Růžový panter znovu zasahuje

Poprvé se postavička vyzáblého růžového pantera objevila ve stejnojmenném filmu z roku 1964. V hlavní této krimikomedie britské výroby se vedle růžového pantera objevil také Petere Sellers, který však překvapivě není hlavním hrdinou dnes recenzované hry Růžový panter: Honba za pokladem. Kdo tedy?
Růžový panter znovu zasahuje

Platforma: PC
Typ hry: plošinovka
Multiplayer: ne
Minimální konfigurace: procesor 266 MHz, 64 MB RAM, 300 MB HDD, 8 MB graf. akcelerátor
Doporučená konfigurace: procesor 500 MHz, 128 MB RAM, 300 MB HDD, 32 MB graf. akcelerátor
Testovací konfigurace: procesor 300 MHz, 192 MB RAM, 300 MB HDD, 16 MB graf. akcelerátor
Výrobce: Etranges-Libellules (www.etranges-libellules.com)
Distributor: Wanadoo (www.wanadoo-edition.com)
Distribuce v ČR: CD projekt (www.cdprojekt.cz)

Filmy s Růžovým panterem dokázaly svým někdy inteligentním a jindy (většinou) spíše překrásně infantilním humorem rozesmát každého od 1 do 100 let. Nepřekonatelný Peter Sellers ve své podle mnohých životní roli komisaře Clouseaua [kluzóa] podával naprosto přesvědčivý výkon totálního idiota, jehož téměř každý pohyb či proslov vzbudil salvu smíchu. Jakmile se spolu s ním na scéně objevila postava vedoucího inspektora Dreyfuse (jehož si zahrál taktéž bezchybný Herbert Holm) nebo pohotového společníka Katoa, vytrysknul nezadržitelný proud slzavého smíchu z každého diváka.

 

 

Filmy s Růžovým panterem

Růžový panter (1964)
Návrat Růžového pantera (1975)
Růžový panter znovu zasahuje (1976)
Pomsta Růžového pantera (1978)
Stopa Růžového pantera (1982)
Kletba Růžového pantera (1983)
Syn Růžového pantera (1993)
Hra Růžový panter: Honba za pokladem je docela prostá dět(in)ská plošinovka jejíž hlavní roli nemohl vytvořit nikdo jiný než právě Růžový panter. Nebo se snad mezi vámi najde někdo, kdo ho dokáže nahradit? Nenajde. Takže tu máme Růžového pantera. Po velice minimalistickém a humoristicky poněkud impotentním úvodu jste bez jakéhokoliv dalšího zdržování doslova vhozeni rovnou do akce. Dozvíte se pouze to, že jste po svém zcestovalém strýčkovi zdědili ohromný opuštěný dům číslo 4 na Roses avenue.

Růžový panter: Honba za pokladem je po většinu času klasická placatá 2D plošinovka, jenže ve 3D provedení - popravdě, nějak tomu nemohu přijít na chuť. Zastávám totiž poměrně radikální názor, že k 2D pohybu patří také 2D grafika, takže i starý dobrý Prehistoric 2 mi přijde hezčí než tenhle Panter. Ale což, někomu se to třeba líbí. Navíc souboj s bossem (přerostlou hlavní hrdinkou filmu Adéla ještě nevečeřela) je skutečně vyveden ve 3D prostředí.

 

 

Peter Sellers se narodil do zámožné anglické rodiny herců - jeho matka i otec pracovali v herecké společnosti založené jeho babičkou. Říká se, že Petera v mládí hodně rozmazlovali, protože první dítě jeho rodičům zemřelo při porodu. Později nastoupil do armády a bojoval ve 2. světové válce. Po válce založil v Londýně skupinu, se kterou požádal různá muzikální i herecká vystoupení. Pak náhle prorazil díky rádiové estrádě "The Goon Show (1951-1960)" kde daboval různé postavy. Svůj filmový debut zažil ve filmech Penny Points to Paradise (1951) a Down Among the Z Men (1952). Následovala další role ve filmu The Ladykillers (1955) a nakonec ohromný úspěch díky snímku I`m All Right Jack (1959). Sellers měl neobyčejný talent na komické postavy, ale od poloviny 60. let kvalita jeho snímků klesala. On sám to nijak nepopíral a tvrdil, že to dělá jen pro peníze. V roce 1972 si přečetl knihu "Being There" a rozhodl se udělat z ní film. Tento sen se mu podařilo splnit teprve o sedm let později, ale za svou neutuchající snahu dosáhl roku 1979 nominace na Oskara (kterého ale bohužel nevyhrál). Rok poté Sellers umírá. A zajímavosti? Sellers byl také zpěvák, nazpíval duet se Sophií Lorenovou, jeho nahrávky se držely i v britských hitparádách. Peter Sellers byl také prvním mužem, který se objevil na obálce magazínu Playboy (duben 1964).
Vaším úkolem je najít dvanáct klíčů vedoucích do podkroví, kde se ukrývá strýčkův poklad - celkem na vás čeká jedenáct misí a jedna závěrečná. Úrovně jsou poměrně různorodé - jednou se podíváte na zámořský parník Luxitania, jindy zase do pravěku, Egypta, na staveniště či kluziště a na další zajímavá místa. Všechno jsou to místa, která váš strýček (ostatně slavný dobrodruh a cestovatel) navštívil a zřejmě také alespoň částečně vyplenil. Úvodní obrazovka před každou misí je jakýmsi zkráceným návodem co udělat proto, abyste získali zlatý klíč.

Samozřejmě, že vám v tom brání nejrůznější protivníci, kteří se liší podle místa, ve kterém se mise odehrává. Narazíte i na nejrůznější nástrahy v podobě nečadících komínů (takže vás ani nenapadne, že by to mohly být nástrahy), hořících lávových výpustí (takže vás jistě napadne, že by to mohly být nástrahy), podivných mužíčků s knírem, dinosaurů a jiných stvoření. Grafika je po výtvarné stránce velice jednoduchá, ale to schválně. Vlastně tenhle "francouzský" styl ke hře docela sedí (ačkoliv, jak jsem již řekl, není po technické stránce nijak dobře propracovaný a lepší by dle mého názoru bylo 2D provedení). Co mě ovšem skutečně namíchlo byl naprosto chudý, statický background úrovní, někdy vyvedený prostě jednou jedinou barvou. Nevkusné.

 

 

Běžné chodící a skákací mise se střídají s tzv. "jezdícími" misemi (kluziště, koleje). Zde se Růžový panter představuje jako mistrovský bruslař, který zdolává kdejaké překážky typu nemístně pohozené poštovní schránky nebo nebezpečně rychle se pohybujícího dělníka nesoucího traverzu s bravurou sobě vlastní. Tyto mise, ačkoliv trvají velice krátkou dobu a obvykle je zvládnete maximálně na třetí pokus, mi připadly o mnoho zábavnější než většina ostatních. Ani ty však samozřejmě nepostrádají jistou dávku přitažlivosti. Vaše postavička Růžového pantera nedokáže být chvíli v klidu a neustále provádí různé pohyby známé především z filmů. Výborným nápadem je pak létání, když jsem to poprvé viděl musel jsem se upřímně zasmát - to se tvůrcům skutečně povedlo.

Světlé stránky hry
  • zajímavé výtvarné zpracování
  • výborná hudba
  • růžový panter
Temné stránky hry
  • příliš krátké
  • úplně zbytečně ve 3D
  • zaměření na mladší hráče

Občas narazíte na zvláštní místo (u hlavy Pantera se objeví bublina s ikonou), díky kterému se po stisku klávesy ESC (hra má poněkud nestandardní ovládání) z Pantera stane třeba obrázek na stěně, lopata v písku nebo Mumie. Často je nutné k úspěšnému splnění úrovně krást různé věci a tak se můžete těšit i na docela adrenalinové honičky. Běžné mise vám mohou zabrat i více než tři pokusy, opět se ale nejedná o nic přespříliš složitého a jejich dohrání je otázkou maximálně půl hodiny. To dává celkový hrací čas něco kolem pěti až šesti hodin a to není mnoho.

 

 

 

Lokalizace je poměrně dobrá, technická stránka je opět na výborné úrovni - jsou lokalizované dokonce i nápisy ve hře. Jedinou výjimkou je úvodní animace, u které se ale ponechání původních anglických textů dá pochopit (o nějakém dabingu se mluvit nedá, protože ve hře se v podstatě nemluví). Zarazila mě ovšem věta "Taky můžeš tyhle idioty vyřídit tak, že jim skočíš na hlavu" - to mi připadá poněkud drsné ve vztahu k tomu, že hra by měla být určena dětem v rozmezí 4 až 8 let. K dispozici je pak ještě výběr anglické, francouzské a španělské jazykové verze.

 

 

Titul
Růžový Panter: Honba za pokladem
Grafika
5
Zvuky
5
Hudba
7
Hratelnost
5
CELKEM
6
Verdikt
Dětská hříčka, u které se můžete pobavit, ale nemusíte.
Co lze na hře Růžový panter: Honba za pokladem skutečně pochválit, to je vynikající hudba, která se mění s každou úrovní. Zvuky jsou standardní. Multiplayer byste zde samozřejmě hledali jen marně.

 

Jaký tedy vyřknout ortel nad touto hříčkou? Je to oddychová hra určená pro malé děti a podle toho bychom ji také měli posuzovat. Místy docela zábavná, rozhodně dobře znějící, ale v konkurenci ostatních dnešních plošinovek (kupříkladu ve srovnání s PS2) se jedná jen o malou nevýraznou rybku v nádrži, ve které se spolu s ní rochní pár třpytivých velryb.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 16 N/A
Microsoft oficiálně: Xbox Series X bude za 499 dolarů, Series S za 299 dolarů

Microsoft oficiálně: Xbox Series X bude za 499 dol…

Tak to máme černé na bílém.

8.  9.  2020 | | 3 N/A