Return to Castle Wolfenstein – Wolf! Wolf! Na hrad!

Kdysi dávno, v dobách tak vzdálených, že ani má paměť se tou hustou vrstvou zapomnění nedokáže dobrat konce, vznikla jedna HRA. Ta hra se jmenovala Wolfenstein a stala se základem nejoblíbenějšího herního žánru. Nyní, po mnoha letech přichází pokračování – zůstane svět takovým jakým byl dosud?
Return to Castle Wolfenstein – Wolf! Wolf! Na hrad!
Nedávno jsem měl příležitost vyslechnout rozhovor dvou krátce –náctiletých o počítačových hrách. V hlavě mi utkvěla jedna věta: „Tenkrát u Duka, to bylo něco“. Vzhledem k tomu, že já jako pamětník pamatuji doby ještě starší, vybavila se mi v duchu vzpomínka: „Tenkrát u Wolfensteina, to bylo něco“, ostrým pohledem jsem ty dva změřil a v duchu dodal: „Tenkrát tihle dva ještě cumlali dudlík“.

Nicméně, končíme se sentimentem a nostalgií. Return to Castle Wolfenstein vychází po více jak osmi letech a snaží se navázat na velehit tehdejší doby - Wolfensteina. Tato hra dala v roce 1992 vzniknout dnes patrně nejoblíbenějšímu žánru počítačových her – 1st person střílečkám.

Můžeme spekulovat do jaké míry se tvůrci nové hry opravdu snaží navázat na tradice starého Wolfa nebo zda jim jde pouze o využití jeho slavného jména, které samo o sobě slibuje velký zájem médií minimálně do doby, než se hra objeví v rukou recenzentů. Až blízká budoucnost nám teprve odhalí zda před sebou máme důstojného následovníka jedné legendy nebo jenom další obyčejnou střílečku.

Co jsme věděli
Na rozdíl od mnoha informací, které se ještě dozvíte a jsou tak čerstvé, že na nich ještě ani nestihl zaschnout inkoust, je od samého počátku jasné, že nový Wolfenstein bude postavený na enginu Quaka 3. Právě vycházející a nutno podotknout, velmi dobře vypadající ST: Voyager – Elite Force, který na tomto enginu běží také, nám dává docela nadějný příslib, že alespoň po vizuální stránce se ve Wolfensteinovi propadáku nedočkáme.

Co je nového?
Novou informací je zpráva o využití počítačem ovládaných botů, kteří bojují po vašem boku. Můžete ovládat jednotku až o sedmi mužích. Podle informací, které jsou k dispozici, budou boti (ale stejně tak i vaši protivníci) velmi inteligentní a tak snad nehrozí situace jakými jsou zasekávání za rohy a nechtěné vystřelování mozků. Naopak se můžeme těšit na situace, kdy by se jejich pokročilá inteligence měla projevit – například palebné krytí spolubojovníků během jejich přesunu. Z toho je možné získat dojem, že se snad dočkáme něčeho víc než jenom další bezduché střílečky. Bodík k dobru.

Ačkoliv z prvních zpráv o novém Wolfensteinovi nebylo zcela jasné, zda hra bude podporovat i multiplayer, nyní to už jasné je – ano bude. Vývojáři počítají se začleněním tří typů multiplayerové hry: klasický deatchmatch, capture the flag a nad třetí možností se zatím vznáší mlžný opar nevědoucna. Přesto by těžiště hry mělo spočívat v misích určených pro jednoho hráče a to je myslím dobře – po propracované střílečce pro jednoho hráče se leckomu z nás začíná docela stýskat.

K nahlédnutí je již arzenál zbraní, které vy a vaši bojovníci budete moci používat. Můžeme se těšit na pistoli Luger, pušky Mauser a Thompson, kulomet MP40, bazooku, granáty a v neposlední řadě také všemi oblíbený plamenomet – no ruku na srdce, nezahřála vás ta zpráva? :-)

Jak už jsem napsal, je zřejmé, že hra bude svým zpracováním připomínat spíše obyčejnou Doomovku, než taktičtěji pojaté titulu. Myslím, že je to poměrně škoda, protože tituly spadající do druhé jmenované škatulky her mají ve většině případů o řád lepší atmosféru. A ta by se do temných chodem Wolfensteinu hodila jak čert k peklu.

Příběh – hlava a pata každé hry je sice stylový, ale velmi mystický a tím pádem i zajímavý, posuďte sami. Hitlerova pravá ruka – Himmler se za vydatné pomoci černé magie a pokročilých věd pokouší vyvolat armádu nemrtvých bojovníků. Je tedy docela možné, že se dočkáme i nějaké té nazelenalé, mírně hnijící zombie. Koho se dočkáme zcela určitě je supervoják v rouše Evině. Lidé, kteří viděli ukázky ze hry říkají: „jo, tak tuhle holku bych (ne)chtěl mít doma“. Na rozdíl od prvního dílu, kde vašimi protivníky byli „pouze“ příslušníci elitních jednotek SS (a jejich psi), se tedy ve Wolfensteinově návratu dočkáme i postav z oblasti sci-fi za něž by se nemusel stydět žádný béčkový film.

Pokud vše půjde tak jak má, hry se dočkáme ke konci tohoto roku.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Playstation má speciální nabídku na Černý pátek, konzole i hry s velkou slevou

Playstation má speciální nabídku na Če…

Sony oznamuje, že v právě probíhající akci Black Friday nabízí ještě atraktivnější cenové podmínky svých produktů.

21.  11.  2017 |
Hrajeme Star Wars Battlefront II: hvězdné války ve 4K

Hrajeme Star Wars Battlefront II: hvěz…

Zapli jsme Xbox One X a rozhodli se vyzkoušet, jak vypadají Hvězdné Války ve 4K. A víte co? Vypadá to parádně!

15.  11.  2017 | | 6 N/A