Chcete se naučit hrát šachy? Nebo jste pokročilejší hráči a jen potřebujete vypilovat svá zahájení či taktiku? Hrát nechcete, ale zajímají vás legendární šachové partie velmistrů? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli ano, pak pro vás máme pár tipů na ty nejzajímavější šachové tvůrce.
Nejpopulárnější
GothamChess
V současnosti je asi nejznámějším a nejaktivnějším šachovým tvůrcem Levy Rozman alias GothamChess. Jeho YouTube kanál je hlavně o zábavě s pořady typu Guess the ELO (uhodni moje ELO), kdy mu jeho odběratelé posílají své hry a Gotham pak hádá, jaké ELO mají. Nechybí ani živé přenosy jeho partií, kdy hraje jak proti svým fanouškům, tak proti jiným tvůrcům.

Nejzajímavější jsou asi jeho rozbory různých turnajových partií. Nedávno poměrně poutavě mapoval i Mistrovství světa v šachu, ve kterém proti sobě stáli Ting Li-žen z Číny a Jan Něpomňaščij z Ruska. Pokud chcete trochu serióznější videa o šachách, taktice, zahájeních apod., pak se podívejte hlavně na jeho starší kousky, než mu sláva trochu stoupla do hlavy.
Gothama najdete nejen na YouTube, ale také na Twitchi, Discordu a samozřejmě i na Chess.com. Za nějakou tu korunu si můžete koupit i jeho lekce, kdy se například naučíte jeho pověstné zahájení Caro-Kann.
GMHikaru
Další velmi populární YouTube kanál spravuje šachový velmistr Hikaru Nakamura. Jeho tvorba se nese v podobném duchu jako u výše zmíněného Levy Rozmana. Často spolupracují a vzájemně se doplňují a inspirují. Potvrzuje se tak, že zábava táhne.

Na tomto kanálu nechybí zpravodajství ze světa šachu, novinky a zajímavosti, živé přenosy šachových klání na různých úrovních apod. Hikaru je nejlepší v hrách rychlejších, jako je Blitz nebo Bullet (hry, kdy má hráč na své tahy maximálně kolem 5 minut). Tomu samozřejmě odpovídá i obsah.
I Hikaru je aktivní na Twitchi, Discordu a webu Chess.com. Nedávno uzavřel kontrakt s Kick.com, kde také občas živě streamuje svůj obsah.
Partie mistrů
Agadmator's Chess Channel
Na přeci jen serióznější notu hraje kanál Agadmator. Autor zde vybírá a komentuje ty nejlepší a nejznámější partie šachové historie a to jak nové, tak i staré. Nečekejte třeskutou zábavu, ale spíše minimalistické pojetí a fundované rozbory.

Krom jednotlivých partií zde naleznete i tematické série věnované největším šachistům všech dob, jmenujme třeba persony jako Bobby Fischer, Mikhail Tal nebo Garry Kasparov. Agadmator ale nezapomíná ani na ženy nebo partie ze současného mistrovství. Pokud ale hledáte rady a tipy pro začátečníky, pak raději hledejte jinde.
ASMR Chess
Trochu střídmější obsah, ale zase o to více přehledný nabízí kanál ASMR Chess. Krom nejnovějších šachových událostí zpracovává autor i analýzy nejzajímavějších šachových duelů. Nechybí tematická videa o nejlepších současných šachistech, jmenovitě pak o dřívějším držiteli titulu mistra světa Magnusi Carlsonovi, dále zde najdete nejpovedenější partie Vishy Ananda, nebo nesmrtelného Mikhaila Tala a neméně známého Garryho Kasparova.

Videa jsou povedená, ale poměrně strohá. Navíc má kanál stále poměrně málo odběratelů, ale doufejme, že to tvůrci nevzdají a budou nás i nadále zásobovat stejně kvalitním obsahem.
I holky umí hrát šachy
BotezLive
Na podobné vlně jako GothamChess se svezly i sestry Alexandra a Andrea Botezovi. Ty opět mixují šachy se zábavou s takřka lifestylovým přesahem. Na jejich kanále můžete najít partie, ve kterých hrají proti pouličním šachistům, ale též klasické turnajové hry. Nechybí ale ani bizarnosti jako je tzv. Chess boxing, tedy spojení dvou na první pohled odlišných sportů - boxu a šachu. Jak něco takového vypadá, to se dozvíte na YouTube kanálu BotezLive.

Obě sestry jsou v šachu poměrně zběhlé, i když titul velmistra nemá ani jedna. Jako Hikaru dominují spíše v rychlejších kategoriích šachu jako Blitz nebo Bullet. Sledovat je můžete také na Twitchi nebo Instagramu.
Anna Cramling
Anna Cramling je dcerou dvou šachových velmistrů, takže není úplně s podivem, že se této hře také věnuje již od útlého dětství. Na jejím YouTube kanále naleznete opět velké množství obsahu. Ať jde o pouliční soupeření s náhodnými protihráči, tak i různé tipy jak se zlepšit. Nechybí ani spolupráce s ostatními youtubery jako GothamChess nebo třeba Eric Rosen.

Anna je aktivní i na Instagramu, Twitchi, ale i na Discordu. Můžete se také připojit do jejího šachového klubu na Chess.com.
Pro začátečníky a mírně pokročilé
Chess Boot Camp
Pokud hledáte nějaký kanál, kde se vám dostane rad a tipů pro začátečníky či mírně pokročilé, je lepší poohlédnout se po méně známých tvůrcích. Velmi zajímavý je v tomto ohledu Chess Boot Camp. Vede ho Ben Hunt, jehož ELO se pohybuje v Rapidu a Blitzu kolem 1500.

Ben zde sdílí své partie a prokládá je komentáři a tipy. Mnohdy se pokouší i o analýzy partií, které mu zaslali jiní hráči či jeho odběratelé. Hry velmistrů jsou samozřejmě zajímavé, ale svou komplexností a náročností mnoho nováčků spíše odstraší, než aby je něco naučily. Proto je pro začínající hráče lepší sledovat hry, které jsou bližší jejich úrovni. A to Chess Boot Camp nabízí měrou vrchovatou.
Dostane se vám tipů na různá zahájení, gambity, procvičíte koncovku a střední hru. Nechybí ani úvod do základních taktických manévrů a herních strategií. Ben je aktivní hlavně na YouTube, ale nalezete ho i na stránkách Chess.com.
Chess Vibes
Jak se dostat na vysněnou metu 1500 ELO, vám pomůže YouTube kanál Chess Vibes. Zde se nachází velké množství různých instruktážních videí, ve kterých si můžete procvičit vaše strategické schopnosti. Nechybí řešení šachových hádanek, představení mnohých zahájení, ale dozvíte se něco i o pastech, které můžete na své nebohé soupeře nastražit.

Jsou zde tipy jak pro zahájení, tak i pro střední hru a koncovku. Celkově je obsahu opravdu hodně, a pokud se chcete zdokonalovat například pouze v koncovce, není problém si zde vyfiltrovat videa jen na toto téma.
Za poplatek si také můžete zaplatit nějaký ten tematický kurz nebo koupit merch. Ano, i šachy mohou být docela dobrý byznys.
České
Robert a Petr šachy
Výčet by nebyl úplný, kdybychom se nepozastavili u českého šachového YouTube kanálu Robert a Petr šachy. Jak již název napovídá, stojí za ním dva kamarádi Robert Cvek a Petr Koutný. Na jejich stránce naleznete jak zpravodajství, novinky ze světa šachu, tak i analýzy zajímavých partií. Nechybí ale ani rozhovory s českými šachovými legendami a mnoho dalšího. Kanál občas pořádá i různé soutěže či live streamy, při kterých si můžete s tvůrci obsahu i zahrát.

Robert a Petr šachy potěší našince i tím, že se dost pečlivě věnují české šachové scéně, bedlivě sledují zdejší šachové mistry i nadějné hráče. Nic důležitého na šachové scéně vám díky tomuto kanálu neunikne.
Kanál je zároveň napojen i na web o šachu www.nss.cz a na e-shop, kde si můžete koupit veškeré šachové vybavení, knihy a další šachové suvenýry.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium