Resident Evil Remake – nový druh zombie

Videoherní scéna nám před nedávnem přinesla titul, který otřásl předsudky většiny zainteresovaných. Předsudky týkající se oné hry samotné i konzole, na které se exkluzivně objevila. Remake nejklasičtějšího survival hororu je natolik zásadní záležitost, že budu mít co dělat, abych o něm podal odpovídající svědectví.
Resident Evil Remake – nový druh zombie

Multiplayer: ne
Paměťová karta: ano, 8 bloků
Vibrace: ano
Výrobce: Capcom (www.capcom-europe.com)
Distributor: Capcom

Začátek příběhu

Speciální policejní jednotka S.T.A.R.S. Alfa Team ve svém vrtulníku prozkoumává široké lesní pásmo, které se nachází severozápadně od města Raccoon. Hledá spřízněný oddíl Bravo, který se právě někde v této oblasti ztratil během své poslední mise. Ta zahrnovala objasnění podivných incidentů, ke kterým došlo ve městě. Několik rodin bylo napadeno skupinou asi deseti lidí, oběti byly mimořádně surovým způsobem zavražděny… a částečně ohlodány. Stopy pokaždé ukazovaly do nedaleké zalesněné horské oblasti, kde by podle map nemělo být vůbec nic zvláštního.

Po mnoha únavných hodinách, když na krajinu pomalu dosednul mlhavý a vlhký soumrak, se helikoptéře jednotky Alfa podařilo nalézt vrtulník druhého týmu. Tedy jeho vrak. Docela prázdný, až na zohyzděné tělo Kevina, pilota zřícené helikoptéry. Alfa tedy rozvinula rojnici a začal prohledávat okolí, navzdory zhoršujícím se světelným podmínkám. Z nevyzpytatelné temnoty hlubokých lesů se však na policisty vyřítila hrozba, s jakou nepočítali. První oběť zaplatila životem a zbývající členové týmu zoufale utíkají před smečkou zvířat, s jakými se nikdo z nich dosud nesetkal. Jako na zavolanou se z mlhy a tmy vynořují obrysy prastarého panského sídla, za jehož zdmi a dveřmi doufají přeživší členové S.T.A.R.S. týmu najít bezpečné útočiště. Netuší, že je do blízkosti tohoto domu nalákal jeden z nich zcela záměrně a že se tuhle noc stanou pokusnými králíky při testování bojových schopností nových biologických zbraní. Tuhle noc se obyvatelé a návštěvníci sídla v Raccoonských lesích roztřídí na živé, mrtvé a nemrtvé. Těžko říct, která skupina ponese nejtěžší úděl…

Resident Evil Remake Resident Evil Remake

Resident Evil Remake Resident Evil Remake

Remake

Příběh Resident Evila (původní název v Japonsku zní mnohem příhodněji – Biohazard) je stejnou klasikou jako hra samotná. Dodnes mne nepřestane udivovat, jak taková primitivní zápletka může dobře působit, pokud se podá správným způsobem. V základě jde o klasický příběh bitvy lidí a zombií, nicméně jeho síla spočívá v atmosféře, navozené malým počtem osamělých hrdinů, ztracených ve starobylém bludišti chodeb a pokojů, jejichž obyvateli jsou mimořádně nechutně vypadající a působivě rozmístěné zombie – chodící mrtví, lačnící po krvi živých.

Resident Evil se dočkal mnoha pokračování, přičemž ta hlavní (číslovaná) série patří k tomu nejlepšímu, co survival horor dokáže nabídnout a zcela určitě nelze o nějakém dílu tvrdit, že by byl výrazně lepší/horší než ostatní (kdyby přece jen, pak by si asi pomyslné zlato odnesl Resident Evil 2). Duchovní otec celé série, Shinji Mikami, se rozhodnul oživit původní hru za využití schopností nového hardware a vytvořil tak zřejmě ten nejvěrnější a zároveň nejsmysluplnější remake v historii videoher. Hra zůstala v podstatě stejná – včetně příběhu, map prostředí, úkolů, předmětů, nepřátel a postav, nicméně to vše je vyvedeno v kvalitě, která nejen technicky překonává svůj pět let starý vzor.

Resident Evil Remake Resident Evil Remake

Resident Evil Remake Resident Evil Remake

Co je nového

Samozřejmé je, že největší pokrok oproti původní hře učinila grafika, využitá v remake. Nintendo GameCube byla doposud nehezky přehlížená konzole, navzdory nepopiratelné technické nadřazenosti vůči konkurentům a příjemně nízké ceně (kterou však vyvažují nepříjemně drahé hry). Resident Evil Remake (dále jen RER) ale disponuje takovou grafikou, že přihlížející divák nestačí lapat po dechu. Ve svém preview na tuto hru jsem se pokoušel vysvětlit, jak vlastně vypadá tahle nová generace předrenderovaného pozadí využívajícího DVD filmů a speciálních světelných efektů, nicméně jsem selhal a znovu se o to nebudu pokoušet. Musíte prostě přijmout mé ujištění, že grafika RER je extrémně živá, realistická a pružná navzdory skutečnosti, že dění sledujete z přepínajících se nepohyblivých kamer. Poněkud přežitá technologie zpracování pozadí pak dává prostor mnohem vyspělejším modelům postav, které lze naprosto jednoznačně prohlásit za nejlepší a nejživější modely, s jakými se v počítačové hře můžete v současnosti setkat (jde o hry, které se již na trhu objevily dokončené – já vím, že Doom 3 bude vypadat „o nějaký ten kousek“ lépe… ale to jste ještě neviděli Resident Evil 4). Více toho o postavách a „nejrealističtěji se hýbajícím ženském poprsí ve videohře“ můžete nalézt v mém předchozím článku o RER.

Jak již bylo řečeno, zůstala hra v zásadě stejná. Uvidíte tedy intro, zobrazující stejné události, jaké jste už viděli v úvodu původní hry – nicméně tentokrát to bude technicky i umělecky mnohem lépe zvládnutý filmeček, který si jistě pustíte mnohokrát. Stejně tak in-game animace, ve kterých postavy spolu komunikují a řeší zásadní zlomy příběhu, zůstaly stejné. Nicméně jsou na technicky mnohem vyšší úrovni a jejich působivost, filmovost a sladěnost se hrou o pořádný kus překonává vizuální hostinu jménem Final Fantasy X (nebo jakoukoliv jinou hru). Příběh je tedy nezměněn, nicméně je do něj vsazeno několik nových prvků, které jej prohlubují, vylepšují a lépe napojují na budoucí události v RE světě. Mezi jednoznačně nejlepší přínos patří zcela nová záporná postava nešťastné holčičky, na které byly od dětství prováděny genetické experimenty a ze které se stalo nesmrtelné monstrum, překonávající svojí děsivostí samotného Tyranta (ultimátní příšera v prvním RE). Tahle postava a lokace, ve kterých s ní budete bojovat, patří k tomu nejděsivějšímu a atmosférou nejnabitějšímu, co RER nabízí. Mezi další šokující novinky lze zařadit strhující pasáž v obřím akváriu, kde se utkáte se zmutovanými žraloky. A je toho víc…

Resident Evil Remake Resident Evil Remake

Resident Evil Remake Resident Evil Remake

Mimořádným prvkem, oživujícím hratelnost a atmosféru (což je druhé jméno RER) pro hardcore fanoušky původního titulu, je bezesporu změněné rozmístění předmětů a především příšer. Také puzzle a hádanky jsou lehce zremixované, takže znalce původní verze pobaví a potrápí stejně, ne-li lépe, než herní nováčky. Zcela největší změnu z hlediska herních mechanismů však můžete najít na tom nejdůležitějším v celé hře:

Nový druh zombie

V laboratoři společnosti Umbrella, maskované jako venkovské panské sídlo, unikly látky, které mění lidský organismus. Z technického hlediska člověk „umře za chůze“, což se projevuje postupným klesáním soustředění a inteligence, doprovázeným hnisáním kůže a orgánů po celém těle. Když je proměna u konce, stane se z lidské bytosti reflexivně jednající necitlivý stroj, jehož jediným cílem je najít živé maso a sníst jej. Tyto biologické zbraně, chodící mrtvoly, je pak velmi těžké zranit nebo zastavit, přičemž ony samy disponují schopností svým pokousáním přenést nákazu dál.

V původní hře stačilo tyto nemrtvé zasypat dostatkem olova, aby jejich tělo přestalo pracovat a byl od něj klid. To ale neplatí v RER. Jsou pouze dva způsoby, jak odstranit zombii: buď úplným spálením jejího organismu (zdravím všechny, kdo právě dohráli nebo hrají výborný horor The Thing) nebo úplnou destrukcí jejího nervového centra – mozku. Proto „zabití“ nemrtví v RER zůstávají ležet na svém místě tak dlouho, dokud znovu nejdete kolem. Pak opět vstávají a jdou po vás. Nezbývá tedy než jim silnějším kalibrem ustřelit hlavu nebo využít nového předmětu – flašky s benzínem, kterou musíte pečlivě doplňovat na speciálních místech, abyste ji pak v kombinaci se zapalovačem mohli využít na spálení nebezpečných mrtvol.

Další novinkou jsou tzv. Crimson Heads – tedy „purpurové hlavy“, které vznikají z některých zombií. Poznáte je podle toho, že jsou „mrtvé“ (tedy leží nehybně na zemi už v okamžiku, kdy je objevíte). Po nějaké době, co kolem nich bezstarostně chodíte (často bývají v klíčových místnostech nebo chodbách) uzraje přestavba jejich těla a ony vyskočí (doslova!) na nohy a vrhnou se na vás s mnohonásobně vyšší sílou a především rychlostí, než jakou disponuje průměrný člověk. Zdá se mi, že tyto děsivé, hnusné a freneticky rychle se pohybující mrtvoly našly svoji inspiraci v monstrech ze série Silent Hill.

Každopádně platí, že zombie v novém Resim jsou o tolik tužší a drsnější, než ty, které jsme stříleli doposud, aby vyděsily a potrápily kohokoliv, kdo se jim postaví. Že je hraní o to přitažlivější a zábavnější snad netřeba zdůrazňovat.

Resident Evil Remake Resident Evil Remake

Resident Evil Remake Resident Evil Remake

Kdo nikdy nehrál Resident Evil

Ten by si měl poklepat na čelo nebo možná ještě o pár let zestárnout. Pokud ale jsou takoví jedinci mezi vámi, pak se v první řadě podívejte na obrázky na této stránce. Nebojíte se? Líbí se vám, jak živě a realisticky to vypadá? Nuže pak možná budete mít náladu na hru, ve které se svojí postavou chodíte po děsivě působícím obrovském domě, sbíráte zbraně, převzácnou munici a spoustu klíčů od spousty zavřených dveří. V tom všem se vám snaží zabránit ty nejnechutnější nestvůry, jaké jste kdy viděli, v čele s hnijícími, chodícími mrtvolami lidí, kteří měli tu smůlu, že se na tohle místo dostali před vámi. Resident Evil je vynikající, poměrně akční zábava pro osamělé večery, která ve vás vybudí strach a další emoce na takové úrovni, o jaké se spoustě her (filmů, knížek) ani nezdá. Doporučuje deset lékárníků (farmaceutické společnosti Umbrella) z desíti.

Světlé stránky hry
 • nepopsatelně ohromující grafika
 • stoprocentně dokonalé ozvučení
 • vynikající zremixovaný soundtrack
 • ucelený a prohloubený příběh
 • nové nápady, originalita
 • nesvazující věrnost originálu
 • dokonale temná a děsivá atmosféra, umocněná realismem
 • realističnost v každém detailu
 • strhující filmová prezentace
 • nové lokace a postavy
 • velmi krátké nahrávací časy (platí pro GameCube obecně)
 • zcela nový a mimořádně poctivý přístup k remake hry
 • nový, přehlednější systém mapování cesty
 • perfektně vyvážená obtížnost a hratelnost
Temné stránky hry
 • přežitá technologie zobrazení prostředí
 • přeci jen to není úplně nová hra
 • pro některé možná „klasické“ ovládání

Závěrem

Jsem šťastný, že Mikami přišel s tak báječným nápadem, jako je tohle vzkříšení legendárního hororu a jedné z nejvýznamnějších her vůbec. Jsem velmi rád, že jsem měl tu báječnou příležitost projít se tímhle bezmála uměleckým dílem animátorů a grafiků, ve kterém je zážitkem a důvodem ke hraní už jen prosté spatření nové místnosti. Jsem si jistý, že další dva připravované tituly ze série (Resident  Evil 0 a 4 – 0 už v Japonsku vyšla) vynesou legendární herní sérii ještě výše, než jsme kdo tušili. A jsem upřímně překvapený bohatstvím, jaké GameCube exkluzivitou těchto titulů získala. Návrat do světa Resident Evil nemohl být lepší. Pro mne osobně znamená téměř svatokrádežný odklon od mé nejoblíbenější herní série (Final Fantasy) někam docela jinam. A to už je co říct!

Grafika: 9/10
Zvuk: 10/10
Hudba: 10/10
Hratelnost: 9/10

Nejlepší díl nejoblíbenější hororové série. Pokud chcete opravdu silný zážitek z vynikající hry, můžete jen ztěží volit lépe.

Celkové hodnocení: 9/10

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |