Rozhovor: Hypermax – konkurence pro CD Projekt?

Hypermax se na českém vydavatelském trhu pohybuje už více než rok. Stále však zůstává pro většinu hráčů velkou neznámou. Na kontě přitom má kompletně do češtiny přeloženého Painkillera, Knighshift, ZOO Empire a další. Jaké jsou další plány firmy, která svými lokalizovanými tituly hodlá konkurovat CD Projektu? Zeptali jsme se Lukáše Macury, manažera projektu.
Rozhovor: Hypermax – konkurence pro CD Projekt?

[?] Jednoduchá otázka na úvod - co vlastně je Hypermax?

[!] Hypermax je značka a jméno herní edice. Jelikož naše společnost hry také vyvíjí a produkuje, cítili jsme potřebu oddělit tuto novou činnost (lokalizace a vydávání zahraničních her). Na této edici spolupracujeme s firmou Hype, s.r.o.

[?] Jak a kdy toto seskupení vzniklo?

[!] Hypermax vznikl v létě 2003. Po jistém uvolnění konkurenčního prostředí na poli distribuce her jsme měli pocit, že je ten správný čas vstoupit na trh i jako vydavatel. Zároveň jsme zjistili, že je na světovém trhu dostatek zajímavých her, od firem a vývojářů, kteří nemají (resp. neměli) v ČR zastoupení.

[?] Jakou roli v něm hrají obě firmy (Hype a Cinemax)?

[!] Firma Hype má na starosti především vztahy se zahraničními vývojáři a vydavateli, tzn. zajišťuje nákup licencí. Cinemax má na starosti zbytek - lokalizaci, výrobu, podporu, marketing, distribuci. Samozřejmě role nejsou striktně rozděleny - některé činnosti dělají obě firmy a v jiných se doplňují.

[?] Jak velký Hypermax je? Kolik lidí zaměstnává?

[!] Stálý tým, který připravuje hry edice Hypermax a stará se o ně, není příliš velký, čítá čtyři lidi. Na některé subdodávky a dílčí úkoly hodně využíváme další firmy a externí spolupracovníky.

Hypermax v roce 2004

Cypher: Kód zkázy
Pax Romana
Battlecruiser Millenium Gold
Kaan (CZ)
Wanted Guns (CZ)
Universal Combat
Painkiller  (CZ)
Schizm2: Chameleon (CZ)
Egypt III
Dračí oko (The I of The Dragon)   (CZ)
Besieger
Soldiers: Heroes of World War II
Aura
Conan
Knights Of The Temple
Conan (SPECIÁLNÍ EDICE)
Zoo Empire (CZ)
Sherlock Holmes: Případ stříbrné naušnice (CZ)

[?] Jaká je Vaše funkce?

[!] Řízení činností, které jako firma Cinemax zajišťujeme pro edici Hypermax.

[?] Skladba Vaší nabídky je různorodá, plánujete nadále pokračovat ve spolupráci s vydavateli na konkrétních titulech, nebo se stanete výhradním distributorem některého z velkých zahraničních vydavatelských domů?

[!] V současné době zastupujeme několik firem a máme dobré vztahy s několika vývojářskými týmy. Dál budeme hledat zajímavé projekty. Naší snahou je samozřejmě i zastoupení firem, které mají zajímavé hry v nabídce.

[?] Jaké jsou plány a cíle Hypermaxu? Nabídka titulů se rozšiřuje...

[!] Naším cílem je přinášet na trh zajímavé tituly, především takové, které je možné lokalizovat, protože si myslíme, že většina hráčů ocení, že je hra v českém jazyce. Naše nabídka se rozšiřuje, předpokládáme, že během příštího roku se objem her ustálí na 1-2 měsíčně.

[?] Jak hodnotíte současný český herní trh?

[!] Český trh s PC hrami není v nejlepší kondici. Částečně je to vlivem stoupajícího počtu vydavatelů na trhu, a tím i většího počtu her, částečně širší nabídkou jiných možností zábavy - což jsou zejména hry pro konzole, mobily a rozmach DVD. Množství výprodejových akcí v letošním roce jistě také celkové situaci neprospívá, protože trh je zaplavován spoustou starých her a běžný zákazník se pak těžko orientuje.

Připravuje se v roce 2004

SuperPower2
Return to Mysterious Island
Garfield
Death to Rights
Atlantis Evolution (CZ)
X2: The Threat (CZ)
Warlords BattleCry III (CZ)

[?] Ve které společnosti spatřujete svou největší konkurenci?

[!] Za největší konkurenci považujeme firmu CDProjekt, protože má podobné priority (zejména v lokalizacích her).

[?] V letošním roce se zapsal Hypermax do paměti hráčů zejména díky agresivní kampani spojené s předobjednávkou Painkillera. Myslíte si, že tudy (předobjednávkami za výhodnou cenu) vede cesta k srdcím českých hráčů a hráček?

[!] Předobjednávky jsou jistě zajímavá cesta, ale jistě ne jediná. V těchto dnech uvádíme na trh adventuru Sherlock Holmes: Případ stříbrné náušnice a jako bonus pro hráče nabízíme knihu Zapomenuté případy Sherlocka Holmese.

[?] Vaše tituly jsou často kompletně lokalizované do češtiny. Máte vlastní překladatelský tým, nebo si najímáte externí studio?

[!] Využíváme zejména služeb překladatelů na volné noze.

[?] Jste jedni z mála, co se drží kompletních lokalizací (včetně dabingu) - hodláte v nich pokračovat?

[!] V lokalizacích hodláme pokračovat, a to včetně dabingů, kde to bude technicky a časově možné.

[?] Oficiální české stránky hry jsou na domácí poměry také spíše výjimečným krokem. Osvědčily se? Budou i další?

[!] Oficiální české stránky chápeme jako bonus pro hráče. Bohužel v uplynulém roce jsme měli málo času se jim věnovat, v příštím roce se chceme aktualizaci stránek věnovat více, tak aby byly pro hráče užitečnější.

[?] Na druhou stranu obecná internetová prezentace Hypermaxu se omezuje pouze na seznam titulů - dočkáme se v tomto roce nové internetové prezentace firmy?

[!] Ano. Plánujeme rozšíření stránek Hypermaxu, tak aby hráči našli komplexnější informace o našich hrách. První rok Hypermaxu byl velice dynamický a překotný, v příštím roce budeme mít více času na doprovodné aktivity, jako jsou i webové stránky.

[?] Jak jste byli spokojeni s prodejem hry KnightShift? Půl roku po vydání se objevila jako bonus u jiné hry z vaší produkce.

[!] Popravdě musím říct, že jsme od hry KnightShift očekávali víc, ale prodeje byly celkově dobré.

[?] V nabídce máte i dva soundtracky z her - je o podobná úzce zaměřená CD zájem?

[!] Zájem v zahraničí je určitě mnohem větší i ve srovnání k počtu prodaných her. I přesto budeme nabízet i soundtracky, pokud budou k dispozici.

[?] Většina Vašich titulů je pro platformu PC. Co Hypermax a konzole?

[!] Zahrnutí her pro konzole do edice Hypermax zatím neplánujeme.

[?] Na které tituly ze své letošní nabídky Hypermax nejvíce sází?

[!] Na hry Painkiller, Dračí oko a z nových zejména na Zoo Empire, Případ stříbrné náušnice, Atlantis Evolution.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce