Robotická válka se vrací, v celé své kráse!

Před třemi roky se objevila hra. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního. V té době, stejně jako dlouho předtím, se objevovalo mnoho her, jako se jich ještě objevovat bude. Jenže ta hra, kterou já mám na mysli, byla docela zvláštní. Jmenovala se MechCommander a byla to jedna z nejpropracovanějších RTS, které kdy kdo vytvořil.
Před třemi roky se objevila hra. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního. V té době, stejně jako dlouho předtím, se objevovalo mnoho her, jako se jich ještě objevovat bude. Jenže ta hra, kterou já mám na mysli, byla docela zvláštní. Jmenovala se MechCommander a byla to jedna z nejpropracovanějších RTS, které kdy kdo vytvořil.

Neříkám, že to byla nejlepší real-time strategie, to v žádném případě, jako každá jiná věc, měla i tahle gamesa své chybky. Jenže v porovnání s tím, co přinášela, byly tyhle chybky pidimalinkaté a tak se MechCommander rychle stal velmi oblíbenou záležitostí, zejména mezi fanoušky BattleTechu, známého to původně stolního herního systému ze vzdálené budoucnosti lidstva. V něm proti sobě bojují různé Domy na různých místech galaxie pomocí obrovitánských kovových vobludoidů, kterým se postupem času začalo říkat "Mechy". V těchhle monstrech už jste se mohli dávno předtím prohánět ve hrách jako Mechwarrior či Earthsiege, ale ještě nikdy jste jich nemohli ovládat více najednou. A to se MechCommander rozhodl změnit. Dal vám k dispozici zdroje, za něž jste si mohli mechy pořizovat a s nimi jste pak měli dobít planetu. Inu, nebyl to žádný jednoduchý úkol pro nějaké ufňukance, to byla tvrdá práce pro tvrdé chlapy, kteří rozumějí svému řemeslu ;-). Pravda, některé mise bylo potřeba dejme tomu i desetkrát opakovat (někdy i vícekrát;), než jste dosáhli kýženého výsledku, ale možná právě proto se stal MechCommander pro mnohé tuplovaně nesmrtelnou záležitostí.

MechCommander 2MechCommander 2

MechCommander 2MechCommander 2

Toho si samozřejmě jeho tvůrci, v té době FASA Interactive, nemohli nepovšimnout. Jenže nebyli sami, kdo zavětřil příležitost. Všudypřítomný Velký Bratr alias Mrkvosoft se vložil do hry. A to dosti radikálním způsobem, on totiž společnost FASA Interactive odkoupil. A tak se stalo, že u Microsoftu skončil, respektive začal vývoj MechCommandera 2. A právě o něm dnes bude řeč.

Není čas otálet, hupneme na to rovnou, přímo, z gruntu, tedy po hlavě. A začneme kde? No přeci pěkně na začátku, tedy u toho, co vidíme na obrazovce. A co vidíme na obrazovce? Grafiku! A jakou grafiku? Trojdimenzionální grafiku! Ano? Ano! :-) Je tomu opravdu tak, Mechcommander 2 se stěhuje do líbivého 3D kabátku, jehož dnes nezůstane ušetřeno snad skutečně nic. Naštěstí by to v tomhle případě mohlo být ku prospěchu věci - a nejspíš také bude. Kamera bude zcela volně posunovatelná, otáčitelná, zoomovatelná, a kdo ví co ještě -telná. Pro ty jedince, kteří ještě nejsou na takový pohled navyklí, bude připravena možnost pauzování hry v kterémkoliv okamžiku, takže bude dost času si rozmyslet situaci a rozhodnouti se co a jak. Navíc základní, předem daný pohled bude dostupný přes jediný stisk tlačítka a bude prý pro celkové ovládání hry více než dostačující, takže ne tak docela přizpůsobiví hráči ji budou moci nechat tak jak je a v poklidu pařit.

Další obrovskou změnou, možná ještě o něco málo důraznější, než onen přechod do 3D, bude "vypnutí" známého černého "nic" na mapě (tzv. fog of war = válečná mlha). Právě to byla ona malá chybka prvního dílu, jenž sice byl velmi, velmi realistický, ale pořád ne zcela realistický. Na realističnosti mu ubírala právě prázdná černota, jež se rozprostírala všude tam, kam ještě váš mech svou robotickou hnátou nevkročil (a neučinil tak malý krok pro sebe, leč ohromný skok pro lidstvo;). Mechcommander 2 dozná v tomto ohledu značného vylepšení, takže vaši vojáci budou předem přesně znát geografii daného bojiště a také rozmístění nepřátelských budov a stavení. Jeho jednotky samozřejmě zůstanou zahaleny závojem sensorického rušení, však i tady nastupuje vcelku realistické řešení - čím blíže se k nepřátelským jednotkám přiblížíte, tím podrobnější informace o nich budete mít k dispozici. Zatímco v jedničce jste se svou průzkumnou skupinkou klidně mohli náhodou vběhnout do mumraje nepřátelských obrněnců, kteří vás pak v několika okamžicích rozcupovali na kousky, ve dvojce již něco takového bude jen těžko možné (ledaže byste si zkoušeli hrát na kamikaze). Jakmile vaše senzory poprvé zachytí nějakou jednotku, objeví se její obraz nejprve zcela neurčitě, což bude značit, že to může být jakákoliv jednotka - od mecha po zásobovací vozítko. Se zkracující se vzdáleností pak podle tvaru obrazu jednotky rozeznáte její druh - zda se jedná o mecha či o vozítko. A když půjdete se svými senzory ještě blíž, dokážete nakonec rozeznat i její výzbroj. A nakonec pouze a jedině když budete mít jednotku přímo na dohled tak se vám zjeví v celé své polygonově-texturované kráse (a jistě na vás bez váhání ihned sesype dávku laserových střel nebo něčeho horšího).

MechCommander 2MechCommander 2

MechCommander 2MechCommander 2

Jako správný velitel nesmíte také opomenout využití terénních nerovností. Je to zdánlivá maličkost, ale i tady bude platit, že čím výše se nacházíte, tím větší máte výhodu na nepřítelem "pod kopcem". Za prvé vidíte na delší vzdálenost, za druhé do delší vzdálenosti dostřelíte.

"Můžete říct svému mechovi, aby zamířil na hlavu nepřátelského mecha. Pokud se správně strefí, nepřítel se vystřelí a zanechá tělo svého robota se všemi jeho zbraněmi stát na místě. Toho samého efektu lze docílit ostřelováním mecha který je pod vámi z nějakého kopečku. Hned potom pak můžete zavolat záchranný tým a do onoho mecha vsadit jednoho ze svých pilotů. Pak si zavoláte opravárenské vozítko, to ho vyspraví, a vy můžete vyrazit v barvách nepřítele vstříc krásným zítřkům."

- Mitch Gitelman, vedoucí projektu MechCommander 2

Když už budete vědět kam jdete a co tam proti komu budete muset udělat, bude nutné si vybrat, koho si tam na ten a ten daný úkol s sebou vezmete. Samozřejmě, že stejně jako v prvním díle zůstala možnost vybrat před začátkem mise z četné nabídky mechů a jejich výbavy. Jistojistě vás také potěší, že zůstalo všech předchozích jedenáct čumprlíků a přibylo dalších patnáct nových. Budete si moci vytvořit mechy naprosto specializované na jeden jediný úkol, ale i mechy, kteří si poradí s každým nebezpečím, na které v bitvě narazí. To záleží na úkolu, který máte splnit. Jakmile znáte terén, do kterého se vydáváte, můžete si také předem velmi dobře rozmyslet celé "vylodění" - jak mechů, tak podpůrných jednotek jakými je např. artilerie.

Další novinkou, která se týká jednotek, jest jejich vylepšená umělá inteligence. V původních MechCommanderu čas od času nastal klasický kiks všech RTS, totiž že požadovaná jednotka nedorazila v požadovaný čas na požadované místo. Avšak nikoliv kvůli tomu, že by už někde v dáli doutnaly její trosky po zásahu nepřátelským projektilem, nýbrž prostě proto, že nebyla schopna zvolit nejvýhodnější trasu. MechCommander 2 tedy přináší jak dotaženou umělou inteligenci, tak i vylepšený systém waypointů, které by právě tohle měly zlepšit.

MechCommander 2MechCommander 2

MechCommander 2MechCommander 2

Mohlo by se zdát, že ty gigantoidní chodící kupy oceli budou nejdůležitějšími prvky hry. Jenže není tomu docela tak. Stejně jako je vám bojové letadlo na nic bez toho, kdo jej umí řídit, jsou vám i mechové zhola na nic, pokud nemáte jejich piloty. Ti samozřejmě mají každý své statistiky, které byly už v jedničce dosti propracované, a ve dvojce doznají dalších markantních dodatků. Dokonce i vývojový tým se dušuje tím, kolik nad systémem pilotů strávil času, takže proč jim nevěřit. Ku příkladu: byl přidán jeden nový level - "Ace" (Eso), který představuje piloty, jež dosáhli maximálních hodnot u všech statistik. Navíc teď všichni piloti s každým novým levelem získají jednu speciální vlastnost jako "Long shot" (specialista na zbraně na dálku) či "PPC master" (specialista na PPC zbraně). Každý tento zvláštní skill přidá pilotovi jistý bonus v zacházení s daným prostředkem. Ovšem nemusíte se bát, že když jeden z vašich pilotů nebude mít specializaci v dálkových zbraních a posadíte ho do mecha vybaveného pouze jimi, tak nebude schopen ani vystřelit. Prostě jen bude méně přesný než ten, který danou specializaci má. Jak jsem říkal na začátku, mechové jsou bez pilotů na nic, o to více pak tedy mrzí ztráta nějakého "Esa", které zvládalo všechno možné, jen samostatné přežití vně mecha nikoliv (třeba nedokázal rozdělat oheň pomocí dvou dřívek). Heh, teď mě napadá, že asi nechodil do skautu :o). No nic, popojděme ďalej.

Samozřejmě je tu spousta dalších vylepšení, které na nás v MechCommanderovi 2 čekají, avšak o kterých zatím není známo tolik informací, takže se o nich můžeme zmínit pouze okrajově. Tak například jest znám ten fakt, že budete hrát za jakousi skupinu žoldáků. To znamená vylepšený systém misí - na konci mise si budete moci vybrat, kam pokračovat dále, zda se vydáte támhle na pomoc obležené bázi, či naopak půjdete nějakou dobývat. Všechno bude záležet pouze na vašich rozhodnutích. Systému misí se týká i další vylepšení. To bude spočívat v tom, že počítač bude sledovat váš postup misemi a podle toho, jak mu budete jevit (zda jste začátečník nebo otrlý veterán) vám bude připravovat mise další (resp. upravovat rozmístění vašich posil a sílu nepřátelských jednotek).

Co se týká technologií, už v jedničce jste mohli zajímat mechy protivníka. Zde budete mít možnost dokonce krást už i důležité technické dokumenty, pomocí nichž si pak budete vyrábět vlastní nové zbraně a další příslušenství (a snad i mechy...!?). Přizpůsobování mechů "obrazu svému" jest samozřejmostí.

Jistě si dobře vzpomínáte, jak důležité byly v jedničce peníze. Nejen, že jste si za ně kupovali všechno, co bylo k boji potřeba, ale také se jich neustále nedostávalo. To má dvojka změnit. Jejím mottem bude něco jako "staň se pracháčem", peníze zde budou zastupovat "skóre".

Co se týká herního prostředí, přináší 3D grafika mnoho výhod. Tak například konečně bude možné překonávat vodní toky či plochy a překvapit tím třeba nepřítele ze zálohy. Jak jsem již řekl výše, důležitou roli bude také hrát vyvýšení (důležité zejména pro jednotky se různými senzory). A jen o něco méně důležité budou stromy nebo dokonce celé lesy, které budou také hrát jistou strategickou roli (například co se týká viditelnosti). Gigantické exploze, jimiž rozhodně nehodlají tvůrci šetřit, dokážou ovlivnit všechny objekty široko daleko, takže jestli si myslíte, že když odpálíte sklad munice a schováte se za nedalekou kadiboudu, tak vylezete živí a zdraví... tak to se tedy pořádně mýlíte ;-).

MechCommander 2MechCommander 2

Mimochodem, je velice zajímavé, že onen 3D engine vlastně není tak úplně nový. Už první MechCommander byl totiž postaven na 3D terénu! A tak trvalo hlavnímu programátorovi údajně jen několik málo týdnů, než vytvořil zcela trojdimenzionální prostředí.

"MechCommander 2 se odehrává během občanské války FedCom. Když jsme vytvářeli náš příběh, hodně jsme se inspirovali americkou občanskou válkou. Chtěli jsme vědět jaké to je pro přátele, kteří jsou rozděleni státními zájmy a donuceni dívat se na sebe navzájem jako na nepřátele."

- Mitch Gitelman, vedoucí projektu MechCommander 2

Žádná moderní hra a už vůbec žádná hra od Microsoftu nemůže opomenout multiplayer. Ke starým standardním volbám jako deathmatch a team deathmatch přibude ještě capture the flag a zcela nový mód jménem "quickstart". Jeho podstata bude spočívat v tom, že počítač vás automaticky rozmístí po mapě, přidělí vám daný počet jednotek o přibližně vyrovnané síle, a pak už se jen bude dívat, jak se navzájem mydlíte do poslední pilota (a možná se vám k tomu bude ještě pod vousy smát že stejně vyhraje vždycky on). Ti mírumilovnější z vás jistě ocení plně kooperativní mód, ve kterém se spolu se svými kamarády budete moci pustit do toho ukrutného kompu. Hrát budete moci až v osmi lidech a to jak přes LAN tak přes microsofťáckou Zone. A aby toho nebylo málo, hra má vyjít s mission editorem, který používali samotní návrháři levelů, takže nebude problém vyrobit si vlastní mapy a mise, když už vás omrzí všechny ty přibalené.

MechCommander 2 bude jednoduše opět zábava na hodně dlouhou dobu. Pokud vás zajímá víc podrobností, zkuste velice dobře udělanou oficiální stránku hry na adrese http://www.microsoft.com/mechcommander2/.

Váš názor Další článek: Hardwarový rádce

Témata článku: , , , , , , , , , ,