zimní setkání se již tradičně odehrávalo v Midgaru… eee, totiž v Praze - a opět na něj přicestovalo několik desítek FFF ze všech koutů republiky a dokonce i ze zahraničí (Slovensko). Jakožto pravověrný FFF jsem na akci samozřejmě nemohl chybět a díky tomu vám nyní mohu nabídnout následující reportáž.

  

FFF, to jsou sympaťáci a krasaFFFice * Uznejte sami:-) * Jeden z pražských Squallů nese svoji dobrou kamarádku na akci, aby z toho taky něco měla

Organizační fáze srazu pro mne jako řadového účastníka začala až den před samotným srazem (ten se konal 22.1.), kdy jsem požádal svého šéf(redaktor)a o služební fotoaparát, abych mohl z akce přivézt dostatečně podchycenou reportáž. Není nad to, když vám váš nadřízený ochotně splní každé přání a poskytne maximální podporu, což byl přesně můj případ… bohužel až pozdě v noci jsem doma zjistil, že foťák jsem sice dostal špičkový, ale jaksi bez baterek a nabíječky, což pro digitál žvýkající klasické nenabíjecí baterky během několika minut není zrovna ideální provozní stav.

Tak, tím jsem elegantně vysvětlil, proč nemám z akce žádné vlastní fotografie a chtěl bych na tomto místě poděkovat přítomným fotografům-nadšencům (Lano, Krispos) i šikovné zprostředkovatelce (Lucy) za podporu, bez níž by tento článek doslova zíval nudou (čti: „nebyly by u něj žádné FFFotky roztomilých Final Fantasy Fanynek“:-)).

Zkáza nevinnosti

Na akci mě doprovázeli jen dva nejtvrdší brněnští fanoušci, jmenovitě Pej a Rinoa. Jelikož je Rinoa přítelkyně onoho Squalla, o němž jsem psal výše (fanouškům je jasné, že Squall a Rinoa patří k sobě… a nefanoušci tohle přece nečtou, nebo čtou???), byla situace poměrně nešťastná – bez svého hrdiny riskovala Rinoa, že se ji bude v Praze snažit získat jiný Squall (bylo jich tam dost) a co hůř, že se po cestě v autobuse bude nudit.

Naštěstí se našla spása v podobě mojí maličkosti, která ji hravě od obého uchránila. Squallovi jsem ovšem musel slíbit, že na Rinou dohlédnu jako na vlastní… sestru, takže si pro letošní setkání FFF Rinoa vysloužila krycí přezdívku „sestřička“. Spolupracovala poměrně ochotně a dokonce mi oplatila laskavost, když jsem ji poprvé novým krycím jménem oslovil, a vymyslela mi podobné: „Šílený bratr“.

  

Pej a Sir Loony, který za chvilku nehezky vyděsí rodiče Rikku * Akce obsahovala i jízdu na schodech * A také jízdu v metru (Chocobové utekli do teplých krajů, jsou to stěhovaví ptáci:-))

S radostí jsem novou přezdívku přijal, spokojen že Rinoa vzala naši hru za svou… to jsem ale ještě netušil, že se mi hodlá pomstít za můj přísný dozor nad její nevinností tím, že zničí nevinnost moji. Na palubě žlutých autobusů rozdávají kromě nápojů také časopisy a noviny. Když se k nám blížila stewardka s nabídkou tiskovin, sestřička mi přičinlivě začala radit, abych si vzal Maxim, že je to speciální magazín pro pány a že se v něm dozvím spoustu odhalení o ženách a přiučím se mnoha užitečným trikům. Namítal jsem sice, že bych raději o ženách něco zjistil z poněkud rozumějí vypadajícího magazínu Marianne nebo se místo toho věnoval ekonomice a politice v Právu, nicméně sestřička trvala na svém a tak jsem si Maxim vzal, abych jí udělal radost.

Pokud jste ještě s Maximem neměli tu čest, doporučuji vám, abyste si na to toto ďáblovo dílo dali dobrý pozor. Během několika stránek vám totiž vsugeruje, že muž je jediná zasloužilá životní forma ve vesmíru a ženy nejsou nic jiného, než nádoby zoufale toužící po naplnění naším ohromujícím mužstvím (poměrně šílená byla například v inkriminovaném ďábelském tisku obsažená rada pro ženy „jestli chcete vědět, zda je daný chlap sladký klučina nebo pikantní divoch, tak mu nabídněte, že polykáte – jistě vás rád nechá ochutnat“).

  

V restauraci nás byla plná místnost * Sbírka štítků s přezdívkami * Fotky ze srazu se prohlížely hned na srazu:-)

Do té doby, než mi sestřička vnutila tenhle děsivě zvrácený plátek, býval jsem poměrně normálním člověkem a hentai myšlenky mě nenapadaly častěji, než jedou za minutu, ale Maxim s komentáři sestřičky vykonaly své a Raptor už nikdy nebude jako dřív. Tak jsem tedy přišel o nevinnost. Sestřička byla při konání tohoto děsivého činu překvapivě výkonná, jelikož nějakým způsobem přesvědčila k četbě Maxima i kolegu Peje, navzdory tomu, že seděl za námi. Ten byl ovšem dostatečně zkažený už předtím, jak jsem si všiml ve filmovém dokumentu o jeho pracovní kariéře s příznačným názvem „206“.

Pod ocasem

Vidíte, jak je Maxim nakažlivý? Jenom si čtete o tom, co udělal se mnou, a už si domýšlíte kdovíco při pohledu na nadpis této části článku. Přitom samozřejmě nejde o nic jiného, než nejznámější místo předem domlouvaných schůzek v Praze: pod ocasem sochy koně Svatého Václava (zkráceně p.o.s.k.S.V. nebo zjednodušeně „pod ocasem“). Tam se měli v pravé poledne sejít účastníci srazu (organizátorka setkání, „Pražská Rinoa alias Rinnie“, ve svém plánu vyvěšeném na internetu prozíravě počítala i s půlhodinou čekání na opozdilce).

  

Nejmladší účastnice srazu, 14letá Rikku z Hradce Králové * Leeda FF nikdy neviděla, ale sraz se jí líbil i tak * Já jsem FF viděl. Mockrát.

Bylo velice příjemné vidět zase po roce známé tváře, stejně příjemné bylo i vidět řadu nových lidí, které úžasný fenomén FF přilákal do našeho středu. Takovým nováčkem byla i Leeda, která na akci přišla aniž by kdy v životě Final Fantasy viděla. O to zajímavější bylo sledovat její reakce na ostatní a poslechnout si její názor na celou akci. Podle ní byla atmosféra neuvěřitelně příjemná a přátelská, což mě přivedlo na myšlenku, že fanoušci mají FF rádi protože jsou to družné typy a váží si přátelství (každá FF je o budování skupiny postav, skupiny přátel, kterou pak vedete dobrodružstvím). Hm, to je ale docela lichotivý objev pro FFF, nemyslíte?

  

V pizzerii nám udělali... pizzu * VR-Fist, Rinoa a Pej * Další z mladších účastnic a lákavá projekce hudebních videí FF

Osudové místo pod ocasem očividně vyvolává rozporuplné dvojsmyslné asociace také u těch, kteří třeba Maxim nečtou – nejmladší účastnice srazu, 14letá Rikku z Hradce Králové, se na akci dostavila v doprovodu rodičů. Ti značně znejistěli, když uviděli vysoké procento mužských účastníků akce, tím spíš, že někteří z nich byli mého věku (tedy v jejich očích zřejmě poněkud přezrálého na fanatické fanouškování hrám o dracích a princeznách) a neměli vůbec pochopení pro náš slang. Zatímco my se rozumě bavili o tom, jakou FF si zahrajeme, až dorazíme na místo konání akce, rodiče nejmladší účastnice si naše slova „až dorazíme, tak dáme osmičku, ne?“ – „kdepak, já jsem pro desítku, ta je lepší“ zřejmě vysvětlovali jako diskuzi o rozsahu skupinového sexu, který hodláme na místě provozovat.

Na klidu jim nepřidalo ani to, když se začali ptát po organizátorech a žádný se jim nepřihlásil. A už vůbec jim na klidu nedodal výrok zarostlého a bodrého kolegy Sira Loonyho, že „se jim o dcerunku postará“. Odpověděli, že jí je teprve čtrnáct a Loonyho rozesmátou reakci „zas TAK MOC jsem se o ni ale postarat nechtěl“ si jako dvakrát vtipnou nevyložili:-). Pro jistotu s námi jeli na akci a celou dobu na svoje dítko dohlíželi, za což jim patří můj obdiv. Možná bych mohl ještě zmínit, že během cesty metrem do jisté pizzerie, kde se setkání odehrávalo, nikoho neskříply dveře (znáte tu výhružku „ukončete nástup a výstup…“), nicméně pár lidí bylo nuceno zaplatit revizorům za jízdu načerno. Omluva „jsem Fanatický Fanoušek Final Fantasy, máme zrovna po půl roce sraz a jsme tak zabraní do odborné debaty, že jsem na jízdenku zapomněl/a“ jim nepřipadala dostatečná.

Akce

Pokud se celý článek divíte, co to píšu za hlouposti místo toho abych pořádně popsal samotný program a průběh srazu, pak se nyní dočkáte vysvětlení. Poté, co jsme dorazili do pizzerie rezervované pro FFF, skončila víceméně veškerá organizace, FFF se rozpadli na jednotlivé debatní kroužky a půl roku potlačovaná touha FFF podělit se o nové zážitky a informace se sobě rovnými dokonale vyplnila všechen oficiální čas srazu „zima 2005“. Škoda, řeknete si možná. Katastrofa, pomyslí si někteří. Nuda, napadne někoho.

Ale já si to nemyslím. I když akci chyběla pevná ruka nějakého organizátora, který by nás dokopal ke slibované EyeToy, SingStar, sledování FFF hudebních videí nebo soutěži artworků, tyto činnosti prostě probíhaly v menších skupinkách. Každý se bavil po svém. Důležité je, že se všichni baFFFili a celý sraz si udržel tradičně příjemnou atmosféru setkání nadšenců, kteří dokáži diskutovat o tom, proč je osmička nejlepší ze všech, celý den a celou noc. Nezbývá tedy než si slíbit, že letní setkání v srpnu vezmou opět do svých pevnějších rukou Brňáci. Držme jim palce!

  

To byste se divili, co všechno bylo na akci za drinky:-) * Skupinové foto již prořídlé skupinky FFF * Afterparty bohužel probíhala bez účasti autora reportáže:-(

Poděkování:

Fanouškům Final Fantasy za účast na srazu, tvůrcům Final Fantasy za záminku ke srazu, Lanovi, Krisposovi a Lucy za fotky, Squallovi za sestřičku, sestřičce za Maxim a Maximu za zkázu mojí nevinnosti.

Při výrobě tohoto článku nebyl zraněn žádný Chocobo.

Při korektuře tohoto článku zkolaboval jeden korektor.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole