Return to Castle Wolfenstein – Wolf! Wolf! Na hrad!

Kdysi dávno, v dobách tak vzdálených, že ani má paměť se tou hustou vrstvou zapomnění nedokáže dobrat konce, vznikla jedna HRA. Ta hra se jmenovala Wolfenstein a stala se základem nejoblíbenějšího herního žánru. Nyní, po mnoha letech přichází pokračování – zůstane svět takovým jakým byl dosud?
Return to Castle Wolfenstein – Wolf! Wolf! Na hrad!
Nedávno jsem měl příležitost vyslechnout rozhovor dvou krátce –náctiletých o počítačových hrách. V hlavě mi utkvěla jedna věta: „Tenkrát u Duka, to bylo něco“. Vzhledem k tomu, že já jako pamětník pamatuji doby ještě starší, vybavila se mi v duchu vzpomínka: „Tenkrát u Wolfensteina, to bylo něco“, ostrým pohledem jsem ty dva změřil a v duchu dodal: „Tenkrát tihle dva ještě cumlali dudlík“.

Nicméně, končíme se sentimentem a nostalgií. Return to Castle Wolfenstein vychází po více jak osmi letech a snaží se navázat na velehit tehdejší doby - Wolfensteina. Tato hra dala v roce 1992 vzniknout dnes patrně nejoblíbenějšímu žánru počítačových her – 1st person střílečkám.

Můžeme spekulovat do jaké míry se tvůrci nové hry opravdu snaží navázat na tradice starého Wolfa nebo zda jim jde pouze o využití jeho slavného jména, které samo o sobě slibuje velký zájem médií minimálně do doby, než se hra objeví v rukou recenzentů. Až blízká budoucnost nám teprve odhalí zda před sebou máme důstojného následovníka jedné legendy nebo jenom další obyčejnou střílečku.

Co jsme věděli
Na rozdíl od mnoha informací, které se ještě dozvíte a jsou tak čerstvé, že na nich ještě ani nestihl zaschnout inkoust, je od samého počátku jasné, že nový Wolfenstein bude postavený na enginu Quaka 3. Právě vycházející a nutno podotknout, velmi dobře vypadající ST: Voyager – Elite Force, který na tomto enginu běží také, nám dává docela nadějný příslib, že alespoň po vizuální stránce se ve Wolfensteinovi propadáku nedočkáme.

Co je nového?
Novou informací je zpráva o využití počítačem ovládaných botů, kteří bojují po vašem boku. Můžete ovládat jednotku až o sedmi mužích. Podle informací, které jsou k dispozici, budou boti (ale stejně tak i vaši protivníci) velmi inteligentní a tak snad nehrozí situace jakými jsou zasekávání za rohy a nechtěné vystřelování mozků. Naopak se můžeme těšit na situace, kdy by se jejich pokročilá inteligence měla projevit – například palebné krytí spolubojovníků během jejich přesunu. Z toho je možné získat dojem, že se snad dočkáme něčeho víc než jenom další bezduché střílečky. Bodík k dobru.

Ačkoliv z prvních zpráv o novém Wolfensteinovi nebylo zcela jasné, zda hra bude podporovat i multiplayer, nyní to už jasné je – ano bude. Vývojáři počítají se začleněním tří typů multiplayerové hry: klasický deatchmatch, capture the flag a nad třetí možností se zatím vznáší mlžný opar nevědoucna. Přesto by těžiště hry mělo spočívat v misích určených pro jednoho hráče a to je myslím dobře – po propracované střílečce pro jednoho hráče se leckomu z nás začíná docela stýskat.

K nahlédnutí je již arzenál zbraní, které vy a vaši bojovníci budete moci používat. Můžeme se těšit na pistoli Luger, pušky Mauser a Thompson, kulomet MP40, bazooku, granáty a v neposlední řadě také všemi oblíbený plamenomet – no ruku na srdce, nezahřála vás ta zpráva? :-)

Jak už jsem napsal, je zřejmé, že hra bude svým zpracováním připomínat spíše obyčejnou Doomovku, než taktičtěji pojaté titulu. Myslím, že je to poměrně škoda, protože tituly spadající do druhé jmenované škatulky her mají ve většině případů o řád lepší atmosféru. A ta by se do temných chodem Wolfensteinu hodila jak čert k peklu.

Příběh – hlava a pata každé hry je sice stylový, ale velmi mystický a tím pádem i zajímavý, posuďte sami. Hitlerova pravá ruka – Himmler se za vydatné pomoci černé magie a pokročilých věd pokouší vyvolat armádu nemrtvých bojovníků. Je tedy docela možné, že se dočkáme i nějaké té nazelenalé, mírně hnijící zombie. Koho se dočkáme zcela určitě je supervoják v rouše Evině. Lidé, kteří viděli ukázky ze hry říkají: „jo, tak tuhle holku bych (ne)chtěl mít doma“. Na rozdíl od prvního dílu, kde vašimi protivníky byli „pouze“ příslušníci elitních jednotek SS (a jejich psi), se tedy ve Wolfensteinově návratu dočkáme i postav z oblasti sci-fi za něž by se nemusel stydět žádný béčkový film.

Pokud vše půjde tak jak má, hry se dočkáme ke konci tohoto roku.

Jízdní řády Bileto

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

K boji proti lootboxům se připojují další země, nechybí ani ČR

K boji proti lootboxům se připojují da…

20.  9.  2018 | | 29 N/A
Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fotorežimu krásy peruánské džungle

Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fot…

Nejnovější Tomb Raider možná není nabitý akcí, jako historický výlet do Mayské minulosti však poslouží skvěle.

23.  9.  2018 | | 1 N/A
F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (recenze)

F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (r…

Codemasters jsou mistři závodních her a letošní ročník formulí patří k tomu nejlepšímu. Skoro.

16.  9.  2018 | | 3 N/A
Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapla, pár se rozešel před vydáním

Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapl…

Fanoušek poprosil Insomniac o možnost požádat přítelkyni o ruku velmi originálním způsobem. Vývojář vyhověl a nevědomky vytvořil jeden z nejsmutnějších easter eggů.

12.  9.  2018 | | 3 N/A
Shadow of the Tomb Raider: samé hrobky, žádná akce (recenze)

Shadow of the Tomb Raider: samé hrobky…

Reboot Tomb Raidera dospěl do svého zdárného konce a nám chybí jeho začátek.

14.  9.  2018 | | 9 N/A