Republic: The Revolution - politická revoluce v herním kabátě

Dlouho jsme čekali na okamžik, kdy zkorumpovaný svět politiky zavítá do oblasti herní zábavy. Výtvor Republic: The Revolution byl po několik let ve vývoji s jasným cílem – způsobit převrat v chápání herních simulací i politiky. Máte dostatečně silný žaludek na to stát se součástí světa intrik, lobování, úplatků a korupce? Pak neváhejte a čtěte naši dnešní recenzi.
Kapitoly článku

Platforma: PC
Typ hry: Politická simulace
Multiplayer: Ne
Minimální konfigurace: Procesor 800 MHz, 512 MB RAM, 1 GB na HDD, 32 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Procesor 2 GHz, 512 MB RAM, 1 GB na HDD, 128 MB grafická karta
Testovací konfigurace: AMD Athlon 2000+, 512 MB RAM, 1 GB na HDD, 64 MB grafická karta
Homepage hry: (
http://www.republictherevolution.com/) & (http://www.novistrana.com/)
Výrobce hry: Elixir Studios (
http://www.elixir.co.uk/)
Vydavatel hry: Eidos (
http://www.eidos.com/)
Distribuce v ČR: Cenega (
http://www.cenega.cz/)

Politici jsou vedle sportovců a význačných osobností nejsledovanějšími obyvateli každé ze stovek zemí – čelí neustálé kritice za své činy, prohlášení i plané sliby, které se po skončení předvolební kampaně promění jen v prázdná slova. Svět politiky nenávidíme, stejně jako jeho četné představitele. I přesto to byl titul Republic: The Revolution, který po dlouhá léta svého vývoje sliboval netradiční zážitek, takový, po kterém hráči evidentně toužili – možnost stát se skutečným politikem v komunistickém státečků Novistrana, nastolit vlastní vládu a ovlivňovat místní obyvatelstvo. Sen se nakonec stal realitou a i přes četné odklady byl výtvor britského týmu Elixir Studios zdárně dokončen. Dočkali jsme se v jeho podání malé politické revoluce ve světě herní zábavy? A bude to v dnešním předimenzovaném světě akce a násilí stačit? Odpovědí budiž naše dnešní recenze.

   
Počáteční kvíz, který určí výši atributů hlavního hrdiny * A tady ho již máme! * Pěkná podobizna

Pomsta bývá sladká

Pomsta bývá tím, co nás žene dopředu, za vytouženým cílem – mladý hrdina hry Republic: The Revolution přišel o otce i matku zásahem tajné policie. Již nikdy více je v průběhu svého života nespatřil. Po dlouhá léta se snažil rozplétat klubko záhad týkajících se osoby Vasilije Karasova – člověka zodpovědného za únos a následnou smrt jeho rodičů. Rozpad Sovětského svazu však znenadání významně změnil poměry v zemi Novistrana. Komunismus byl nahrazen tyranií jediného člověka, bývalého šéfa tajné policie i osoby, která brzy zaplatí za své činy. V kůži mladého a odvážného rebela se tak vydáváte na cestu politické kariéry, která vám přinese mnohé. Mimo jiné také vytouženou pomstu, která čeká u pater nejvyšších – u pozice vůdce a prezidenta státu Novistrana.

Karty jsou rozdány a bitva začíná – snad jste z předchozího odstavce pochopili, co vás ve hře Republic: The Revolution čeká. Utopie, korupce, intriky a jiné praktiky jsou denním chlebem, stejně tak však zajímavé ideologické myšlenky a snaha o lepší zítřky. Vašemu vstupu do hry předchází nenáročný test, skládající se z celkem deseti otázek – právě ty určí základní atributy vaší postavy i ideologii budoucí frakce. Chcete-li si tak vytvořit politickou stranu přesně podle svých představ, není nic jednoduššího, než na otázky odpovídat s trpělivostí a pravdivě. Nic víc, nic míň. Na samý závěr vás poté čeká výběr znaku vaší strany. Politické dobrodružství započíná…

   
Pohled na krásné a detailně zpracované městečko * Pan prezident má důležitý proslov k národů, takže pššt, buďte potichu! * Vaši politickou kariéru mohou provázet i podobně nepříjemné novinové články

Přesvědčování nových rekrutů

ÚDAJE O STÁTĚ NOVISTRANA:

Místo: východní Evropa, důležitá křižovatka mezi Evropou a Asií
Hlavní město: Berenzina
Počet obyvatel: 38 260 444 (údaje z července 1991.)
Celková plocha: 203 600 km2
Klima: stát Novistrana má kontinentální klima a čtyři roční období. Zima je zde typicky suchá a tuhá, v létě bývá naopak teplo a vlhko (často prší). Průměrná denní teplota je od –3 do +2 v lednu a od 16 do 26 v červenci.
Přírodní zdroje: olej, nikl, uhlí, železo a zlato
Úřední jazyky: novistranan, ruština, rumunština, polština

Zdroj: http://www.novistrana.com

Vrhnuti do světa politiky se možná budete cítit ne sví – nejen na můj vkus totiž hra obsahuje takřka nepoužitelný tutorial ve stylu nic neříkajících obrazovek a tak se tedy do odhalování zákoutí hry Republic: The Revolution budete muset pustit sami, téměř pouze a jedině na vlastní pěst. Kdo by však od hry čekal výtvor na pomezí strategie a simulace, bude překvapen – nečeká vás žádné ovládání postaviček, určování jejich dalšího pohybu a tak podobně. Celá hra funguje na principu rozdávání příkazů a vykonávání akci, které již byly zpřístupněny. Na samém počátku hry tak proti vám stojí úkol získání vaší pravé ruky, dvou pomocníků, kteří budou po rozlehlých městských čtvrtích šířit stejnou ideologii. I budoucí stoupence (a věřte, že těmi mohou být rozličné sorty lidí – od studentů, přes businessmany až po vojáky) však musíte přesvědčit o logice své myšlenky a postoje – před vámi tak stojí první mini-bitva.

Přesvědčit člověka o svých názorech? Ne každý z nás umí směle či alespoň obstojně argumentovat. Diskuse probíhá ve hře Republic: The Revolution opravdu nezvykle – spolu se svým oponentem probíráte celkem osm ožehavých témat a jak jinak, v průběhu konverzace musíte svého soka předčít. Samotné diskusi však předchází výběr argumentů (lichocení, přesvědčování, okouzlení, zastrašení, vydírání a další), které můžete v nadcházející debatě použít. Pro tento úkon máte k dispozici pouhých třicet sekund. V průběhu samotné konverzace pak jen vybíráte z nastavených odpovědí. A co je vaším úkolem? Předčit svou argumentací oponenta a získat stanovený počet bodů. Poté již přichází čas na vzájemný úsměv a nový stoupenec vaší politické strany je na světě. Nemusím však jistě zdůrazňovat, že ne vždy je paní štěstěna na vaší straně.

   
Malá mezihra a získávání důležitého spojence * Politický protivník má zřejmé problémy * Jak vidíte, má strana ovládá celé město!

Tahová strategie?

Získávání významných spojenců formou schůzek a přesvědčování je však pouze malá a nevýznamná realtime mezihra. Podstatné úkony vykonáváte v takřka tahovém režimu, který využívá zajímavé 2D mapy - do každé ze tří části dne (rána, dopoledne a noci, rozdělených do osmihodinových intervalů) můžete stoupencům a členům vaší frakce zadat úkol, který je třeba splnit. Hra tak nabírá na jiném rozměru - většina dne se v zemi Novistrana rovná nekončícímu čekání, čekání a čekání. Možná, že se tímto způsobem snažili tvůrci prodloužit herní dobu – i proto jsem si nemohl vynachválit funkci zrychlení dne. Přestože první hodiny po boku hry Republic: The Revolution si můžete vyplnit sledováním jednotlivých akcí (ano, každý úkon vámi vybraného člověka lze blíže pozorovat), postupně se objevuje pocit stereotypu.

Článek je rozdělen do dvou kapitol, další si můžete zobrazit kliknutím na odpovídající odkaz pod tímto textem. V další části našeho článku vás čeká popis získávání vlivu, RPG elementů, vizuálního zpracování i závěrečné hodnocení titulu Republic: The Revolution.

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,