Rozhovor s tvůrci České extraligy do NHL 2002

Současně s prací na článku o updatu Český Telecom extraligy do NHL 2002 jsme se zaměřili i na jejich autory. Vedoucího týmu – Jirky Borového, který je znám pod přezdívkou Simca, jsme se zeptali, jak přišli na myšlenku tohoto projektu, na čem momentálně pracují, kde se dá jejich program sehnat a na spoustu dalšího.
Rozhovor s tvůrci České extraligy do NHL 2002

Doupě: Jak vznikla myšlenka vytvářet updaty k NHL? Kdy jste s tím začali?

Simca: Na jaře roku 2000 oslovil Sanyn ze serveru http://game.nhl.cz několik lidí, kteří se tehdy objevovali jako autoři ojediněle vytvořených updatů na NHL 2000, které měnily především dresy vlastních celků na dresy celků naší extraligy. Na tuto výzvu se ozvala hrstka lidí, ale na skutečnou práci jsme zbyli jen dva (já a Colombo) s občasnou pomocí Sanyna, který se staral především o zveřejňování updatů. Oba dva jsme (já a Colombo) udělali své sestavy, a po porovnání jsme se rozhodli, že Colombo bude dělat sestavy a já se budu věnovat hlavně grafice a věnování se starání o internetové stránky. Tento rok začal nešťastným pádem serveru http://game.nhl.cz, a jeho zdlouhavým obnovováním. Z tohoto důvodu jsem stránky umístil jinam.

Nebyli jsme však první, kdo začal pracovat na českých sestavách pro hru NHL2000. Už v roce 1999 začal Eda Šupler vytvářet sestavy a dresy pro NHL99. Měl vlastní stránky, ale bohužel byl na to sám, tak ho chuť přešla a svoje dílo nedokončil. Stále mám na svém disku jeho práci, ze které vycházeli naše první updaty. A stále jeho dílo používáme (máme od něho svolení) pro brankáře v dresech.

Doupě: S kolika lidmi jste začínali a kolik má Váš tým členů teď?

Simca: Začali jsme tři já, Colombo a Sanyn. Postupem času se k nám přidalo několik dalších, kteří splňují podmínky dobré a hlavně kvalitní spolupráce. Momentálně se náš počet ustálil na počtu sedmi osob z celé České republiky a jednoho z bratrského Slovenska, který vytváří updaty pro slovenskou ligu a spolupracuje s námi. Jeho updaty naleznete také na adrese http://bossgame.host.sk. Rádi bychom, aby nám byli fandové jednotlivých mančaftů nápomocni a posílali nám veškeré fotky dresů, brankářů v jejich maskách a betonech, jelikož mnoho fotek a informací nelze jinak získat. A ještě se musím zmínit, že máme přidružené stránky http://ctelh.euweb.cz/ctelh.htm, na kterých najdete mnoho věcí pro starší verze NHL2001-NHL2000 z našich předchozích prací.

ČTELH   ČTELH

Doupě: Vytváříte také jiné updaty na NHL 2002 (kromě extraligy)?

Simca: Někteří z naších grafiků se věnují i vytváření updatů pro samotné NHL. Ale pravidelně jsme připravovali a připravujeme věci pro velké mezinárodní turnaje. Tak se hráči můžou těšit na MS2002 a na měsíc se daly stáhnout věci pro Olympiádu v Salt Lake, ale pro malý zájem byl odkaz zrušen. Uvidíme, jaký zájem bude na MS2002...

Doupě: Jak dlouho trvá vytvoření např. jednoho dresu českého týmu?

Simca: Kdysi vytvoření jednoho dresu bylo dosti pomalé, ale jakmile se nám podařilo utvořit naprosto bílé dresy, tak se práce na jednom dresu týmu ustálila na 5-6 hodinách čisté práce. Včetně malování brankářské helmy a betonů. Samotní brankáři trvají asi 3 hodiny, pokud mají být kvalitní, a přesně vypadat, jak brankáři vypadají. Snad největší prací bylo vytvoření brankaře Sparty - P. Bříza. Ale pár klubů nám usnadnilo práci tím, že na svých stránkách umístilo své dresy, ze všech stran a jsou přesně v tom formátu, ve kterém je potřebujeme my. A můžeme také použít mnoho věcí z originál NHL, protože některé dresy týmů mají předlohu v NHL. Například Sparta <-> Los Angeles, Havířov <-> Ottawa. Ale to nejsou jenom dresy, ale i arény, cyberfaces nebo fotky a samozřejmě sestavy. Trvalo nám zhruba 3 měsíce abychom umístili na web všechny potřebné updaty. Nejdůležitější jsou však sestavy, na kterých naše práce stojí, ale i padá. Vytvoření sestav v kvalitě kterou považujeme za správnou pro naše hráče, trvá zhruba měsíc . Předpokladem je, aby byly zachyceny všechny změny hráčů, a všechny odlišnosti od vlastní NHL. A to včetně statistik a správného ohodnocení všech hráčů.

Doupě: Jak často se této práci věnujete? Podle propracovanosti jednotlivých dresů jsem měl občas pocit, že nechodíte vůbec spát. :-)

Simca: Když vyšla hra NHL2002, tak nebylo dne, kdy se něco nedělalo, neustálé změny, a neustálé dodávání nových věcí na web a sledování, jestli nejsou nějaké změny v extraligových klubech. Během sezóny jsme tak jednou měsíčně vydali nové sestavy se všemi výměnami hráčů. A tím jsme poskytly příležitost i jednomu fandovi z Plzně, aby vydával svoje ČTELH sestavy, které byly hlavně ve vlastnostech hráčů o mnohém lepší, než naše. A teď se tomu věnujeme jenom povrchně, protože sezóna ČTELH skoro skončila. Momentálně ale čekáme na vytvoření sestav pro 1. ČP a jakmile budou, nastoupí věci pro 1. ČP.

Doupě: Na čem teď pracujete, na co se mohou fandové těšit?

Simca: Fandové se mohou těšit určitě na MS2002 a měli by se těšit na 1. ČP ligu, ale bohužel se nám nedostává dostatečné množství podkladů, ze kterých bychom ji mohli vytvářet tak kvalitně jako v předchozím roce. Stále tak čekáme zda se objeví nějaký zarytý fanda, který by nám pomohl s jejím vytvářením. (ohledně sestav, dresů, arén a jiných věcí)

ČTELH   ČTELH

Doupě: Stahování a instalace hry po částech je docela složité - neplánujete vytvořit nějakou zjednodušenou verzi (jeden soubor), kterou by si zvládl nainstalovat opravdu každý?

Simca: Neplánujme. Z tohoto důvodu vydáváme CD, kde je instalační program, který instalaci velice usnadňuje do jednoho kliknutí myši.

Doupě: Co je na tom CD?

Simca: Co je na CD - komplet extraligové dresy, fotky,cyberfaces a arény. Plus překrásné změny v menu ve hře. A kompletní sestavy včetně statistik minulých sezón. Aby hra vypadala maximálně jinak, než je originál NHL2002. Cena je stanovena na 150 Kč + plus poštovné - celkem 200 Kč. Mohlo by vás zajímat co na CD třeba není. Jediné, co na CD není, jsou brankářské sady. Tyto brankářské sady jsou nahrazeny betony a maskou se znaky klubů. Jednotlivé brankáře lze sehnat pouze na stránkách. A jediné co zatím nedokážeme změnit jsou zvuky , především hlášky komentátorů. V tomto roce proběhla jednání s firmou Cenega o spolupráci a umístění našeho DATA CD na pulty, ale této firmě se zdalo naše CD málo kvalitní, tak zatím CD ČTELH 2002 na pultech neuvidíte. V současné době zahajujeme nové kolo jednání s dostatečným předstihem, a doufáme že se náš datadisk ČTELH 2003 objeví na pultech hráčských obchodů a zúročila se tak naše už letitá práce, kvůli které zanedbáváme svoje studia a práci.

Doupě: Jakým způsobem probíhá hodnocení jednotlivých hráčů? Proč není v lize žádný hráč s hodnocení 90 a výše?

Simca: Hodnocení hráčů odpovídá přibližně jejich hráčským statistikám a tomu, že ČTELH je především o spolupráci hráčů. Proto schválně není žádný hráč lepší než hodnoty 90 - začal by totiž vyčnívat.

Doupě: Kterému klubu fandíte?

Simca: Já jako správný Pražák bych měl fandit Spartě nebo Slavii, ale momentálně vedou Vítkovice. Sanyn jako Severočech nedá dopustit na Litvínov. Colombo má rád Zlín a ostatní spolupracovníci určitě týmy, které hrají v jejich rodném městě.

Doupě: Co hrajete jiného krom NHL 2002?

Simca: Return to the Castle of Wolfeinstein, Fifa2002 a nějaké staré herní vykopávky (Prince of Persia atd.) Quake III Arena, NFS Porsche

Doupě: Díky za rozhovor.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |