Resident Evil 4D: Executer – hrůza, kterou nerozdýcháte

Každý z nás se při některém dílu Resident Evilu bál. V zombifikované policejní stanici, při útěku před Crimson Heady či mezi žraloky. V žádné jiné hře není tak silná touha přežít a nemuset ty hrůzy znovu procházet od posledního save. Tak dokonale umí vtáhnout do děje. Teď si představte, že se nedíváte na monitor či TV, ale jste uvnitř té hrůzy. Máte? Pak vítejte v Resident Evil 4D: Executer!

Platforma: CG film v tokijském zábavním parku Toshimaen, DVD verze pro PS2
Výrobce: Digital Amuse
Vydavatel: Capcom

Atmosféra, atmosféra a zase atmosféra

Hrát kterýkoliv z tradičních dílů Resident Evil znamená zapomenout na okolní svět a přes veškeré racionální myšlení cítit hmatatelnou hrůzu přímo okolo vás. Pamatuji na okamžik, kdy jsem procházel policejní stanicí v RE 2 a vracel se z fotokomory do vstupní haly. Chodby jsem předtím od nemrtvých vyčistil, šel jsem klidně a beze strachu. V ten okamžik na mě ze zatlučených stěn vyrazily za zuřivé gradace hudby a zvuků zombácké pracky - totálně jsem zmrtvěl a srdce stálo. Kamarád dopadl hůř. Seděl na jezdící židli a na podlaze za ním se válela cédéčka. Ano, hromadu jich rozjel. Nelze si pomoct, je to reflex, vyplývající z toho, že nebezpečí cítíte i okolo sebe, byť je jen na monitoru a ohrožuje polygonovou postavičku, ne vás. Je to mistrovství, které vytvoří mezi vámi a postavou pupeční šňůru. Myslíte, že nejde překonat? Ale ano… a jak!

  

Viděli jste něco takového půl metru od vás? * Děs tu nekape, tryská silou Niagary * Elitní komando Umbrelly čeká peklo

Byli jste už v 3D kině?

Jakmile zahájilo v Praze 3D kino Oskarimax provoz, okamžitě jsem tam vyrazil. A odcházel jsem chroptící blahem. Tyrannosaurus opravdu zastavil tlamu tak metr přede mnou, žralok mi proplul okolo břicha. Před kameny a větvemi jsem uhýbal co se dalo. Nemohl jsem jinak. Ale pořád jsem se mohl držet sedačky a přesvědčit svůj vestibulární aparát, že nejsem uvnitř děje, ale na židli. Pokud jste zabrousili v poslední době na nějakou pouť, určitě jste si všimli unikátní atrakce, kde se do malé maringotky na několika hydraulických pístech cpou děcka. Přední stěna je promítací plocha, obvykle závodů aut či jízdy na horské dráze někde nad sopkou či v kosmu. Hydraulika hýbe maringotkou tak, že cítíte stejná přetížení, jako kdybyste opravdu seděli v autě, padali s ním, brzdili, akcelerovali atd. Teď si obě atrakce dejte dohromady, blížíme se k tajemství Resident Evil 4D: Executer.

  

Zatím vojáci ještě netuší, s čím se potkají * Jedno z monster číhající v temnotách * Ulice Racoon City zatím zejí prázdnotou

Proč někdy nenávidím Japonce

Miluji i nenávidím Japonce. Miluji za to, že dělají nejlepší hry, nenávidím kvůli tomu, že některé supervěci si ponechávají doma s konstatováním, že bychom tomu v Evropě a Americe stejně neporozuměli. Ale za Executera je nenávidím stonásobně více, než za množství unikátních RPG, která nikdy neopustila zemi vycházejícího slunce. Zatímco nám nezbývá než s kritickými poznámkami sledovat v kinech filmovou verzi Resident Evilu, Japonci si užívají jiných kvalit. Capcom ve spolupráci s firmou Digital Amuse totiž vytvořil cosi, kvůli čemu se vyplatí letět do Tokia na návštěvu zábavního parku Toshimaen. Všichni asi pamatujeme kvalitu CG grafiky ve filmu Final Fantasy: Esence Života či na Poslední let Osirise. A nyní si představte ve stejné kvalitě vytvořený film z prostředí Resident Evilu.

  

Dusivá mlha přikrývá morbidní město * Plakát, kterým jsou lákáni zvědavci * Uvaděči v uniformách policistů z Racoon City

Osobně v Racoon City

Není třeba si nic nalhávat. Nejúžasnějším místem, kde se díly RE odehrávaly, je Racoon City - město živých mrtvých, ulic plných hořících aut, monster, tajemných zákoutí a hrůzyplného podzemí. A právě sem, do místa zmaru a děsu, vyráží speciální oddíl společnosti Umbrella s oficiálním cílem zachránit dr. Chameleona. Nezachrání pochopitelně nic, vše je velký podvod. Jeden člen komanda skončí jako zmutované monstrum, ostatní povraždí zombie. V podstatě jednoduchý děj, i když je to „jednoduchost po japonském způsobu“, jak vás přesvědčí režisér Oohata Kouchi.  A tak nic netušíce usednete do speciálních křesel, dostanete 3D brýle na nos a okolo se rozhostí temnota, z níž se linou děsivé zvuky. Náhle nevěříte vlastním očím. Jste TAM, v místech, kde jste dosud ve hrách ovládali svého avatara.

  

Zatím se Japončíci usmívají * Letáčky zdůrazňují mobilitu sedaček * Atrakce varuje: monstra si jdou pro vás!

Setkání se zombií tváří v „tvář“

Proti vám jde skupina zombií. Díky 3D efektu jsou opravdu u vás, natahují na vás pazoury. A právě ve chvíli, kdy se na sedačce snažíte uhnout, zaberou její servomotory a Executer vytáhne poslední trumf. Sedačka vás tlačí přímo do spárů zombie či monstra, není úniku. Zobrazení je tak dokonalé, že na racionální úvahu není místo. Mnoho lidí serve z obličeje 3D brýle, aby prolomilo hrůzu. To je jediná možnost. Executer je prostě špičkou, totálním vrcholem Resident Evilu, v Japonsku známého jako Biohazard.  A není šance, že bychom si atrakce mohli užívat i my, ubozí Evropané. Úvahy o vyhotovení VHS a DVD verze byly totiž oproti předpokladům zamítnuty, jak mi sdělil Ko Hirose, šéf společnosti Digital Amuse, která ve spolupráci s Capcomem za tímto zázrakem techniky stojí.

Světlé stránky
  • Jste v Racoon City mezi tím nejděsivějším, co jste kdy viděli
  • Digital Amuse a Capcom dokázali, že Squaresoft v CG filmech dostihnou
  • Pokud vše dobře dopadne, užijeme si filmu na bonusovém DVD
Temné stránky
  • Je to zatím jen v Tokiu
  • Tokio je hodně, hodně daleko
  • V Tokiu jsou pěkně drahé hotely

Samozřejmě pokud máte zbytečných „pár“ miliónů, můžete celou atrakci koupit. Zoufáte si? Uklidním vás. Ko Hirose nevylučuje, že se Resident Evil 4D: Executer objeví jako bonusové DVD u některého z dalších dílů hry pro PlayStation2. Že by omluva Capcomu majitelům PS2 za to, že série emigrovala na GameCube? Pokud jednání dobře dopadnou, čeká nás šedesátiminutová verze tohoto zázraku. Samozřejmě bez prostorového efektu, ale to každý z nás, maniaků do Resident Evilu, oželí. Nebo snad ne?

Celkové hodnocení: 10/10

Ať hledám, jak hledám, neexistuje nic, co by se dalo vytknout. I když celá show trvá dvacet minut, máte pocit, že je dlouhá jako trilogie Pán prstenů.

Diskuze (11) Další článek: Nejprodávanější hry ve Velké Británii

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,