RPG, RTS, RPS - to je jedno, hlavně že Warcraft 3

Víte co znamená zkratka RPS? No, to je když... to je když vezmete RPG a RTS a dáte jim chvíli soukromí a přidáte pár šikovných ručiček a mozků a máte RPS, tedy role-playing strategy, abychom se vymanili za světa zmatených zkratek, a také nový hybrid herního žánru, který si na nás chystají chlapci z Blizzardu v podobě jejich třetího pokračování veleúspěšné série Warcraft.
RPG, RTS, RPS - to je jedno, hlavně že Warcraft 3
Víte co znamená zkratka RPS? No, to je když... to je když vezmete RPG a RTS a dáte jim chvíli soukromí a přidáte pár šikovných ručiček a mozků a máte RPS, tedy role-playing strategy, abychom se vymanili za světa zmatených zkratek, a také nový hybrid herního žánru, který si na nás chystají chlapci z Blizzardu v podobě jejich třetího pokračování veleúspěšné série Warcraft.

Zatímco první dva díly se nesly v duchu klasické real-time strategie, kde jste měli plné ruce práce s cvičením armády, shromažďováním surovin a kompletním mikro-managementem, což vám zabíralo dobrých 70% celkového času a pouze zbylých 30% zbylo na líté boje s mnoha jednotkami na obou stranách, Warcraft 3 by měl toto rozdělení zcela otočit. Jak je to možné? Jednak se nebudete muset v každé misi starat o všechny suroviny a jejich přepravu (jako příklad jsem se dočetl, že kupříkladu po opravení zničeného dolu na zlato se vám automaticky začne zvyšovat množství tohoto drahocenného kovu aniž byste k tomu použili nosiče a neustále se starali, jestli dělají to, co mají a neflákají se někde za bukem), rovněž jistých změn doznal i systém budovaní vaší základny, kde už nebudete muset vlastním tělem bránit několik desítek budov, což je dost náročné, ale vystačit byste si měli jen s několika málo chaloupkami, přičemž jediný rozdíl vůči předchozím dílům bude v tom, že místo abyste kupříkladu pro nějaké speciální jednotky postavili zhola novou budovu, provede se jemné rozšíření stávajících statků.

Warcraft 3Warcraft 3

Konečně se také dostávám k úvodu a anoncovanému posunu ze žánru RTS směrem k RPG. Příčin bude hned několik a krom systému questů, na které v průběhu hry narazíte, interakce s neutrálními městy, které rozhodně nebudou určena jen ke krvavé razii, a také rekrutování nových sil v zapadlých vesničkách, temných jeskyních a dalších příhodných místech výskytu všelijakých zlodruhů, je velká pozornost upírána směrem k hrdinům s velkým H. Nebudou to jen takové trochu naspeedované jednotky, ale po vzoru RPG tyto postavy budou moct užívat rozličných předmětů a také budou oplývat klasickými vlastnostmi jako síla, inteligence a obratnost, které ovlivňují například skupinovou rychlost pohybu, sílu útoku či celkové množství a regeneraci many. Hrdinové rovněž za splněné questy a odpravené obludy získají nějakou tu zkušenost, kterou lze rozdělit mezi jejich vlastnosti či pořídit za ni nějaké speciální kouzlo či schopnost, jejichž systém se ponese v duchu Diabla. Celkově bude mít každá rasa k dispozici zhruba šest až osm takovýchto postaviček.

Warcraft 3Warcraft 3

A tím se dostáváme k otázce ras. Původně jich mělo být připraveno celkem šest, ale v současnosti se mluví už jen o pěti a bohužel téměř všechny informace o tom, jakých obludek se dočkáme, jsou pečlivě střeženy. I přesto se mi pár informací podařilo zjistit. Je jasné, že se objeví klasicky orkové, kentauři a lidi a nedávno byla představena i další rasa - nemrtví. Ta se bude asi nejvíce lišit od všech ostatních, protože bude mít značně rozdílný způsoby získávání jednotek a dalších pro jiné rasy nezbytných surovin. K čemu by kupříkladu nemrtvým bylo zlato, když mohou mít pouze jedno město na celé mapě, které staví pomocí své mocné magie, a když své jednotky získávají z mrtvých těl nepřátel za pomoci roztodivných kouzel. Každá rasa má také jako celek drobet odlišné vlastnosti, takže zatímco lidé mají pěkně rozvětvený strom svých vynálezů, orkové jsou zase jako doma v bitevní vřavě.

Čeho jste si asi už určitě všimli, je změna grafického ztvárnění. Od klasických animovaných políček se Warcrafti přenesli do světa 3D a přešla na s tím spojenou skeletální animaci. Veškeré postavy nyní vládnou velkou řadou perfektně provedených pohybů a rovněž prostředí je plné života a naplněné různými 3D překážkami.

Warcraft 3Warcraft 3

A ještě na konec mám připravenou jednu zajímavost, která se týká editoru, jež bude k Warcraftům přibalen a který bude schopen krom klasického kreslení map také vytvářet celé kampaně a rovněž bude obsahovat programovací jazyk (podobný Javě) na psaní vlastních skriptů. Importovat půjdou rovněž i zvuky a grafika, takže si klidně budete moct vytvořit vlastní svět s vlastními pravidly a ostatně se vším všudy. Uvidíme, kolik se objeví datadisků a nejen od Blizzardů po vydání této velmi očekávané hry, ještě si ale asi budeme muset chvíli počkat, protože poslední datum vydání bylo stanoveno na březen roku 2001.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A