Reportáž z IEM 2018: turnaje, cosplaye a hromada zábavy

Užije si takovouto akci i člověk, který sleduje esport jen tak okrajově či dokonce vůbec?

V sobotu 3. března naše redaktorská dvojice David Křenek a Vojtěch Matušinský vyrazila společně se společností HP do Katowic na světovou esportovou akci Intel Extreme Masters. Vojta se účastnil akce již podruhé a David si zde odbyl premiérovou návštěvu. Jaké mají pocity a zážitky? To vám prozradí ve svých následujících dojmech.

David Křenek

Ačkoliv osobně nejsem nějakým fanouškem esportu, IEM akce patří mezi nejvýznamnější evropské akce, zaměřené na toto odvětví herní scény a bylo by kacířstvím podobnou možnost nevyužít. Tak jsem si řekl, že na takové CS:GO bych se i dokázal koukat, jelikož už je to taková klasika, navíc nabízí esport celou řadu zajímavých titulů a především skvělou atmosféru zápasů, kterou je potřeba zažít samu o sobě.

IMG_20180303_121345_HDR.jpgIMG_20180303_122751_HDR.jpgIMG_20180303_124009_HDR.jpgIMG_20180303_125002_HDR.jpg

Rozhodl jsem se tedy, že tuto možnost popadnu a začal se připravovat na jednodenní výlet do polských Katowic. V sobotu jsem tedy nasedl na vlak do města Olomouc, ve kterém měl týmový autobus jednu ze svých zastávek. Cesta trvala něco málo přes dvě hodiny, které jsme společně s Vojtou využili ke vzájemnému seznámení a povídání o všem možném, ale tím hlavním bodem byla samozřejmě videoherní scéna.

Zhruba po desáté hodině jsme dorazili na místo, které se hned pozná na dálku, jelikož hlavní dominantou je aréna Spodek (v polštině znamená „podšálek"). Jako první jsme si samozřejmě vyřídili naše vstupenky, do šaten dali oblečení a ukázali si, kde je naše několikahodinové stanoviště Omen, u kterého vždy někoho najdeme, pokud budeme něco potřebovat. To se nacházelo ve druhé hale, která byla zaměřena na doprovodný program a svým způsobem výstavu, kde bylo možné vyzkoušet různé herní tituly, VR, mini turnaje s ostatními účastníky, byla i plná soutěží a stánků s možností si koupit herní merch.

IMG_20180303_160328.jpg

Po rozkoukání jsme vyrazili na chvíli do arény Spodek, která měla v tento den na programu turnaje v CS:GO. Osobně to byl pro mě velký zážitek, jelikož ta masa věrných fanoušků, světelných efektů a obrovských obrazovek se zápasy tvořilo nepopsatelnou atmosféru. To prostě musíte zažít na živo!

IMG_20180303_154257.jpgIMG_20180303_154901.jpgIMG_20180303_155600.jpg

Poté jsme se vrátili zpět do druhé haly, ve které jsme se pro vás snažili nafotit a natočit co nejvíce obsahu. Vojta si vzal na starost vytvoření fotogalerie, kterou jste už mohli před pár dny vidět. Já jsem si vzal na paškál video sestřih, který naleznete v této reportáži. Ve 13:00 nadešel čas na oběd, a tak se naše zhruba 20ti členná sestava z Česka a Slovenska sešla u Omen stánku a chtěla vyrazit ven mezi haly, kde se nacházela hromada stánků s různým občerstvením. I novináři musí jíst.

Po skvělém obědě jsme se zase všichni rozprchli podle našich zájmů a priorit. Já s Vojtou jsme zůstali v této hale a šli si vyzkoušet některé herní tituly a v dnešní době také oblíbenou virtuální realitu. Velice nás potěšila přítomnost tří nabušených počítačů s českou hrou Kingdom Come: Deliverance. Na každém PC běžel tento titul v polštině, takže jsme si nemohli odpustit menší srandu a přehodili to na češtinu. 

Mimo jiné jsem si osobně vyzkoušel na nabušeném PC populární PUBG a s Vojtou a dalšími hráči jsme dali pár zápasů v CS:GO a v retro koutku poté klasiku Quake. V odpolední části se v této hale také sešlo spousta cosplayerů a my se snažili jich pro vás co nejvíce vyfotit, což jste mohli vidět v naší galerii. Čas plynul velmi rychle a nadešel podvečer, kdy se v aréně Spodek schylovalo ke dvěma světovým semifinálovým turnajům v CS:GO. My se zúčastnili celého druhého turnaje mezi špičkovými Fnatic a Team Liquid. Atmosféra byla úžasná a fanoušci jednotlivých týmů dávali hlasitě najevo, kdo je jich králem. Na začátku celkem jednoznačně vedl tým Liquidů, ale Fnaticové se nedali a rozdílové skóre dotáhli,  z velmi vyrovnaného závěru nakonec vyšli jako vítězové. V neděli se potom utkali ve finále s týmem FaZe, který vyhrál první semifinálový zápas, ale i na ty dokázali vyzrát a stali se tak mistry světa. 

IMG_20180303_160835.jpgIMG_20180303_162957.jpgIMG_20180303_163521_HHT.jpgIMG_20180303_164330.jpg

Nadešla osmá hodina večerní a pro nás to znamenal konec tohoto příjemně vyčerpávajícího dne. Popovídali jsme si o našich zážitcích a dojmech z akce a udělali společné foto, které můžete vidět v našem video sestřihu. No a večerní pohled na modře osvětlenou arénu Spodek? Ten byl jedním slovem úžasný. 

Cestou zpět jsme buď koukali na filmy, spali a nebo zpracovávali materiály z této akce. Za mě osobně to byla super zahraniční zkušenost, podívaná a nezapomenutelný zážitek. Tímto velice děkuji HP za zprostředkování výletu, no a třeba se zase za rok uvidíme. Vám už jen doporučuji mrknout na náš video sestřih, který vám esportový svátek plně představí.

Vojtěch Matušinský

Na akci Intel Extreme Masters jsem byl tento rok podruhé. Stejně jako minulý rok mě na akci pozvala společnost HP ve spolupráci s Intelem, a za to jsem jim velmi vděčný. Jediným menším záporem bylo, že se jí nepodařilo sehnat VIP visačky, což komplikovalo naši práci, každopádně darovanému koni na zuby nehleď. Obzvláště v případě, že všechny náklady byly hrazené a já v autobuse vypil alespoň 10 hrnků kávy, snědl 5 croissantů a 2 bagety a konečně zhlédl film Asterix: Sídliště bohů. 

Dojmy z akce můžeme rozdělit na dvě části – samotné turnaje a reklamní akce nejrůznějších společností. Nejdříve jsme si prohlédli halu přecpanou stánky. Stejně jako minulý rok tam bylo mnoho věcí k vyzkoušení, od VR po závodní simulátory. Jelikož všude bylo plno lidí, vyzkoušeli jsme si jen pár zajímavějších věcí.

IMG_20180303_120846_HDR.jpgIMG_20180303_123833_HDR.jpgIMG_20180303_144421.jpgIMG_20180303_161028.jpg

Největší radost nám udělal stánek Kingdom Come: Deliverance. Nemohli jsme odolat a hru si na okamžik zahráli a změnili v nastavení jazyk z polštiny na češtinu. Většina lidí obdivovala tématický cosplay, jelikož se však pohybuji v historickém šermu, obrátil jsem raději hlavu jiným směrem.

Příjemnou zastávkou byla také retro herna. Bohužel tam nebyly arkádové automaty, což na českých herních akcích obvykle bývá (například na For Games nebo Game On), nicméně staré počítače také potěší, zejména, když si na nich můžete zahrát Quake. Počítače byly navzájem propojeny přes LAN a docela jsme to ostatním hráčům natřeli. Bohužel jsme neměli stejné štěstí, když jsme si zahráli Counter-Strike: Global Offensive, každopádně užili jsme si to, a to je důležitější než výhra.

Přesto mi minulý rok přišla akce o něco bohatší. Tento rok byla naprostá většina zúčastněných firem skutečně herních, minulý rok jste však mohli potkat i Sprite nebo Gilette, což bylo fajn, jelikož rozdávali své výrobky zdarma. Heh. Pokud jste tento rok chtěli vyžebrat něco k jídlu, pomohla vám jakási polská společnost na výrobu čokolády (název už jsem zapomněl), která rozdávala karamelky a později cihly čokolády, které chutnaly hnusně, jako hořká čokoláda na vaření. Ostatně nebyly jsme jediní, co po jednom kousnutí vyhodili čokoládu do koše.

IMG_20180303_163215.jpgIMG_20180303_163209_HHT.jpgIMG_20180303_164530.jpgIMG_20180303_165506.jpg

Nutno dodat, že i když tato hlavní hala byla zaměřena spíše na propagaci jednotlivých firem, nechyběly zde menší zápasy. Mohli jste se zde podívat například na Heroes of the Storm, Crossfire nebo PUBG. Rovněž to bylo semeniště cosplayerů. Většinu z nich jsem sice nepoznal, ale velkou radost mi udělal Baelog z The Lost Vikings.

Velkou nevýhodou uspořádání akce byl způsob přemístění mezi hlavní halou s počítači a halou na turnaje. Pokud jste neměli VIP visačku, museli jste jít venkem, bohužel přes den se tam vytvořila velká fronta. Poprvé jsme si toho všimli, když nás HP pozvalo na oběd a i když byla většina stánků s občerstvením venku, najedli jsme se uvnitř. Každopádně nelitovali jsme, našli jsme hezkou restauraci a objednali jsme si vynikající polský hamburger.

Kvůli frontám jsme se do turnajové haly přemístili až večer. Odehrávalo se tam semifinále v Counter-Strike, a na to jsme samozřejmě nemohli chybět. Měli jsme štěstí, jednalo se o velmi napínavý zápas. Utkaly se spolu týmy Fnatic a Team Liquid – zpočátku to vypadalo, že Team Liquid roznese Fnatic na kopytech, postupně se však Fnatic vytáhl a vyhrál.

IMG_20180303_122444_HDR.jpgIMG_20180303_174711_HHT.jpgIMG_20180303_190341.jpgIMG_20180303_191835_HHT.jpg

Normálně esport nesleduji, ale na IEM mě to vtáhlo. Může za to vynikající atmosféra způsobená osvětlením a hlavně stovkami nadšených fanoušků. Po zápase jsme s HP vyrazili zpátky. Domů jsme se vrátili až v nočních hodinách a odnesli si příjemné vzpomínky z povedené akce. Tímto bych rád poděkoval HP i Intelu za skvělý výlet.

Váš názor Další článek: Podívejte se na grafické vychytávky rubačky Mount & Blade 2: Bannerlord

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2

Aktuality

7. prosince | Do Mario Kart 8 Deluxe přichází třetí vlna tratí v rámci Booster Course Passu. Kromě toho nový update přidává další možnosti do nastavení vlastních závodů. 
7. prosince | Studio Riot Games prozrazuje pár detailů o své bojovce, kterou známe jako Project L. Další novinky uvidíme až v příštím roce. 
6. prosince | Skákačka SpongeBob SquarePants: The Cosmic Shake vyjde 31. ledna příštího roku na PC i konzole. S předobjednávkou získáte exkluzivní balík kostýmů zdarma. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách