Reportáž: Večírek Hra01 – hoši, děkujeme

Když minulý čtvrtek proběhla prezentace nového vývojářského studia Hra01, nemohli jsme u toho chybět. Akce za účasti zástupců německé společnosti Sunflowers, která dělá producenta pro nově vzniklý tým, tak neunikne ani vaší pozornosti. Dokonce se nám podařilo vyzvědět několik drobností o chystané hře z dílen Hra01.
Reportáž: Večírek Hra01 – hoši, děkujeme

Pokud jste již pobrali všechen rozum světa a nehodláte se zatěžovat informacemi o večírku, výjimečně vás odkáži přímo na konec reportáže, kde naleznete informace o nově chystané hře. Minete tak sice zajímavé zvěsti o dalších titulech, ale výběr je pouze na vás. Konec ale nudných tlachů, vrhněme se do víru veselí nad nově vzniklým vývojářským týmem.

Koulí se, koulí, nahoru, dolů, sem a tam

Když jsme společně s panem šéfredaktorem dorazili do divadla V Sedm a půl v Brně, chvíli jsme rozvažovali, zda jsme přišli správně. Kousek za sličnými hosteskami totiž bylo možno zahlédnout hloučky vývojářů, jak si hrají s jojem. Po krátkém ověření našich přísně tajných kódových označení jsme však také dostali každý po jednom podobném a za chvíli jsme se již přidali ke skupince divně vypadajících jedinců. Kdo by také čekal, že při vstupu do divadla narazí na pány v černém tričku, které zdobí nápisy jako Doupě, Illusion Softworks, Altar, nebo teď nově i Hra01, jak zaujatě sledují malý plastový nesmysl putující po provázku.

  
Zdeněk Mezihorák zahajuje prezentaci * Eric Simon hovoří o Sunflowers * Vývojáři zaujali vhodná místa

Když však ještě hodinu po oficiálním začátku akce zůstala jedinou zábavou joja, objevovaly se první rozpaky. Ty ještě narostly o chvilku později, když jsme zaslechli rozhovor dvou organizátorů, kteří se shodli, že začátek ještě o něco posunou. Nakonec se ale všichni vývojáři nahrnuli do malého sálu, ti šťastnější si zabrali místo na některé z mála židlí, ostatní posedali na zem a začala prezentace.

Zdeněk Mezihorák představil rychle svoji společnost a hned po pár slovech předal slovo Ericu Simonovi, který je ředitelem vývoje Sunflowers. Plynule jsme se přesunuli do angličtiny a hned zpočátku bylo jasné, že se nebude jednat o žádné suché řeči. Bylo nám totiž nalito čistého vína, když se zástupce společnosti přiznal, že tuší, že právě on je to jediné, co teď stojí mezi námi a hromadami jídla, které se mezitím chystalo v předsálí. I když se snažil být stručný, představil dostatečně společnost Sunflowers, hlavně pak uvedl, že se jedná o soukromě vlastněnou firmu, takže si mohou dovolit dělat na originálních projektech.

  
Eric Simon představuje vývoj projektů * Mezi pozvanými je i Petr Vochozka * Ukázka lodí v ANNO 1701

Slunečnice nám rostou

Důkazem tomu byla prezentace her, na kterých Sunflowers pracují, nebo které již vydali. Asi nejznámější je série ANNO, pro kterou se nyní připravuje hned dvojice titulů. Mediálně známější je asi ANNO 1701, přivádějící sérii do trojrozměrného prostředí, kdy můžete na vlastní oči sledovat i tu nejmenší drobnost na malebném ostrově. Druhou, však neméně významnou, připravovanou hrou série ANNO je pak ANNO DS, kde už z názvu je jasné, že se tvůrci tentokrát odvrátili od PC a přesunuli se k handheldu Nintendo DS.

Pokud byla prezentace ANNO spíše poklidná, přesným opakem je pak ukázka pokroků na strategii Paraworld. Pokud vám nějakým omylem uteklo naše preview, připomenu jen, že se jedná o realtime strategii s dinosaury v hlavní roli. Přes padesátku různých ještěrů, od velociraptorů, přes stegosaury a tyranosaury až po gigantosaury, se dostane pod vaši kontrolu. Přidejte k tomu ještě rozličné lidské jednotky a hrdiny, kdy každého z těchto bojovníků můžete strategicky povyšovat, a máte před sebou zajímavou strategii z pravěku. Mezi hlavní klady by měl patřit žijící prostor, kdy se dinosauři volně potulují po mapě a může se stát, že narazíte na skupinku pasoucích se býložravců, ke kterým se nenápadně blíží hlouček predátorů. Vy mezitím někde úplně jinde bojujete o základnu vašeho úhlavního nepřítele.

  
Povyšování jednotek v Paraworldu * Vývojáři se vydávají vstříc hostině * Stoly se prohýbaly pod jídlem

Hoši, děkujeme

Zpět ale do sálu, kde po ukázkách her Sunflowers přišel ke slovu znovu Zdeněk Mezihorák, aby poděkoval všem zúčastněným českým vývojářům. Celá akce totiž, ač tomu tak pro mnohé nebylo zřejmé, měla být spíše jakýmsi poděkováním ostatním vývojářům, že dělají naší zemi dobré jméno. Právě díky tomu totiž údajně získali lidé z Hra01 podporu Sunflowers, což by jinak bylo výrazně obtížnější.

A jaké lepší poděkování by si mohli vývojáři přát, než stoly přetékající tím nejlepším jídlem. Nejednalo se o žádnou snobskou žranici s kaviárem a šampaňským, ale decentní hostinu útočící na mlsné jazyky. Ty se pak lépe rozvazovaly k rozhovorům a mezi kousky krocana začínaly pomalu prosakovat různé informace. Ještě však nebyl konec veškeré kultury, protože na pódium přišla vývojářská kapela Rudé kostry, aby předvedla to nejlepší z vývojářské hudby. Decentní tečkou pak byl přídavek v podobě kytarového úvodního songu z Vietcongu, který krásně připomněl schopnosti českých vývojářů.

  
Zdeněk Mezihorák v hovoru * Náš kolega Martin Zavřel s přítelkyní * Vzpomínky na Vietcong

Co se kuchtí?

Ještě před příchodem kapely se nám podařilo odchytit Zdeňka Mezihoráka a společně s Martinem jsme jej podrobili výslechu. Zjistili jsme, že skoro tři roky objížděli producenty se svými nápady, aby nakonec narazili na Sunflowers. Soukromě vlastněná firma Sunflowers není pod tlakem akcionářů, a tak místo obvyklé taktiky velkých producentů - zkusíme 20 titulů snad se jeden ujme, dává přednost pečlivé a koncentrované práci na několika málo hrách s jasnou ambicí pro vytvoření kvalitní značky. V Německy hovořících zemích si Sunflowers vydávají hry sami, ve zbytku světa hru prodávají třeba Electronic Arts. "Mají všechno co je potřeba: know-how, peníze i kontakty, navíc vzhledem k tomu, že už známe skoro všechny, můžem říct jsou to všichni hrozní sympaťáci," uzavřel téma o Sunflowers Zdeněk Mezihorák.

Mezi desítkou různých návrhů si tak Sunflowers vybrali ten nejoriginálnější. Sunflowers pozvali jádro týmu na několik dní do svého sídla, aby jim ukázali jak fungují a představili jim zástupce všech oddělení firmy. Nejzajímavější byla údajně návštěva vývojářů hry Anno 1701, Related Designs z nedalekého města Mainz, kteří pro Sunflowers pracují. Také rozpočet hry by měl být dostatečný pro vývoj AAA titulu, takže si Hra01 může dovolit i licencovaný  grafický engine, ve kterém bude svůj počin tvořit. Bohužel je hra zatím pouze ve fázi pre-produkce, takže není možné poskytnout více informací, než že se bude jednat o značně originální titul, který však bude jednoduše pochopitelný a princip bude možno shrnout pár slovy. Prostě jak říká slogan Hra01 – malý krok pro člověka, velký skok pro hráče.

  
Jó, tuhle hru jsme tehdá vyvíjeli * Závěrečný tón a Vietcong je pryč * Slogan Hra01 na zádech jednoho z vývojářů

V současné době má Hra01 vývojářský tým okolo desíti lidí, takže práce již postupují, ale budeme si muset ještě nějakou dobu počkat na bližší informace. Zdeněk Mezihorák navrhoval, aby každý herní úspěch u nás byl oslaven vešmi vývojáři společně, uvidíme tedy, možná za nedlouho uspořádá další večírek pro všechny u úspěšné a originální hry.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |16 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce