Rozhovor: Hypermax – konkurence pro CD Projekt?

Hypermax se na českém vydavatelském trhu pohybuje už více než rok. Stále však zůstává pro většinu hráčů velkou neznámou. Na kontě přitom má kompletně do češtiny přeloženého Painkillera, Knighshift, ZOO Empire a další. Jaké jsou další plány firmy, která svými lokalizovanými tituly hodlá konkurovat CD Projektu? Zeptali jsme se Lukáše Macury, manažera projektu.
Rozhovor: Hypermax – konkurence pro CD Projekt?

[?] Jednoduchá otázka na úvod - co vlastně je Hypermax?

[!] Hypermax je značka a jméno herní edice. Jelikož naše společnost hry také vyvíjí a produkuje, cítili jsme potřebu oddělit tuto novou činnost (lokalizace a vydávání zahraničních her). Na této edici spolupracujeme s firmou Hype, s.r.o.

[?] Jak a kdy toto seskupení vzniklo?

[!] Hypermax vznikl v létě 2003. Po jistém uvolnění konkurenčního prostředí na poli distribuce her jsme měli pocit, že je ten správný čas vstoupit na trh i jako vydavatel. Zároveň jsme zjistili, že je na světovém trhu dostatek zajímavých her, od firem a vývojářů, kteří nemají (resp. neměli) v ČR zastoupení.

[?] Jakou roli v něm hrají obě firmy (Hype a Cinemax)?

[!] Firma Hype má na starosti především vztahy se zahraničními vývojáři a vydavateli, tzn. zajišťuje nákup licencí. Cinemax má na starosti zbytek - lokalizaci, výrobu, podporu, marketing, distribuci. Samozřejmě role nejsou striktně rozděleny - některé činnosti dělají obě firmy a v jiných se doplňují.

[?] Jak velký Hypermax je? Kolik lidí zaměstnává?

[!] Stálý tým, který připravuje hry edice Hypermax a stará se o ně, není příliš velký, čítá čtyři lidi. Na některé subdodávky a dílčí úkoly hodně využíváme další firmy a externí spolupracovníky.

Hypermax v roce 2004

Cypher: Kód zkázy
Pax Romana
Battlecruiser Millenium Gold
Kaan (CZ)
Wanted Guns (CZ)
Universal Combat
Painkiller  (CZ)
Schizm2: Chameleon (CZ)
Egypt III
Dračí oko (The I of The Dragon)   (CZ)
Besieger
Soldiers: Heroes of World War II
Aura
Conan
Knights Of The Temple
Conan (SPECIÁLNÍ EDICE)
Zoo Empire (CZ)
Sherlock Holmes: Případ stříbrné naušnice (CZ)

[?] Jaká je Vaše funkce?

[!] Řízení činností, které jako firma Cinemax zajišťujeme pro edici Hypermax.

[?] Skladba Vaší nabídky je různorodá, plánujete nadále pokračovat ve spolupráci s vydavateli na konkrétních titulech, nebo se stanete výhradním distributorem některého z velkých zahraničních vydavatelských domů?

[!] V současné době zastupujeme několik firem a máme dobré vztahy s několika vývojářskými týmy. Dál budeme hledat zajímavé projekty. Naší snahou je samozřejmě i zastoupení firem, které mají zajímavé hry v nabídce.

[?] Jaké jsou plány a cíle Hypermaxu? Nabídka titulů se rozšiřuje...

[!] Naším cílem je přinášet na trh zajímavé tituly, především takové, které je možné lokalizovat, protože si myslíme, že většina hráčů ocení, že je hra v českém jazyce. Naše nabídka se rozšiřuje, předpokládáme, že během příštího roku se objem her ustálí na 1-2 měsíčně.

[?] Jak hodnotíte současný český herní trh?

[!] Český trh s PC hrami není v nejlepší kondici. Částečně je to vlivem stoupajícího počtu vydavatelů na trhu, a tím i většího počtu her, částečně širší nabídkou jiných možností zábavy - což jsou zejména hry pro konzole, mobily a rozmach DVD. Množství výprodejových akcí v letošním roce jistě také celkové situaci neprospívá, protože trh je zaplavován spoustou starých her a běžný zákazník se pak těžko orientuje.

Připravuje se v roce 2004

SuperPower2
Return to Mysterious Island
Garfield
Death to Rights
Atlantis Evolution (CZ)
X2: The Threat (CZ)
Warlords BattleCry III (CZ)

[?] Ve které společnosti spatřujete svou největší konkurenci?

[!] Za největší konkurenci považujeme firmu CDProjekt, protože má podobné priority (zejména v lokalizacích her).

[?] V letošním roce se zapsal Hypermax do paměti hráčů zejména díky agresivní kampani spojené s předobjednávkou Painkillera. Myslíte si, že tudy (předobjednávkami za výhodnou cenu) vede cesta k srdcím českých hráčů a hráček?

[!] Předobjednávky jsou jistě zajímavá cesta, ale jistě ne jediná. V těchto dnech uvádíme na trh adventuru Sherlock Holmes: Případ stříbrné náušnice a jako bonus pro hráče nabízíme knihu Zapomenuté případy Sherlocka Holmese.

[?] Vaše tituly jsou často kompletně lokalizované do češtiny. Máte vlastní překladatelský tým, nebo si najímáte externí studio?

[!] Využíváme zejména služeb překladatelů na volné noze.

[?] Jste jedni z mála, co se drží kompletních lokalizací (včetně dabingu) - hodláte v nich pokračovat?

[!] V lokalizacích hodláme pokračovat, a to včetně dabingů, kde to bude technicky a časově možné.

[?] Oficiální české stránky hry jsou na domácí poměry také spíše výjimečným krokem. Osvědčily se? Budou i další?

[!] Oficiální české stránky chápeme jako bonus pro hráče. Bohužel v uplynulém roce jsme měli málo času se jim věnovat, v příštím roce se chceme aktualizaci stránek věnovat více, tak aby byly pro hráče užitečnější.

[?] Na druhou stranu obecná internetová prezentace Hypermaxu se omezuje pouze na seznam titulů - dočkáme se v tomto roce nové internetové prezentace firmy?

[!] Ano. Plánujeme rozšíření stránek Hypermaxu, tak aby hráči našli komplexnější informace o našich hrách. První rok Hypermaxu byl velice dynamický a překotný, v příštím roce budeme mít více času na doprovodné aktivity, jako jsou i webové stránky.

[?] Jak jste byli spokojeni s prodejem hry KnightShift? Půl roku po vydání se objevila jako bonus u jiné hry z vaší produkce.

[!] Popravdě musím říct, že jsme od hry KnightShift očekávali víc, ale prodeje byly celkově dobré.

[?] V nabídce máte i dva soundtracky z her - je o podobná úzce zaměřená CD zájem?

[!] Zájem v zahraničí je určitě mnohem větší i ve srovnání k počtu prodaných her. I přesto budeme nabízet i soundtracky, pokud budou k dispozici.

[?] Většina Vašich titulů je pro platformu PC. Co Hypermax a konzole?

[!] Zahrnutí her pro konzole do edice Hypermax zatím neplánujeme.

[?] Na které tituly ze své letošní nabídky Hypermax nejvíce sází?

[!] Na hry Painkiller, Dračí oko a z nových zejména na Zoo Empire, Případ stříbrné náušnice, Atlantis Evolution.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Forza Motorsport 7: vstup giganta na scénu (recenze)

Forza Motorsport 7: vstup giganta na s…

Na okruh se vydal další z velkých favoritů letošního závodu o titul závodní hry roku 2017. Forza Motorsport 7 je konečně tady, pojďme si jí tedy rozebrat kousek po kousku.

3.  10.  2017 | | 4 N/A
Herní agenda: zářijový výběr jako předzvěst podzimních hitů

Herní agenda: zářijový výběr jako před…

První měsíc tohoto školního roku je za námi, a tak je čas na naši pravidelnou agendu. Podzimní sezóna je v plném proudu, takže si konečně můžeme vychutnat pecky jako druhé Destiny, datadisk k Dishonored nebo nové závody Project Cars. To ale není ani zdaleka všechno.

4.  10.  2017 |
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A