Return to Castle Wolfenstein – Wolf! Wolf! Na hrad!

Kdysi dávno, v dobách tak vzdálených, že ani má paměť se tou hustou vrstvou zapomnění nedokáže dobrat konce, vznikla jedna HRA. Ta hra se jmenovala Wolfenstein a stala se základem nejoblíbenějšího herního žánru. Nyní, po mnoha letech přichází pokračování – zůstane svět takovým jakým byl dosud?
Return to Castle Wolfenstein – Wolf! Wolf! Na hrad!
Nedávno jsem měl příležitost vyslechnout rozhovor dvou krátce –náctiletých o počítačových hrách. V hlavě mi utkvěla jedna věta: „Tenkrát u Duka, to bylo něco“. Vzhledem k tomu, že já jako pamětník pamatuji doby ještě starší, vybavila se mi v duchu vzpomínka: „Tenkrát u Wolfensteina, to bylo něco“, ostrým pohledem jsem ty dva změřil a v duchu dodal: „Tenkrát tihle dva ještě cumlali dudlík“.

Nicméně, končíme se sentimentem a nostalgií. Return to Castle Wolfenstein vychází po více jak osmi letech a snaží se navázat na velehit tehdejší doby - Wolfensteina. Tato hra dala v roce 1992 vzniknout dnes patrně nejoblíbenějšímu žánru počítačových her – 1st person střílečkám.

Můžeme spekulovat do jaké míry se tvůrci nové hry opravdu snaží navázat na tradice starého Wolfa nebo zda jim jde pouze o využití jeho slavného jména, které samo o sobě slibuje velký zájem médií minimálně do doby, než se hra objeví v rukou recenzentů. Až blízká budoucnost nám teprve odhalí zda před sebou máme důstojného následovníka jedné legendy nebo jenom další obyčejnou střílečku.

Co jsme věděli
Na rozdíl od mnoha informací, které se ještě dozvíte a jsou tak čerstvé, že na nich ještě ani nestihl zaschnout inkoust, je od samého počátku jasné, že nový Wolfenstein bude postavený na enginu Quaka 3. Právě vycházející a nutno podotknout, velmi dobře vypadající ST: Voyager – Elite Force, který na tomto enginu běží také, nám dává docela nadějný příslib, že alespoň po vizuální stránce se ve Wolfensteinovi propadáku nedočkáme.

Co je nového?
Novou informací je zpráva o využití počítačem ovládaných botů, kteří bojují po vašem boku. Můžete ovládat jednotku až o sedmi mužích. Podle informací, které jsou k dispozici, budou boti (ale stejně tak i vaši protivníci) velmi inteligentní a tak snad nehrozí situace jakými jsou zasekávání za rohy a nechtěné vystřelování mozků. Naopak se můžeme těšit na situace, kdy by se jejich pokročilá inteligence měla projevit – například palebné krytí spolubojovníků během jejich přesunu. Z toho je možné získat dojem, že se snad dočkáme něčeho víc než jenom další bezduché střílečky. Bodík k dobru.

Ačkoliv z prvních zpráv o novém Wolfensteinovi nebylo zcela jasné, zda hra bude podporovat i multiplayer, nyní to už jasné je – ano bude. Vývojáři počítají se začleněním tří typů multiplayerové hry: klasický deatchmatch, capture the flag a nad třetí možností se zatím vznáší mlžný opar nevědoucna. Přesto by těžiště hry mělo spočívat v misích určených pro jednoho hráče a to je myslím dobře – po propracované střílečce pro jednoho hráče se leckomu z nás začíná docela stýskat.

K nahlédnutí je již arzenál zbraní, které vy a vaši bojovníci budete moci používat. Můžeme se těšit na pistoli Luger, pušky Mauser a Thompson, kulomet MP40, bazooku, granáty a v neposlední řadě také všemi oblíbený plamenomet – no ruku na srdce, nezahřála vás ta zpráva? :-)

Jak už jsem napsal, je zřejmé, že hra bude svým zpracováním připomínat spíše obyčejnou Doomovku, než taktičtěji pojaté titulu. Myslím, že je to poměrně škoda, protože tituly spadající do druhé jmenované škatulky her mají ve většině případů o řád lepší atmosféru. A ta by se do temných chodem Wolfensteinu hodila jak čert k peklu.

Příběh – hlava a pata každé hry je sice stylový, ale velmi mystický a tím pádem i zajímavý, posuďte sami. Hitlerova pravá ruka – Himmler se za vydatné pomoci černé magie a pokročilých věd pokouší vyvolat armádu nemrtvých bojovníků. Je tedy docela možné, že se dočkáme i nějaké té nazelenalé, mírně hnijící zombie. Koho se dočkáme zcela určitě je supervoják v rouše Evině. Lidé, kteří viděli ukázky ze hry říkají: „jo, tak tuhle holku bych (ne)chtěl mít doma“. Na rozdíl od prvního dílu, kde vašimi protivníky byli „pouze“ příslušníci elitních jednotek SS (a jejich psi), se tedy ve Wolfensteinově návratu dočkáme i postav z oblasti sci-fi za něž by se nemusel stydět žádný béčkový film.

Pokud vše půjde tak jak má, hry se dočkáme ke konci tohoto roku.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

22.  6.  2018 | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A