Rozhovor: Herní rekordmani aneb Doom za patnáct minut

Překonávají rekordy a činí nemožné skutečným. Jsou to bohové nebo blázni? Soutěží v tom, kdo co nejrychleji dohraje jednu jedinou hru – Doom – a i dnes ho vydrží hrát několik hodin denně. Proč to dělají? Baví je to ještě vůbec? Stejné otázky jsme položili hráčům samotným výsledkem je následující článek o lidech, kteří kdysi našli svou životní lásku jménem Doom.
Rozhovor: Herní rekordmani aneb Doom za patnáct minut

Každý z nás to někdy zkusil. každý z nás tomu někdy alespoň na chvíli propadl... Řeč je samozřejmě o počítačových hrách. Pro jedny zkáza lidstva, zbytečná ztráta času a výdobytek moderní doby; pro druhé neodmyslitelná součást každodenního bytí a životní styl.

   

Nečum na mě, nebo ti ustřelím ruku * Z očí do očí samotnému ďáblu * Já si létám, já se vznáším

Doom

Je tomu jedenáct let, co spatřil světlo světa první díl legendy jménem Doom. Slovo legenda je zde opravdu na místě, neboť i po více jak jednom desetiletí si tato hra stále drží velkou fanouškovskou základnu.

Hratelnosti na zábavě nic neubylo, ba naopak. Hra těží právě z toho, jak jsou dnešní tituly předimenzované a i po letech překvapuje svou jednoduchostí. Nic jí na popularitě neubývá ani po technické stránce a i na tomto poli má pořád co nabídnout. Původní Doom jistě neoplývá realistickými detaily a miliony polygonů, ale i přesto má své nepopsatelné kouzlo.

Ovšem i v druhé skupině se najdou opravdové extrémy, které s běžným hraním nemají prakticky nic společného. Hráči, kteří jsou schopni u počítače prosedět několik (desítek) hodin denně a svůj oblíbený titul procházet prakticky poslepu. Jaké k tomu mají důvody? Může je to vůbec bavit? Jsou to géniové či blázni, kteří nemají nic lepšího na práci?

Našli jsme takovéto lidi a zeptali se jich na to. A dnešními odpovídajícími nejsou jen tak ledasjací hráči. Jsou to lidé, kteří zůstali věrni staré klasice jménem Doom.

Radeq

[?] Můžeš se našim čtenářům představit? Co přesně děláš, co tě baví...

[!] Nevím, čím začít. Jsem student informačních systémů se zájmem o počítačové hry, zejména o hru Doom. Doom ale není jen tak ledajaká hra, Doom to je spousta hodin zábavy i nervů.

[?] Zkusíš občas i nějakou jinou hru, nebo tvoje srdce bije jen pro tu jedinou?

[!] Samozřejmě zkouším i jiné tituly. V poslední době to sice dost flákám, ale když vyjde něco zajímavého, rozhodně si to nenechám ujít. Stejně tak se ale vracím ke starším titulům jako C&C nebo Dungeon Master.

[?] Jakým Doomem - a na jaké úrovni - se konkrétně zabýváš?

[!] Hraji v podstatě jen Doom a Doom 2. Poslední díl, tedy Doom 3 jsem ještě neměl možnost hrát (ostuda :-). Věřím, že ne každého by bavilo u stařičkého Dooma vysedávat několik hodin denně, ale najdou se takoví lidé a k mému potěšení je jich čím dál tím více. Je to proste zábava, která neomrzí; tak to beru já.

[?] Jak dlouho hraješ? Věnuješ se Compet-n; tak jak se ti v něm daří?

[!] Jo, Compet-N se věnuji už nějaký ten pátek. V poslední době se mi docela daří, ale mám pořád velké rezervy :-)  S nahráváním dem do této soutěže jsem začal přibližně před 5 lety s nevalnými úspěchy, ale poslední dobou už jsem docela spokojen. Velmi mě potěšila cena Golden Cyber za nejlepší "Movie demo“ roku 2003. Uvidíme, co přinese další ceremoniál, který se bude konat na jaře.

[?] Kde se bude konat? Nebo to je čistě virtuální záležitost?

[!] Je to bohužel jen virtuální záležitost a bude se tradičně konat na IRC, quakenet, kanál #cyber-awards.

   

„Zrůda na pravoboku!!!“ * A další to má za sebou… * 200% brnění, 100% zdraví a 160 nábojů – takhle to mám rád

[?] Co tebe osobně na Doomovi nejvíce oslnilo, že jsi u něj zůstal i dnes?

[!] Byla to prostě hra, která přišla ve správnou dobu. Než Doom vyšel, jsem hrál Wolfensteina a nemohl jsem se od něj odtrhnout. Takže když jsem poprvé viděl Doom, byla to láska na první pohled. Nehledě na to, že hra jako první umožňovala pravý DeathMatch, což byla prostě bomba.

[?] Takže teď už jsi jen "líný" přejít na jiný titul? Je to pro tebe rutina, nebo tě prostě už nové hry nemají čím oslovit?

[!] Ne že by se mi přímo nechtělo, ale zatím jsem nenašel žádný titul, který by mě chytil tak moc jako Doom. Je to možná také tím, že za ta léta, co Dooma hraju, jsem poznal prakticky celou komunitu. Nemám prostě potřebu hledat nic jiného.

[?] Jak je na tom Doom komunita v ČR? Máš tady nějaké konkurenceschopné spoluhráče, nebo už soupeříš jen se zahraničními?

[!] Myslím, že česká komunita je na tom skvěle. Patříme do evropské špičky – vedle Finska a Chorvatska. Máme opravdu hodně skvělých hráčů, kteří se mohou měřit s těmi nejlepšími nejen v Evropě, ale i jinde ve světě. Ale konkurence je skutečně obrovská, což nutí hráče nezahálet a pracovat na sobě.

[?] I přes svůj věk je Doom stále velmi populární. Pořádají se i nějaké turnaje o peníze, nebo to je čistě fandovská záležitost?

[!] Je pořád populární, protože na hraní nepotřebujete namakanou mašinu, ale vystačíte v podstatě s čímkoliv. Co se turnajů týče, konají se pravidelně každý rok dva v Praze jako čistě fanouškovská záležitost. Za výhru nemůžete počítat s žádnou odměnou, zato vás ale čeká uznání a navíc je to u nás hodně prestižní záležitost :-)

[?] Není ti to někdy líto? Že kdybys třeba všechen svůj čas, co věnuješ Doomovi, dal do Counter Striku, mohl bys být boháč? :-)

[!] Ne, takhle jsem o tom nikdy nepřemýšlel. Hraji prostě hru, která mě baví. A nikdo nemůže zaručit, že budu dobrý také v CS, takže se radši budu držet toho, co umím.

Compet-N

O čem se to tu pořád mluví? Compet-N není název nějakého modu pro Doom, ale jméno prestižní světové soutěže ve všech verzích této slavné legendy. V celkem osmnácti kategoriích mohou hráči soupeřit v tom, kdo co nejrychleji dohraje singleplayerovou část hry.

Svůj počin je přitom nutné natočit jako demo a posléze srovnat s kolegy z celého světa. Nesoutěží se však pouze v tom, kdo bude nejrychlejší;každý si může najít tu svou nejmilejší disciplínu.Nechybí ani takové lahůdky, jako UV Pacifist. V této kategorii nemůžete na nepřátele střílet a musíte projít levely bez jediného výstřelu. A jen tak pro zajímavost – vždy se hraje na obtížnost ultra violence…

Mr. Twister

[?] Můžeš se našim čtenářům představit? Co přesně děláš, co tě baví…

[!] Jmenuji se David Ficenec a v online světě jsem znám pod přezdívkou mr.twister. Je mi 20 let a momentálně nedělám nic, protože jsem bez práce :-)

S Doomem jsem přišel do kontaktu velmi brzy, tuším hned jak vyšel, ale to byl ještě internet v plenkách, takže jsem si ho jen občas zahrál u bratránka na jeho pekelný 486. Když jsem se pak dostal na střední školu, tak jsme s kámošem začali hrát Doomatica (launcher na Dooma) a mastili jsme to tam hlava nehlava skoro každý den (a pak jsme vždycky zašli na pivko :-) .

No a pak jsem jednoho dne objevil GameZone (myslím někdy v červnu 2000), kde se Doom hrál - a protože jsem zrovna sehnal modem, tak to byla jasná volba. Začal jsem hrát na GZ a asi po roce jsem dostal jeden menší nápad a kontaktoval tehdejší šéfredaktorku GZ Felii. Jednalo se o to vydržet hrát v kuse co nejdéle Dooma. Nápad se podařilo realizovat – a za 16 hodin padlo asi 15 tisíc fragů :-) (http://www.gamezone.cz/Clanek.asp?idC=2883) Netrvalo dlouho a dostal sem na GZ místo admina pro Dooma, kterým jsem do dneška. Přibližně ve stejnou dobu jsem se vetřel i do redakce idoom.cz, která byla tehdy docela v úpadku, protože tehdejší velitel a zakladatel stránky mr.XXX  Dooma pověsil na hřebík a odešel z komunity.

[?] Jakým Doomem konkrétně - a na jaké úrovni - se zabýváš ty?

[!] Doom je můj druhý život :-) Paříme pořád klasiku jedničku, ale o něco víc dvojku. Na netu se to teď docela dá. Na GZ je pořád dost lidí, kteří to hrají i po těch 11 letech - a dokonce se zdá, že se Doom komunita rozšiřuje :-) Hrát se dá i na master serverech přes Zdaemon (port na Dooma). Momentálně ale frčí CTF.

[?] Co singleplayer? Jak jsi na tom v  jedničce a dvojce?

[!] Prvního Dooma jsem nikdy nehrál na čas, spíš jen tak pro zábavu. To dvojku jsem hrál docela slušně, ale zatím jsem to nikdy nedal na jeden zátah. Vlastně nedávno jsme to dali s bratránkem v coop asi za 30 minut na jeden zátah, někde máme i demo:-) Hrajeme občas coop přes Prboom (další port), protože kvůli WinXP se Doom nedá hrát jako klasika (leda bez zvuku:-)

[?] Co říkáš na "trojku"?

[!] Doom 3 je podle mě bomba. Já sem od toho čekal přesně to, co jsem dostal - hororovou atmosféru a výbornou grafiku. Ale ještě jsem to nedohrál (není čas :-)

   

Kdo bude hodný, uvidí růžové prasátko * Jedna rána z brokovnice a z maníka budou čtyři * Ranní rozcvička

[?] Změnilo se něco na jeho zábavnosti? Jak se ti líbí multiplayer?

[!] Doom3 se nemůže v žádném případě starému Doomovi rovnat. Hratelnost je úplně někde jinde. Já ti klidě můžu na prstech jedné ruky spočítat, kolik lidí hraje Doom 3 MultiPlayer v ČR :-).  A možná bude stačit jedna ruka poznamenaná nehodou s nožem :-) Doom2 je úžasný, rychlý zábavný. Doom3 je pomalý, tmavý a nikdo nemá originálku. Škoda, že se u nás nechytl, protože v například v Německu je tomu přesně naopak.

[?] Co tebe osobně na Doomovi nejvíce oslnilo - proč zrovna on? Hraješ i jiné hry?

[!] Protože Doom je legenda. Nejvíc mě oslňuje ta rychlost a zábava; nemám rád hry jako třeba CS, kde se 10 minut stojí na jednom místě, aby tě pak sejmul blbeček s odstřelovačkou. Hraju, když se mi něco náhodou dostane pod ruku (jinak to moc nevyhledávám). Tuším, že mě docela bavila Mafia a Warcrafta 3 jsem taky chvíli smažil. Jinak zatím naposled jsem hrál Sims 2 a HL2…

[?] The Sims 2?

[!] Sims 2 jsem hrál asi 2 hodiny, chtěl jsem to omrknout, sedět u toho bych nevydržel :-)

Jan Zýka – Mafia

Honza Zýka, známý též pod přezdívkou Switch, provozuje již nějakou dobu fan stránku známé české hry Mafia. Jak jistě všichni víme, Mafia je čistě singleplayerovou záležitostí; zeptali jsme se tedy Honzy na jeho názor na hráče, co soutěží v co nejrychlejším dohrávání her.  

[?] Můžeš se našim čtenářům, prosím tě, představit? Co přesně děláš, co tě baví a jak jsi na tom ty a hry?

[!] Jmenuji se Honza Zýka, je mi 18 let a studuji třetím rokem v Praze na střední průmyslové škole dopravní obor Provoz a ekonomika letecké dopravy. S tím bezprostředně souvisí i můj největší koníček - létání. Dále rád fotografuji a cestuji a jako každý kluk se samozřejmě zajímám o auta a počítače. I když na počítače mám poslední dobou času stále méně a méně… A když už ale nějaký mám, věnuji ho své fansite o Mafii.

[?] Soutěže v tom „kdo rychleji dohraje single Dooma" jsou vcelku běžné, ale registruješ něco takového třeba u Mafie, která také sází na hru jednoho hráče?

[!] Četl jsem o tom na různých diskusních fórech, kde se spousta hráčů předháněla, kdo za jak dlouho dohraje hlavní příběh a kdo rychleji dopaří Extrémní jízdu. O žádné speciální soutěži ale bohužel nevím.

[?] Co si myslíš o hráčích, co kteří jsou schopni pořád dokola hrát jednu hru a předhánět se v tom, kdo ji dohraje nejrychleji?

[!] Záleží samozřejmě na konkrétní hře a na její pestrosti. Tím myslím, např. různé způsoby řešení misí či několik odlišných konců. V Mafii mají různé konce tuším jedna - dvě mise. Na druhou stranu je to vyváženo tím, že je hra velice zábavná a mezi herní komunitou ohromně rozšířená, takže soupeření v tom, kdo ji dohraje rychleji je vlastně logické. A Mafie díky tomu ze spousty harddisků hned tak nezmizí a bude jí stále věnována zasloužená pozornost.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole