Resident Evil 2: brilantní remake výtečné klasiky (recenze)

Po dvaceti letech zpět na místě činu. Naplnil remake původního Resident Evil 2 velká očekávání?

Co baví

  • Výtečné grafické zpracování
  • Věrné svému originálu
  • Solidní atmosféra
  • Poutavé jako před dvaceti lety

Co vadí

  • Nepohodlná práce s inventářem
9/10
Hodnocení

Remastery, remaky a nejrůznější předělávky her jsou dnes v módě. Každým rokem nás vývojáři zásobují opravdu velkým množstvím více či méně kvalitních znovuvydaných klasik, které, jak se zdá, hráče přitahují. Případ Resident Evil 2 měl znamenat revoluci. Novou startovní čáru v této oblasti a novou metu pro konkurenci. Naplnily se nezvykle velké ambice? To se dozvíte v následující recenzi.

Klasika klasik

Původní Resident Evil 2 z roku 1998 je po právu řazen k nejlepším kouskům série. Na svou dobu nabízel naprosto výtečnou hratelnost, kombinující v sobě hutnou hororovou atmosféru a množství logických hádanek. RE2 nebyl akční střílečkou plnou tisíců nemrtvých, ale citlivou a hutnou příběhovou akcí, která děsila svou nepředvídatelností a hlavně skvělým level designem. Šlo o hru, která nastavovala mantinely v daném žánru a zároveň o titul, který se stal na dlouhá léta pomyslnou ideou survival hororu. A také o hru, na kterou Capcom v následujících letech dokázal celkem pravidelně navazovat, a to až do velkolepého finále v podobě Resident Evil 7, které se stalo nezapomenutelným zážitkem.

1-29-2019_10-16-50_PM-ocxn21r3.png1-29-2019_10-14-40_PM-0v2jxi2l.png1-29-2019_10-14-51_PM-prboe4s2.png1-29-2019_10-15-01_PM-51rjnq1d.png
Tohle je přesně ten remake, který jsme si přáli

Téměř přesně dvacet let po vydání originálu se hráči dočkali celkem nečekaného remaku. Dlouho se o předělávce RE2 hovořilo, ale teprve až loňský rok ukázal, co si pro nás Capcom ve své kuchyni skutečně připravuje. Kompletně a pěkně od základu přepracovanou hru, která sice vychází z klasiky, přesto se staví do pozice samostatného titulu. A již od prvních záběrů bylo celkem jasné, že tenhle projekt vejde do dějin. A že skutečně vejde.

Nový milník

Remake Resident Evil 2 je revolučním projektem, na který hráči jen tak nezapomenou. Všechny dosavadní pokusy o remastery či remaky, byť byly v mnoha případech vyvedené (zmiňme např. Shadow of Colossus) nepojímaly látku tak pečlivě a s takovou chutí jako právě tento od Capcomu. Máme tu čest s novým milníkem, právě nyní totiž byly položeny nové základy pro předělávky klasických her. Od nynějška totiž bude Resident Evil 2 považován za etalon, se kterým budou jeho následovníci vždy srovnáváni. A je třeba dodat, že naprosto po zásluze.

 

Remake Resident Evilu 2 je revolučním projektem, na který hráči jen tak nezapomenou. 

 

Přitom se vlastně ale nestalo tak mnoho. Koncept, který Capcom pro svou práci zvolil, totiž rozhodně není nikterak revoluční, spíše jde o celkový přístup a smysl pro detail. První z klíčových prvků úspěchu je již samotná skutečnost, že původní RE2 byl v základu špičkovou hrou. Výběr padl na jeden z nejzásadnějších dílů série, což samo o sobě při citlivém uchopení může zaručovat polovinu úspěchu.

re2-preview-screen-11.png1-29-2019_10-14-07_PM-cea1hlzk.png1-29-2019_10-14-29_PM-2qotn1or.png1-29-2019_10-15-14_PM-r2rrauue.png
Původní duch zůstal zachován, grafická stránka hry je úžasná

Vývojáři se však neomezili na zbabělý remaster v podobě HD rozlišení a několika nových textur, ale rozhodli se pro komplexní grafickou proměnu titulu do současných standardů. Výsledek je fascinující. S celkem klidným svědomím můžeme hovořit o nové hře na trhu. Původní lokace vypadají v roce 2019 úchvatně a vývojáři dokázali zachytit původního ducha a atmosféru. Krásným reprezentativním příkladem je policejní stanice Raccoon City, která, byť se změnila k nepoznání, je vlastně naprosto stejná. Díky odstranění statické kamery, kterou nahradil pohled zpoza postavy, pochopitelně vývojáři museli přistoupit k mnohým kompromisům, ty však hráčům umožňují vrátit se na místo činu v ještě intenzivnějším zážitku. Hra je nyní mnohem temnější, prostornější a má hutnější atmosféru. Strach z instantní smrti byl povýšen na nový level, stejně tak jako pocit ze samotné hratelnosti.

Změny k lepšímu?

V Capcomu se naštěstí nedrželi původní předlohy příliš křečovitě a dokázali z ní vyzobat přesně to, co bude pro výsledný remake zásadní. Mnohem lépe působí samotné vyprávění příběhu, které je velkolepější a celistvější. Velice pozitivně lze hodnotit nové a propracovanější cut-scény, které tak ve finále celku jedině prospívají. Vše navíc působí velmi přirozeně a přitom uvěřitelně.

 

V Capcomu se naštěstí nedrželi původní předlohy příliš křečovitě a dokázali z ní vyzobat přesně to, co bude pro výsledný remake zásadní.

 

Stejně tak je na tom i samotná hratelnost. Ta pochopitelně rovněž vychází ze své dvacet let staré předlohy, každopádně i v tomto případě došlo na mnohé kompromisy, díky kterým tak titul snadněji zapadá do současných herních trendů a je přístupný jak nováčků, tak veteránům. Tak například herní obtížnost doznala jistých změn a kopíruje dnešní potřeby hráčů. Volit můžete ze tří dostupných. Asistovaná nabízí aim assist a automatické doplňování zdraví, normální potom zlatý střed. Kdo by však měl zájem okusit původní obtížnost, bude volit hardcore mód. V něm nejenže můžete zapomenout na automatické ukládání, ale ruční ukládání u psacích strojů je omezeno, proto s ním budete nuceni nakládat opravdu s rozvahou.

1-29-2019_10-17-44_PM-4ax3m5ld.png1-29-2019_10-16-41_PM-h4ic42dp.png1-29-2019_10-17-00_PM-keh0vc2n.png1-29-2019_10-17-24_PM-m1yx12n0.png
I tentokrát si můžete projít hru za obě legendární postavy

Typickým prvkem série Resident Evil vždy bývaly (až na výjimky) logické hádanky. Ty jsou pochopitelně věrné svému originálu. Na tomto poli ovšem titul dominuje i v dnešní době. Současné požadavky herního trhu nahrávají spíše rychlejším titulům, u kterých nemusíte až tolik přemýšlet. Remake RE2 tak v tomto ohledu působí velice svěže, až netradičně. Hra je opět propletená desítkami nejrůznějších puzzlů, které procvičí mozkové závity. Nejde o těžké hádanky, základem je především pozornost a trocha toho selského rozumu. Řešení se totiž téměř vždy skrývá v posbíraných poznámkách. I tak ovšem v některých pasážích bude jistě mnoho hráčů trávit trošku více času, než by bylo zdrávo. Nutno poznamenat, že přestože jsou puzzly poplatné tehdejší době, působí stále nápaditě a přirozeně.

Kdo se bojí, nesmí do lesa

Jak jsme již naznačili, RE2 není čistokrevnou akcí, ale spíš survival hororem. Nevytváří si respekt skrze laciné lekačky, ale spíše na základě nejistoty. Každý krok totiž znamená svazující tíseň a obavy o vlastní život. Nikdy nevíte, co se může schovávat za dalším rohem a nikdy si nemůžete být jisti, že již vyčištěná místnost je skutečně bezpečná. Navíc, tak jak je již v sérii zvykem, munice a celkově výbavy po kapsách není rozhodně na rozdávání. K tomu je třeba přičíst opravdu titěrný inventář, který budete zejména v úvodních pasážích hry proklínat. Jde však pochopitelně o záměr, protože právě tak se buduje opravdu solidní survival atmosféra.

Mimo grafické zpracování a samotnou hratelnost musíme vyzdvihnout také zvukovou stránku hry, která jen podtrhuje celkové pocity. Tuto skutečnost oceníte zejména při použití sluchátek, kdy na vás budou čekat opravdu nezapomenutelné zážitky.

Co se samotného obsahu týče, i zde vývojáři zůstali věrni původní předloze a nabízejí hráčům průchod hrou jak za Leona, tak i za Claire Redfieldovou. Těšit se tak můžete na trochu rozdílný průběh a možnost dvou odlišných závěrů. O znovuhratelnost je tak celkem solidně postaráno. Ve finále jde titulu asi málo co vyčítat. Snad jediná trošku otravnější záležitost nastává při práci s inventářem. Ta bohužel není tak svěží, jak by se očekávalo, ale opět vychází ze své původní předlohy.

Verdikt

Výsledek je ještě o kus lepší, než jsme původně čekali. Zachován byl původní duch dvacet let starého originálu, který byl trefně obohacen o současné mechaniky. Průchod hrou je povědomý ve všech ohledech a nostalgie dýchá na každém rohu. Díky tomu je hra přístupná pro nové fanoušky, stejně jako pro milovníky originálu. Resident Evil 2 znamená novou kapitolu remaků her a lze jej doporučit snad každému, kdo ocení kvalitní herní zábavu. Věříme zároveň, že po přidání dalšího obsahu budeme moci hodnotit plnými body.

Diskuze (4) Další článek: Resident Evil 2 Remake prodal přes 3 miliony kopií během úvodního týdne

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,