RPG ze starověké Číny

Asi každého někdy, třeba i jen v dětství, lákala myšlenka cestování časem do minulosti. Mnoho lidí si kladlo či klade otázky typu "Jak asi žili lidé ve středověku?", "Jaké měli problémy, jaký vedli život?". A co teprve období před nějaký dvěma tisíci lety. Pokud se chcete dozvědět co se právě tehdy dělo na území dnešní Číny, počkejte si na izometrické RPG ve stylu Falloutu jménem Prince of Qin.
RPG ze starověké Číny

Prince of Qin bude akční RPG viděné z ptačí perspektivy - podobně jako již v úvodu zmiňovaný Fallout. PoQ se však bude více zaměřovat na týmovou hru, v tomto ohledu bude tedy mixem Fallouta s Baldur`s Gate. Maximální počet postav ve vaší partě je ale oproti BG o něco menší, můžete jich mít maximálně pouze pět. K těmto pěti se však budou moct přidat ještě doprovodné postavy či zvířata, takže celkem se ve vaší grupě nakonec bude moct sejít až deset charakterů. Na výběr bude pět různých tříd - paladin, bojovník, zabiják, čaroděj, kouzelník (v originále "paladin, warrior, killer, warlock, wizard"). Každá z nich, jak už to tak bývá, bude disponovat vlastní soustavou dovedností - jen těžko může mít paladin stejné schopnosti jako kouzelník. Výbornou vlastností PoQ by měl být fakt, že v partě nebude nutné mít od každé třídy pouze jeden "exemplář" - klidně tak můžete postavit svojí družinu pouze z "bouchačů" nebo naopak vytvořit čistě kouzelnický spolek.

Každé RPG podobného typu má tři důležité rysy: příběh, prostředí a hratelnost. S prvními dvěmaa položkami si Prince of Qin vůbec nemusí lámat hlavu - prostředí je na první pohled originální a líbivé, ve starověké Číně se odehrává jen málo her a ještě méně RPGček. Navíc pro nás "ze západu" je veškerá východní kultura velmi exotické zboží, čímž má PoQ jeden trumf v kapse. Příběh, to je Čína ve své nahé přirozenosti - plná politických štvanic a intrik, rodinných tragédií, epických činů i bitev,. Vždyť nakonec - posuďte sami.

Dynastie Čchin vládla na území Číny mezi lety 221-207 př. n. l. - byla to první feudální dynastie v historii Číny, poprvé se podařilo politicky sjednotit celou zemi. Silný císař Šchuang-ti ukončil období válčících států, vytvořil byrokratický, centralizovaný systém vlády, který přetrval po dlouhá následující období. Také začal se stavbou Velké čínské zdi, která měla sloužit jako nárazník proti nájezdníkům ze severu. Císař to byl neobyčejně moudrý a nadaný, vládl jak uměním vojenství, tak i administrace. Vládl pevnou rukou, kterou často podpíral svými vojáky - jeho krutovláda se nikde jinde nepromítá tak jasně, jako v jeho paláci a hrobce (to je ta slavná hrobka s Terakotovými bojovníky). Při stavbě těchto vpravdě megalomanských děl (včetně Velké čínské zdi, které se za jeho vlády vystavělo přes 4000 km) zhaslo mnoho lidských životů. Říká se, že na jeden metr Velké čínské zdi připadá jeden člověk. Když se obyvatelstvo vzbouřilo, nařídil akci známou jako Pálení knih - učenci, kteří toto odmítli, byli posláni na stavbu Zdi a 460 jich bylo dokonce rovnou za živa upáleno.

Fu Su byl nejstarší syn císaře Šchuang-ti a je hlavním hrdinou dnes představované hry. Byl to korunní princ, ale nenáviděl svého otce - když protestoval proti pálení a upalování, byl za to poslán do vyhnanství na sever, aby dohlížel na stavbu Zdi. Jakmile byl odstraněn z centra dění, musel čelit zákeřným machinacím svého mladšího bratra Hu Haie, který později nastoupil na trůn jako Druhý císař dynastie Čchin. Krátce před svou smrtí jmenoval císař Šchuang-ti svého prvorozeného, nejstaršího syna svým nástupcem. Jenže proradný mladší bratr Hu Hai, ještě s pomocí hlavního ministra Li Siho, utajil otcovu smrt, zrušil jmenování svého bratra císařem a místo toho vydal jiné prohlášení, totiž že mají Fu Su a ještě mocný generál Meng Tian spáchat sebevraždu. Ve skutečnosti - protože tento příběh je z větší části inspirován skutečnými událostmi (tedy alespoň tak skutečnými, jak jen mohou legendy staré 2200 let být) - oba dva příkazu uposlechli. Ve hře by to však bylo poněkud kontraproduktivní, takže když se Fu Su dozví o smrti svého otce a falešném příkazu, vydává se na cestu pomsty.

Hra Prince of Qin se odehrává právě v tomto období, období konce vlády dynastie Čchin a následující války dvou států - Chu a Han. Když na trůn nastoupil Druhý císař dynastie Čchin (Hu Hai)¨, propuklo obrovské povstání, protože Hu Hai byl jednak nesmírně krutý a druhak zcela neschopný panovník. Král Chu (Liu Bang) a král Han (Xiang Yu) vedly proti Čchinskému impériu dlouhý a nakonec vítězný boj. Po pádu dynastie Čchin však začali válčit sami mezi sebou - tato válka trvala dlouhých osm let. Vítězní z ní nakonec vyšel Lie Bang, v roce 202 př. n. l. byla Čína znovu sjednocena a začala vláda nejmocnější a nejvíce prosperující dynastie, která kdy v Číně vládla, dynastie Chan.

Vy jako Fu Su, hlavní hrdina hry, prožijete na vlastní kůži většinu těchto událostí. Zradu vlastního bratra, zradu svých přátel, převzetí trůnu. Ale zároveň poznáte nové přátele, kteří se za vás budou bít třeba i za cenu vlastního života, nové tváře, které o vás budou pečovat a třeba vás i mít rády. Bude nutné rozmotat lepkavou pavučinu politických intrik, zlepšit postavení lidu a tak poznat jak chutná skutečný život. Je otázkou, jak si hrdina se svým úkolem poradí. Dokáže zachránit Čchinskou dynastii a udržet ji vládnoucí a prosperující po další léta? Porazit své nepřátele, realizovat svůj sen o mírumilovné a prosperující zemi? To samozřejmě zjistíte jenom tak, když si Prince of Qin zahrajete.

Tak to bychom měli "krátce" o příběhu a obecně poslání hlavního hrdiny. Zbývá podívat se na technickou stránku věci. Prince of Qin je vyvíjen malým pekingským studiem Object softWare a podílí se na něm všehovšudy nějakých deset lidí. I přesto je ale už ze screenshotů zřejmé, že na grafiku si hráči asi příliš stěžovat nebudou. Co se týká ovládání, to už je problematičtější záležitost, protože o něm zatím příliš informací neexistuje, ale vzhledem k tomu, že tvůrci si zřetelně berou za vzor takové velikány jako Baldur`s Gate či Diablo 2, mohlo by to nakonec být hratelné minimálně z poloviny tak dobře, jako jeden ze zmiňovaných titulů. Obdobně na vás čeká gigantické množství nejrůznějších předmětů, které budou z větší části generovány náhodně (tudíž například zbraň může vypadat stejně, ale její atributy budou různé). Neherních postav tedy NPCček a stejnětak přímo nepřátel bude prý o něco méně, ale měla by to vyvážit jejich tuhost. Boje tady asi nebudou žádná hračka. Za budou realtimové či na tahy, to se zatím neví. Hardwarové nároky dnes u podobných her nehrají příliš důležitou roli, takže se o nich tvůrci raději ani nikde nezmiňují.

Prince of Qin vypadá jako další originální RPG s hlubokým příběhem a zajímavým prostředím. Škoda, že o něm zatím víme tak málo. Na druhou stranu - kolik dnes vzniká v Ćíně her, které by byly známější i za hranicemi tohoto obrovského "rudého" státu?

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |